Gå til innhold
Hundesonen.no

DeepEyes kull III


Recommended Posts

  • Svar 1.5k
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Hei folkens Da her jeg lest hele tråden, *puh* den var lang Jeg har herved meldt meg inn i sonen, måtte jo det siden det er jeg som skal ha Meera Gleder seg!!

Noen har spåkuler - jeg er sanndrømt. Og jeg drømte om Tallis fødsel i natt. Først kom det fire valper i en lett og fin fødsel, med korte mellomrom. Deretter stoppet ting litt opp. Jeg var fødse

Jeg har sett inn i krystallkulen min, og har følgende melding å komme med: Talli slår på stortrommen denne gangen hun, etter julens hyppige hyrdestunder, så det kommer hele åtte valper. Seks av disse

Skrevet

Tidslinjen på FB er jo GENIAL!

Ettersom blogtown gikk brått under fikk jeg ikke skrevet ned noe av det som var dokumentert der fra forje parring. Så nå fikk jeg en lys ide :ide: tidslinjen til FB!

Hun parret seg sist på dag 11 og 12. Så om hun følger samme rytme så er det vel parring 24-25 desember. :P

Foreløpig ikke mye action, han sjekker, Talli maser litt på han rett etter han har sjekket og Enzo går å legger seg og lader :yawn:

Skrevet

:lol: Han så rimelig avslappet ut!

Hahaha :lol: De sløve øynene på det ene bildet, også ligger han som dø på det andre :P Talli med ørene bakover og øyne store som tinntallerkener! *fniiis*

Jeg liker timingen til Talli! Løpetid til bursdagspresang og parring til julepresang! :ahappy: Flinkeste, smarteste hunden det, tenker jeg!

Skrevet

Nå er iallefall begge to klar for action, problemet er at Enzo er en cm for lav i forhold til Talli og hun bretter jo greiene over halen omtrent i sin "yrhet" :lol:

Så ingen parring med heng enda..

Skrevet

:lol: Ja, det der minner meg litt om en meget interessant diskusjon i chatten vedr ting oppdrettere egentlig fokusere på i avlen!

Men her ventes det i spenning og forventning..

  • Like 2
Skrevet

:lol: Ja, det der minner meg litt om en meget interessant diskusjon i chatten vedr ting oppdrettere egentlig fokusere på i avlen!

Men her ventes det i spenning og forventning..

Bevegelig mål TonjeM! :lol:

Det kommer stadig litt nærmere målet for hvert forsøk. De holder jo gjerne på en stund til Enzo blir sliten (*hostbedretrimmethundhost*) så må han ha pause. Da sitter jeg og Enzo i sofaen og ser en film og Talli er på kjøkkenet.

Dingsen har nå vært på rett sted, men desverre blir han litt for ivvrig i tjenesten da og ender med å smette ut igjen :lol:

Skrevet

*Fniser henrykt over intime beskrivelser* :lol:

Nevner bare at Willy måtte øve litt før han fant teknikken med å gli innpå ryggen på tispene som var større enn ham :lol:

Skrevet

Får vel utbrodere litt mer da :P

Nå for 30 min siden hadde vi det jeg vil si en 90% fullført parring. Enzo er for lav og jeg har ikke helt timingen til å gi han det siste "dyttet" for å løfte han. Og han vil IKKE stå oppå noe, nei det er under hans verdighet.

Men nå er det jo slik at hannhundene blir litt apatisk når de tømmer seg (for at de ikke skal rømme :P ) og jeg klarte helt fint i sted å holde de sammen. Kjente at alt var på plass utenom kulene og det fikk pumpet der noen minutter før han ble urolig og falt ut. Jeg kunne selvsagt "klemt" han fast, men de skal jo faktisk prøve igjen og ikke bli skremt. Men det sier jo litt om håndterinsvennelighet når jeg har da en fot og to armer omtrent brettet rundt de og de står helt rolig uten å la seg stresse av det :ahappy:

Talli er selv ett resultat av slik en parring, enda så lite fertil Blaze har vist seg å være. Så jeg tror dette kan gi resultater. :)

Nå skal de få prøve igjen før jeg drar på jobb evt vente til i morgen tidlig om det virker være litt labert. Enzo får være med meg på jobb (og jeg lurer på hvordan jeg skal overleve nattevakten i natt :| )

386235_10151087595265072_834435071_22275975_800857148_n.jpg

Etterøkten ble det litt intimhygene og ørevask. Også fikk Talli ligge opp/ned og kose på fanget mitt. Der sovnet hun :lol:

Skrevet

Å jeg dør av latter her... *veldig appellerende til ens visuelle fantasi dette*

Enzo lurer sikkert på åssen han skal orke nattevakt han også.. han må jo bli litt sliten etterhvert!

