Gå til innhold
Hundesonen.no

Nå mååå jeg få hunden til å slutte å hoppe på folk!


Vrengt-polvott

Recommended Posts

Jeg har en mellompuddeltispe på snart 15mnd, som hopper som en GALNING på alt og alle! Folk,andre dyr,stoler,kjøkkeninredning,åpner dører, opp på bord osv! Hun er klovnen min :whistle:

Jeg skal straks på ferie og blir borte i 1 uke, da skal min bror/mor passe pelsen. Og min bror er MEKTIG irritert over at hunden ikke kan roe seg å slutte å hoppe slik. Vi har holdt på i mnd'er med å snu oss å gå når hunden hopper, og alle som kommer på besøk gjør det også. Men den metoden ser ikke ut til å fungere i det hele tatt.. :icon_confused:

Så nå er jeg veldig oppgidd og hvet ikke helt hvordan jeg skal gripe ann problemet. Vi har ikke gått på dressurkurs, pga ingen kurs i nærheten her det siste året :icon_cry:

Så hunden kan ikke så mye, den kan sitt, gi labb og ligg.. Men ikke bli liggende/sittende osv. Og den går heltgreit i bånd...

Også driver vi endel med godbitsøk ute i høytgress osv :D:innocent:

Så nye tips til å begynne å trene hunden til å IKKE hoppe opp på folk værtfall???? Nå er jeg virkelig klar å ta opp den kampen, om noen kommer med noen metoder som kanskje kan fungere for oss!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har dessverre ikke noen gode tips å komme med, annet enn å si at du er ikke alene som puddeleieren om den problemstillingen. Puddelen er en hopper og det er nærmest umulig å få den til å slutte. Siden rasen er så lett i kroppen og gjerne tripper rundt på to ben er det svært vanskelig å venne den av med slik rasetypisk atferd - puddelen vil opp og se og hilse ;) .

Siden du har forsøkt å snu deg rundt en stund uten god effekt ville jeg kanskje gitt hunden din en kommando i møte med folk. Hjernevaske hunden på "sitt" og gi godbit og ros når den gjør det. Og ikke la den hilse før den sitter, det kan dempe hoppingen noe.. Det er hvertfall det jeg prøver på med mellompuddelen jeg låner i blant - som forøvrig høres prikk lik ut - hun er også en klovn som vil opp opp opp. :jump:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Alltid ha bånd på når hun skal hilse, og STÅ på det? Da kommer hun seg ikke opp hvor mye hun enn prøver, og kan belønnes med hilsing når hun roer seg og står stille/sitter? Det å snu seg hjelper ikke om man "bare" snur seg, man må stå stiv og virkelig avvise hunden, kryss gjerne armene på brystet og se opp, IKKE se på hunden.

Og det å le av at hun hopper gir positiv forsterkning for hunden, hun merker jo at du er glad/lykkelig når hun gjør det... Ref klovnehund.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tja, vanskelig situasjon, men om ikke noe annet fungerer ville jeg rett og slett bittet henne fast når hun begynner slik(gjerne før hun begynner), enten det er pga gjester eller andre ting. bett henne slik at hun får være med dere, men slik at hun ikke kan hilse fysisk på de som kommer. Hun trenger ikke det. De som kommer bør overse henne og late som om hun ikke er i rommet. Når/om hun er rolig kan båndet fjernes, vis ikke får hun bare tåle det en periode til forventningene hennes ved besøk er borte. Går man tur gjelder det samme, ingen gir henne noe oppmerksomhet og du kan bruke båndet til og sørge for at hun ikke kan tvinge seg på de dere møter.. Ellers så er det som fungerte på min, når det kommer folk er at de bare går inn og later som at de ikke ser han, det og stå i gangen og snu ryggen til hadde nok aldrig hjulpet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Utbredt puddelproblem altså. I should have known... Har det samme problemet med min mellompuddel, og foreløpig går jeg for ignorering og et NEI når han blir helt ekstrem. Jeg har vurdert å sette kommando på dansingen hans (når han hopper rundt på to bein) og jeg har også vurdert å sette kommando på hans 360 (når han hopper i lufta og snur helt rundt før han lander). Foreløpig har han skjønt at hvis han setter seg så får han oppmerksomheten han vil ha, men noen ganger er det sååååå vanskelig å holde kroppen i ro! Jeg har instruert alle som omgåes han om å ikke kose han når han hopper, og håper at det i hvertfall minsker.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kommando! Enten "hilse pent" eller "sitt"... Jeg har 45 kg overhappy boxer, og han får konsekvent "sitt-kommando" når han hilser på folk som ikke har lyst til å bli lagt i bakken :D

Jeg har også lagt til en "lov å hoppe"-kommando, fordi han får lov å hoppe på folk som synes det er greit...

