Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva er den nye "greia" med valpevaksiner?


Recommended Posts

Skrevet

Jeg har over en god periode, spesielt den siste tiden, møtt flere og flere valpeeiere med en valp som er uvaksinert, og så forteller den nybakte valpeeieren at de skal vaksinere lille gullet første gang ved 12 ukers alder. Gjerne samtidig som de omtrent holder valpen over hodet sitt for å sikre stor nok avstand til alle andre hunder i frykt for smitte av både pest og kolera.

Imens undrer jeg meg alltid over hva dette gjør med pregningen av valpene, ikke minst tapt sosialisering.

Flere av disse som jeg da har vekslet noen ord med, de forteller at de har blitt anbefalt å holde valpen sin vekke fra alle hunder, og noen virker faktisk til å hatt en dialog med veterinærkontor mtp vaksinering og avstand til andre hunder.

Hva skjer?

Skrevet

Det er ingen 'ny' greie. Det er oppdretters ansvar og vurdere om valpekullet trenger vaksine, og da vaksineres valpene kun mot parvo. Valpenes mor bør være vaksinert mot de andre sykdommene ikke så veldig lenge før parring, og vil derfor overføre sin immunitet til valpene via morsmelk. Dette holder fram til valpene er 12 uker, og de bør derfor vaksineres mot alle sykdommene ved denne alder.

Det har vært utbrudd av parvo ikke mer enn 10 mil unna oss, så vi anbefaler oppdrettere og vaksinere valpene mot parvo før levering. Men valpekjøpere bør fortsatt være opptatt av at hundene de lar valpene sine sosialisere seg med er fullvaksinerte og friske.

Skrevet

Mi var ikke vaksinert når vi hentet henne. Oppdretter hadde sjekket med vetten om hvordan det lå an med tanke på utbrudd osv. rundt forbi i landet,og det var ikke noen stor fare for at Zara skulle få det. Så da lot de være. Vi holdt oss unna plasser der det er store samlinger av hunder,og lekte aller mest med hundene her i nabolaget den første tiden :) Vi hilste selvfølgelig på hunder vi traff andre plasser også,men som sagt så gikk vi ikke der det er overflod av bikkjer.

  • Like 1
Skrevet

Vi tenkte ikke over dette en gang vi.. valpen fikk omgås de vi traff selvom han ikke fikk vaksine før ved 12 uker. Gikk fint det (var i 2007).

Guest Gråtass
Skrevet

Mine hunder sosialiseres ikke med gud og hvermann sine hunder, uansett når de får vaksinen. Av en eller annen pussig grunn så blir det bikkjer av dem også, så kanskje de ikke trenger å omgåes andre hunder i så tett grad at det er fare for smitte uansett?

Skrevet

Nå er jo liksom "greia" at siden valpene har fått antistoffer fra mor så er det faktisk ikke noen større dødsrisiko bare ved å møte noen fremmende hunder på tur, liksom.. Så man kan selvsagt la de ha et normalt valpeliv selv om de ikke har fått den sprøyta.

Men hvor mange skal man måtte sosialisere med, da? Dere som vet sånt?

Mine hilser knapt på andre hunder (helst ikke) som vi møter på turer rundt på gangveien her..

Vi treffer våre hundevenner på campingweekender og utstillinger - samt "frislipp av en gjeng hunder" sammen med valpekjøpere. Men jammen er de både signalsikre, greie i alle former av hundemøter med/uten bånd, og sånn generelt ganske hyggelige uten å ha vært gjennom hele nabolagets hunderomper, aldri fått juling av andres drittbikkjer, og de lever nok i troen at alle andre hunder er noen snille dyr.

Tror det blir fort mye stress, jeg - å taue valper rundt for å møte mest mulig hunder før 4 mndr alder. Færre, men fornuftige, hunder tror jeg er bedre i alle fall. (Og fornuftige hunder kanskje også har fornuftige eiere - som har vaksinert SIN hund. Da er det i alle fall ikke noe problem for valpen din)

Susanne

  • Like 3
Guest Gråtass
Skrevet

Ingen av mine har fått 12 ukers vaksine. Dette er ikke ett "must" for de..

Hvis de ikke har fått vaksine ved 8 uker, så vil jeg si at det er et must for valpene å få 12-ukers vaksinen. Jeg ville ikke tatt sjangsen på at mors antistoffer er tilstrekkelig til å beskytte en valp til den er 12 mnd.

