Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei.

Jeg har lest litt om Back on track før, men finner ikke igjen så mange diskusjoner om dette her på forumet. Mulig jeg ikke klarer å bruke søke funksjonen riktig.

Uansett, mitt spørsmål er

Min ti år gamle jakthund har nå i høst begynt å bli stiv og støl etter jakt trening. Dette har hun ikke blitt før. Kan Back on track dekken hjelpe henne ?

Skrevet

Enkelt og kort: ja.

Det øker blodsirkulasjonen og stivhet. Jeg bruker det selv pga leddplager og merker veldig fort bedring når jeg bruker det. Bruker spesielt når det er kaldt og trekker ol - samt blir jeg stiv og får vondt så lindrer det fort. Har store planer om at hundene mine skal få det når jeg har råd. Det øker blodsirkulasjon og fungerer veldig bra. Kan brukes til oppvarming og etter trening, i bilen ol. Kjenner mange som når de tar hundene i bilen etter økter tar på så de holder varmen og ikke stivner ol.

Ble kanskje ikke så kort det :icon_redface:

Skrevet

Har ikke noen erfaring med bruk på hund, men har brukt det mye på hest og det fungerer utrolig godt, ville absolutt ha forsøkt det om jeg hadde hadt en hund som det du beskriver.. :)

  • 2 months later...
Skrevet

Bruker dere dekken på tur eller etter tur?

I dag har vi gått 3 timers tur i skogen utenfor stier etc

Kuppert terreng og jeg merker det veldig på Toya når hun har sovet noen timer hjemme. Da er hun veldig stiv og støl.

Da ville kanskje et sånt dekken ha hjulpet henne, om hun hadde det på seg noen timer etter turen. Hvor lenge etterpå skal man ha på dekkenet?

Skrevet

Bruker dere dekken på tur eller etter tur?

I dag har vi gått 3 timers tur i skogen utenfor stier etc

Kuppert terreng og jeg merker det veldig på Toya når hun har sovet noen timer hjemme. Da er hun veldig stiv og støl.

Da ville kanskje et sånt dekken ha hjulpet henne, om hun hadde det på seg noen timer etter turen. Hvor lenge etterpå skal man ha på dekkenet?

Jeg bruker dette på begge mine etter sykkeltur o.l. OG rundt 30-60 min før jeg skal ut å kjøre de litt hardt fysisk. Når vi kommer inn igjen har de det på i 1-2 timer.

Men jeg bruker det rett og slett som forebyggende.

Skrevet

Bruker dere dekken på tur eller etter tur?

Tar det på en halvtime før (evt når hunden ligger i bilen på vei til trening), og har det på ca en halvtimes tid etter trening. I tillegg har jeg det på under fysisk oppvarming om vinteren.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...