Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg kan jo først starte med å fortelle litt om Sofie. Hun er et ca to år gammelt marsvin som jeg fikk da hun var ca ett år pga allergi hos forrige eier. Hun er redd for veldig lite, og går godt sammen med blant annet hunder, og om det er noe hun blir redd for så tar det ikke lang tid før hun må bort og sjekke hva det er. Hos meg får hun løpe på gulvet omtrent hver dag, og koser seg veldig. Litt etter at jeg fikk henne tenkte jeg å prøve å lære henne å snurre rundt mens jeg førte hånden rundt henne. Jeg har aldri prøvd å trene marsvin før, men dette lærte hun veldig fort, og nå kan hun snurre bare på kommando. Etterhvert har det blitt noen flere triks også, som f. eks å putte ting oppi en skål.

Her er en video av Sofie som gjør noen triks + litt til:

- Anniken og Sofie :)

Skrevet

Så fantastisk søt og SÅ flink! :D Har du lagd den lille apportbukken selv eller? DET var bare søtt når hun bar rundt på den! Dere er flinke :D

Skrevet

Herlig film! Så flink hun er! :)

Hadde marsvin i mange år, men har et(forhåpentligvis midlertidig) opphold i marsvinholdet nå pga studier. Savner å ha marsvin!

Skrevet

Herremin, nå ble jeg skikkelig imponert! Jeg jobber på dyrebutikk, der det er min eneste erfaring med marsvin. Selv har jeg alltid hatt kanin og har ment de er mye morsommere og enklere å jobbe med. Men nå har du bevist at jeg er fordomsfull!

Utrolig sjarmerende og flink frøken du har :wub:

Skrevet

Så fantastisk søt og SÅ flink! :D Har du lagd den lille apportbukken selv eller? DET var bare søtt når hun bar rundt på den! Dere er flinke :D

Tusen takk! Nei, har nok ikke lagd den selv. Tror den var en slags nøkkelpynt eller noe sånt! :)

Så søt! :):wub:

Jeg er selvfølgelig helt enig :D

Så utrolig flinke dere er! :)

Tusen takk! :)

Herlig film! Så flink hun er! :)

Hadde marsvin i mange år, men har et(forhåpentligvis midlertidig) opphold i marsvinholdet nå pga studier. Savner å ha marsvin!

Takk! Ja, marsvin er noen herlige skapninger! :wub:

utrolig kult marsvin, ser stort potensiale som dyktig hundetrener her :ahappy:

og utrulig kul apporbukk!

Takk! :D Hadde en leonberger for rundt 1,5 år siden som kunne mange triks. Men så døde den i januar i fjor, og nå har Sofie blitt "hunden" i huset! :D

Herremin, nå ble jeg skikkelig imponert! Jeg jobber på dyrebutikk, der det er min eneste erfaring med marsvin. Selv har jeg alltid hatt kanin og har ment de er mye morsommere og enklere å jobbe med. Men nå har du bevist at jeg er fordomsfull!

Utrolig sjarmerende og flink frøken du har :wub:

Tusen takk! Hehe, ja, det er noen som har lurt på om det "er noe mellom øra" på marsvin, helt til de så Sofie! :lol:

Imponerende! Du er superflink! Har prøvd å trene mye kalv/ku, katt og litt hest, men er ALT for utålmodig... Men nå ble jeg skikkelig inspirert til å fortsette! TAKK for flott film :D

Tusen takk! Sånt er artig å høre! :D Morsomt å høre at vi inspirerer noen :)

Guest Michellus
Skrevet

Så utrolig kult :D Marsvin er så utrolig kule dyr! Savner lille Carlo som jeg hadde :wub:

Skrevet

Kjempeflinke! Og så ivrig og iherdig hun er :wub:

Tusen takk! Ja, det virker som hun liker å trene, og hun prøver å gjøre sitt aller beste! :wub:

Naaa så herlig! Hun kan mer enn bikkjene mine jo. :icon_redface: Imponert!

