Gå til innhold
Hundesonen.no

Resultater Stockholms Hundmässa, Nordisk Vinner Utstilling


Recommended Posts

Skrevet

Gratulerer, Snøfrost!

Vi stilte for streng rasespesialist uten å være i full pels- og muskelkondisjon etter sommerens valpekull, så med en god og grundig kritikk er jeg veldig fornøyd med very good - jeg ville gjerne ha denne anerkjente dommerens vurdering av hunden min, og det fikk jeg. Hun trakk for feilene jeg mener hun har og ga masse lovord om hunden min ellers, og det betyr en del for meg.

Jeg hadde også med datteren Foenix, så de som eier faren kunne få hilse på henne for første gang, og det var jo nesten like artig å høre hvor fornøyd de var med henne og hvor gøy det var å få se henne. Og jeg synes det var gøy å få se kullets pappa igjen, og se at han fremdeles utvikler seg i den retningen jeg mener han kommer til å ende - han var under to år da jeg så ham sist for åtte måneder siden. I en stor championklasse (12 påmeldt, tror jeg) hvor han var yngst, ble han nummer fire med CK, og det er godt jobbet for en pelsløs "unggutt".

Også interessant å få sett hva som beveger seg i svenske raseringen for tiden, en tenker jo hele tiden på framtidige avlshanner og vil følge med i rasen.

Etter rasebedømmelsen måtte vi selvfølgelig ta et familieportrett også:

381919_10151029379735136_865370135_21952773_702846113_n.jpg

Far, datter, mor.

  • Like 6
Skrevet

Gratulerer :)

For oss gikk det kjempebra!

Eurasierene hadde 2 dommere, ene dømte junior og andre dømte resten.

Dixon ble Nordisk juniorvinner 2011 :D med CK, men ble ikke plassert i beste hannhund, men det bryr jeg meg veldig lite om, han er bare så vidt 13mnd gammel.

Og lille Vitani ble 3 JKK med CK og dommeren til de voksne elsket henne så hun ble 2 beste tispe med Cert, kun 10 mnd gammel :D

Den eneste som slo henne av 26 tisper var moren hennes som ble BIR, de to ligner på en prikk.

Det var også veldig koselig at dommeren skrev på kritkken til Vitani at han ikke var enig i juniorbedømmingen og at hun burde vunnet :)

Skrevet

Gratulerer!

Det gikk bra for gutten min, og han fikk med seg tittelen Nordisk Junior Vinner 2011 hjem :D

Tror faktisk jeg satt å titter på dere under D4A da, jeg kom akkurat til beste hannhund. :)

Skrevet

For oss gikk det kjempebra!

Eurasierene hadde 2 dommere, ene dømte junior og andre dømte resten.

Dixon ble Nordisk juniorvinner 2011 :D med CK, men ble ikke plassert i beste hannhund, men det bryr jeg meg veldig lite om, han er bare så vidt 13mnd gammel.

Og lille Vitani ble 3 JKK med CK og dommeren til de voksne elsket henne så hun ble 2 beste tispe med Cert, kun 10 mnd gammel :D

Den eneste som slo henne av 26 tisper var moren hennes som ble BIR, de to ligner på en prikk.

Det var også veldig koselig at dommeren skrev på kritkken til Vitani at han ikke var enig i juniorbedømmingen og at hun burde vunnet :)

Gratulerer så mye, kan jo ikke klage over cert og tittel!

Skrevet

Gratulerer så mye, kan jo ikke klage over cert og tittel!

Takk !

Nei vi klager ikke, er så utrolig stolte over dyra :D

Skrevet

Gratulerer!

Tror faktisk jeg satt å titter på dere under D4A da, jeg kom akkurat til beste hannhund. :)

Da er det mye mulig du så Freke ja, han ble 2. beste hannhund på D4A :)

Her er et bilde av ham, men det er en mnd gammelt. Forskjellen er nok ikke så stor til idag. Han er 11mnd nå.

Freke-L.jpg

NJV-11 NORD JV-11 Hightower's Freke Winter Spirit

GRATULERER så mye til alle andre som har presentert flotte resultater også!

  • Like 2
Skrevet (endret)

Trur vi trygt kan oppsummere med at den norske delegasjonen rundt shibaringen ikke akkurat gjorde det spesielt skært! :lol: Norges største shibaoppdretter (som dømte rasen på D4A) var også der, og han fikk ikke akkurat noen fordeler av å være kollega med dommer Lehtinen, haha!

