Gå til innhold
Hundesonen.no

Eksteriørkrav for championat endres


Anette

Recommended Posts

Guest Jonna

Dette ble vel kommentert tidligere at det nå er "Good" som er kravet - at det ble justert fra blå til gul med de nye utstillingsreglene.

Bruks er ikke med i den tilbakestillingen, så for Nbch er det Very Good :)

Iallefall slik jeg leser det da kun AG og LP er n

Om man skal innføre brukskrav så må jo det være opp til raseklubben egentlig. Noen raser er jo helt borte fra sitt bruksområde eller rett og slett ikke har noe bruksområde lengre.

Tanken med mentaltesting syns jeg er god, men da må man først utdanne flere dommere og fig. Og evt innføre som i Sverige at man kan ordne egene på kort varsel for kull, raser eller klubber.

Om lokalklubbene kunne tilby noe slikt til sine medlemer så tror jeg faktisk man hadde vært langt på vei.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 79
  • Created
  • Siste svar
Guest Belgerpia

Bruks krever fortsatt VG og ikke Good ;)

Det rare er at jeg har ikke hørt ett pip i bruksmiljøet av man må ha very good og at dermed det kan bli "vanskeligere" ettersom man må være i den øvreskalaen av blåsløyfen. Mens i LP/AG miljøet har jo det nesten vært ramaskrik.

*ler*

Bruksfolk er ikke som andre hundefolk!

Jeg er i grunnen glad for at de ikke har hengt seg på, det har vært mye ymse eksteriør på en del av bruksbelgerne opp gjennom. Ikke spesielt sunne en del av de, men så har de også slutta å vlrke i relativt ung alder pga. ryggskader osv. Mange meter rygg er ikke en sunn konstruksjon om du skal påføre hunden belastning i form av jobb liksom :)

Jeg synes godt at kravet for championat-tittel kunne ligget på very good jeg - det må da være helt uproblematisk. En hund blir jo ikke dårligere i LP, Agility osv. fordi om den ikke får en championat-tittel.

På samme side er jeg helt for bruks-krav, alternativt krav om godkjent mentalstatus før en hund tildeles N Uch (altså for bruks-rasene). Men jeg ser gjerne at de innfører f.eks. brukshundkåring som krav - det gjør ikke noe om de funker i tillegg til at de er pene. Men det er meg - jeg vet motstanden er stor.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bruks er ikke med i den tilbakestillingen, så for Nbch er det Very Good :)

Men det står vel at for alle championat regler hvor det tidligere var very good (også dere + jakt/meg) så endres det til good for alle. Leste det for dagen sider og det stod vel ikke at noen var unntatt ??

Jeg husker at jeg tolket det dithen at det gjaldt alle, inkl jakt.

Edit: ser nå at det i headingen står LP/Agility

Så da gjelder very good for jakt fortsatt :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er det virkelig slik at i mange, sine øyner, annser er alle andre enn Nuch B-hunder eller lavere?

Antakeligvis.

Det kunne ikke ramle meg inn i måneskinn å vurdere en hund kun utifra titlene (eller mangel på sådan). Men så er jeg av den oppfatning at utstillingssystemet er dårlig på å gjøre jobben sin (avkomsgransking) riktig også.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når jeg leser denne tråden så lurer jeg jo på om en utstillings champion er det eneste som er en "bra" representant for rasen?

Nope... Det synes jeg ikke. For å ta en kjent hund - Boss - så har ingen av hans foreldre noen titler å skilte med (bortsett fra at hans pappa er KORAD da). Jeg henger meg sjelden opp i titler for de sier ikke så mye egentlig (gudbedre det er mange schtøgge hunder - min mening - som går rundt og kaller seg champions). Jeg er veldig for å bruke flere hunder i avl innen en rase - helt uavhengig av titler fra utstillingsringen iallefal (selv om jeg synes det er flott å se det JEG kaller en vakker representant for rasen selvsagt).

På samme side er jeg helt for bruks-krav, alternativt krav om godkjent mentalstatus før en hund tildeles N Uch (altså for bruks-rasene). Men jeg ser gjerne at de innfører f.eks. brukshundkåring som krav - det gjør ikke noe om de funker i tillegg til at de er pene. Men det er meg - jeg vet motstanden er stor.

Er helt enig, jeg :).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...