Gå til innhold
Hundesonen.no

Skinnsofa eller stoffsofa


Poter

Recommended Posts

Skrevet

Skal kjøpe ny sofa og vurderer mellom skinn eller stoff. Hadde i utgangspunktet tenkt skinn, men ble på butikken faktisk anebfalt stoff siden vi har dyr. Ekspeditøren mente det var mest holdbart. Hun viste oss et tettvevd og ganske glatt stoff jeg faktisk tror kan være rimelig holdtbart også mot katteklor. Men det kjedelige med stoff er jo at man må støvsuge det ofte, hår fester seg. Stoffet virket som sagt glatt, så jeg tror ikke det vil feste seg så godt som det kan gjøre på andre typer stoff og jeg tror det kan være enklere å børste det av, men likevel, stoff er stoff.

Skinn må vedlikeholdes en del, pleies hver 2.-3. måned + behandles 2-3 ganger i året. Den typen skinn vi ble anbefalt er solid og ser ut til å tåle en del. Eine er ikke typen som skraper i sofaen og vår IKEA skinnsofa har tålt ham og katten veldig fint. Vedlikehold og behandling av skinnsofa tenker jeg ikke er så farlig, hvis man har stoff må man vel uansett støvsuge det nesten daglig, så en eller annen form for behandling vil det bli uansett og egentlig synes jeg det er uaktuelt å måtte støvsuge sofaen hver dag eller flere ganger i uken. Men hvis stoff skulle vise seg å være det som er mest holdbart, så kan jeg vurdere det. Synes også at stoff er mer lunt og koselig og ikke minst er det rimeligere.

Så, hvilken type sofa har dere og hvilke erfaringer har dere?

Skrevet

vi har skinn sofa, og jeg vil veldig gjerne ha stoff sofa! den er ubehagelig å sitte i på sommeren, henger jo fast i sofaen :blink:

en fordel med skinn sofa er at dyre hår o.l. bare kan børstes vekk med hånden, ingen ting som setter seg dønn fast som jeg ser det gjør på sofaen til min mor som er i stoff, den er dog i litt grovt stoff.

og hvis man søler noe vått i sofaen er det også bare å tørke opp, det trekker jo ikke inn i noe :aww:

vi har heller ikke behandlet vår på noen som helst måte, og den ser mer eller mindre like fin ut som da vi kjøpte den for 3 år siden. kattens klør har ikke lagd noe merker på den, eneste som har satt merker på den er krokodillen vi har i hus nå..men han tror jeg hadde lagd merker i en stoff sofa også :whistle:

ja,hmm, så da min konklusjon..vet ikke...men delte hvertfall min erfaring med skinn sofa da :lol:

Skrevet

Jeg sverger til skinn.. Har vært mer enn holdbart nokk her i gården og stort pluss for at det er så lett og holde rent og at hår o.l. ikke fester seg, og det er pent med skinn.. Eneste minus for min del er som nevnt over at det ikke er så behagelig og sitte i på sommeren om man har shorts på. Det er helt sikkert forskjell på kvalitet, men har man dyr så må man vell bare regne med en viss slitasje.. Tror ikke det finnes den soffaen som er immun mot katteklør.

Skrevet

Foretrekker skinn jeg også. Skal det være stoff, bør det være mørkt stoff, grovt og veldig god kvalitet. Jeg syns skinn er lettere å holde rent, men det kan lett bli riper i skinnet av klør og andre ting.

Skrevet

Skinn, skinn og skinn... Kunne ikke engang VURDERT noe annet tror jeg :). Enkelt og praktisk å holde rent i motsetning til stoff. Kommer aldri noe annet inn i dette huset iallefall :).

Skrevet

Skinn, skinn og skinn... Kunne ikke engang VURDERT noe annet tror jeg :). Enkelt og praktisk å holde rent i motsetning til stoff. Kommer aldri noe annet inn i dette huset iallefall :).

