Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

diverse1252.jpg

Det er vel på tide å presentere hunden. Kiyomi er ei rød shibatispe, fra kennel Honto-no i Sverige. Hun er født 01.01.2010, og har tre søstre. Oppdretter har beholdt to på foravtaler, og ei har flyttet til USA.

Kiyomi KAN være ei arbeidsvillig lita frøken, og vi begynte å trene agility i Januar 2011. Og nå har vi både bronsemerke og sølvmerke- for hun kan hvis hun vil. I tillegg trener vi litt lydighet iblant og hun har såvidt prøvd å spore litt. Vi har også vært noen turer i utstillingsringen, men frøkna utvikles sent, så foreløbig beste resultat er 1JK, 1JKK, CK, 4BTK.

I Oktober skal Kiyomi bli storesøster til en menneskevalp, og vi gleder oss stort!

  • 1 year later...
Skrevet

Her har det vært dårlig med oppdateringer, gitt! Siden sist har jeg blitt mamma, og sønnen har blitt et år gammel. Kiyomi har også blitt mamma, til et kull på to. Ei tispe og en hannhund. Tispen ble boende hjemme og heter Hakushu Ki Yari, Yari til daglig.

616483_10152295606805532_1410810804_o.jpg

465505_10152295606925532_1768494762_o.jpg

705401_10152295607010532_1643784538_o.jpg

706264_10152295607120532_1875828946_o.jpg

703572_10152295607200532_1451204924_o.jpg

703603_10152295607320532_212615532_o.jpg

705013_10152295607675532_34654276_o.jpg

616340_10152295607400532_1983851601_o.jpg

467974_10152295607505532_341148701_o.jpg

703860_10152295607560532_950346790_o.jpg

  • Like 1
Skrevet

Fine, myke revehunder med mange tenner! :D

Mange og skarpe tenner! Bildene er vel ikke helt tydelige nok til at man ser at noen tenner er byttet ut og noen tenner er fortsatt valpeskarpe. :P

  • Like 1
Skrevet

Du kan ihvertfall reise til snøen! I motsetning til visse andre...

Altså, jeg hadde gladelig byttet jeg altså.

Snøfritt England mot kaldt, mørkt og guffent Norge...? It's a deal any time!

Vakre jenter! :)

  • Like 1
Skrevet

Altså, jeg hadde gladelig byttet jeg altså.

Snøfritt England mot kaldt, mørkt og guffent Norge...? It's a deal any time!

Vakre jenter! :)

Man ønsker seg vel alltid det man ikke har :ahappy: Og det er mørkt her også, uten noe snø til å lyse opp.

Skrevet

Man ønsker seg vel alltid det man ikke har :ahappy: Og det er mørkt her også, uten noe snø til å lyse opp.

Jeg lengtet aldri hjem da jeg bodde der borte. Og det er ikke mørkt der borte. Jeg tror det var kanskje det var så mye som en uke da det var nesten mørkt enda da jeg dro på jobb halv åtte... :P

Husk at her er det lyst fra 10-15 nå, det er veldig stor forskjell!

Skrevet

herre ! så stor lille frøkna har blitt ! Nydelige jenter , begge to ;-)

Hun er faktisk like stor som min "voksne" Lexi :P Men nå er Lexi litt pygme da :lol:

  • Like 1
Skrevet

herre ! så stor lille frøkna har blitt ! Nydelige jenter , begge to ;-)

Hun er faktisk like stor som min "voksne" Lexi :P Men nå er Lexi litt pygme da :lol:

Aiko hilser og sier at hun håper veldig på at det blir litt størrelse på det nye tilskuddet, etter å ha følt seg som the missing link i selskap med Kiyomi og Imouto de siste åra. :D
  • Like 1
Skrevet

Aiko hilser og sier at hun håper veldig på at det blir litt størrelse på det nye tilskuddet, etter å ha følt seg som the missing link i selskap med Kiyomi og Imouto de siste åra. :D

Og selv om Aiko er den beste kosebamsen, så syns jeg det er greit å slippe å brekke ryggen hver gang jeg skal løfte hunden min, så jeg håper hun blir på størrelse med mor. :lol:

Skrevet

Og selv om Aiko er den beste kosebamsen, så syns jeg det er greit å slippe å brekke ryggen hver gang jeg skal løfte hunden min, så jeg håper hun blir på størrelse med mor. :lol:

Haha, koseboll vil ha seg frabedt å bli hengt ut som tjukkis på et offentlig forum! :D
  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
    • Av alle disse rasene som er nevnt ville jeg gått for bearded collie eller sheltie til lydighet. Eventuelt korthårscollie. Men om du vil satse litt på høyere klasser så er ingen av disse ideelle, da ville jeg gått for en litt mer aktiv arbeidshund som retriever eller belger. På hobbynivå er de fleste av disse helt fine. Pumi kjenner jeg ikke særlig godt utover at de brukes en del i agility og bjeffer MYE. Har aldri sett dem i lydighet.
    • Høres ikke så bra ut da. Vurderer også svensk og finsk lapphund. Er det samme der?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...