Gå til innhold
Hundesonen.no

Går du i skogen i mørket?


Kaja

Recommended Posts

Jeg har egentlig et lite dilemma. Jeg har alltdi vært, så lenge jeg kan huske, LIVREDD for å gå i mørke skoger.

Det er ikke mørket jeg er redd tror jeg, for jeg har ingen problem med å gå på vei uten gatelys osv.

Akkurat kommet hjem fra tur med Cosmo i mørket og det var skummelt i skogen altså! Lenge siden jeg har gått der i mørket.

Nå flytter vi snart til skogen, eneste turmuligheter hele året er i skogen og jeg kan se for meg at det kan bli ett problem. Langturene blir selvsakt på dagtid så langt det er mulig, men det er ikke alltid det pga jobb på korte vinterdager. :P

Hvordan takler dere det?

Jeg syns dog det er mindre skummelt å gå med Tesh da hun i hvertfall sier ifra om det kommer folk :P Cosmo bryr seg katta.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Veit ikke hvordan jeg takler det, men jeg har aldri vært særlig redd for skogen i mørket. Har nok med at jeg har gått i mørke skoger med hund alene siden jeg var ganske liten. Det beste tipset jeg kan gi deg er å kjøpe hodelykt som har rødt lys. Det gjør at du ikke mister nattsynet, og gir deg ikke de samme 'blindsonene' som vanlig lys gir på hodelykt. Jeg har ihvertfall erfaring med at det er det som skremmer med hodelykt.

Veit ikke om dette hjelper no jeg, men verdt å prøve :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har også sliti mye med at jeg er redd for mørket i skogen. Jeg har kommet meg VELDIG ved å starte å gå tur mens det fortsatt er lyst ute. Men såpass seint på kvelden at det blir mørkt mens jeg går. Har alltid med meg hodelykt og ekstra batterier og skrur på lykta når det begynner å bli ordentlig mørkt. :ahappy:

Jeg er litt sånn at jeg gidder ikke å være avhengig av ting, som sollys eller andre mennesker. Jeg skal klare meg selv i alle settinger, så da må man bare ut og utfordre frykten :aww:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du ser ikke MEG i skogsmørket i regnfulle, svarte November-kvelder, nei! :brr: Skummelt!(mørket altså, ikke meg, hehe)

Der det ikke er gatelys eller sånne lyktestolper som f.eks. ved lysløyper i skogen, der går jeg ikke alene etter mørkets frembrudd.

Jeg er oppvokst på Oslo østkant og vant til å tenke på å passe på meg selv som jente. Da går man ikke og soser på mørke veier alene. Det sitter i, selv om jeg ikke bor i Oslo lenger. Du kan flytte jenta ut av byen, men ikke byen ut av jenta ;)

Bikkja mi er for liten til å være noe særlig beskyttelse i, så...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Javisst. Fordelen med store hunder er at de ikke trenger å være farlige for at evt voldsforbrytere skal tenke seg om en gang eller to, de trenger bare å se sånn passe skumle ut :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg synes det er langt skumlere å gå i byen om kvelden/natta, enn i tjukke skauen :).

Statistikken sier vel rimelig klart at det er langt flere voldshandlinger i en by enn i tjukke skauen (om det er DET man er redd for).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har ikke noe problem med å gå i skogen når det er mørkt, men har med lommelykt. Er litt nervøs for å treffe på elg, så er litt høylytt når jeg går. Prøver å ikke la fantasien løpe løpsk, og tenker sånn at ting er jo egentlig ikke så mye annerledes om natten i skogen som om dagen, vi bare ser ikke :P

Nå er det en stund siden vi har hatt det mørkt her hos oss, så når det begynner å bli mørkt til høsten, blir man litt småskeptisk i begynnelsen til man har blitt vant, og så er det så og si "konstant" mørke hele vinter igjennom.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, er nok ikke redd for å gå i skogen om natta. Tusle rundt med hodelykt er jo bare kos! Schæferene stoler jeg ikke på i kampen mot all styggdommen som er i skogen :P Vi får løpe fort hjem sammen

Det er likevel noe med mørket og skogen de aller fleste av oss kjenner en liten frykt for en eller annen gang i livet. Vi har jo blitt lest eventyr for, og i skogene der er det troll, huldre, draugen, og spøkelser og øksemordere og andre mordere som gjemmer seg i skogen (de fleste av oss har vel vært på leir hvor vi skremte livet av hverandre med skogen?), som sitter i ryggraden og selv om vi vet bevist at dette er jo vas og tull og hodelykt gjør susen med mørket, så går man kanskje litt mer på tå hev og skvetter til for den minste lille lyd. Skogen og mørket har på en måte blitt implantert i oss som noe farlig i mørket.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Med hodelykt har jeg ikke noe problem med det.

Det eneste jeg kan møte i skogen hos oss i hvertfall er ville dyr. De har ingen interesse av å gjøre meg noe som helst. Jeg synes det er mer ubehagelig å gå i byen. Folk finner på mer rart enn dyr, ja jeg kan se dem, men det hjelper jo ikke stort.

Det er en egen sjarm med å gå helt alene i en mørk og stille skog synes jeg. Har lært meg å nyte det.

Er man litt skeptisk er det kanskje lurt å avtale med andre at man kan gå sammen, ting blir straks litt greiere med selskap.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg syntes det er skummelt og gå i skogen i mørket alene, men samtidig er det utrolig spennende. Alene uten hund vet jeg ikke helt om jeg hadde gjort, men med hund er det ingen tvil.

