Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvilken hunderase liker du best? :)


KayKs

Recommended Posts

  • Svar 69
  • Created
  • Siste svar

Er jo veldig glad i berner sennen, og blir berre meir og meir nøgd etterkvart som vår veks til :). Store, koselege hundar, rolige og bedagelege, utan sterke instinktar på verken det eine eller andre.

Så finst det absolutt andre raser som fasinerer meg, og som eg med tida ønskjer å bli betre kjend med. Kaukasisk Ovtcharka står høgt på lista. St. bernard har eg alltid likt. Generelt finn eg store, langhåra bamsehundar veldig tiltalande :).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

Jeg ahr da altis svermet for jakthunder så kommer spisshunder også .... det er mangt å ta av men jeg elsker min strihårete vorsteh og sikter på å ha en til i hus etter hvert.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg liker best de polare trekkhundene. Alaskan malamute er min favoritt med sin nydelige kropp, vennelige og balanserte lynne, og selvfølgelig sine egenskaper som tur- og trekkhund. Siberian husky ligger rett under, men syns ofte de blir litt små.

Har generelt en forkjærlighet for store og litt tunge raser, gjerne med mye pels. Golden retriever er også en rase som ligger mitt hjerte nært. Dem er bare rett og slett veldig herlige! Brune eller hvite, alt for enhver smak! :)

Av en eller annen grunn liker jeg også myndene, selv om de ikke oppfyller mine krav (veldig synd). Greyhound er favoritten, men ulvehunden ligger tett opptil. En gang blir det nok en mynde på meg, maskott til trekkdyra :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hmm, det blir jo automatisk at en liker den man selv har da, så jeg må jo si Dvergpinscher :innocent: Men jeg er også veldig betatt av dalmatineren og standard pinscheren. Blir garantert en av disse som hund nr 2 !

edit: har også blitt betatt av kelpien :wub: Men det blir vel med drømmen, kan fort bli for mye hund for meg det! :(

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er jammen ikke sikker jeg ... Det er så mange raser jeg liker på forskjellige måter, vrient å plukke ut bare en. Men jeg er veldig glad i schäfer og belger, veldig fascinert av RR og synes greyhound er noe av det lekreste som finnes.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Amerikansk Bulldog er den hunderasen jeg mener det meste klaffer på når det gjelder kombinasjon av drifter, utseende og sjarm. Pitbull har også det meste, men blir litt liten. Alano er en hunderase som jeg ikke har erfaring med, men som "på papiret" ser ut til å være ideell. Der er også veldig pen i utseende og i bevegelser.

Jeg liker generelt korthåra kraftige hunder av middels størrelse og forholdsvis kort snute, men må tilstå at jeg også har sansen for malinois og gode "Bruksschæfere" selv om utseende ikke helt tiltaler meg. Det er rett og slett en sann glede å jobbe med dem.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De fleste bulldogger, sankt bernhardshund (korthåret), bordeaux dogge og bull mastiff. Og selvfølgelig schäferhund. Enkelt og greit fordi de førstnevnte rasene som oftest har et gemytt som tiltaler meg, mot (foruten sankt bernharden), selvstendighet og sinnsro, men samtidig et sterkt bånd til flokken sin. Når det gjelder schäfer så er det fordi den er vanvittig flott, og så har rasen krøpet seg inn hjertet mitt med sin trofasthet og allsidighet.

Edit: alle de nevnte molossene er scorer selvfølgelig også høyt hos meg, fordi liker godt massive, store hunder med kort og lettstelt pels.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har jo selv de rasene jeg mener er de beste av alle. Dobermann fordi det er det vakreste hunderasen i mine øyne. Nydelig hode med vakker, slank kropp, og med den glinsende sorte pelsen som viser alle musklene. Folk respekterer rasen og det føles trygt å ha en dobermann sammen med seg.

Greyhound elsker jeg pga gemyttet og væremåten. For noen herlige skapninger. Myke, følsomme, snille, gode, elskverdige. Kroppen skiller seg ut ifra alle andre,stor,slank og meget muskuløs. Silkemyk pels og verdens skjønneste øyne.

Utenom disse liker jeg noen av de andre myndene også, så lenge det ikke er de tynneste variantene. Er ikke så glad i at de ser for tynne og beinete ut.

Ulvelignende hunder er jo også kjempefine utseende messig. :)

Grand danois er også fine, så lenge de er faste i ansiktet og ikke har for store lepper og hengete øyne.

