Gå til innhold
Hundesonen.no

"Butikkfor"/ butikkgodbiter


Recommended Posts

Skrevet

Har sett en del diskusjoner om såkalt "butikkfor" på forum, og at dette foret ikke er like næringsrikt som det foret en kjøper i dyrebutikker og hos vet. - Men hvordan er det med godbitene som selges i dagligvaren? Min hund er veldig kresen på godbiter, men så viser det seg at han faktisk liker et par av godbittypene vi får kjøpt på Rema 1000...Det er jo ikke snakk om menger han får i seg, men bør jeg ha motforestillinger mot å bruke "butikkgodbiter", eller er de like bra som de dyrebutikken fører (men som min lille kresne ikke vil lukte på en gang... :)

Skrevet

Jeg tenker at hvis en hund har et sunt og godt grunnkosthold, så skal det ikke bety noenting for en normalt frisk hund å få en dæsj godbiter som kanskje ikke er like balansert. Spesielt når jeg tenker på at hunder har levd oppgjennom tidene med ofte matrester og det som nå var tilgjengelig som mat - og likevel levd lange og energiske år, så ufarliggjør det straks noen godbiter fra dagligvaren i min lille verden ;)

Virkelig gode godbiter for trening synes min hund er ost, skinke, leverpostei, karbonader, lungemos og så videre, og det har jo heller ikke den perfekte sammensetning for en hund mtp fett, sukker, salt, tilsetningsstoffer.... men som sagt, normalt friske hunder tåler helt fint å få et variert tilbud av godbiter i tillegg til sitt ellers så gode kosthold :)

Skrevet

Akkurat sånn er min også, funnet to typer godbiter fra Rema 1000, og en type fra dyrebutikk (sånne leversnitter man kjøper i løsvekt) som hun liker. Jeg også tenker som hundevennen, at så lenge hun får mat fra dyrebutikk spiller ikke godbitene så kjempestor rolle. Godbiter fra dyrebutikk er nok en del sunnere, i hvertfall om man kjøper det som er 100% rent kjøtt osv., men når jeg ikke får henne til å spise det hjelper ikke det så mye. Min er så slank at det ikke er noen fare, hadde hun hadde tendenser til å legge på seg ville jeg vært mer skeptisk.

Skrevet

Jeg bruker billigste sort pølser som godis, tviler på at det er særlig sunt. :P Men de spiser super fôr ellers, så det lille de får i seg i løpet av trening har neppe noen avgjørende effekt på systemet og helsa i et overordna perspektiv. :)

  • Like 2
Skrevet

Butikkgodbiter er veldig dyrt. Untatt Frolic. Men etter å ha delt bil med Tinka fra Rena til Oslo etter en dag det kom til å regne Frolic der (fire dager før hun flyttet hit, var det ikke?), bruker vi aldri mer Frolic, annet enn når vi bommer av andre. Her er doco hverdagsgodbiter. Prøveposer fra her og der, løsvektgodis fra Sverige og annet tørt snop, funker også. Skal det jobbes seriøst, går det i pølser eller fiskekaker.

Skrevet

Åååå Ida, jeg husker det frolicregnet over Tinka, lillen var jo såååååå søt, og så fikk hun gdstr på frolicbitene av meg :lol:

Ellers er ikke dyrebutikkgodbitene så mye sunnere enn de fra butikken sånn generelt, det er like mye korn og lite kjøtt i de fleste ;)

  • Like 1
Skrevet

Signerer det de andre sier. Jeg bruker forskjellige ting som godbiter, mest pølser og de er ikke akkurat så bra, men nå er det ikke slik at de får sååå mye. Jeg har ikke tenkt på å kjøpe "kvalitets" godbiter egentlig.

Skrevet

Åååå Ida, jeg husker det frolicregnet over Tinka, lillen var jo såååååå søt, og så fikk hun gdstr på frolicbitene av meg :lol:

Ellers er ikke dyrebutikkgodbitene så mye sunnere enn de fra butikken sånn generelt, det er like mye korn og lite kjøtt i de fleste ;)

For så vidt stemmer det, men du kan også finne godbiter i dyrebutikk uten så mye tilsatt (Provit og Lets Bite f. eks)

Skrevet

Det er ikke så stor forskjell på tørrfôret fra Rema kontra tørrfôret fra dyrebutikkene som hundefolk helst vil ha det til heller..

Uansett.

Mine får helst ørret som godbiter, den skal selvsagt være opptint, og ikke varmebehandlet.

Det er noe skikkelig klin å gi, men så gjør hundene hva som helst for en bitteliten smakebit og.. I tillegg til at det er noe av det sunneste jeg kan gi de.

Siden jeg er litt bevisst på hva jeg selv spiser er det kun unntaksvis at de får oppdrettsfisk, som regel er det fin villfisk jeg serverer..

Er jeg tom for ørret blir det gjerne laks, det er de ganske nøyaktig like glad i.. (Men jeg selv foretrekker ørret, og de får restemat som ikke er tilberedt..)

Det anbefales å ha disse godbitene i en pose, å ha de løse i lommen er nok ganske ekkelt.

