Gå til innhold
Hundesonen.no

En liten film av Sofie som gjør triks ++


AnnikenS
 Share

Recommended Posts

Jeg kan jo først starte med å fortelle litt om Sofie. Hun er et ca to år gammelt marsvin som jeg fikk da hun var ca ett år pga allergi hos forrige eier. Hun er redd for veldig lite, og går godt sammen med blant annet hunder, og om det er noe hun blir redd for så tar det ikke lang tid før hun må bort og sjekke hva det er. Hos meg får hun løpe på gulvet omtrent hver dag, og koser seg veldig. Litt etter at jeg fikk henne tenkte jeg å prøve å lære henne å snurre rundt mens jeg førte hånden rundt henne. Jeg har aldri prøvd å trene marsvin før, men dette lærte hun veldig fort, og nå kan hun snurre bare på kommando. Etterhvert har det blitt noen flere triks også, som f. eks å putte ting oppi en skål.

Her er en video av Sofie som gjør noen triks + litt til:

- Anniken og Sofie :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Herremin, nå ble jeg skikkelig imponert! Jeg jobber på dyrebutikk, der det er min eneste erfaring med marsvin. Selv har jeg alltid hatt kanin og har ment de er mye morsommere og enklere å jobbe med. Men nå har du bevist at jeg er fordomsfull!

Utrolig sjarmerende og flink frøken du har :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så fantastisk søt og SÅ flink! :D Har du lagd den lille apportbukken selv eller? DET var bare søtt når hun bar rundt på den! Dere er flinke :D

Tusen takk! Nei, har nok ikke lagd den selv. Tror den var en slags nøkkelpynt eller noe sånt! :)

Så søt! :):wub:

Jeg er selvfølgelig helt enig :D

Så utrolig flinke dere er! :)

Tusen takk! :)

Herlig film! Så flink hun er! :)

Hadde marsvin i mange år, men har et(forhåpentligvis midlertidig) opphold i marsvinholdet nå pga studier. Savner å ha marsvin!

Takk! Ja, marsvin er noen herlige skapninger! :wub:

utrolig kult marsvin, ser stort potensiale som dyktig hundetrener her :ahappy:

og utrulig kul apporbukk!

Takk! :D Hadde en leonberger for rundt 1,5 år siden som kunne mange triks. Men så døde den i januar i fjor, og nå har Sofie blitt "hunden" i huset! :D

Herremin, nå ble jeg skikkelig imponert! Jeg jobber på dyrebutikk, der det er min eneste erfaring med marsvin. Selv har jeg alltid hatt kanin og har ment de er mye morsommere og enklere å jobbe med. Men nå har du bevist at jeg er fordomsfull!

Utrolig sjarmerende og flink frøken du har :wub:

Tusen takk! Hehe, ja, det er noen som har lurt på om det "er noe mellom øra" på marsvin, helt til de så Sofie! :lol:

Imponerende! Du er superflink! Har prøvd å trene mye kalv/ku, katt og litt hest, men er ALT for utålmodig... Men nå ble jeg skikkelig inspirert til å fortsette! TAKK for flott film :D

Tusen takk! Sånt er artig å høre! :D Morsomt å høre at vi inspirerer noen :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kjempeflinke! Og så ivrig og iherdig hun er :wub:

Tusen takk! Ja, det virker som hun liker å trene, og hun prøver å gjøre sitt aller beste! :wub:

Naaa så herlig! Hun kan mer enn bikkjene mine jo. :icon_redface: Imponert!

Hehe! :lol: Flere av triksene hun gjør har hun lært mye fortere enn det jeg har klart å lære andre hunder. Blant annet det skål-trikset!

Så flinke dere er! Kjempe søt er hun :wub:

Tusen takk! :D

Wow!SÅ utrolig flink! Imponert jeg! :D

Tusen takk! :D

Herlig film!

Tusen takk! :D

Næh! Så herlig, så flinke dere er :D:wub:

Tusen takk! :D

Så herlig! Og så flink du har vært til å trene henne :)

Tusen takk! Hun er faktisk veldig lettlært, og tar ting veldig fort. Jeg blir like overrasket hver gang over hvor fort hun lærer :lol:

Så flinke dere er, så morro :)

Tusen takk! :D

WOW! Så dyktig du er :)

Tusen takk! :D

Nusselig :D Virker som hun har et kjempefint liv hos deg, ikke alle marsvin som har det like bra dessverre.

Tusen takk! Ja, jeg håper og tror at hun har det ganske bra. Hun bor nesten på gulvet nede i stua, og stortrives med å løpe villmann rundt der :lol:

Fantastisk! :D

Så søt og veldig flink liten Sofie! :wub:

Tusen takk! :D

Så utrolig kult :D Marsvin er så utrolig kule dyr! Savner lille Carlo som jeg hadde :wub:

Ja, de er noen artige dyr. Og de har virkelig en egen personlighet. Sofie er ikke akkurat noe marsvin som sitter stille og godtar alt fordi hun er redd. Hun sier klart ifra om det er noe hun ikke liker! Og vi får høre det om hun har lyst på noe godt som vi har i hendene! :lol:

Imponerende :D

Tusen takk! :D

Helt utrolig.. rett og slett! *målløs*

Tusen takk! Blir like overrasket over hva man faktisk kan lære marsvin. De er ikke akkurat dumme! :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Helt utrolig! Så flinke dere er begge to :D

Jeg hadde marsvin da jeg var liten, fikk han da jeg var 9år og hadde han med meg overalt. Han hadde en kurv han satt i på sykkelen min og jeg snek han til og med med til skolen noen ganger. *savne Pelle* Han var så utrolig snill og tålmodig, han kunne ikke sånne stilige triks, men han kom når jeg ropte på han :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...