Gå til innhold
Hundesonen.no

Stepnaya - Mynde fra russiske stepper


Recommended Posts

Skrevet

I like!

Ser de blir omtalt som "stepnaya borzaya" også. Borzoi betyr kun "rask" på russisk, og stepnaya er, om jeg har skjønt det riktig, et område i Russland. Jeg klipper litt fra Wiki sin borzoi-side:

It was long thought that Saluki type sighthounds were originally brought to Russia from Byzantium in the South about the 9th and 10th centuries and again later by the Mongol invaders from the East. However, now that the archeological archives and research results of the former USSR are open to scientists, it has become quite clear that the primal sighthound type evolved between the Kyrgyzstan, the lower Kazakhstan part of Altai and the Afghan plains, and that the earliest actual sighthound breeds were the plains Afghan hounds and the Kyrgyz Taigan.

These ancient breeds then migrated South (founding the Tazi/Saluki branch) and West (founding the Stepnaya, Krimskaya and Hortaya branches) to develop into breeds adapted to those regions. This was a slow process which happened naturally through normal spreading of trade, with the silk and spice trade via the Silk Road being the prime vector.

The more modern Psovaya Borzaya was founded on Stepnaya, Hortaya and the Ukrainian-Polish version of the old Hort. There were also imports of Western sighthound breeds to add to the height and weight. It was crossed as well with the Russian Laika specifically and singularly to add resistance against Northern cold and a longer and thicker coat than the Southern sighthounds were equipped with.

All of these foundation types - Tazi, Hortaya, Stepnaya, Krimskaya and Hort - already possessed the instincts and agility necessary for hunting and bringing down wolves.

Dagens borzoi, som vi er kjent med, er den langhårete Psovaya Borzaya, men det finnes altså flere typer, deriblant stepnaya:

Stepnaya.jpg

sarkush_karkush.jpg

IMG_9475.jpg

muska1.jpg

  • Like 1
Skrevet
Hvorfor er det postet under "blandingsraser"?

Det står under forumet: "Tråder som omhandler raser som ikke er godkjent i FCI ligger også her."

Men var litt usikker på hvor jeg skulle plassere tråden.

Skrevet

Det står under forumet: "Tråder som omhandler raser som ikke er godkjent i FCI ligger også her."

Men var litt usikker på hvor jeg skulle plassere tråden.

Å ja. sikkert riktig :)

Skrevet
Og gemyttet er vel sånn typisk saluki eller borzoi?

Ja, om ikke hakket skarpere på enkelte individer, tenker jeg. Vet ikke hvordan det avles på stepnaya, er ny rase for meg. Taigan, som vi finner i Kirgisistan, Kazakhstan, og de landene der, blir jo fortsatt avlet for hundekamper og ulvejakt, for eksempel - da snakker vi nok hunder som har et annet gemytt enn saluki og borzoi (men det er jo store individuelle forskjeller her, jeg vet om borzoi som oppfører seg som labbiser, hehe).

Skrevet

Okei, ja det er sånnt gemytt jeg ikke ønsker selv på egen hund, litt synd, for liker jo salukiutseendet litt og denne her rasen, men gemyttet jeg foretrekker er type greyhound og whippet. (og det finner man vel kun på disse to rasene av myndene)

Skrevet

De salukiene jeg kjenner er ikke særlig særere enn en typisk greyhound - men nå kjenner jeg ikke noen greyhound, kun hilst på noen på utstilling. Men greyhound og whippet har jo et herlig gemytt :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...