Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Sleit i fjord med at potene på vovva sprakk flere steder, så i år vil jeg forbygge så mye som mulig så det ikke skjer igjen. Noen som har noen gode tips til noe man kan smøre på for at de ikke skal bli tørre?

Eeventuelt andre ting man kan gjøre?

Jeg har sånn tjærelignende potesalve som jeg smører på hvis vi skal gå tur, men tenker på noe man kan smøre på inne (som ikke er like klinete.. og stinkende, hehe..) Har til nå brukt sånn aloe vera salve for hunder.

Skrevet

Prøv å tilvenne hunden til å bruke potesokker, iallefall om det er saltet på veiene der dere bor og på langturer i hard snø. Ellers bare fortsett å bruke Aloe vera-gel, behøver forresten ikke å være til hund, kan godt kjøpe den 98% på vanlige matbutikker. Og så er det greit å prøve ut kaldpresset rapsolje i maten (ca 2-3 spiseskjeer i maten pr. dag for en stor hund), skal være fodt for tørr hud, ledd og blodomløpet atpåtil.

Skrevet

takk for tips :)

potesokker er noe dr*** spørr du meg. Hehe... Har prøvd flere forkjellige (tror jeg har prøvd 3 eller 4 forkjellige typer til sammen jeg..) , og de detter lett av, eller blir ødelagt nesten med en gang :wacko: Men når de salter her så må jeg nok bare prøve å få brukt det en del ja..

Skrevet

Ikke smør poter før du går ut, iallefall så lenge før at det har tørket inn.

Selv bruker jeg Helosan som jeg smører potene med når jeg kommer inn og la de går med potesokker en liten time så får jeg ikke noe fettmerker på gulvet og bikkjene slikker det ikke i seg.

Skrevet

Ikke smør poter før du går ut, iallefall så lenge før at det har tørket inn.

Hvorfor det? Sålenge man bruker feks voks/salve uten vann så er det ikke farlig?

Men vaselin feks fryser, så det burde man ikke bruke!

Skrevet

Hvorfor det? Sålenge man bruker feks voks/salve uten vann så er det ikke farlig?

Men vaselin feks fryser, så det burde man ikke bruke!

Vaselin er vannfri...

All olje vil fryse når det er kaldt, det må ha ++ grader for å holde seg flytende. Endel vokser vil ikke fryse per se, men de kan gjøre potene skikkelig glatte. Så mer fett i kosten, potesokker ute og/eller smør potene når dere kommer inn igjen.

Skrevet

Hvorfor det? Sålenge man bruker feks voks/salve uten vann så er det ikke farlig?

Men vaselin feks fryser, så det burde man ikke bruke!

Smør deg med vannfri krem selv i ansiktet og gå ut. Du får frostskader.

Du skal også smøre deg med kuldekrem noen timer før du går ut eller når du kommer inn. Når man begynner gå ned under -10 så fryser det meste og poter sprikker.

Skrevet

Hvorfor det? Sålenge man bruker feks voks/salve uten vann så er det ikke farlig?

Nei, det er ikke farlig, vaselin og andre harde, vannfrie fettprodukter er jo allerede "frosset" ved de fleste naturlige temperaturer. Å smøre før man går ut er vil kanskje passe for å hindre snøklumper etc mellom labbene, for de som har problemer med sånt, men det spørs om det hjelper på tørre poter mer langsiktig.

Skrevet

okaj, så da er det egentlig ikke noe vits i å smøre rett før tur? Bedre å smøre lenge før, eller etterpå? Jeg trodde den potesalva i sånn grønn boks, som minner om tjære, trodde det var meningen å smøre på den når man skal ut og gå jeg?

Skrevet

Fiske/selolje i maten, en god potesalve (ikke med tjære) og smøring av poter- og på med potesokker etterpå INNE. (potesokker mest for å slippe å få potespor over hele huset, samt at hunden ikke bare slikker av salva) kan hjelpe mot tørre poter. bruker du potesalve som hundekjørere bruker, er det bare å smøre potene før du går tur. Smør-på med sokk og ut å gå!

Skrevet

nei, jeg mener ikke at det er tjære i salva, men den minner om det :rofl: jeg bruker "Fyra Ess hundsalva", Vet ikke om det er sånn hundekjørere bruker jeg? Den er fett fri og vannfri, og det står at den skal beskytte mot veisalt, så da ville jeg tro at den er til å smøre på rett før man skal ut og gå? :) Ellers smører jeg med aloe vera gele nesten hver dag nesten nå, og passer på at han ligger rolig til det tørker inn.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...