Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei alle sammen.

Vi er to uerfarne hundeeiere der den ene er allergisk.

Vi ønsker og skaffe oss en hund sammen og har funnet ut at American Hairless Terrier

sannsynligvis er rasen for oss.

Tenker å bruke dette emnet til å tilegne oss informasjon omkring det å eie og oppdra en AHT før vi tar en avgjørelse på om det er hunden vi skal ha.

Først og fremst lurer vi på om det er noen som avler AHT i Oslo-området?

Eller om det er noen eiere som bruker å gå tur i frognerparken og ville vært villig til la oss hilse på en?

På forhånd takk:)))

Hilsen Eirik og Kim-André

Skrevet

bare husk at det er ingen garanti at den av dere som er allergisk ikke reagerer på aht. Det er egentlig ganske sjelden det er pels man reagerer på men andre ting.

Jeg så på disse da jeg så etter ny hund, men virket ikke som det fantes noe oppdrett i norge da i hvertfall.

Skrevet

bare husk at det er ingen garanti at den av dere som er allergisk ikke reagerer på aht. Det er egentlig ganske sjelden det er pels man reagerer på men andre ting.

Jeg så på disse da jeg så etter ny hund, men virket ikke som det fantes noe oppdrett i norge da i hvertfall.

Det er viktig dette Kaja sier. Hvor trist det enn er, allergikere reagerer vel så mye på allergenene fra spytt, urin og hudceller som selve pelshårene. Vær obs på det, og ikke minst det faktum at en allergiker som utsettes for det han/hun reagerer på over lengre tid kan bli verre av allergien sin.

Det er verre å kjøpe en valp man må levere tilbake etter et års tid, enn å ikke kjøpe valp i det hele tatt.

Her er NAAF's sider om dyreallergi

Håper det ordner seg! :)

Skrevet

Vi har en amerikansk nakenterrier som nabo faktisk. Han heter Pepsi, og jentene elsker han! Han er ganske guffen å ta på, det er bare ru hud og ingen pels å jobbe med, så jeg har litt problemer med å kose med han, hehe.

Gutta som eier han er flinke til å ta han med på ting, og han har nylig vært på flyttejobb sammen med den ene papsen sin, og skal på rypejakt med den andre (dvs sitte i sekken og se på).

Han virker som en veldig trivelig og ålreit type, og for meg som har disse ekstremt selvstendige og sjølgående shibaene som egentlig ikke trenger min assistanse i det hele tatt, er det fascinerende med en hund som er så avhengig av eierne sine. Han må smøres inn med solkrem om sommeren, og går med klær fra tidlig seinsommer feks. :)

Skrevet

Spørs hvor du kjøper fra, men fra de fleste land i EU er det ikke noe problem så lenge du innfører valpen før den er 12 uker.

Du trenger bare en importtillatelse fra mattilsynet og erklæring fra oppdretter om at den ikke har vært utsatt for risiko.

Her har du litt info.

Vi er mange her som har hentet valp fra det store utland, og den største utfordringen for min del var språket og at jeg ikke fikk tid til å bli kjent med valpene før jeg plukket ut min.

Edit: her har du litt info om innførsel av hund under 3 mnd.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
    • Kan en hund ha null sosiale ferdigheter med andre hunder? Hun har konflikter med alle hunder hun møter. Akkurat som hun ikke skjønner at hun er for mye og ikke tar til seg til at andre hunder sier i fra til henne? Hun tar jo ikke hintet.
    • Det er nok ikke pga navnene du ikke har fått svar🙂I mange år nå har det vært fryktelig liten aktivitet på forumet her. Syntes alle navnene var fine jeg likte Lilly best. Masse lykke til med valp!!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...