Uten tvil! Vi har midlertidig stoffsofa nå, som skal egentlig være bra kvalitet med tanke på dyrehår... Jeg holder på å mentalt klikke. Skinn kan man bare lett tørke av om det blir griset på, eller om hunde/kattelabber er litt sølete og kommer i sofaen, er bare å støvsuge om det er noe pels og hvis det er skinnsofa med litt kvalitet så er den god å sitte i, uansett når på året det er, og det blir ikke så lett riper.

Skrevet

Jeg hadde stoff, en stoffsofa som var rimelig god å sitte i og faktisk, men jeg byttet den inn i en skinnsofa med stooor glede, selvom sittekomforten i min skinnsofa er langt ifra like godt som stoffsofaen var!

Skrevet

Ja, det er jo skinn jeg bestandig har hørt at alle dyrefolk sverger til og jeg ble overrasket da ekspeditøren anbefalte oss stoff. Den dyreste skinnvarianten skulle være slik at man ikke satte seg fast i den på sommeren, da den skulle puste mer. Hun anbefalte oss likevel ikke den dyreste varianten av skinn, men det midterste. Tror vi får ta å prate med flere ekspeditører også, men ikke minst taler det jo sin sak her inne også da :)

Vi hadde stoffsofa en lengre periode da vi hadde aussiene og jeg holdt på å bli sprø! Det ble så hårete og flekkete! Men dette var en billigere variant og stoffet var ikke av samme kvalitet som det vi er blitt anbefalt nå, så det kan jo hende en annen stoffkvalitet vil gi en annen opplevelse.

Skrevet

Når jeg ser hvor ofte vi må vaske vår skinnsofa, tør jeg ikke tenke på hvor mye møkk det blir i en stoffsofa. Hatt stoff en gang og aldri mer. Umulig å få vekk hår, iallefall de korte hårene og de regner jeg det er mest av hos dere.

Guest Dratini
Skrevet

Så lenge det er hunder og unger i huset så forblir det skinnsofa her ;)

Skrevet

Hehe, jeg får bli den ene som fortrekker stoffsofa jeg da :whistle:

Jeg synes stoffsofa ser best ut og er så mye mer komfortabel å sitte i. Skinnsofa er klamt og fester seg om sommeren, og er kalde om vinteren.. Ikke mye pent med skinnsofaer som begynner og bli slitte heller. Med noen stoffsofaer kan du snu putene for å holde på formen, og noen kan vaskes. Det er det som er så bra med stoffsofa, med så mange varianter, så man finner den som passer best til seg selv.

Det kommer jo helt an på hvilken type rase og hvilket type stoff på sofaen.. Men synes det høres overdrevent mye ut å skulle støvsuge den hver eneste dag :icon_confused: Man kan jo la hunden bruke bare en del av sofaen hvor man har et pledd, og f.eks. ta pleddet bort når man får gjester. Ikke alle hunder får være oppe i sofaen heller :P

Begge typer sofaer må vedlikeholdes, så hva synes du ser best ut og er mest komfortabel ut for ditt bruk..? For meg virker det som du har bestemt deg allerede ;)

Skrevet

Med en dalmatiner i hus som får lov til å ligge i sofaen, så er det ikke diskutabelt med noe annet enn skinn!

Da er det bare og fukte ei fille og dra over sofaen, og den ser ut som ny. Ville IKKE tenkt tanken på å fjerne all den grusen og de små hvite stikkehårene fra en stoffsofa...

Skrevet

Er det nå jeg bare MÅ få erte litt og si at jeg har en hund som ikke røyter jeg for tenk! Og det er helt himmelsk å aldri ha hundehår hverken her eller der. Jeg røyter mer enn bikkja, liksom :whistle:

Forøvrig er jeg enig med Karina i at jeg synes stoffsofa er penest. Men det er vel og merke hvis det er en relativt ordentlig sofa som er fast i fisken. Slappe, kjipe stoffsofaer synes jeg ikke er noe pent. Men at det er lettere å holde skinn rent og fritt for hår kan jeg skrive under på fra da vi hadde ilder og kanin. Skinnsofaen så alltid fin ut, mens stoffsofaen sugde til seg hår.

