Gå til innhold
Hundesonen.no

Bøker som passer til å putte i veska og lese på buss og banetråd :)


Recommended Posts

Skrevet

Har dere noen tips til gode bøker som finns i pocket, siden de skal bæres rundt i veska? De må være rimelig enkle, siden de leses en halvtime nå og en halvtime da på vei til og fra jobb :)

Nå er jeg snart ferdig med bok fire i serien til Gert Nygårdshaug om Fredrick Drumm. Morsomme bøker. Når jeg er ferdig med nummer 10 er jeg blank igjen. Åsa Larsson er utlest, Cecilie Leckberg like så :)

Skrevet

Hva slags type sjanger liker du best da? Fantasy? Horror? Krim?

Gjett, da vel? Når du ser de tre siste seriene jeg har lest, får du en viss idè :D Ellers vil jeg bare at boka skal være god. Nei, jeg har lest Saras nøkkel, Pinnsvinets eleganse, Bienes hemmelige liv, Den trettende fortellingen, så de trenger dere ikke å anbefale. Fine bøker. Må ikke være krim, liksom

Guest Michellus
Skrevet

Japp jeg er litt lat så jeg gadd ikke google :P hurr hurr.

Jeg liker veldig goooooodt hmmmmmm Joe Hill sin 21th Century Ghosts. Det er en samlig av skrekknoveller. Den finnes kun på engelsk da, så om du ikke liker å lese engelsk så tror jeg ikke den er noe. Men jeg anbefaler den på det sterkeste!

Skrevet

Leste twilightbøkene på engelsk, for da ble de litt mer skikkelig litteratur, enn på norsk :icon_redface: Altså, skikkelig dårlig litteratur, men veldig spennende bøker.

Guest Michellus
Skrevet

Jeg er ikke akkurat noen fan av twilightserien sånn i det hele tatt. Jeg leser kun engelske bøker da jeg synes det er lettere, sååå jeg kan bare anbefale bøker jeg har lest på engelsk :P hehe

Misery av Stephen King synes jeg er fantastisk. Stephen King er vel egentlig en favorittforfatter hos meg sånn generelt sett når jeg tenker jeg om :PRose Madder og Gerald's Game er også bøker jeg virkelig digger. Hmmm.. Heart-Shaped Box av Joe Hill er også veldig fin. En krimbok jeg virkelig digger er Jefferey Deaver sin the Sleeping Doll er utrolig bra, det samme er the Silence of the Lambs av Thomas Harris. Det var det jeg kom på i farta :P

Skrevet

Det høyrest ut som det du leiter etter er Donald Pocket. Dei er i greit format, lette å ha i veska og bære rundt på, samt enkle bøker som funkar fint å lese ti minutt no og tjue minutt då.

:aww:

  • Like 3
Skrevet

Jeg skjønner ikke hvordan man har tid til å lese ei bok på en busstur som tar 15 min osv jeg :P Jeg hadde aldri fått til å lese mer enn noen setninger, uten å få med meg noe som helst heller :lol:

Skrevet

15 min? Først går jeg tjue mintter til bussen. Så tar jeg bussen fra Råken til Mortensrudkrysset. Er jeg heldig tar det 25 minutter, men ofte tar det bortimot 40 minutter. Sånn mandager, når det regner eller snør eller alt på en gang. Så tar jeg 76bussen fra Mortensrudkrysset, helt hjem til deg og videre ned til venstre og ned Tvetenveien og til jobben. Der går det en halv time til :)

Skrevet

Kaptein Corellis Mandolin. Du kommer til å bli et bedre og lykkeligere, og forbigående litt mer vedmodig menneske etter å ha lest den. Fine boka :heart:

Skrevet

Du kommer sikkert til å like Åsa Larsson sine bøker! Krimserie i samme stil som Cecilie Leckberg, bare at jeg synes Larsson er bedre! Ellers er jo bøkene om Mma Ramotswe (Damenes detektivbyrå av Alexander McCall Smith) herlige små bøker :)

Skrevet

Du kommer sikkert til å like Åsa Larsson sine bøker! Krimserie i samme stil som Cecilie Leckberg, bare at jeg synes Larsson er bedre! Ellers er jo bøkene om Mma Ramotswe (Damenes detektivbyrå av Alexander McCall Smith) herlige små bøker :)

Har lest alle Åsa Larsson sine, jo. Likte dem veldig godt :)

  • 2 weeks later...
Skrevet

Det er jo en hel rekke skandinaviske krimforfattere hvis det er det du liker da. Henning Mankell, Jo Nesbø, Tom Egeland... Og Stieg Larsson så klart.

Skrevet

Franz Kafka!

Døøøøh :huh:

Det er jo en hel rekke skandinaviske krimforfattere hvis det er det du liker da. Henning Mankell, Jo Nesbø, Tom Egeland... Og Stieg Larsson så klart.

Har lest alt av alle, untatt Tom Egeland. Finne ut... :)

Forresten så vet jeg at hun svenske heter Camilla Läckberg, altså. Har lest alt hennes, og. Liza Marklund, også.

Skrevet

Jeg har nettopp lest tre bøker fra Theorin (husker ikke foranavnet). Helt greie bøker, men litt liten skrift egentlig. Leser også på toget.

Kommer en bok 4 i den serien også.

Skrevet

Bøkene fra Marian Keyes! Godt skrevet om hverdagssituasjoner som de fleste av oss kjenner igjen (om enn ikke relaterer oss til), med humoristisk vri.

har lest alle hun har skrevet, veldig fine og lette bøker! :D

Skrevet

Bøkene fra Marian Keyes! Godt skrevet om hverdagssituasjoner som de fleste av oss kjenner igjen (om enn ikke relaterer oss til), med humoristisk vri.

De er kjempe bra

Denis Rudberg har også morsomme bøker

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...