På samme måte har jeg kommando for lov/ikke lov å ligge i seng/sofa osv..

Edit for å si at jeg alltid oppfordrer folk til å bøye seg ned på hundens nivå, eller sette seg på huk når de hilser; da gjør man det lettere for hunden å kontrollere hoppe-lysten sin...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

"Alle" pudler hopper da ikke når de hilser, eller? :whistle: Sjefen sin gjør ikke det, selv om hun sikkert hadde hatt lyst om hun hadde trodd at det var tillatt(hun er ekstremt ivrig på å slikke/bite på klær, men vet godt at det ikke er lov og hører på det). Ellers har vi vel bare en puddel av 5-6 som er på pensjonatet iblant, som er ille på å hoppe, hun er 1 år nå, så ikke så rart at hun driver med sånt. Men som Tulip sier, stå på båndet så hun ikke får hoppet, overse henne til hun er rolig, så hilse. Hvis hun er SÅ glad for å få hilse på folk, må jo det være den beste belønningen. :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Stella

Har selv dvergpuddel, som hoper masse, og har gitt opp å hindre henne i det. Ikke fordi hun ikke kunne lære å la være, hun lar fint være om jeg sier fra, men fordi alle andre synes hun er sååå søt når hun klatrer oppover beina deres... :rolleyes2: Men, jeg har da fått trent inn en mulighet til å stoppe henne når det skulle passe, og har følgende erfaring på området:

Hunden min er en myk hund, hun eskalerer ikke særlig høyt i intensitet og hun er forholdsvis lett å "snappe" ut av hva enn hun driver med. Jeg har inntrykket av at de fleste pudler er slik, spesielt småvariantene. Det jeg først gjorde var å trene inn en "stopp!"-kommando. Veldig nyttig i lek osv for å stoppe "puddeltilt" og andre høytflyvende puddelgreier :lol: samt når hun girer seg veldig opp ved hilsing el.l. Det jeg gjorde var altså å si "stopp" i en stram og konkret tone (ikke sint, og ikke bedende), samt bruke det naturlige kroppspråket vi mennesker får om vi ønsker å stoppe noe (opp med hendene foran brystet, frys i stillingen og se bestemt ut). Hunder flest responderer greit på det, belønn at den stopper og lurer på hva som skjedde. Etterhvert vil kommandoordet "stopp" fungere som en avskruing av det hunden gjør, uansett hva den gjør.

Dette er det jeg bruker om hun girer seg opp rundt mer ukjente personer, som folk som bare MÅÅ hilse på den søøøøte hunden på tur...Og det fungerer greit.

Hjemme, med venner og familie, har en annen metode fungert veldig bra. Overse hunden så lenge den er gira, hils først når den er rolig. Etter noen gjentagelser av dette roer hunden seg markant! Om hunden er pågående gi den "gå og legg deg"-beskjed eller annen beskjed som ikke er forenelig med å klatre på besøkende. Jeg hilser selv aldri på Stella mens hun er gira når jeg kommer hjem, og nå er hun utrolig avslappet når jeg kommer hjem. Hun kan ligge og sove, reise seg, strekke seg og komme luntene først etter jeg har tatt av meg skoene, selv etter 8 timer på jobb! Før spratt hun hylende rundt og kunne finne på å gledestisse før jeg hadde kommet inn døra. Nå får jeg et rolig kyss på kinnet, en blid og avslappet logrende hund som står og ser på meg og myser med øynene i stedenfor. Hun er mer fornøyd og jeg er mer fornøyd :)

Jeg ville altså gjort begge deler, for de fungerer sammen og i ulike settinger. Begge deler demper den spinnville puddelen og får den ned på jorda igjen, bokstavelig talt. Og helt uten at du trenger å "knøvle" den eller kjefte. Pudler flest er jo myke, og trenger ofte bare forklares hva som ønskes av dem, de VIL være på lag :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har en flat coated retriever som ikke hopper når han hilser, tenk! Og flatten er jo ofte velkjent som sprettballer når de hilser.