I tillegg bør man ha med våtservietter. :)

Skrevet

Pølse er billig og fungerer fint :) Ikke trenger man og bruke så mye heller, min jobber iallefall gladelig for små pølsebiter. Jeg har jo en passe stor hund, med noen problemer, og de dagene jeg går ut for og virkelig trene på dette problemet, og blir en foringsautomat, så trenger jeg bare litt mer enn 1 grillpølse. Ikke det aller beste kanskje men 1 rå grillpølse på 45kg hund er neppe noe problem

Skrevet

Butikkgodbiter er veldig dyrt. Untatt Frolic. Men etter å ha delt bil med Tinka fra Rena til Oslo etter en dag det kom til å regne Frolic der (fire dager før hun flyttet hit, var det ikke?), bruker vi aldri mer Frolic, annet enn når vi bommer av andre.

Åååå Ida, jeg husker det frolicregnet over Tinka, lillen var jo såååååå søt, og så fikk hun gdstr på frolicbitene av meg :lol:

Ellers er ikke dyrebutikkgodbitene så mye sunnere enn de fra butikken sånn generelt, det er like mye korn og lite kjøtt i de fleste ;)

Chicka har pakket køven sin og vil flytte til Rena ASAP hvis det regner Frolic der, skulle likt å sett Chicka i Frolic regn :banana: :banana: :banana:

Vi bruker bittesmå forkuler fra Doggy som mamma kjøpe en 3kg sekk til oss fra Sverige, ellers så går det i Frolic, Shmacoes (feil skrevet,men vanskelig ord da...) fra Pedigree, små kjøttbein fra Rema osv.

Når vi trener skikkelig så gå det i pølser, fiskekaker, kyllingkarbonader osv.

Var inne på Pedigree sidene og så, jeg vil ha sånne til Norge: http://www.pedigree.com/really-good-food/good-bites-hip-joints-treats.aspx

Det er så lite spennende godbiter osv her i Norge :getlost:

Skrevet

Frolic er fast inventar på kjøkkenbenken her... Og Frolicsmuler i alle lommer, og på innsiden av mobildekselet ;)

Når vi er på utstilling eller skal noe spesielt er det tørket lever eller lignende.

Skrevet

Bruker en del frolic fordi den er lett å dele og ikke kliner til. Men liker også Doggy sine godbiter og handler flere poser når jeg er i Sverige.

På utstillinger har jeg begynt å bruke karbonade eller kjøttboller, for da kan jeg spise litt selv også, og hundene synes det er veldig stas.

Skrevet

Kilder?

HAHA, kilde? Det får du søke opp selv eller fortsette å gi den usunne godbiter.. Alle må jo ha kilde til alt fortiden, tror de ikke på det de hører så får de finne ut av ting selv. Det er grunner til at det finnes sunne og usunne godbiter. Noen godbiter bør unngåes, sånn er det bare. Les innholdsfortegnelsen og ta konklusjonen.

Når det gjelder kilden så såg jeg den for litt siden om en video av hundefòr og godteri. De snakket om innholdet osv.

En annen kilde er veterinærer som har snakket om det. Jeg hadde ikke noe recorder på meg så jeg får ikke lastet la deg lytte til den kilden.

Tror du ikke på deg jeg sier, at usunne godbiter kan lage skade på hunden så får du bare fortsette å gi, mine får det hvertfall ikke.

Skrevet

Selvfølgelig er usunn godis like usunt for bikkja som for oss.. Og de får enda til mye mer av det! Loke fikk kylling, leverpostei på tube, makrell i tomat på tube , kattemat og frolic. Frolic ble han dårlig av hvis han fikk for mye, men jeg ga det av ren latskap allikevel.

Skrevet

Dennis er megasær på godbiter, og spiser KUN Handlers sine :P Bytter litt på smakene, så han ikke skal gå lei, men Handlers blir handlet inn i store poser her - går vel 1-2 kg i uken på begge hundene...

Edit for å si at godbiter er kun til trening, ellers får de frosne koteletter, hjortebein eller frossen fisk som snacks ;)

Skrevet

Dennis er megasær på godbiter, og spiser KUN Handlers sine :P Bytter litt på smakene, så han ikke skal gå lei, men Handlers blir handlet inn i store poser her - går vel 1-2 kg i uken på begge hundene...

Edit for å si at godbiter er kun til trening, ellers får de frosne koteletter, hjortebein eller frossen fisk som snacks ;)

1-2kg i uken?? Chicka vil bo hos deg!! :w00t:

Skrevet

Den mengden de får av godbiter er myyye mindre enn mengden de får av mat, så jeg bekymrer meg sånn egentlig ikke at det skal bli så skummelt. Det går som regel i frolic, ellers så har jeg alltids leversnitter liggende. Også passer jeg på å kjøpe blodpølse når det er på tilbud, kutter de opp i biter og legger de i ovnen.

Skrevet

Ingen har sakt at det er sundt, men hvilke skader er det snakk om?

Forøvrig så får mine rent kjøtt som godbiter ;)

Skade som kommer av usunt kosthold, selv om godbiter gies i små mengder så kan de få ned helsen og formen... Samtidig tann og tannkjøtt.