Korthårete, slanke hunder er det som tiltaler meg mest.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skal man komme med begrunnelse også?

La meg se...*tenke*

De belgiske fårehundene fordi de er akkurat passe fjollete..Og så er det noe med måten de beveger hodet på. Det er noe udefinerbart som gjør at det er "min" rase. Jeg vet om penere raser, for all del, men det er noe med de som klaffer til min personlighet. Også liker jeg den naturlige måten de er bygd på og at de er friske.

Grunnen til at svartingene er favorittvarianten er fordi jeg foretrekker hannhunder og en flott Groenendael hannhund er breathtaking. (det kan forsåvidt en Tervueren hannhund også være, men de ser litt mer sånn pertentlige ut, og svartingene er mer djevelsk vakre på en måte). Laekenoisen? Vel, den ser bare så himla kul ut. Alle disse krøllene og den strie busta også er det en belger inni der liksom :blink: . Også er de helt fantastisk hengivne. Laekenoisen altså. Det finnes ikke mer hengivne hunder ovenfor familien sin. Ikke fullt så hengivne ovenfor fremmede :P

Tervueren er jo også vakre og trivelige hunder - de er jo rødbrune Groenendaeler - ,og når det kommer til tisper så synes jeg fargen gjør at de ikke ser fullt så ordinære ut som svarte tisper har lett for å gjøre. Mentalt er Groenendaelen og Tervueren like, så der skifter jeg lett favoritt etter kjønn.

Malinoisen er den vakreste belgervarianten. En veltrent Malinois - som ser ut som en belger - er sannsynligvis noe av det vakreste i hundeverdenen etter mitt skjønn. Men så lenge de langhårede oppfyller hva jeg trenger til mitt bruk så holder jeg meg til å beundre de korthårede. Jeg har aldri ønsket meg en selv, og det er den ene belgervarianten jeg er ganske sikker på at jeg aldri kommer til å ha. (nå har jeg allerede eid både Laekenois og Groenendael og passet ei tervtispe et år, så jeg kan liksom ikke si det om de andre :P )

Det finnes mange andre fine raser, som jeg synes er penere eller som tiltaler meg på andre måter, men : en gang belger - alltid belger.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg liker papillon jeg, pga væremåten, ansiktsutrykkene, koselydene og papillonheten :wub: Hehehe, litt innhabil der kanskje. Eller kanskje jeg bare liker MIN papillon :whistle: Mange papilloner som er vakre, mens andre ser dvergaktige ut med sånn dvergpreget fjes, det er ikke noe pent..

Border collien liker jeg også (eller, igjen - kanskje bare de to jeg har hatt, man liker jo best sine egne :aww: ), pga væremåten og arbeidslysten :) Jeg liker hunder som med hele seg viser at de har personlighet! Sånn som Grumpy som kaster seg over deg med tenna på tørk for å få en godbit :wub: Ikke bare sitter der og ser på deg med tomme øyne. Pyreneisk gjeterhund er en rase jeg synes virker kul, også pga utseendet og etter det jeg har lest virker det som om de har mye personlighet også :) Sheltiene er vakre!

Er det noen hunder som ikke tiltaler meg er det svære drog som sikler :whistle: Men, to unntak; Pyreneer og tibetansk mastiff synes jeg er pene :) (men aldri om jeg ville hatt et sånt drog) Synes ikke myndene virker å ha en personlighet som passer til meg, de virker så kjedelige og så lite gærne,(beklager myndeeiere..) men de er jo pene da!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hehehe...må jo si meg enig med Djervekvinnen jeg da :thumbs:

Jeg har NOEN av de rasene som jeg syns er best. Var egentlig Greyhound jeg var på utkikk etter, men det ble :heart: Spansk Galgo som min første mynde, og har ikke angret en dag :ahappy: Sitter nå med 2 stk, og jeg ser sikkert ut som en tosk når jeg ser dem løpe så elegant og vakkert... :drool: Liker alt med dem :D Myke og deilige, og ikke minst så utrolig herlige vesen :wub:

Men jeg liker andre raser innen mynde også, og har fått meg Sloughi, skal bli spennende å se hvordan jeg vil trives med den rasen. Hun kom til meg for bare 3 mnd siden, og blir 1 år nå i august.

Jeg er også fasinert av Azawakh og ikke minst Irsk Ulvehund! Og Irsk Ulvehund SKAl jeg ha! Guuud, de er så fine :wub: Men det må vente noen år, og Azawakh vet jeg for lite om ennå.

