Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvilke krav stiller dere til deres hundepassere og de som vil låne hunden din på tur?


Recommended Posts

Skrevet

Mine to er enkle sjeler, men Felix har noe usikkerhet mot andre hunder som kan komme fram så han skal ikke hilse på fremmede hunder. Han må også få et mykt og varmt sted å sove :sleep:

Blaze er jo bare valpen, men enkel og grei. Dog er det allikevel familie/kjente jeg ikke ville ha plassert de til pga litt forskjellig syn på hundehold og oppdragelse.

  • Svar 57
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Jeg er så kravstor til hundepassere at jeg så og si aldri har hatt andre til å passe Chessea . Jeg lånte henne vekk en dag til noen som ville teste om de tålte portis, og den dage føltes laaang! Men d

Jaja, så lenge jeg fikk påpekt morsomheten så er jeg fornøyd

Det er ganske forskjell på hvem som får passe hvem hund her hjemme Ebba: pga at hun er en komplisert hund er det kun Kristin(har Collie selv og kjenner Ebba godt fra før), brodern,mamma/pappa og e

Skrevet

Jeg synes Pøbel blir litt masete til å være hos "hvem som helst", til og med en del jeg kjenner, så jeg unngår det til mest mulig grad. På tur er han veldig grei, men små unger får ikke lov til å gå med ham (ikke det at noen har spurt heller). Kamar er så enkel og grei å ha med å gjøre, så han hadde nok sklidd inn i de aller fleste hjem, tror jeg. Men jeg er egentlig litt sær, for jeg pleier ikke å trenge så mye pass til hundene at det gjør noe, men Pøbel er nok den jeg ville unngått å latt "alle" passe. Han er ikke slem eller noe sånt, altså. Han er bare litt mye hund av og til, og om man ikke kjenner han godt nok kan det fort bli litt fjasete om han ikke får nok utløp for energien sin.

Skrevet

Vi har en nabo som vi overlater til å passe Yatzi en sjelden gang. Det er kun hvis vi skal noe spesielt og hunden ikke kan være med (hun klarer ikke være hjemme alene, bare uler og bjeffer) at vi overlater henne til dem en time eller to. Det går helt fint,det : -) Det er en kamerat av mannen min og hans familie, så hunden er godt vant til å bli med bort dit fra før. Derfor kjenner hun dem godt og det går helt supert når de passer henne en stund.

Jeg ville ikke latt unger få gå tur med hunden. Det kan skje så mye rart, at de mister henne og hunden løper sin vei eller hva som helst. Jeg tar litt hensyn til hunden også, da hun ikke er spesielt glad i fremmede, og er litt redd for andre hunder. Dermed kan så mye rart skje ute, så ingen andre enn jeg skal ha ansvaret for det.

Skrevet

:icon_redface::innocent:

Er du dyr å leie inn en helg? :lol:

Hvis jeg skal passe hund så gjør jeg det for å hjelpe til og da blir det veldig gratis. Å gjøre hverandre tjenester er bare koselig! Og som Sandra var inne på, så opererer vi oftest i team ;)

Etterhvert skal jeg også oppnå Psykolynx (riktig? :P) sin drøm, så da blir skogen min nærmeste nabo også, med mulighet til å pass av litt av hvert!

Det er ganske forskjell på hvem som får passe hvem hund her hjemme :icon_redface:

Ebba: pga at hun er en komplisert hund er det kun Kristin(har Collie selv og kjenner Ebba godt fra før), brodern,mamma/pappa og et par soniser( Marianne,Sandra og Rak).Pga at Ebba krever en del hunde erfaring osv så er det kun disse som kan passe henne om de vil er en helt annen sak :lol:

Tindra og Arla: De små er så ukompliserte at de kunne nesten hvem som helst passet selv om jeg aldri ville ha sendt de avgårde til fremmede eller folk jeg ikke kjenner..

Ingen får gå turer med mine hvis jeg ikke kjenner de og de får ikke gå tur med barn alene..Egentlig er jeg ikke så bortskjemt med at andre vil gå turer med hundene mine :D

Takk for tilliten Monica :) Utfordringer er bare lærrerikt, og selvsagt hadde jeg hjulpet deg med pass!

