Gå til innhold
Hundesonen.no

Advarsel: Forgiftning av hunder i Oslo


Recommended Posts

Skrevet

Regner med de fleste har sett det på fb eller Canis, men det skader ikke å advare for mye:

ADVARSEL til HUNDEEIERE: Et sykt menneske har lagt ut giftig mat på fortauer og i parker rundt i Oslo for å ta livet av hunder! To hunder på St.hanshaugen er allerede blitt drept. Giften er blant annet blitt lagt i små hauger med sagflis inntil husvegger og trær, og det lukter tydeligvis mat fordi hundene slikker på det.

Kan muligens være en overdrivelse eller feiltolkning, men heller føre var!

Skrevet

Det avhenger jo av at noen tipser media. Ellers så er det et dårlig forsøk på å få folk til å holde hundene sine i bånd. :P

Men så lenge det ikke skader noen å være obs, så er jeg heller mer forsiktig.

Var noen som videreformidlet fra fb til Canis. Jeg er ikke på fb, så kan ikke sjekke opprinnelsen der.

Skrevet

Bedre å være føre var uansett for det er slettes ikke utenkelig. Ikke så mange år siden det ble lagt ut kjøtt med knust glass fra lyspærer i på festningen i Trondheim.

Skrevet

Jeg så noen bilder på facebook av folk som hadde puttet spiker i ostebiter og lagt ut i hundeparker. Jeg forstår ikke hva som foregår i hodet på folk! Det er jo veldig vanskelig å huske på slikt når man er ute med hunden sin, man er jo litt i vanemodus når man går på tur. Lar de snuse der og tisse der osv.

Skrevet

Synes det er rart det ikke står noen steder i media om dette jeg ...

For noe så alvorlig burde jo komme på nyhetene.

Jo, du det tenkte jeg også. Men det kan være det nylig har skjedd, og at ingen har varslet media? For å være sikker har jeg i hvert fall videreformidlet budskapet på fb.

Skrevet

Håper virkelig dette bare er en vandrehistorie :o På den annen side så jeg en haug med sagflis i Nydalen i dag. Nå er ikke sagflis i seg selv så oppsiktsvekkende, men jeg la merke til den fordi den lå på et sted hvor det var litt usannsynlig at noen ville dumpe noe sånt. Håper dette bare var en tilfeldighet.

Skrevet

Jo, du det tenkte jeg også. Men det kan være det nylig har skjedd, og at ingen har varslet media? For å være sikker har jeg i hvert fall videreformidlet budskapet på fb.

Jeg vil nå anta at om det er bekreftet at to hunder har dødd av forgiftning så har veterinæren/veterinærene som har bekreftet at hundene døde av gift også har varslet politiet. Og når politiet er varslet om noe slikt, så vil de fort gå ut med advarsel til hundeeiere, og det gjøres via media.

Jeg synes det er rart at folk sitter på fb og sprer dette fremfor å kontakte media også. Media når tross alt fler enn hva FB gjør ...

Skrevet

Jeg synes det er rart at folk sitter på fb og sprer dette fremfor å kontakte media også. Media når tross alt fler enn hva FB gjør ...

Nja.. Fikk ikke media vite om Utøya-tragedien fordi folk meldte fra om det på facebook? Vi får vel bare innse at facebook faktisk er et media, liksom :)

Skrevet

Jeg vil nå anta at om det er bekreftet at to hunder har dødd av forgiftning så har veterinæren/veterinærene som har bekreftet at hundene døde av gift også har varslet politiet.

Mja. Fungerer nok ikke helt slik. Om en hund dør av forgiftning vil dødsårsaken somregel være akutt nyresvikt/sjokk. Det kreves deretter obduksjon for å påvise evt. forgiftning. Dette må hundeeier bestille, levere hund til og påkoste selv. Den vanlige obduksjonen hos vet. høyskolen sjekker heller ikke for ulike giftstoffer. Men angir funn i kroppen, og trolig dødsårsak (så da blir konklusjonen evt. akutt nyresvikt - som man antok fra før...