Men jeg har vært veldig konsekvent fra han var bitteliten over at alle som vil hilse, skal sette seg ned på huk sammen med meg, også holder jeg båndet sånn at han ikke får noen mulighet til å hoppe på noen som helst, men bare snu rumpa til, så får han masse nok kos, sier'n. ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

La bare hund være hund, og finn en annen hundevakt.

Gleden er at Mamma som ikke er noe særlig vant med hund, synes det bare er stas når pelsen hopper på henne. Hun mener pelsen er kjempeglad for å se henne! Og hun skal også passe henne sikkert mesteparten av tiden vi er borte. Så de timene/dagene hun er sammen med bror og hans samboer går nok bra. Samboer av bror har også en sprettballhund, så hun er nok vant til det! :banana:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

:blink: så jeg skal f.eks la min grand danois hoppe på folk hun er glad i fordi hund skal være hund?

Selvfølgelig ikke mener jeg! Jeg prøver å avlære min sprettball å hoppe på folk! Men lettere sagt enn gjort! Og ikke noe som er gjort på 1 uke heller, siden min bror skal passe pelsen noen dager og han er typen som ikke overser hunden, bare IRRITERER seg veeeeldig over meg som ikke kan lære den å slutte å hoppe, og selvfølgelig bikkja da :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Selvfølgelig ikke mener jeg! Jeg prøver å avlære min sprettball å hoppe på folk! Men lettere sagt enn gjort! Og ikke noe som er gjort på 1 uke heller, siden min bror skal passe pelsen noen dager og han er typen som ikke overser hunden, bare IRRITERER seg veeeeldig over meg som ikke kan lære den å slutte å hoppe, og selvfølgelig bikkja da :whistle:

Grand Danoisen min (eller basenjien for den saks skyld) får selvsakt ikke lov å hoppe på folk, uansett hvor mye de vil. Jeg syns bare Pan sitt råd var idiotisk. "Greit" nok med små hunder, men jeg har allerede blitt hoppet overende av min alt for store unge hund og syns ikke det er greit :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

:blink: så jeg skal f.eks la min grand danois hoppe på folk hun er glad i fordi hund skal være hund?

Det er som du muligens forstår litt forskjell på en mellompuddel og en Grand danois på 70kg elns

No offence, Pan, men dette må vel være det slappeste og mest giddalause "rådet" noen har gitt her? :)

Vel, jeg gir råd tilsvarende hva jeg praktiserer. Mine hunder hopper på mennesker, og det har jeg ingen som helst planer om å gjøre noe med.

Grand Danoisen min (eller basenjien for den saks skyld) får selvsakt ikke lov å hoppe på folk, uansett hvor mye de vil. Jeg syns bare Pan sitt råd var idiotisk. "Greit" nok med små hunder, men jeg har allerede blitt hoppet overende av min alt for store unge hund og syns ikke det er greit :lol:

Se der ja, du forstod det egentlig, men ville vel bare være vanskelig..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er som du muligens forstår litt forskjell på en mellompuddel og en Grand danois på 70kg elns

Vel, jeg gir råd tilsvarende hva jeg praktiserer. Mine hunder hopper på mennesker, og det har jeg ingen som helst planer om å gjøre noe med.

Se der ja, du forstod det egentlig, men ville vel bare være vanskelig..

Da håper jeg du holder de unna mennesker de møter til du får forklart filosofien din. Hvis ikke er du hinsides frekk. Min lille hund får overhodet ikke hoppe noe mer enn de store. (og min er mindre enn din *ler*) Han er en hund og har å oppføre seg som hunder skal.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da håper jeg du holder de unna mennesker de møter til du får forklart filosofien din. Hvis ikke er du hinsides frekk. Min lille hund får overhodet ikke hoppe noe mer enn de store. (og min er mindre enn din *ler*) Han er en hund og har å oppføre seg som hunder skal.

Mine hopper ikke med mindre folk søker kontakt med de.

Men når folk faktisk søker kontakt med de er det bare å regne med å bli ganske så møkkete.

Særlig med tanke på at Aradia fortsatt er valp, og at hun har et ganske så heftig energinivå :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mine hopper ikke med mindre folk søker kontakt med de.

Men når folk faktisk søker kontakt med de er det bare å regne med å bli ganske så møkkete.