Jeg har ofte tenkt på å la folk som vurderer rasen låne Aiko en helg, fordi hun aleine er årsaken til at ganske mange Oslo-beboere nå vandrer rundt med en liten japse i bånd. I henne får man hele spekteret av sjølstendighet, verdighet, ro og enormt stor personlighet og humor, samtidig som hun er meget tydelig dersom en hund oppfører seg "ufint" (i henhold til hennes standard). Men jeg ville jo savna henne så voldsomt... :wub:

Altså, vi pleier å passe hunder som et team, altså... :aww: Da kan det gjerne se sånn ut: DSC_4289.jpg

Takk for tilliten! :flowers:

Se der ja, der har vi hundelufterne sine :P Det var veldig artig da, og helt uproblematisk. Synd at den pene aussien ikke ville smile til kameraet

Kanskje jeg skal håper dere ikke skal til WDS 17.mai til neste år om jeg har valper hjemme. Blaze og jeg hadde tenkt oss en svipp tur til østerike :innocent:

:lol:

:lol:

Vet ikke om jeg våger fortelle hvor sær jeg er jeg :icon_redface:

I Blaze sitt, snart, 8 år lange liv er det kun 1 person som har fått passe henne. Og det er hun som eier Pappaen til Talli. Blaze har vel knapt hvert på tur med andre enn meg eller den personen. Men Blaze ER sær, har pondus og inni hode mitt så tror jeg hun fort kunne overtatt ett hjem. I tillegg er hun dronning som må fortelles at andre hunder får lov til å være hos oss, også i huset til andre..

Talli ER en enkel og snill sjel. Om man bare skjønner at hennes trang til å kose og være sosial er en delvis kontrollerende ting og hennes måte å "dominere" på. Så henne kunne vel de fleste egentlig har passet om de bare er vant med å snakke til bikkjene.

Men fortsatt har bare samme person som passer Blaze passet Talli :baby: (Også er det en viss fare for skader om man ikke får litt kontroll på hopping *host*)

Hverdagsting må/kan folk fint snakke til bikkjene mine og oppdra de. Men man får ikke begynne med øvelser og trening.

Hadde store planer om en svipptur til Østerrike jeg også, men Tallivalper er verdt å bli igjen hjemme for :sleep:

Men da må jeg skaffe meg en proff handler og sende vedkommende nedover med Marvin ^^

Skrevet

Jeg og Benedicte har allerede meldt oss frivillige for ett år siden! :D

Stemmer det :P

Jeg veit i alle fall at en av de to damene på bildet MER enn gjerne bytter ut tur til Østerrike med å passe på Talli-barn... :whistle: Men knertis og jeg kan kanskje få sitte på? :lol:

Jeg har ikke noe transport enda selv, tar det litt som det kommer evt ;)

Hadde store planer om en svipptur til Østerrike jeg også, men Tallivalper er verdt å bli igjen hjemme for :sleep:

Men da må jeg skaffe meg en proff handler og sende vedkommende nedover med Marvin ^^

Handling mot Tallibebis pass :lol:

(den tid den "sorg" ;) )

Skrevet

Jeg er nok litt sær. Mamma kan når som helst passe Nemi, men hun har aldri passa Peggy, og jeg sliter med å tenke på å sette henne fra meg der (ikke på grunn av mamma, eller søsteren min, men en lang og ekkel historie allikevel). Peggy er jo stort sett med meg uansett hvor jeg drar, så det er ikke noe problem. I desember håper jeg å ta en tur utenlands, og da MED mamma, og da skal verdens snilleste Toril passe begge jentene. Det er ikke noe jeg gruer meg til i det hele tatt. Det eneste jeg tenker på er stakkars Toril, som ikke er vant til å ha hunder klistra på seg til enhver tid. :whistle:

Ellers kan jeg godt sette hundene hos pappa en dag, hvis jeg ikke vil de skal være aleine så lenge. Men han får ikke gå tur med de eller noe da, han skal bare være selskap (men jeg tror ikke jeg har gjort det heller, etter at jeg fikk Peggy).

Ingen unger får noen gang gå tur med hundene mine, DET er jeg for sær til. Da skal jeg være med, så kan de holde i båndet. Til nød. :P Veit ikke om det er noen andre som får passe hundene mine, jeg? Det er ikke noen krise hvis jeg MÅ spørre noen andre enn de over her, men da skal jeg helst kjenne de godt! :whistle:

Skrevet

Stemmer det :P

Jeg har ikke noe transport enda selv, tar det litt som det kommer evt ;)

Handling mot Tallibebis pass :lol:

(den tid den "sorg" ;) )

Det er den beste dealen jeg kunne fått tror jeg!

Skrevet

Da vi bodde på Abildsø kom nabojentene et par ganger og spurte om å få gå tur med hundene. Det fikk de jo ikke og ellers er det ikke akkurat noe renn av folk som vil passe bikkjene (les: Fibi) her, nei :D

Bortsett fra at en venninne med bestekompishund hadde Scilos på overnatting en gang jeg var på seminar, har vi vel aldri brukt privat pass, vi. Nei, det er ikke så veldig aktuellt å be andre se etter våre hunder. Vi er veldig glade i Trofast hundepensjonat og de er veldig glade i våre hunder. Vi har pleid å ha dem der to uker i året, mens vi har vært på Kreta, eller annen reise. I år har vi ikke hatt råd til hverken tur eller hundepensjonat, men vi fikk en hund til i steden. Hun er det mange som vil passe :icecream:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...