Skrevet

Høh, røyte? Hva er det? :icon_confused:

Åååååhhhhhja, det er det bikkjene som jeg hadde før 1993 gjorde det. :lol::lol:

Skjønner ikke hva man skal med sånne røytebikkjer altså... :icon_confused:

Skrevet

Jeg skal straks kjøpe ny sofa selv, og denne gangen blir det faktisk stoffsofa (med avtagbart trekk). Jeg syns stoffsofa ER mye mer behagelig å sitte og ligge i. Og dessuten slipper jeg sjeldent møkkete hunder rett inn (så sofaene her er sjeldent møkkete). Men ja, håret vil feste seg, men jeg klarer fint å støvsuge. Og det går an å legge teppe der bikkjene ligger når det er virkelig ille.

Har stoffsofa på hytta, og den har relativt glatt stoff, og hår går lett vekk når den støvsuges.

Men nå får vi se, er lenge siden vi har hatt stoffsofa i huset, så kanskje jeg angrer meg etter en liten stund.

Guest Jonna
Skrevet

Har hatt stoffsofa hvor alt kunne vaskes av både puter og trekk, men alikavel fikk den sofaen navnet "Stinky" etter noen år.

Og jeg har ganske renslige hunder som lukter lite hund.

Aldri mer stoffsofa, og om jeg "må" pga pris så blir det det billigste jeg finner som kan kastes med god samvittighet etter 3-4 års bruk.

Nå har jeg kjøpt meg en billig (for jeg liker å bytte møbler) kunstskinn sofa og har noen fine saueskinn oppi sofaen, ikke noen problemer med å sitte fast eller noe verken når jeg sitter på de eller ikke.

Men jeg sitter skjelden "ikke påkledd" og hud mot sofa egentlig, kan ha noe med det å gjøre :P

Skrevet

Hæ, må skinnsofaer vedlikeholdes? :whistle:

Etter et par år med katt og stoffsofa ble det skinnsofa når vi kjøpte nytt hus. Aldri mer stoff! Tørkes over med pusseskinn når vi får gjester, og støvsuges sammen med resten av stua når det gjøres. That's it.

For de som synes at skinnsofaer er klissete og ekkelt, så har det en del å si hva slags kvalitet man velger. ;) (vi har ikke noen spesielt dyr sofa, det er Karlstad fra IKEA tror jeg)

Skrevet

Vi har stoffsofa(flere, men bare en hundene har lov til å ligge i da). Er ikke noe særlig plaget med hundehår, men har valgt å ha trekk på den som kan tas av og vaskes, for det er en gammel fin sofa, og når hundene ligger i den så blir det jo litt skitt og slitasje etter hvert da.

Skrevet

vår sofa er slitt etter 4 år, men ikke full av hundehår. har ikke det problemet i vår stoffsofa. + man slipper å bli klistret fast på sommern :lol:

Skrevet

Og den varme sommeren er jo så langvarig her i Norge. :lol:

Spesielt her i Tromsø :lol:

Nei, det med å sette seg fast i sofaen er virkelig ikke et viktig aspekt her for oss, dessuten har det som andre her sa, noe å si hvilket type skinn du har. Men jeg kan synes det kan bli litt kaldt på vinteren, derfor har jeg en del pledd og puter tilgjengelig. Så ja, jeg har nok bestemt meg, det blir skinn :)