Imouto begynner å bli skikkelig bra i ringen igjen, og det gjør meg så glad! Det er overhodet ikke noe stress å vise henne, hun gjør alt hun skal, og liker å vise seg fram. Jeg dro ikke til Stockholm for å konkurrere om tittel, men jeg trudde jo at hun kanskje kunne få en ålreit kritikk. Dengang ei. :P Verden vakreste knertmonster trengte mer av alt, henne, og var (hør på denne) TOTALT (skrevet med blokkbokstaver) pelsløs for dagen! Og jeg som er så glad for at hun har begynt å få tilbake underulla si! :D Hun fikk sin hittil dårligste kritikk, men VG, som er en premiering jeg på dette stadiet er kjempefornøyd med, når den følges av en ålreit kritikk. :P

Viste også Pippi, men det kan IA (Bikipile) få fortelle om sjøl. Hele seansen avstedkom en del latter fra henne og meg, og vi blei heia på av de rundt ringen. :ahappy:

Det beste resultatet i helga, var at knertis fikk se rådyr for første gang, og reagerte AKKURAT sånn jeg vil. De tok begge sporet av dem, og vi gærne utstillingskjerringene dro avgårde opp i krattåsen på slep etter bikkjene, lasta med tøybur, stol, sekker og bagger, alt for å oppmuntre bra sporatferd! :lama:

Edit: Glemte helt å gratulerer de som faktisk har noe å være fornøyde over! :flowers:

Endret av SandyEyeCandy
  • Like 3
Skrevet

Gratulerer alle sammen! Så morsomt å gjøre det bra i Sverige også :)

Vi hadde planer om å dra for å stille Ophelia og jakten på junior-tittel, men det ble ikke sånn. Like greit, da jeg hørte dommeren var helt forferdelig, diskvalifiserte flere hunder osv :blink:

Skrevet

Vår hannhund som fyller 2 år i januar neste år ble Nordisk Vinner 2011 og BIR! Det var 86 påmeldte i rasen.

De mestvinnende hundene i Norden var på plass, også fra hjemlandet Finland, og det var finsk dommer ;-)

Nå heter Max:

Nord JV-10 NV-11 Nord V-11 Dagolas Qultapoju!