Men, who cares how, så lenge det gir resultater!

Følger fortsatt spent med altså!

Skrevet

*mentale bilder av Jeanette bak Enzo som igjen er på Talli* Bikkjefolk! :lol:

Det er bare på ett slikt forum man kan skrive slikt uten å bli sensurert *flirer* Det værste er at alle som leser her inne flirer litt, men alikavel leser man med store øyner :P

Å jeg dør av latter her... *veldig appellerende til ens visuelle fantasi dette*

Enzo lurer sikkert på åssen han skal orke nattevakt han også.. han må jo bli litt sliten etterhvert!

Men, who cares how, så lenge det gir resultater!

Følger fortsatt spent med altså!

Enzo er faktisk dø-sliten av forsøkene, så han er "fylt på" med V&H og oksens energistang (det MÅ jo gi resutlater :lol: )

Skrevet
*mentale bilder av Jeanette bak Enzo som igjen er på Talli* Bikkjefolk! :lol:

Og jeg har ligget tvekroket opptil flere ganger i løpet av dagen, etter Jeanettes noe mer intime fortellinger om hva som har foregått av dette og hint på Sessvoll :lol: :lol:

  • Like 1
Skrevet

Og jeg har ligget tvekroket opptil flere ganger i løpet av dagen, etter Jeanettes noe mer intime fortellinger om hva som har foregått av dette og hint på Sessvoll :lol: :lol:

Ja du har jo fått den usensurert versjonen du, heldiggris :lol:

Skrevet

*mentale bilder av Jeanette bak Enzo som igjen er på Talli* Bikkjefolk! :lol:

:lol: Det er noen mentale bilder her også ja haha

Søte Enzo som ikke rekker opp :wub:

Skrevet

Round 2.

Da har de hatt en slik parring igjen, men denne gangen var ikke teknikken min god nok til å hjelpe støtte de. Så det ble ikke lenge de "hang sammen".

Snakket akkurat med eier og oppdretter av Enzo og hun har selv hatt to kull med slike parringer hvor det har blitt 5 og 7 valper. Da har hun bare "kjørt på" og latt det bli endel tømminger slik at noen kommer i tispen og latt de holde på til tispen ikke har villet mer.

Så da får vi se hvor lenge Talli er skjøge. Teknikken hans har blitt bedre og tiden han bruker på sprellet har blitt kortere, så skal brått se det blir mer enn assistert befruktning :lol:

Skrevet

*fniser lattermildt og tenker tilbake på alle forsøkene i ørten kuldegrader i Kirkenes i fjor for å få litt liten hannhund til å rekke opp til litt stor tispe - inkludert parring i trapp, grave grøft til X'en og grave brøytekant til hannen*

  • Like 3
Skrevet

Det ble forresten en "Round 3" Også, benyttet sjangsen får SFX var innom en tur. Da fikk det vært på plass pittelitt lengre :P

Guest Belgerpia
Skrevet

Men hvorfor går du ikke ut hvor Talli kan stå naturlig litt lavere enn han? Det er jo enklere for hundene også i forhold til underlag.

Noah sleit med å pare sin første tispe Wilma fordi hun var stor - Anne Grete måtte låne med seg dyret og når de bare fikk parkert seg sånn at hun stod i en helling med rompa opp og han ovenfor så gikk det strålende.

Skrevet

Men hvorfor går du ikke ut hvor Talli kan stå naturlig litt lavere enn han? Det er jo enklere for hundene også i forhold til underlag.

Jeg får lov til å ta i han, men han plasserer selv hvor Talli skal stå og dytter jeg i henne så stopper han. Holder jeg i Talli så går han sin vei.

Har prøvd både madrass på stuen, bygge opp med tepper og dytte noe under bena. Men han syns ikke det er aktuelt overhode, dytte han i rumpen derimot syns han er greit. :)

Men så lenge ting er på plass med sædavgang så tror jeg nok at det blir valper når jeg får de til å stå slik i 2-5 min. Før i dag så sto de slik til kulene hans begynnte forminske seg igjen. Så i teorien var han like lenge der inne som i ett heng.

Edit:

Og Enzo mener at slikt skal gjøres inne. Gubben ER sær :P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...