Takk for tilbakemeldinger! Gjorde meg sikrere i min sak :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for et veldig fint og beroligende svar. Det betyr mye å høre det fra noen som har litt erfaring med hvordan oppdrettere tenker. Diva er akkurat sånn du beskriver en trygg voksenhund. Vi har aldri hatt problemer med henne ingen utagering, ingen aggresjon, ingen ressursforsvar eller noe som helst i den retningen. Hun er en hund som alltid har vært stabil rundt både folk og andre hunder, og hun har vokst opp med små hunder rundt seg helt siden hun var valp selv. Hun er typen som går mellom hvis to hunder bråker, men uten å lage noe drama ut av det. Bare rolig og tydelig. I tillegg er hun vant til et veldig rolig og forutsigbart hjemmemiljø, siden det alltid er noen hjemme på grunn av hjemmekontor. Hun får masse nærhet, rutiner og trygghet, og det smitter veldig over på hvordan hun oppfører seg. Det er nok mest meg som syns det er litt skummelt å bli dømt før folk faktisk har møtt henne. Jeg vet jo at hun er en fantastisk hund, men man hører så mye forskjellig, og jeg vil ikke at noen skal misforstå situasjonen. Jeg kommer til å fortelle oppdretteren om Diva når vi vet at sjansen er større for at vi faktisk får valpen, så det ikke blir unødvendig stress eller misforståelser. Men det du skriver roer meg veldig. Det er godt å høre at en trygg voksenhund som Diva faktisk kan være et pluss, og ikke noe negativt.
    • Det du beskriver er dessverre ganske vanlig hos valper i den alderen, og det betyr ikke at du har gjort noe feil. Noen valper takler alenetrening helt fint, mens andre trenger mye lengre tid enn det «boka» legger opp til. Det viktigste nå er å unngå at han får panikk hver gang du går, for det kan gjøre treningen tyngre for dere begge. Når en valp hyler sammenhengende i 30 minutter, så er det et tegn på at han ikke er klar for det nivået av alenetid ennå. Det handler ikke om stahet, men om at han blir oppriktig stresset. Da er det lurt å gå noen steg tilbake i treningen og gjøre det lettere for ham. Noen ting som ofte hjelper: •     Start helt på nytt med bittesmå steg, og hold deg på det nivået han faktisk mestrer. Det kan være 5 sekunder, 10 sekunder, 30 sekunder – det er helt greit. Det viktigste er at han opplever at du alltid kommer tilbake før han får panikk. •     Unngå bur akkurat nå, siden du allerede ser at det gjør ham mer stresset. Det er ikke alle valper som finner ro der. •     Gi ham et mindre område, men ikke bur. Et valperom, grind eller et avgrenset område kan gjøre det lettere for ham å finne ro. •     Tren på ro før du går. Mange valper blir mer stresset hvis det skjer mye aktivitet rett før du forlater leiligheten. •     Gå ut og inn mange ganger uten at det betyr noe. Ta på sko, gå ut, kom inn igjen. Gjenta til det blir kjedelig for ham. •     Bruk lyder som gjør at han ikke føler seg helt alene. Radio, hvit støy eller en vifte kan hjelpe noen valper. Når det gjelder jobbsituasjonen: Det er helt forståelig at du må på jobb, men valper på 15 uker klarer som regel ikke å være alene i lange perioder uten at det går utover tryggheten deres. Hvis det finnes noen muligheter for midlertidig hjelp nabo, familie, hundepasser et par timer, eller en venn som kan stikke innom, så kan det gjøre en enorm forskjell mens dere trener. Du gjør så godt du kan, og det er tydelig at du prøver å gjøre dette riktig. Det viktigste nå er å ta det i hans tempo og unngå at han får panikkopplevelser som setter dere tilbake. Det blir bedre, men noen valper trenger litt mer tid og litt mer støtte i starten. eller så vil du oppleve med at du vil få en hund som er stresset og kan bli `farlig` når han blir stor. om du har skaffet deg valp og ikke viste at valpen ikke kan være alene, så kanskje tenke på å sette den bort til noen som kan ta seg av den til den har blitt større. veit mange kan få det til og funke. men fleste hunder som vokser opp med å være alenen så mange timer av dagen sliter ofte med stress og sånnt ting.  det er ikke enkelt men noen ganger må man tenke på dyre og ikke seg selv, så kan være lurt å kanskje finne noen. se eter barnevakt eller hundebarnehage. for å sette en liten valp så lenge alene er ikke bra for han. jeg håper du finner ut av det og at han slipper unna å bli en nærvøs hund som voksen. ikke ment vondt eller sårende 
