Gå til innhold
Hundesonen.no

Weiefors Notorious Leja


Maria
 Share

Recommended Posts

  • Svar 58
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Nå har Leja vært her i noen timer, og det er jo selvsagt bare kos og gøy. Ingen uhell inne, men tisser og det som må til med en gang vi slipper henne ut. Hun er en tøff, uredd jente som sier fra når

ENDELIG skal jeg få valp igjen! Og herre gud så spennende det skal bli. I dag ble det bestemt at vi henter hjem lille Leja rett over nyttår. Leja er en hvit/rød (sobel) papillonfrøken født 3. novem

Bilde av meg med Leja i fanget. Mamma Thindra ligger ved siden av og bare koooser seg Og her er lille Leja sammen med en eldre valp hos oppdretteren, Knut. Han er fem uker eldre enn henne. Sjekk

Takk så mye, Anette :)

I dag ligger lille Leja (som ikke er oppkalt etter Star Wars, som flere av mine venner tydelig vis tror :P ) ute på hunddata allerede! Wow! Jeg er så imponert over prosesstiden hos SKK. Tommel opp!

Men nå heter hun offisielt Weiefors Notorious Leja! Og i dag er hun 7 uker gammel :heart:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

På torsdag ble Leja 7 uker gammel, og blir bare finere og finere helt subjektivt sett :hyper:

Julaften var stas- Hun elsket å være festens midtpunkt og er ikke fremmed for å hilse på alle. Da oppdretter skulle ta bilder av henne måtte hun låse buret hun har stående på badet, for lille valpen ville bare ligge der inne og sove på varmekablene. Så oppdretter låser hundene UTE av bur. Det liker vi :D. Og.. *kremt*. Frøkna har sovet på oppdretters hodepute de siste tre nettene. Bortskjemt, sa du?

Nå er det bare 1 uke igjen til hun er vår! Jeg kan ikke vente! :frantics:

Sammen med mamma Thindra :)

38674323452122700821243.jpg

Hun ER fotogen!

38622023452127100931243.jpg

39025623452133101081243.jpg

Jeg er forelska :wub:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg dumper litt, jeg.. Fikk bilde av oppdretter på mms. I dag er Leja 8 uker gammel :D Bare 3,5 dag igjen!

leja8uker.jpg

Liker så godt at hun alltid ser i kameraet! Kanskje jeg får en fotogen hund for en gangs skyld :P. Gud så jeg gleder meg til å kose på og lukte valpelukten igjen! Det er den beste følelsen som finnes :wub:

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå har Leja vært her i noen timer, og det er jo selvsagt bare kos og gøy. Ingen uhell inne, men tisser og det som må til med en gang vi slipper henne ut.

Hun er en tøff, uredd jente som sier fra når hun ikke vil eller om hun vil noe. Halen går som en hjulvisp! Det virker som at det går greit å skilles fra mamma og oppdretter enn så lenge, så det håper vi også det gjør utover kvelden/natten.

Hun er liiiten, men som sagt tøff :D

Skal prøve å få tatt litt bilder i kveld. Nå ligger hun og sover i reiseburet (uten dør! :P ) og er ganske så sliten etter mye leking. Dette blir kos, altså. Foreløpig er hun perfekt :wub:

  • Like 6
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tror jammen papillon må føres opp på potensielle hunderaser for hund nr. 2 jeg! Og jeg som egentlig ikke liker småhunder. Men har fått mer og mer sansen for de etter at jeg ble medlem her, og hun her hvor jo ikke akkurat stygg da. :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

På tide med en liten oppdatering!

Leja aka Mini har nå rukket å bli 3 måneder gammel, og passer stadig bedre inn her i huset. Hun har funnet sin plass her og jeg tror virkelig hun trives hos oss. På den tiden vi har hatt henne har hun forandret seg en god del, naturlig nok. Hun er ikke lenger BARE en valp, men har øyekontakt og er veldig oppmerksom på oss. Hun tar livet på strak arm og er en særdeles selvsikker, ung dame. Litt skeptisk til andre hunder og bråkete folk, men aldri verre enn at hun må la ting synke. Hun elsker alle, hun.

Treningsmessig er hun helt fantastisk! Jeg kommer ikke til å beynne å trene henne masse ennå, men vi har trent litt kontakt og target. Hun tar ting utrolig fort, men først og fremst har hun en sinnsyk intensitet til bare valpen å være. Så det håper jeg at hun kan fortsette å ha. Hun er aldri særlig stresset heller.

Nå er vi meldt på det første valpeshowet, 4. mars, så det ser vi frem til. Enn så lenge skal Leja få være bebis. Hennes store idol er jo selvsagt Chessea. Det går så bra med dem at det er gått over all forventning. Heldigvis!

