Gå til innhold
Hundesonen.no

Kun en tekstikel ved 12 ukers sjekk - når kan den falle ned seinest?


Recommended Posts

Skrevet

Var nettopp med Terho hos dyrlegen til 12 ukers kontroll, han har fortsatt bare en testikkel nede og dyrlegen sa at hadde den ikke kommet ned nå kom den nok neppe ned. Syntes dette høres litt merkelig ut når man ikke fåt tilbakebetalt evt beløp fra oppdretter før ved 18 måneders alder.

Kan den siste testikkelen falle ned litt senere? Eller er 3 mnd så og si siste sjanse?

Skrevet

Synes også det hørtes litt merkelig ut. Har hørt om basenji som fikk ned testikkelen først ved 13 mnd alder. 12 uker er jo ingenting! For tidlig å si, synes jeg. Tufani ble kastrert da han var ca 18 mnd, for da var det ikke lenger særlig stor sjanse for at den skulle falle ned.

Skrevet

Dette spørs jo veldig på hvor den "manglende" testikkelen ligger osv. Kan du kjenne den? Såfall er det mulig å massere den ned. Dette fungerer for NOEN.

At den ikke er nede ved 12 ukers alder er slett ikke unormalt, det er fremdeles sjanger for at den kommer ned.

Skrevet

Noen raser får ned testiklene senere enn andre, du kan jo høre med oppdretteren din? Vet at noen er så sene som 7 mnd før de "normalt" skal være nede.. De kan forøvrig hoppe litt opp og ned ganske lenge, og derfor er grensa for tilbakebetaling fra oppdretter såpass sent.

Skrevet

Hunden får ikke "diagnosen" kryptorkisme før den er 16 eller 18 måneder eller noe slikt, så ingen hast enda. Det er fortsatt håp.

Guest Belgerpia
Skrevet

Var nettopp med Terho hos dyrlegen til 12 ukers kontroll, han har fortsatt bare en testikkel nede og dyrlegen sa at hadde den ikke kommet ned nå kom den nok neppe ned. Syntes dette høres litt merkelig ut når man ikke fåt tilbakebetalt evt beløp fra oppdretter før ved 18 måneders alder.

Kan den siste testikkelen falle ned litt senere? Eller er 3 mnd så og si siste sjanse?

Den KAN - men sannsynligheten er svært svært liten.

Synes også det hørtes litt merkelig ut. Har hørt om basenji som fikk ned testikkelen først ved 13 mnd alder. 12 uker er jo ingenting! For tidlig å si, synes jeg. Tufani ble kastrert da han var ca 18 mnd, for da var det ikke lenger særlig stor sjanse for at den skulle falle ned.

Selv om man har hørt om en og annen hund som får testiklene ned veldig veldig seint så er det IKKE normalen. Det er LANGT fra normalen.

Det er det for tidlig å si noe om enda, den kan fortsatt komme ned. Når den senest kan komme ned er jeg ikke helt sikker på.

Det er ikke for tidlig å si, sannsynligheten for at testikkelen faller ned er svært liten.

Min har ikke fått testiklene "permanent" enda og han er snart 9 mnd. Trodde også det var krise når han ikke hadde dem ved 12 ukers alder.

Om din ikke har begge testikler på plass i en alder av 9 måneder så er det lite sannsynlig at han noen gang får de ned. Unntaket er om de vandrer litt, dvs. at de tidvis er på plass - da er strengene lange nok og forhåpentligvis så blir de nede når åpningen lukker seg. Om de ikke har vært nede begge samtidig så er sannsynligheten forsvinnende liten for at din hund noen gang får to testikler på rett plass. Sorry.

Testiklene til min hann hoppet opp og ned til han var ca 6 mnd. :)

Jeg hadde også en slik hannhund hvor den ene testikkelen hoppet opp og ned frem til 6-7 måneders alder. Han hadde BEGGE ved 8 ukers alder bare så det er sagt, og det gjelder ofte alle som har sånne hoppetihoppttestikler - de har begge og så popper en opp og ned en periode for så å bli der den skal når hunden når puberteten.

De fleste oppdrettere av min rase (som har holdt på en stund) selger valper som ikke har begge testiklene ved 8 ukers alder til redusert pris. Dette fordi sannsynligheten for at de kommer ned er forsvinnenden liten.

Det ER enkelte hunderaser som har sen nedvandring (har ikke oversikt over hvilket) - Dansk kennel klubb sier noe om dette i noen regler som jeg ikke gidder å finne nå. Men for de fåtall raser dette gjelder (var to eller tre raser og ikke blant de vanligste) så regnes hunden som krytokid når den er 9 måneder om testiklene ikke er på plass innen da.

For de fleste raser er testiklene på plass allerede etter 2-3 dager (etter fødsel) (men er jo små og vanskelig å kjenne).

Så altså, en hund som ikke har begge testiklene ved 12 uker vil mest sannsynlig ikke få de ned.

Skrevet

Testiklene til min hann hoppet opp og ned til han var ca 6 mnd. :)

Jeg skylder paa for lite sovn og litt mye whiskey i gaar kveld, men jeg leste forst "Testiklene til min mann..." HAHA! :icon_redface:

Skrevet

Jeg kan bare signere innlegget til BelgerPia.

Det finnes eksempler på hunder som får begge testiklene ned i sen alder- men dette er gjerne testikler (som BelgerPia sier) man kan kjenne ved 8 ukers alder og som hopper opp og ned. Om den ligger oppe ved 8-10-12 uker, og aldri har vært nede vil jeg si at sjansene er minimale.

Skrevet

Vel, om den hsr vært nede vet jeg faktisk ikke.. Jeg har liksom ikke tenkt noe over det og derfor ikke sjekket heller. Og for å være ærlig prøvde jeg og sjekke i går når vi kom hjem, men jeg finner liksom ikke hvor de er, det er så mye pels..

Skrevet

Spør igjen jeg. Hvor er det de ligger henne liksom? Han er jo bare 3 mnd, så vet ikke helt hvordan ting har utviklet seg der nede jeg og hvor ting skal ligge...

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...