Hodelykt er jo kjekt å ha, men man får jo ganske godt syn etter en halvtimes tid i mørket, og om man går ut i skumringen, så blir jo den overgangen lite merkbar.

Samt at det som regel er om vinteren det er mye mørkt, men da lyser snøen opp mye bedre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis man ikke bruker hodelykt (har ikke prøvd sånn med rødt lys enda), så venner man seg jo til mørket og ser ganske greit? Spesielt om vinteren, når det er snø. Nei, man ser kanskje ikke hver liten krok, men mer enn nok til å orientere seg og se om det kommer noen skumlinger :P Det kjiper er at visst du skriver en sms etc, så ser du ikke hånden for deg et minutts tid etterpå pga lyset fra mobilen hehe..Synes skogen er nesten vakrere i mørket jeg...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg går i skogen i mørket, men jeg må gå inn for å holde fantasien i sjakk. Jeg går med hodelykt, og i perioder som det har vært observert ulv, teller jeg lysende hunde-øyer, og jeg får bestandig det til å bli et par for mange :|

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg går i skogen i mørket, men jeg må gå inn for å holde fantasien i sjakk. Jeg går med hodelykt, og i perioder som det har vært observert ulv, teller jeg lysende hunde-øyer, og jeg får bestandig det til å bli et par for mange :|

:lol: :lol: :lol: Minner meg om en kveld jeg gikk med Lokeliten løs i skogen når det var mørkt og tåke. Det var nylig observert ulv i området. Jeg gikk helt i min egne tanker i mens Loke loket rundt som han pleide, og plutselig krysset en mørk grå ulv stien litt lengre oppe. Jeg ropte på Loke (ulver tar jo hunder) og da kom "ulven" løpende mot meg i full fart :lol: :lol: Trodde han var bak meg jeg :icon_redface:

Jeg rakk ikke å bli redd før jeg skjønte tegninga, men var skjelven inni meg i ti minutter etterpå.Og fniste godt for meg selv hehe

" Ulven" sin det :lol: :lol:

post-321-0-43985300-1311152061_thumb.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg elsker skogen om natta. :ahappy: Hodelykt er praktisk, spesielt om man går på stier som ikke er helt gjevne. Kan gjerne gå med musikk på øret og lufte hunder midt på svarteste novembernatta jeg - deilig! Bråker litt for elgen sin del da, plystrer på hunder og rasler med gobitposer eller synger litt. Og om alt annet slår feil, så vær en busk!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Michellus

Jeg synes det er shitskummelt selv, men det kommer jo også an på når på døgnet jeg går og det er mørkt. Er klokka åtte og det er mørkt ute, så er det ikke ille. Men er den elleve-tolv og det er shitmørkt, så er det plutselig ikke så gøy lenger, nei :P Og spesielt ikke når man fantaserer om "Lurer på om det finnes hekser i denne skogen som sender innvollene mine i pakke til sambisen" eller "Lurer på om det er en gal tysk mann her som kler seg i dameklær og dreper folk" eller "Lurer på om det finnes nazizombier her" eller "Erre noen voldtektsmenn i nærheten, mon tro?". Du kan jo si at jeg gleder meg til Angus blir voksen da det, for de fleste folk, ikke er fristende å gå bort til noen som har en stor, schwart, hårete hund :lol:

Også er jeg redd for elg da. Spesielt om den har kalv med seg :aww:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Man skal ikke være redd for mørket, det er bare satt i et dårlig lys :aww:

Neida, jeg er ikke redd i skogen, hverken i mørket eller i dagslys. Men bikkja derimot :rolleyes2: Om man er mørkeredd bør man ikke ha med Ganzie :lol: hun ser spøkelser, tusser og troll overalt, hun :lol: Boffing og murring og vil gjerne løpe hjem, så har man for god fantasi *hostkennethhost* så kan man gjerne tro det er både bjørn og andre skumle ting der ute :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg elsker skogen om natta. :ahappy: Hodelykt er praktisk, spesielt om man går på stier som ikke er helt gjevne. Kan gjerne gå med musikk på øret og lufte hunder midt på svarteste novembernatta jeg - deilig! Bråker litt for elgen sin del da, plystrer på hunder og rasler med gobitposer eller synger litt. Og om alt annet slår feil, så vær en busk!

Definitivt det beste forslaget og jeg har faktisk prøvd det. Det funka! Ikke midt i svarte natta dog, men jeg vil tro at busktrikset er enda bedre om natta :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, jeg går ikke i skogen når det er mørkt som eneste menneske :lol: Ikke går jeg på utedass aleine heller hvis det er mørkt.

Men jeg har blitt bedre med årene, før så kunne jeg nesten ikke bevege meg alene utendørs når det var mørkt. Jeg har litt for livlig fantasi :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg bor også i "skogen", eneste turmuligheter året rundt er altså rundt omkring i skogen med mindre jeg følger grusveien ned til bygda. Men den blir jo veldig kjedelig å hele vinteren, og den er jo like mørk den som stiene i skogen :aww:

Hodelykt er en trofast følger, da jeg snubler masse hvis ikke, og jeg har rotet meg bort mange ganger da jeg ikke hadde det :lol: Hunden har ikke fått vært med på en vinter ennå, men vi håper selvfølgelig at hun reagerer like lite som oss selv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...