Særlig med tanke på at Aradia fortsatt er valp, og at hun har et ganske så heftig energinivå :)

Nei. Jeg forventer at folk sier i fra hvis hunden deres hopper, slik jeg gjorde før jeg fikk luket mine av med det. De fleste hunder hopper ikke, for de fleste eiere skjønner at dette er utrolig irriterende. Nesten mer irriterende med småhunder som klorer opp leggen din enn store som ofte bare gjør et enkelt hopp og lander ned igjen. Det sagt så setter jeg meg alltid på huk i møte med valper og styrer de litt unna verste hoppingen med hånden i mens jeg klapper. Men andre - mindre erfarne - gjør ikke det, de blir bare irriterte, møkkete og oppklorte.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei. Jeg forventer at folk sier i fra hvis hunden deres hopper, slik jeg gjorde før jeg fikk luket mine av med det. De fleste hunder hopper ikke, for de fleste eiere skjønner at dette er utrolig irriterende. Nesten mer irriterende med småhunder som klorer opp leggen din enn store som ofte bare gjør et enkelt hopp og lander ned igjen. Det sagt så setter jeg meg alltid på huk i møte med valper og styrer de litt unna verste hoppingen med hånden i mens jeg klapper. Men andre - mindre erfarne - gjør ikke det, de blir bare irriterte, møkkete og oppklorte.

Det er da ingen grunn til at jeg skal si fra om det.

Når folk bevisst søker kontakt med en hund må de regne med at kontakten gjengjeldes.

Uansett, jeg tror kanskje folk kan lære litt og jeg, kanskje de er mindre keen på å søke kontakt med hunder UTEN å spørre eieren etter å ha fått noen sølelabber oppover sine fine hvite klær.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er da ingen grunn til at jeg skal si fra om det.

Når folk bevisst søker kontakt med en hund må de regne med at kontakten gjengjeldes.

Uansett, jeg tror kanskje folk kan lære litt og jeg, kanskje de er mindre keen på å søke kontakt med hunder UTEN å spørre eieren etter å ha fått noen sølelabber oppover sine fine hvite klær.

Når folk på gaten spør ååååh kan jeg klappe hunden og løper bort før du har rukket å sagt nei og hunden din hopper i ansiktet på en liten jente og skremmer livskiten av henne og foreldrene blir kjempesure, så er ditt argument at den er bare hund? som da ikke kan oppføre seg..... ?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når folk på gaten spør ååååh kan jeg klappe hunden og løper bort før du har rukket å sagt nei og hunden din hopper i ansiktet på en liten jente og skremmer livskiten av henne og foreldrene blir kjempesure, så er ditt argument at den er bare hund? som da ikke kan oppføre seg.... ?

Og din løsning på ditt scenario her er? Ble litt nysgjerrig nå. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Og din løsning på ditt scenario her er :)?

Amiga har lært at med alle barn sitter man, dette fordi jeg alltid har satt meg på huk og holder henne så hun ikke får hoppe. Jeg har 4 tantebarn og hun har fått god trening og hopper ikke på noen.

Issi holder jeg strammere og hun er i samme opplæringen nå, man hopper ikke.

Møter stadig på barn på turene våre og Amiga setter seg pent og venter når de skal klappe henne mens jeg holder issi stødig.

Hundene får hoppe fritt på oss og venner, og de vet godt hvem de ikke hopper på. F.ex svigermor hopper ingen på, de sitter og står ved siden av henne for hun sier nei og liker det ikke, mens mine venner lar de hoppe rett oppi fanget og kose. Mine tantebarn setter de seg ned for nå. Issi var veldig flink sist de var her og bare gikk rundt de ol, ingen hopping for å kysse på de.

Jeg synes det er en drittdårlig løsning å bare nei hunden er hund så jeg lærer den ikke å ikke hoppe på folk, skal jeg begynne å hoppe på folk jeg møter på gaten fordi jeg har lyst da liksom? :) Og fordi rasen er hoppette, kelpie er vel ikke noe bedre på dette punktet? :)

Dette var faktisk noe vi tok standpunkt til på valpekurset, vi ble spurt om det var greit at hunden hoppet på fremmede eller ei og alle rundt oss var konsekvente da med å snu seg vekk og ikke la hun hoppe.

Og sist, når jeg går tur og ser unger kommer gående på veien eller for den saks skyld alle mennesker korter jeg hundene mine litt inn, de behøver ikke ta hele verden av plass og jeg har mer kontroll.

edit:

jeg har gjort som de fleste andre sier, sette seg ned og holde hunden så den lærer å ikke hoppe. Og spør noen uten å hoppe på i full fart så sier jeg at de må sette seg på huk de også. Tatt litt tid men det har fungert helt fint :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...