Skrevet

Hvis de ikke har fått vaksine ved 8 uker, så vil jeg si at det er et must for valpene å få 12-ukers vaksinen. Jeg ville ikke tatt sjangsen på at mors antistoffer er tilstrekkelig til å beskytte en valp til den er 12 mnd.

De har fått 7/8 ukers vaksine ja. Har ikke hørt om noen oppdrettere som ikke gir de 8 ukers vaksine...

Men det å få 7/8 ukers og 12 ukers vaksine er ikke nødvendig.

Guest Gråtass
Skrevet

De har fått 7/8 ukers vaksine ja. Har ikke hørt om noen oppdrettere som ikke gir de 8 ukers vaksine...

Men det å få 7/8 ukers og 12 ukers vaksine er ikke nødvendig.

Det er helt avhengig av hva de får det. Jeg vaksinerer kun valpene her med parvo vaksine når de er 8 uker, da er det nødvendig med vaksine når de er 12 uker igjen. Det er svært mange oppdrettere som ikke gir vaksine ved 8 uker.

Skrevet

Jeg synes at det er greit om mine hunder får både ved 8 og 12 uker. Men siste valpen fikk ikke ved 8 uker og da ventet jeg til 12 uker med å gi(mor var vaksinert, og jeg fikk valpen 9 uker gammel). Men jeg ser på vaksinen ved 12 uker som den viktigste, spesielt fordi en del velger å gi bare parvovaksine ved 8 uker.

Skrevet

Ingen av mine har fått 12 ukers vaksine. Dette er ikke ett "must" for de..

Jeg tror du har opfattet ting feil, jeg. Det er 7-8 ukersvaksinen som ikke er et must. Det er bevist at hunder kun får vaksine ved 7-8 uker ikke har full immunitet til de er ett år, fordi vaksinen "sloss" med antistoffene valpen allerede har for mora, + at immunforsvaret ikke er fullt utviklet til nyttegjøre seg av vaksinen. Får de kun ved 12 uker derimot har de full immunitet (med unntak av kennelhosten da, den finnes det ikke immuntiit mot ennå).

Skrevet

Det er jo slik at det er nettopp 12 ukersvaksinen man skal ha, fordi den inneholder beskyttelse mot alt hunden skal beskyttes mot frem til den er året. 8 ukersvaksinen beskytter jo bare mot parvo, så jeg ville heller hatt 12 ukers enn 8 ukers.. Mana fikk begge fordi hun var med andre hunder tidlig.

Skrevet

Oppdretteren til Thia droppet 8ukers vaksinen, vi tok 12 ukers vaksinen på henne. Vi begynte sosialiseringen selv om, men hun fikk bare treffe hunder som jeg kjente, per i dag er jeg veldig glad for at jeg var nøye på å sosialisere henne fra jeg fikk henne da søsteren er helt koko på andre hunder, hun møtte ikke hunder før hun var 13 uker ++

  • Like 1
Skrevet

Neida, man kan velge om man vil gi bare mot parvo, eller full pakke ;)

Ja :P Mente det var vanlig å gi den som bare beskytter mot parvo.. Har ihvertfall aldri opplevd at enveterinær har spurt om man vi ha hele pakka eller ikke. :)

Skrevet

Jeg vaksinerte også valpen min for første gang ved 12-ukers alder. Men ingen veterinær, oppdretter eller hundefolk har fortalt meg at jeg ikke skal la valpen hilse på andre hunder selvom. Merk at jeg ikke skriver om bare ukjente hunder, men hunder generelt.

Jeg tror jeg har hodet på rett plass også. Jeg verken oversosialiserer eller "feilsosialiserer" - men legger tilrette for at valpen tidlig får et godt grunnlag mtp andre hunder i alle størrelser og former.

Klart man selvfølgelig ikke skal la valpen sin bli "feilsosialisert" med å la de hilse på alt av hunder, men jeg vil tro det gir ganske feil signaler til gullet sitt hvis valpeeiere med skrekken i halsen heiser opp valpen sin langt oppi lufta hver gang de ser andre hunder, og dette da er i frykt av smitte - og at de ikke skal la valpen sin få hilse på andre før etter vaksinen. Den greia forstår jeg ikke helt. Derfor spørsmålet her ;) Jeg lurer også litt på hvor denne skremselspropegandaen kommer fra. Er det nytt?