Stadig vekk får jeg kommentarer om hvor søt hun er, og hun ER jo søt :P Har og fått mye positivte tilbakemeldinger fra folk som driver med rasen, og det setter jeg stor pris på. Også veterinæren her i Ås falt helt for henne, sjarmtrollet mitt :wub:

Litt bildespam fra i dag:

Venninnene

februar0042.jpg

februar005.jpg

februar007.jpg

februar014.jpg

februar016.jpg

februar018.jpg

februar032.jpg

februar036.jpg

februar038.jpg

Og til slutt et lite forsøk på oppstillingsbilde, 3 måneder gammel. Ble litt inspirert av å titte på Hellerud i dag :P. Det er ikke så lett når man har rakett i rompa og lopper i blodet, men det er helt ok når man fortsatt bare er mini.

leja3maan.jpg

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så herlig hun ser ut! Nydelige farger, nydelige tegninger :wub: Jeg kan liksom se utstrålingen hennes gjennom bildene! Jeg er spent på hvordan hun gjør det på valpeshowet.

Minner om mini Blondie :wub: Papillonvalper kommer aldri til å slutte å sjarmere meg i senk!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så herlig hun ser ut! Nydelige farger, nydelige tegninger :wub: Jeg kan liksom se utstrålingen hennes gjennom bildene! Jeg er spent på hvordan hun gjør det på valpeshowet.

Minner om mini Blondie :wub: Papillonvalper kommer aldri til å slutte å sjarmere meg i senk!

Det var koselig sagt, altså :D Nå ble jeg glad.

Hun har en utrolig utstråling hun der, det er helt sikkert. Så jeg håper at flere ser det og at hun kan fortsette å være den trygge, søte, gode hunden hun er i dag heeele livet.

Men igjen - det betyr mye med koselige tilbakemeldinger fra andre med papillon! :D

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Må få skryte av lille mini altså. Så lettlært. Tar shaping og tilbyr som bare det. Hun er så lett å belønne, spesielt med lek. Og utholdenheten er upåklagelig. Snurre rundt er dagens triks. Stolt av lille myggen, jeg. Og så deilig- nå sitter jeg i sofaen sammen med begge jentene mine som er så søte sammen :)

Jeg har verdens beste jenter :wub:

Nå er vi i full gang med tafsetrening mot utstilling 4. mars! I dag har mini vært med på jobben min på dyrebutikken. Ikke redd for noe, og elsker å nusse på folk. Hun eier butikken hun for tenk. Hun oppfører seg upåklagelig og er bare rolig og grei hele tiden mens jeg jobber. Deilig gemytt på det lille dyret.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Wææh! Trippelpost! Ukult, da..

Til helgen skal vi på utstilling i Letohallen, og det gleder jeg meg fatisk skikkelig til! Det er bare påmeldt to papillonvalper, men håper allikevel på en god kritikk, en vinnerplassering blir bare en bonus. Vi tar det som trening! Vi har vært med på en ringtrening i regi av Norsk Miniatyrhundklubb, og lærte egentlig masse. Først og fremst tok vi det som sosialisering, og minien fikk leke med andre minivalper og hilse på sine egne i stor versjon. Skulle gjerne bodd nærmere der de kursene holdes.

Ellers er treningen i full gang. Det bare falt seg sånn, så det første vi har på gang er flatdekk. Flinke minien tar ting utrolig fort og er heit og tent på leker. Stor jaktlyst og kamplyst! SKikkelig moro å jobbe med. Ellers er tur og bånd overhode ikke noe problem, og nå vil hun helst være ute hele tiden nå som det er varmere i været. Jeg tror jeg aldri har sett en hund så lykelig over en ressflekk noen gang.

Noen bilder fra i dag. Ganske dårlige som sådan. Gleder meg til den dagen jeg ikke er så distre at jeg faktisk da klarer å huske å ta med kamera ut!

Og for å sette størrelsen litt i perspektiv. Da vi fikk henne veide hun ca. 8-900 gram. Nå er vi oppe i 1800 gram, så hun har gått opp en hel kilo siden vi fikk henne. Svæær bikkje med andre ord.

Pøbelhund

februar12009.jpg

februar12011.jpg

februar12012.jpg

Tilbyr flatdekk som bare det!

februar12010.jpg

Tester prinsessesenga

februar12005.jpg

februar12004.jpg

Vakker :wub:

februar12002.jpg

februar12001.jpg

Også må det jo nevnes at hun nå begynner å få mer ungdomsutseende. Og jeg synes ikke akkurat ungdomstiden er en papillons glanstid utseendemessig. Men heldigvis er sjarmfaktoren fortsatt ekstremt høy.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...