Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Tenåring på speed i hvertfall :P

Du kan godt få låne knertis en uke eller to, så trur jeg nok at Tesh virker som en rolig ponni i sammenligning. :P Greit nok at Imouto er lettere å holde igjen, men hun er overalt hele tida!

  • Like 1
Skrevet

Jeg bruker høyenergi med jevne mellomrom i perioder (jakt) og merker ingen forskjell overhode.

Men så merket jeg heller noe forskjell fra normal til senior for heller. Eller fra tørrfor til Vom og hundemat.

De spiser maten sin og holder vekta. I perioder hvor Amigo forbrenner mye (jakt) så får han ekstra mat og problem løst.

Er det noen dager hvor ting er rolig bygger energien seg opp, men det er også helt normalt på aktive godt trente hunder.

Egentlig litt mer skremt over at mange sier at de merket at hundene blir gamle på senior for. Ikke opplevd det, men frister jo ikke å gi det om det skulle stemme ..

Skrevet

Ikke at jeg har peiling på høyenergi (har brukt det en gang på ene bikkja, men han ble ikke noe mere hyper av den grunn) så jeg også tror nok kanskje det har noe med alderen å gjøre? :)

Skrevet

At det har noe med aldern å gjøre i tillegg er jeg fult klar over. Men jeg har hørt om flere som har merket det samme tendensene.

Men så lurte jeg heller ikke på OM hundene blir sånn, for det vet jeg jo at flere kan bli. Men hvor lang tid effekten varer fordi hun irriterer meg grenseløst.

Men hun har slutta å pipe i dag, og sover en del, bare teit ute. Framgang :D

  • Like 2
Skrevet

Harly var litt høyere i aktivitet de første 3-4 dagene.

En venninnes hund ble fullstendig "fuglis" i 2-3 uker (tror jeg) hvor hun bare løp rundt og rundt, og hadde tilnærmet ingen bakkekontakt...

De sluttet med høyerengifòr.... :P

Guest Belgerpia
Skrevet

Har aldri merket forskjell på hundene mine når jeg har forsøkt høyenergi for, men skal innrømme at jeg ikke har brukt det så ofte fordi jeg mener det ikke har vært noe behov for det. De funker på normalt for.

Men jeg tenker jo bare når jeg leser dette at dette har med alderen å gjøre. Ikke alle GD'er er født late og rolige liksom, og du har fått en med fres i. Tenker det heller handler om hormoner og ungdommelig energi mer enn foret.

Skrevet

Men jeg tenker jo bare når jeg leser dette at dette har med alderen å gjøre. Ikke alle GD'er er født late og rolige liksom, og du har fått en med fres i. Tenker det heller handler om hormoner og ungdommelig energi mer enn foret.

Jeg vil nå påstå at Ingen GD blir født late, rolige derimot varierer. Og Mora til Tesh er iallefall full i futt og fres ;)

Skrevet

Det er derfor jeg kun bruker Eukanubas Working&Endurance dersom jeg skal ha hunder opp i vekt. De får ikke den ekstra energien som så mange andre energifor gir, men den gir nok driv til at hunder ikke går tom og at de ikke taper vekt. Super fornøyd, spesielt når de har 2 for 1.

Jeg bruker også dette, merker ikke noe mer uro. Vi byttet fra Labb sitt høyenergifór fordi hun fikk så kraftig kløe av det. Hunden er ikke i stor aktivitet, men hun var supertynn, derfor mer energirikt fór. Det eneste vi merker forskjell på er at pelsen er mye blankere og finere, og så legger hun på seg. Hun er rolig når det ikke skjer noe, men ellers hopp og sprett. Men sånn er hun samme hva hun får slags mat. Vanligvis har hun fått Labb aktiv, det tåler hun men legger ikke på seg og ser ut som et skjelett da.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...