Jeg håper ikke folk mistolker så innmari, for jeg har ikke skrevet at man skal la valper hilse på alt av hunder.

Jeg er mer bekymret for holdningen den siste tiden med frykten hos valpeeiere som har formening om at valpen deres står i kontant smittefare ved ethvert hundemøte, og de derfor er livredde for å la den hilse på andre hunder.

Skrevet

Ny greie? Synes det alltid har vært sånn, jeg. Jeg husker da jeg fikk min første hund for lenge siden, da hørte jeg at jeg ikke måtte la henne gå bort til fremmede hunder før hun hadde fått 12-ukersvaksina si. Og det hadde min mor hørt også for maaange år siden. Så da var det bare sånn, da.

Men jeg har liksom ikke tenkt på det sånn med de tre siste hundene. Nå var riktig nok Pøbel og Kamar vaksinert da jeg fikk de, men trooor ikke jeg hadde tenkt så veldig mye over det om de hadde fått den eller ikke. Der vi bor nå så er det liksom ikke til å unngå at de kommer til å hilse på en hund eller to, eller snuse i gresset noen andre hunder har gått og enten tisset eller bæsjet. Ut må vi, liksom. Parvovirus kan fint overleve i avføring fra andre hunder på bakken en god stund, og valper er som valper flest, de eter det de kan, de. Om vi ikke følger godt nok med. Hva har det da å si om valpen er uvaksinert og hilser på en annen hund, kontra å spise infisert bæsj?

Skrevet

Siden når ble det valgfritt at valpen bare skal hilse på hunder man kjenner? Sånn reelt sett? Om man bor langt ut på landsbygda kanskje, men ikke i bystrøk ihvertfall.

Er andre hunder eneste smittekilden?

Skrevet

Njæ.. Jeg bor i Oslo, men lar ikke mine hunder hilse på alle og enhver vi møter ute fordet. Selvsagt kan de bli smittet av allslags ulumskheter fordet, men man MÅ ikke bort å hilse på alle hunder man ser i parken eller møter på gangveien, vel?

Når man slutter med det kanskje man også slipper den nærmest årlige lusebehandlingen - det gjorde i alle fall jeg med mine hunder.

Kennelhosten får de dog alltids et snev av, men med årlig vaksine imot det så både tror og håper jeg at de i det minste får et lindrigere sykdomsforløp. Før vaksinen kom ble bikkjene "alltid" skikkelig dårlige, hostet en uke og det var skikkelig synd på dem. Nå er det mer et par dager, og et fåtall hostinger - og aldri på alle sammen. (Oftest kun to av 4, av en eller annen grunn)

Men jo - hvis man absolutt MÅ gå i hundeparken akkurat etter Dagsrevyen er det kanskje umulig å unngå smitte. Men likevel anbefaler produsentene av vaksinene at det da skal holde med parvovaksinen i 7-8 ukers alder (ved spesielt stort smittepress) og så "full pakke" når de blir ca 12 uker.

Vi må også huske på at vaks.produsentens anbefalinger er internasjonale. Her i Norge vil nok en større prosent av de hundene man møter faktisk selv være vaksinerte - og det reduserer selvsagt smitterisikoen betraktlig. Mener å ha lest at man regner rundt 80% av alle hunder i Norge er faktisk vaksinerte, og det håper jeg jo er riktig.

Susanne

Skrevet

Siden når ble det valgfritt at valpen bare skal hilse på hunder man kjenner? Sånn reelt sett? Om man bor langt ut på landsbygda kanskje, men ikke i bystrøk ihvertfall.

Er andre hunder eneste smittekilden?

Det er valgfritt i Trondheim i alle fall, man må bare ta sine forholdsregler.

Sosialiseringen av Smula var planlagt, i den forstand at hun skulle få hilse på mange forskjellige raser (har en rasist i hus, det holder). Men likevel fikk hun kun hilse på hunder jeg godkjente for å si det sånn.

Skrevet

Men hvor mange skal man måtte sosialisere med, da?

Tja, Monti er med på hundeklubben flere dager i uka. I går var vi på miljøtening, der var det nærmere 30 stk. Han blir derimot bundet et stykke unna ofte, så ligger han der og kikker på hva som skjer.

Ang vaksinering så sa oppdretterne våre at valpen SELVSAGT er vaksinert når den kommer til oss.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...