Gå til innhold
Hundesonen.no

Har du gått på/har du planer om å gå på valpekurs?


Yakine

Recommended Posts

Skrevet

Vel har du/dere det? :D

Vi har nå begynnt på valpekurs med Atheo.

Første kveld var søndag, og da var det 3 timer teori. Lærte utrolig mye!!

Skal ha praksis på førstkommende søndag, og det gleder vi oss til! :P

Tror nok dette blir nyttig, både for oss og Atheo!

Skrevet

Ja,jeg gikk valpekurs med Mini..Lærte egentlig ikke så mye,men var veldig god miljøtrening og sosialisering for han :D Vi hadde også en dag på fjellet hvor vi lært om spor og rundering og alle valpene fikk prøve hver sitt lite spor..

Skrevet

gikk valpekurs med Tinka når hun var liten og gikk med bamse som vi ikke har lengre men ellers så har vi ikke gjort noe særlig annet

Skrevet

Har gått på både valpekurs og grunnkurs. Lærte masse! Hvordan man skal trene, masse om ernæring, hundens helse og hundestell. Er forsåvidt ganske fornøyd :D

Men opplevde noen negative ting med kurset også. Venninnen min og jeg som var de eneste ungdommene på kurset følte innimellom oss litt oversett eller at instruktørene på en måte kunne herse med oss. Og da tenker vi at det er fordi vi er ungdom...

Et eksempel var da jeg på en av kursdagene hadde problemer med Chica. Hun ville ikke høre noe særlig. Jeg sto rett ved siden av en som også hadde problemer. Instruktøren kom til han ved siden av meg ofte og hjalp han. Men han gikk bare forbi meg hele tiden. Og da kjente jeg at jeg ble skikkelig irritert. Det er instruktørenes jobb å se hvem som trenger hjelp..!

En annen gang som jeg også hadde problmer med Chica(var noen sånne dager, desverre!), begynte instruktøren og si, foran alle de andre, at jeg duller fælt med henne og at hun får alt for mye oppmerksomhet. Jeg måtte roe det ned, og dessuten sette henne inn i buret hele helgen, slik at hun ville høre på meg neste gang...(?) :? ..Men altså, hvordan kan de vite hvordan hun blir behandlet hjemme, og at jeg står for all oppmerksomheten? Jeg har lange skoledager, lekser, og så må jeg få litt tid med å gå ut med venner og gjøre andre ting som å se på tv, sitte foran pc`en. Vi er fire personer i familien, jeg kan ikke kontrollere hvor mye oppmerksomhet de andre gir henne. Jeg må jo få litt tid til å kose med henne jeg og da!! Uansett, satt hun ikke noe særlig i buret i løpet av helgen, og hun var kjempeflink på neste kursdagen, så alt gikk jo bra tilslutt! Men angrer litt på nå at jeg ikke sa ifra om visse ting og jeg skulle reagert annerledes på forskjellige ting også..

Så til alle ungdommer på kurs, finn dere ikke i urettferdig behandling!! Måtte bare si ifra :wink:

Jaja, kan vel ikke bare konme positive ting ut av hundekurs.. Men jeg fikk jo i alle fall lært det jeg begynte på kusr for å lære. Hvordan lære opp hunden! Og så var det jo fint for sosialiseringens skyld! Nå skal jeg fortsette med treningen, og gi henne så mye oppmerksomhet jeg vil uten at noen kan si noe om det :P

Skrevet

næi, vi var ikke på valpekurs. hadde meldt oss på et, men arragør var useriøs, og ga ikke beskjed om kurset ble noe av eller ikke. ikke visste i dag og klokkeslett heller, så det ble ikke noe valpekurs på oss.

går hverdagslydighet nå da :D

Skrevet

Nei, har ikke vært på valpekurs, men har planer om det til neste år :D

Har gått på både valpekurs og grunnkurs. Lærte masse! Hvordan man skal trene' date=' masse om ernæring, hundens helse og hundestell. Er forsåvidt ganske fornøyd :P [/quote']

Hvilket kurs var dette?

Skrevet

Ikke med Chicka, fikk hun når hun var 13mnd, men jeg gikk på kurs med hun med en gang jeg fikk hun.

Når jeg får valpen kommmer jeg til å gå på kurs med den. :wink:

Skrevet

Nei, var ikke. Bodde langt unna der kurset var å hadde ingen til å kjøre meg. Fikk sosialisert bbuster med andre hundene på internatet å ellers i nærområdet heldigvis. Har vært på mye miljøtrening i etterkant hvor mange instruktører var samlet så man kunne få god hjelp hvis man plagdes :)

Skrevet

Jeg gikk på valpekurs og jeg lærte utrolig mye.

Hun som var instruktøren har/er vært med i landslagstroppen i lydighet :)

De var veldig engasjerte av at ungdommer var med, og de vil ha flere unge fjes i lydighetsmiljøet.

Det var etter å ha pratet med henne jeg fikk sansen for BC.

Skrevet

Har ikke gjort det med Puma, fikk han da han var ni mnd, og så egentlig ikke helt behovet; på han blir det masse kurs i NRH istedet;) Med fremtidig valp blir det valpe-klikkerkurs

Skrevet

Gikk på valpekurs med Pan.Ulvehiet i oslo..Kjempehyggelig.Nå hadde jeg en valp litt utenom det vanlige (16 uker og aggresiv mot mennesker..) men jeg følte uansett at vi fikk utbytte av det.

Jeg var på grunnkurs med Jonas som valp.Han var 6mnd og de andre var over året,men vi ble delt opp etter hva hunden kunne.Jonas kunne mest :P

Men kurset var helt elendig..Med en machomann som syntes det var artig å skryte av å banke bikkjer :roll: .Vi endte med å møte opp på under halvparten av kurskveldene og jeg er ikke sikker på om jeg læret noe av skrytapen..

Skrevet

Nei har ikke gått på valpkurs. Og har ikke tenkt å melde oss på noe nå når hun er så gammal :P

Men lydighets og spor kurs? Jatakk begge deler.

Men min neste hund skal jeg gå på valpekurs med

Skrevet

ja, har gått valpekurs med begge hundene, og videregående lydighetskurs og bronsemerketkurs med Oscar og bronsemerkekurs med Nena og nå skal vi gå enda ett bronsemerkekurs igjen for å bli klar til bronsemerket.

Skrevet

Vil svært gjerne gå valpekurs, men det kommer ann på om det blir avholdt noen mens Chanita er valp... :D Misunner deg Stinemor som går nå! :mrgreen:

Men om ikke vi når det, så skal vi på grunnkurs.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...