Dette VET jeg, for jeg har selv mistet to hunder som følge av trolig forgiftning. En ukjent årsak, og en muligens soppforgifting. Nr.1 hadde vært på tur i skogen (løs, og endel minutter utenfor syne) i samme tidsrom som det verserte rykter om utlagte giftåter for ulv. Samme området, og vi fikk høre om disse ryktene i ettertid. Han begynte å kaste opp, drikke/tisse mye, og døde hos dyrlegen samme ettermiddag av akutt nyresvikt. Alle symtomer på forgiftning var tilstede. Men obduksjon måtte jeg i såfall sørge for selv. Da dette var en hund som var på utlån hos ei, og jeg bodde langt unna - ble dette ikke gjort.

Nr.2. Er jeg ganske sikker på at hadde spist råtten sopp av noe slag, men kunne også ha fått i seg noe annet - for alt jeg vet. Den aktuelle dagen var han ute og jaget i ca 2 timer (etter at jeg så han spiste "soppguff"). Påfølgende døgn fikk han nøyaktig samme symptomer som nr. 1, og gikk i sjokk på vei til vet. Og døde der etter få minutter. Denne hunden kjørte jeg til obduksjon hos vet høyskolen. De konkluderte, ganske riktig med akutt nyresvikt, og svikt i de indre organer. Videre kunne de fortelle at det var funnet "brunaktig mageinnhold" (noe som kan stemme med soppgørra han spiste) Men ikke et kvekk om hva slags stoffer som evt kunne ha ført til kolapsen. Så om han hadde fått i seg andre giftige ting, ville ikke det kommet fram i obduksjonen. Da måtte jeg trolig ha bestillt spesifikke blodprøver?

SÅ - om en hund dør av trolig forgiftning, er det ikke akkurat som om csi popper fram for å avduke alle mysterier.... Ganske langt unna, faktisk;-)

Skrevet

Ser at ei venninne har postet denne. Der kommer det spørsmål om sagflisa blir lagt i kryss, for det hadde hun sett et sted. Så bekrefter en annen at hun har sett sagflis i et kryss et annet sted i området. Hva feiler det folk?

Skrevet
Nja.. Fikk ikke media vite om Utøya-tragedien fordi folk meldte fra om det på facebook? Vi får vel bare innse at facebook faktisk er et media, liksom :)

Facebook er definitivt et massemedia. Spesielt sammen med Twitter, som var tidligere ute med "nyheter" om hva som skjedde på utøya enn det mediene var. Vi fulgte Twitter aktivt og det var utrolig hvor mye du kunne lese der - som noen minutter senere stod på forsiden av VG, DB, etc.

Skrevet

Tyri: Hvorfor du føler du må komme med en slik forklaring og i tillegg slenge med det CSI-greiene skjønner jeg ikke, men kanksje du går ut i fra at jeg ikke er klar over at det kreves en obduksjon for å finne ut at en hund er forgiftet? Helt greit det. Og kanskje du syntes du var artig, men deg om det :-)

Jeg kan jo si at bikkja mi plutselig hadde dødd på tur i parken og jeg hadde mistenkt at den hadde fått i seg gift, hadde dyret blitt levert til obduksjon og sagflissakene levert til rette instans. Hadde ikke giddet sitte å pese med det på fb. Men det er jo et så stort media i følge alle her, så et supert sted å spre panikk på, noe det later til at mange synes er helt ok. Så for all del :-)

  • Like 1
Skrevet

Jeg kan jo si at bikkja mi plutselig hadde dødd på tur i parken og jeg hadde mistenkt at den hadde fått i seg gift, hadde dyret blitt levert til obduksjon og sagflissakene levert til rette instans. Hadde ikke giddet sitte å pese med det på fb. Men det er jo et så stort media i følge alle her, så et supert sted å spre panikk på, noe det later til at mange synes er helt ok. Så for all del :-)

Jeg hadde laget et helv**** styr hvis det var min hund, også med bruk av facebook for å advare andre hundeeiere.