Men det skal alltid være Spansk Galgo her i huset, det ER rasen min det :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Rasen i mitt hjarta er Rottweiler, dei er flotte, smarte og lojale. Men neste hund blir noko noko anna, er så mykje rar rottweiler avl for tida.

Ellers er det lite som er så flott som ein veltrent Malle :wub:

Langhårs collie er høgt på lista

og mange andre :whistle:

Kunne nok hatt mange raser eg, men felles er at dei må vera veltrente, og ikkje dvaske potetsekker!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

*klipp* Men malle og kelpie tror jeg står på delt førsteplass :)

Jeg har egentlig ikke så veldig mange raser jeg har lyst på/liker veldig godt, så ikke så vanskelig å si at det er delt førsteplass mellom malle og kelpie. Liker for så vidt også korthåret vorsteher, men den ligger et stykke under de to på førsteplass.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har egentlig ikke så veldig mange raser jeg har lyst på/liker veldig godt, så ikke så vanskelig å si at det er delt førsteplass mellom malle og kelpie. Liker for så vidt også korthåret vorsteher, men den ligger et stykke under de to på førsteplass.

Samme her :lol: (bortsett fra at det er en god del raser jeg liker godt da. Sammen med KV kommer basenji og siberian husky)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar :) Mange fine hunderaser :D Morsomt og lærerikt å høre på folk som faktisk eier hunderasene og har erfaring med de, eller noen som har hatt en spesiell opplevelse med den hunderasen de liker så godt :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Tiden begynner bli overmoden for å lære some type of nesearbeid. Forventningen var å bare mestre smellerbrettet smooth, som et grunnlag for forstå ID og utvide derfra til romsøk og områdesøk. Det gikk ikke heeeelt etter planen, da Ede heller vil spise det hjemmelagde brettet i papp, og blir sur og klager og protesterer om jeg insisterer på at han må lukte på boksene for å få godis fra hånden. Det har ligget på hylla en stund. Kanskje krype til korset og kjøpe et av metall allikevel, heller enn å smøre tålmodigheten og jobbe videre med det vi har. Gjensidig forsterkning av frustrasjon er ikke gøy å jobbe med.  Vi har gått på en smell med capturing og shaping også. Fått captured mye fint, som f.eks. kryping, men ikke mange nok ganger til å få noe på cue, og han har begynt drite i hva jeg ber om når det er godis fremme, for å heller tilby den adferden han selv tror er av høyest verdi, som dekk istedenfor sitt når jeg ber om sitt, og han er fortsatt fornærmet og protesterer mot å gjøre noe som helst om det ikke er godis fremme når jeg ber ham.  Jeg har også ødelagt treapporten. Baklengskjedet så fint fra utgangsstilling, levering, holde den, plukke den opp. Han var uinteressert i selve apporten, så jeg hypet den litt opp med å bare la han løpe på impuls når jeg kastet og kjørte full fest når han kom løpende tilbake med den. Resultat? Han tror den har så høy verdi nå, han vil IKKE lenger levere den fra seg. Den er mer langt mer verdifull enn kampeleker, pipeleker og kaninpels, som han villig leverer på første forespørsel uten å bølle. Den overgår de godbitene jeg prøver bytte den til meg med.  ..og han TYGGER på den. Legger seg til for å gnage på den etter å ha terget meg med en catch me if you can, som han synes er SÅ gøy med akkurat den apporten, ikke noe annet. Det er KUN den han gjør det med. Alt annet er han helt kewl med å levere fra seg. *facepalm* Flaks at vi har brukt en litt rar treapport, så har vi den generiske i reserve til å trene inn på nytt siden, etter en laaaang periode med bare metallapport, og kanskje også tungapport før vi prøver oss på en ny en av tre.  Her om dagen fikk vi besøk av en diger flokk gjess på gjennomfart. De satt utover to hele jorder. Ede hadde ikke oppdaget dem ennå da jeg satte ham ned for et bilde før det braket løs. Feil vinkel til å få med noe i nærheten av omfanget. De var spredt utover hele åkeren til venstre for bildet. Kjempestor flokk. Stille før stormen, tenkte jeg, og var bekymret for å skremme de opp og jage de slitne langveisfarende avgårde når vi nærmet oss. Kråkene klagde til oss om okkupasjonen av matfatet sitt og ville antagelig ha hjelp med akkurat det. De var opprørte. Endte som moralsk supporter på kråkenes side i den konflikten der da vi kom til Salmonella Street mellom jordene, hvor det var så bombardert med gåsebæsj.. Turen bortover den veien mellom de to okkuperte jordene minnet meg om denne.  