Hehe! :lol: Flere av triksene hun gjør har hun lært mye fortere enn det jeg har klart å lære andre hunder. Blant annet det skål-trikset!

Så flinke dere er! Kjempe søt er hun :wub:

Tusen takk! :D

Wow!SÅ utrolig flink! Imponert jeg! :D

Tusen takk! :D

Herlig film!

Tusen takk! :D

Næh! Så herlig, så flinke dere er :D:wub:

Tusen takk! :D

Så herlig! Og så flink du har vært til å trene henne :)

Tusen takk! Hun er faktisk veldig lettlært, og tar ting veldig fort. Jeg blir like overrasket hver gang over hvor fort hun lærer :lol:

Så flinke dere er, så morro :)

Tusen takk! :D

WOW! Så dyktig du er :)

Tusen takk! :D

Nusselig :D Virker som hun har et kjempefint liv hos deg, ikke alle marsvin som har det like bra dessverre.

Tusen takk! Ja, jeg håper og tror at hun har det ganske bra. Hun bor nesten på gulvet nede i stua, og stortrives med å løpe villmann rundt der :lol:

Fantastisk! :D

Så søt og veldig flink liten Sofie! :wub:

Tusen takk! :D

Så utrolig kult :D Marsvin er så utrolig kule dyr! Savner lille Carlo som jeg hadde :wub:

Ja, de er noen artige dyr. Og de har virkelig en egen personlighet. Sofie er ikke akkurat noe marsvin som sitter stille og godtar alt fordi hun er redd. Hun sier klart ifra om det er noe hun ikke liker! Og vi får høre det om hun har lyst på noe godt som vi har i hendene! :lol:

Imponerende :D

Tusen takk! :D

Helt utrolig.. rett og slett! *målløs*

Tusen takk! Blir like overrasket over hva man faktisk kan lære marsvin. De er ikke akkurat dumme! :D

Skrevet

Helt utrolig! Så flinke dere er begge to :D

Jeg hadde marsvin da jeg var liten, fikk han da jeg var 9år og hadde han med meg overalt. Han hadde en kurv han satt i på sykkelen min og jeg snek han til og med med til skolen noen ganger. *savne Pelle* Han var så utrolig snill og tålmodig, han kunne ikke sånne stilige triks, men han kom når jeg ropte på han :ahappy:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Den trenger ikke å bli det, og det avhenger av mange faktorer. Dessverre er jo eurasier også en rase som er litt utsatt for nervøsitet og usikkerhet, så da blir det ekstra nøye med disse tingene. Oppdretter og linjer. Sunne linjer både fysisk og mentalt, og foreldre som er trygge og har tidligere kull der valpene jevnt over er stødige hunder.  God sosialisering og miljøtrening - alene, uten den andre hunden. Vi hadde en fryktaggressiv hund da vi fikk valp, vi gikk ikke tur med dem sammen det første halvåret for at valpen ikke skulle lære av den voksne. Valpen må lære å gjøre alt på egenhånd, og vennes til ulike miljøer og situasjoner. Er du alene, eller har du familie som kan hjelpe til? Hvis ikke kan det bli krevende å lufte, trene og sosialisere både en valp og en voksen hund hver for seg. En annen ting er to hunder av motsatt kjønn. Det er jo en ganske stor risikofaktor med stress under løpetid, og dette kan forverre situasjonen både for tispa og hannhunden. Jeg ville vurdert å få en tispe til, rett og slett for å gjøre hundeholdet veldig mye enklere. Det kan være krevende nok med to ellers stabile hunder under løpetid. 
    • Vurdere å skaffe meg en hund nummer 2. Har en voksen labrador tispe fra før av, hun er en nervøs type, litt skvetten og var på lyder og skygger. Ønsker meg en Eurasier, hannhund, men lurer på om denne rasen er av typen som vil adoptere hennes oppførsel og nervøsitet? Eller vil eurasier valpen, siden det er en ganske egen og sta rase, være nærmest uaffektert av det? Jeg ønsker jo ikke å skaffe en hund til dersom den også blir en nervøs hund..
    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...