Neste år sikter vi på Internasjonal og Nordisk champion ;-) Han mangler 1 cert og 1 cacib ;-)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
    • Takk for et veldig fint og beroligende svar. Det betyr mye å høre det fra noen som har litt erfaring med hvordan oppdrettere tenker. Diva er akkurat sånn du beskriver en trygg voksenhund. Vi har aldri hatt problemer med henne ingen utagering, ingen aggresjon, ingen ressursforsvar eller noe som helst i den retningen. Hun er en hund som alltid har vært stabil rundt både folk og andre hunder, og hun har vokst opp med små hunder rundt seg helt siden hun var valp selv. Hun er typen som går mellom hvis to hunder bråker, men uten å lage noe drama ut av det. Bare rolig og tydelig. I tillegg er hun vant til et veldig rolig og forutsigbart hjemmemiljø, siden det alltid er noen hjemme på grunn av hjemmekontor. Hun får masse nærhet, rutiner og trygghet, og det smitter veldig over på hvordan hun oppfører seg. Det er nok mest meg som syns det er litt skummelt å bli dømt før folk faktisk har møtt henne. Jeg vet jo at hun er en fantastisk hund, men man hører så mye forskjellig, og jeg vil ikke at noen skal misforstå situasjonen. Jeg kommer til å fortelle oppdretteren om Diva når vi vet at sjansen er større for at vi faktisk får valpen, så det ikke blir unødvendig stress eller misforståelser. Men det du skriver roer meg veldig. Det er godt å høre at en trygg voksenhund som Diva faktisk kan være et pluss, og ikke noe negativt.
    • Det du beskriver er dessverre ganske vanlig hos valper i den alderen, og det betyr ikke at du har gjort noe feil. Noen valper takler alenetrening helt fint, mens andre trenger mye lengre tid enn det «boka» legger opp til. Det viktigste nå er å unngå at han får panikk hver gang du går, for det kan gjøre treningen tyngre for dere begge. Når en valp hyler sammenhengende i 30 minutter, så er det et tegn på at han ikke er klar for det nivået av alenetid ennå. Det handler ikke om stahet, men om at han blir oppriktig stresset. Da er det lurt å gå noen steg tilbake i treningen og gjøre det lettere for ham. Noen ting som ofte hjelper: •     Start helt på nytt med bittesmå steg, og hold deg på det nivået han faktisk mestrer. Det kan være 5 sekunder, 10 sekunder, 30 sekunder – det er helt greit. Det viktigste er at han opplever at du alltid kommer tilbake før han får panikk. •     Unngå bur akkurat nå, siden du allerede ser at det gjør ham mer stresset. Det er ikke alle valper som finner ro der. •     Gi ham et mindre område, men ikke bur. Et valperom, grind eller et avgrenset område kan gjøre det lettere for ham å finne ro. •     Tren på ro før du går. Mange valper blir mer stresset hvis det skjer mye aktivitet rett før du forlater leiligheten. •     Gå ut og inn mange ganger uten at det betyr noe. Ta på sko, gå ut, kom inn igjen. Gjenta til det blir kjedelig for ham. •     Bruk lyder som gjør at han ikke føler seg helt alene. Radio, hvit støy eller en vifte kan hjelpe noen valper. Når det gjelder jobbsituasjonen: Det er helt forståelig at du må på jobb, men valper på 15 uker klarer som regel ikke å være alene i lange perioder uten at det går utover tryggheten deres. Hvis det finnes noen muligheter for midlertidig hjelp nabo, familie, hundepasser et par timer, eller en venn som kan stikke innom, så kan det gjøre en enorm forskjell mens dere trener. Du gjør så godt du kan, og det er tydelig at du prøver å gjøre dette riktig. Det viktigste nå er å ta det i hans tempo og unngå at han får panikkopplevelser som setter dere tilbake. Det blir bedre, men noen valper trenger litt mer tid og litt mer støtte i starten. eller så vil du oppleve med at du vil få en hund som er stresset og kan bli `farlig` når han blir stor. om du har skaffet deg valp og ikke viste at valpen ikke kan være alene, så kanskje tenke på å sette den bort til noen som kan ta seg av den til den har blitt større. veit mange kan få det til og funke. men fleste hunder som vokser opp med å være alenen så mange timer av dagen sliter ofte med stress og sånnt ting.  det er ikke enkelt men noen ganger må man tenke på dyre og ikke seg selv, så kan være lurt å kanskje finne noen. se eter barnevakt eller hundebarnehage. for å sette en liten valp så lenge alene er ikke bra for han. jeg håper du finner ut av det og at han slipper unna å bli en nærvøs hund som voksen. ikke ment vondt eller sårende 
    • Det er jo nettopp det jeg sier, at de færreste har mulighet til å være hjemme fra jobb i 6 mnd. Hvis du leser litt rundt på forumet her vil du se ulike løsninger. Noen har med hunden i bil og lufter i pausene. Såklart uaktuelt i denne kulden. Noen har venner, naboer eller familie som passer halv dag eller stikker innom og lufter. Noen har hjemmekontor eller kan ta med hund på jobb. Når man er flere i familien har man kanskje mulighet for å tilpasse slik at noen starter sent på jobb, andre tidlig, og/eller har barn som kommer hjem fra skolen og lufter hund. Det er mange løsninger. Men det er ikke naturlig å forvente at den 4 mnd gammel valp skal kunne være alene hjemme en hel arbeidsdag. Om du ikke har mulighet for å tilrettelegge dette er det stor fare for at hunden utvikler separasjonsangst og ikke kan være alene i det hele tatt. Det er 20 år siden jeg fikk min første  hund, jeg har vært aktiv i hundesport og ulike hundemiljøer, og alle som har skaffet seg valp har planer og løsninger for dette. Som du også vil finne på forumet her vil alle som spør bli anbefalt å ha en plan og ikke forvente at en valp kan være alene hjemme en hel arbeidsdag.  Og så kan du jo se på finn.no hvor mange unghunder som omplasseres fordi de ikke "får tiden til å gå opp". Det er mange av disse "normale menneskene" som ikke har hatt en god plan for alenetreningen når de har skaffet seg hund.
    • Ja, jeg går gode turer først, og aktiviserer han. Gir han kong eller tyggebein når jeg går. Prøvd å lage en god rutine hjemme.  Men at du sier jeg skal levere hunden tilbake fordi jeg må på jobb, det blir for dumt! Han er 4 mndr, og ytterst få mennesker har mulighet til å være så lenge hjemme.  Rart så mange bikkjer klarer seg greit i hverdagen egentlig,  mtp at alle må være hjemme minimum 6 mndr(noe ganske få har vært..)  Og ikke alle har mulighet for å dra hjem fra jobb i lunsjen, eller ha bikkja med på jobb.. Hvor er dere normale mennesker med hund henn? Er dere ikke på forumer kanskje? Er dere jeg gjerne ville hørt fra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...