https://youtu.be/5iTTNRE-njM?si=Wjg9Rwk2RomhfZlw   Ikke sett dem ennå, og stusser på hva den lukten er: Det lukter virkelig merkelig  Zoom inn mot den smale stripen av dem i bakgrunnen på øverste bildet: Det var en så massiv mengde av dem utenfor bildet, det var dumt å ikke ta et panorama oversiktsbilde til skrekk og advarsel mot å bringe hunder med interesse for andre dyrs ekskrementer til området når gjess trekker gjennom. Den smale stripen av de her er bare en liten gjeng outsidere fra main goose society. Godt vi ikke ser dem igjen før til høsten. Håper på bedre impulskontroll under lineføring til da, eller enda bedre: Matvett. 
    • Kan henge meg på anbefalingen om Collie, men vær nøye på valg av oppdretter og linjer. Det er ikke å stikke under en stol at det finnes mentale brister innad i rasen. En god collie derimot er en enormt kjekk hund å ha! Så gå seriøst inn og møt hunder i flere settinger og se hvordan de tar ting, eventuelt om de har en MH så er jo den fin å få sett om de har filmet den f.eks. 
    • Tiden flyr og lille bebbisen blir snart året. 😱 Hun er fremdeles kanskje 6mnd i sitt eget hode da. 😂 Dagens agenda så slik ut 😴 etter å ha trent litt på fokus med bestekompis whippeten Leo som distraksjon, og så gått ett spor i nytt terreng etter en god times pause i bilen. 😁    Tidligere i mars når vi passet på ett lite småbruk. Fant en fin foss!   et par fra den lille uka vi hadde snø her sørvest. 😂
    • Life's a beach, og når det er kaldt og surt og blåser, så har vi den for oss selv, så det var ikke så ille, men det var ikke så vel heller, for Ede har ikke store radiusen (0-2m) eller masse interesse for å utforske omgivelsene selvstendig, så aktivitet begrenser seg mest til mutterns fremdriftstempo og kastearm. Det som er dårlig med det er det samme som er bra med det. Borrelås klengete er dog veldig å foretrekke over selvstendig på vift i sin egen verden. Bonus for egen helse å måtte løpe litt og være mer aktiv for å gi Ede mer av aktiviteten han trenger.  Virkelig ikke så mye å melde fra en stadig mer rutinepreget hverdag sammen. This is it nå, liksom.  Ede har begynt gå på turbusser helt selvstendig, flink opp trappen og går rett til plassen sin på midten. Trenger finne en smart måte å trene på å rygge i vinkel, for å komme inn mellom seter. Mestrer vi ikke det, så må vi stå over en buss om det er barnevogner og bagasje på den plassen der.  Å gå ned trappene på tur ut av bussen ligger lenger frem i tid. Han har gått ned bare sju trappetrinn i sitt liv så langt, og de var av normal bratthet. De tre veldig bratte trinnene på turbussen vil han fortsatt bæres ned. Nærmer seg antakelig 150 kg valpevekt nå, slik det føles i armene mine. Trenger derfor begynne lære gå de tre bratte trappetrinnene ned på egenhånd også, ellers vil han finne veien ned der på den harde måten, fordi jeg er evig optimist og vil at some point overvurdere min egen evne til å bære ham ned der. Seriøst, han begynner bli tung å bære i armene. Fordi jeg er idiot har vi KUN løftet med hodet til høyre side, hele livet, og dermed mesteparten av vekten hans på den svakeste armen min. Å snu for å bære motsatt vei er et alvorlig avvik i prosedyre som må rapporteres og meldes og klages på og ankes i flere runder før vi etter en lang godkjenningsprosess kan vurdere prøve på den måten.  Å bli bært på såkalt påssarygg (trønder, sjø) har vi begynt få litt dreisen på. Ede synes det var skummelt i starten, men har begynt like å leke ryggsekk nå. Aberet er at jeg har utnyttet jukkeangrep bakfra for å shape det inn. Usikker på om han tør gjøre det der foran et publikum på bussen. Han er jo i den alderen. Å vise affeksjon for foreldre er veldig pinlig. Mulig han heller vil reise med buss til evig tid enn å ta den flausen der for å komme seg ned trappen.  Vi får se. Det finnes antakelig en viss mengde NomNoms som i bunnen av den trappen der vil vekke den nødvendige motivasjonen til å klare komme seg ned de trappetrinnene selvstendig i en fei. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...