    • Det er jo nettopp det jeg sier, at de færreste har mulighet til å være hjemme fra jobb i 6 mnd. Hvis du leser litt rundt på forumet her vil du se ulike løsninger. Noen har med hunden i bil og lufter i pausene. Såklart uaktuelt i denne kulden. Noen har venner, naboer eller familie som passer halv dag eller stikker innom og lufter. Noen har hjemmekontor eller kan ta med hund på jobb. Når man er flere i familien har man kanskje mulighet for å tilpasse slik at noen starter sent på jobb, andre tidlig, og/eller har barn som kommer hjem fra skolen og lufter hund. Det er mange løsninger. Men det er ikke naturlig å forvente at den 4 mnd gammel valp skal kunne være alene hjemme en hel arbeidsdag. Om du ikke har mulighet for å tilrettelegge dette er det stor fare for at hunden utvikler separasjonsangst og ikke kan være alene i det hele tatt. Det er 20 år siden jeg fikk min første  hund, jeg har vært aktiv i hundesport og ulike hundemiljøer, og alle som har skaffet seg valp har planer og løsninger for dette. Som du også vil finne på forumet her vil alle som spør bli anbefalt å ha en plan og ikke forvente at en valp kan være alene hjemme en hel arbeidsdag.  Og så kan du jo se på finn.no hvor mange unghunder som omplasseres fordi de ikke "får tiden til å gå opp". Det er mange av disse "normale menneskene" som ikke har hatt en god plan for alenetreningen når de har skaffet seg hund.
    • Ja, jeg går gode turer først, og aktiviserer han. Gir han kong eller tyggebein når jeg går. Prøvd å lage en god rutine hjemme.  Men at du sier jeg skal levere hunden tilbake fordi jeg må på jobb, det blir for dumt! Han er 4 mndr, og ytterst få mennesker har mulighet til å være så lenge hjemme.  Rart så mange bikkjer klarer seg greit i hverdagen egentlig,  mtp at alle må være hjemme minimum 6 mndr(noe ganske få har vært..)  Og ikke alle har mulighet for å dra hjem fra jobb i lunsjen, eller ha bikkja med på jobb.. Hvor er dere normale mennesker med hund henn? Er dere ikke på forumer kanskje? Er dere jeg gjerne ville hørt fra..
    • Jeg skjønner ikke at en oppdretter skal se det som noe negativt at dere har en trygg, voksen hund fra før. Ja, det er noen som har fordommer, men hvis hunden faktisk ikke har noe problemer med utagering eller aggresjon hverken mot folk eller andre hunder, eller ressursforsvar eller andre ting, så vil de fleste seriøse oppdrettere se det som positivt. "Dominant" er et ord som trigger veldig mange diskusjoner i hundemiljøer. En dominant hund lager ikke bråk, den kan "ta kontroll", men en dominant hund er som oftest en trygg hund som kan ha god innvirkning på de rundt seg. Hvis hunden din er den som kan finne på å gå mellom do hunder som bråker kan det godt være hun er dominant. Dominans i denne sammenhengen betyr ikke å undertrykke og bølle med, den typen adferd er det vanligvis utrygge hunder som har. Det er en stor misforståelse at dominant adferd hos hund er en dårlig ting og et tegn på "dårlig oppdragelse" eller at den prøver å ta over styringen i husholdningen. Det er ikke så mye å forklare, hvis du sier til oppdretter at dere har en stor voksen, trygg hund fra før så bør det bare være positivt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...