Jeg er fortsatt enig i at det er merkelig at det ikke står i noen nettaviser ennå om disse påstandene.

Skrevet

Mulig dette er en 12år gammel historie, men denne psyke personen som regjerte på Tøyen i 1999, hvor mange hunder ble skadet/eller døde etter å spist mat som lå i hauger under trær.. Men jeg antar at dette psyke mennesket lever en dag så vær heller ett sekund mer på vakt enn ikke. Det var flere hunder som jeg kjente som døde av Rottegift, kjølevæske eller etsende væske i blandet matrester.. Min hund Dennis var en av de første.. han fikk i seg ett jafs av mat/etsende middel og fikk halve tungen etset bort. Så jeg både så og følte denne skremsel propagandaen på kroppen.

Skrevet

han fikk i seg ett jafs av mat/etsende middel og fikk halve tungen etset bort. Så jeg både så og følte denne skremsel propagandaen på kroppen.

Hvordan kan et middel være blandet i matrester, uten å påvirke dette, men etser bort halve tungen til hunden når den får det i seg?

Uten å vite noe om hvor sanne disse meldingene er, så tenker jeg at man bør jo uansett være oppmerksom på at hunden ikke slafser i seg all drit den finner ute.

Skrevet

Sagflisen er ihvertfall observert flere steder, ifølge Canis. "Noen" hadde også sett politifolk henge opp lapper om det på St.hanshaugen.

Skrevet

Jeg er vel enn eneste sonisen som faktisk bor MIDT i Oslo, og også tilfeldigvis midt mellom alle disse parkene. Jeg har ikke sett sagflis noe sted, men synes dette er ekkelt uansett. Spesielt vanskelig blir det å passe på ting på bakken når alt er dekka av et tjukt lag med løv. Vi liker å leke i løvet, men de får ikke lov til å stoppe opp og grave og plukke opp ting, og spesielt ikke nå.

Skrevet

Jeg er vel enn eneste sonisen som faktisk bor MIDT i Oslo, og også tilfeldigvis midt mellom alle disse parkene. Jeg har ikke sett sagflis noe sted, men synes dette er ekkelt uansett.

Kan du når det passer svinge innom stedet hvor det er påstått at det er hengt opp plakater? Ja, og så fortelle oss soniser etterpå om du har sett noe bevis for disse påstandene. :flowers:

Kjenner jeg blir litt skuffet hvis alt er løgn og fanteri, for jeg har sett engasjementet som har blitt vekket i folk - og det er dårlig gjort å sette igang det basert på tull og tøys.

  • Like 1
Skrevet

Jeg har pratet med politiet om dette, og de har ikke fått inn noen slike meldinger..

Det virker for meg veldig snodig, og får meg til å tenke at dette egentlig er skremsel for å få folk til å holde hundene sine i bånd eller.no sånt..

Skrevet

Høres ut som en vandrehistorie, dette - har alle typiske trekk for en slik i alle fall. Spres via usikre kilder - "alle" har hørt oppfattes raskt som en sannhet, utspekulert stoff (etser, legges i kryss, etc) og høres helt spinnvillt ut.

Men hvis det gjør hundeeiere LITT mere oppmerksom på hva bikkjene faktisk får i seg på turen, så er det jo uansett ingen skade skjedd.

Lufter ikke mine i sentrum, men uansett får de ikke så og jafse i seg søppel de finner ute, liksom...

SUsanne

Skrevet

Sagflisen er ihvertfall observert flere steder, ifølge Canis. "Noen" hadde også sett politifolk henge opp lapper om det på St.hanshaugen.

Mens politiets etterforskningsavsnitt altså kan opplyse å ikke kjenne til saken..

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...