Skrevet

Skade som kommer av usunt kosthold, selv om godbiter gies i små mengder så kan de få ned helsen og formen... Samtidig tann og tannkjøtt.

Hadde vi bare vært like flinke med oss selv, som vi er med hundene ... merkelig nok så vet vi mer om de enn noe annet. ;)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan også si at det er mellomstor hund i størrelse. Men man skal unngå helt hopp eller generelle store bevegelser uansett i starten vet jeg godt. Så da sperrer jeg av for sikkerhetsskyld heller enn så være for mye hauk så jeg også får beholdt roen samtidig som gitt ho omsorgen også roen ho trenger er planen da. Samtidig kan jeg si at ho er veldig sterk hund generelt psykisk også fysisk for så kun være mellomstor hund. Bevarer roen når trengs og når ikke trengs vet ho hva ho skal. Bare håper ho forstår legge seg bra for kroppen som nevnt og det er en av de siste tingene jeg er usikker på rundt dette etter operasjon. Ho har nok noen år til igjen asså, frisk som en fisk og aller første ting som noen gang skjedd ho som trengt oppmerksomhet fra veterinær dette mtp fysiske ting eller psykiske ting. Kun vaksiner ellers ho trengt.  
    • Snakket med veterinæren og fikk beskjed om så kun ha valpen bortreist i 7 dager i hvertfall var nok. Utenom det har jeg fått lite informasjon egentlig. De skal informere meg mere i morgen når jeg leverer ho der for operasjonen tidlig på morgenen. Jeg kommer sperre av inngang til sofaen også området foran sofaen helt ærlig bare uansett er planen også legge dyne så pledd i hunde sengene vi har rundt her så ho får komfort også kan lage sin egen om føler for det tenkte jeg. Men er usikker på om dyr generelt etter operasjon legger seg bra mtp der dem sydd bare og der er jeg litt usikker. Ho får body selvfølgelig. Og hvis ho så får en liten tisse ulykke eller gjør fra seg inne bryr ikke jeg meg noe om helt ærlig etter operasjon, da kan uhell skje tenker jeg sånn sett for det er trossalt fjerne livmor også fjerne svulst i 1 jur hvis ikke det er spredt mer enn de funnet da. De håpet det gikk over av seg selv men sist time for sjekk etter innbilt svangerskap fikk jeg time for operasjon temmelig fort så det har blitt noe bedre samtidig ikke borte så de tok avgjørelsen for operere. De tok ultralyd første gang også når sjekket så de er nok veldig nøye her tenker jeg og jeg har tillit til dem på dette også tillit til at hunden klarer seg nok bra. Men mer nervøs rundt dette med gode ligge plasser også gi ho riktig komfort så jeg driver på lager områder avsperret rundt eksempel sofaen og tenker jeg bare sover i sofaen med ho i hundesengen sin første natten eller nettene om så jeg asså for det gjør meg null så lenge jeg har oversikt også får fulgt med på at ho har komfortabelt litt når første døgnene. 
    • Hei! Høres lurt ut det du tenker synes jeg.Jeg har kastert 2 tisper (lukket livmorbetennelse til ei og veldig til innbildtnsvangerskap som gjorde at det ikke var noe særlig livskvalitet til nåhverenden hund.   Det er jo aldri noe moro når en hund må opereres men,heldigvis går det stort sett bra selv om det jo alltid er en risiko med det.   Til begge mine gikk operasjonen veldig fint. Selv med mye smertestillende er første døgnet etter operasjonen ikke noe særlig for hunden.    Etter det kom begge seg fint og vi slapp heldigvis noen komplikasjoner.Tok det med ro i 10 dager her.Selv om de var fryktelig fin form før 10 dager er det jo en stor operasjon så viktig med ro så såret gror. Mine er eller ikke vant til bur og vant til ligge hvor vil. Av seg selv så prøvde de ikke opp i sofa/seng den første dagen,dagene etterpå gikk det nå bra. Størrelse på hund spiller nok inn  om er lurt  hoppe opp i sofa/ seng jeg har gordon setter. Minder hund som hopper opp i sofa og seng er ikke nå lurt da. Dyrlegen har sikkert forklart at inkontinens er en mulig bivirkning av operasjonen?    Tenkte bare si at begge mine ble det kort  tid etter ( var 3 & 5 år da ble operert)    Jeg vet av mange kastrerte tisper ingen har blitt inkontinente så tror nok ikke det er så vanlig tenkte bare nevne det. Går på medisin mot det (Rinexin) som fungerer strålende nå er det faktisk 1.5 år siden siste uhell. Man vet selvsagt aldri når det skjer. Er under søvn/ hvile de tømmer seg helt ikke noe særlig for hunden oppleve det når de er så renslige.   Før startet på medisin for det gikk det så langt at var uhell flere ganger pr dag så det sier litt om hvor bra medisinen virker her. Masse lykke til hunden din med operasjonen & tiden etterpå så får vi håpe hun har mange gode år gjenn❤️
    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...