Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva får hannhunden i din rase?


tm100021

Recommended Posts

Skrevet

Hva er vanlig å betale hannhunder i din rase? Sprang + per levende valp? Hva om hannhundeier ønsker en valp, og det blir født feks bare 4-5 valper- Betaler hannhund eier "mellomlegget" ?

Skrevet

Hva er vanlig å betale hannhunder i din rase? Sprang + per levende valp? Hva om hannhundeier ønsker en valp, og det blir født feks bare 4-5 valper- Betaler hannhund eier "mellomlegget" ?

Hvorfor er det mellomlegg om det blir født 4-5 valper? :icon_confused:

EDIT: Så vidt meg bekjent, er parringsavgiften lik valpepris på min rase. Noen tar betalt for spranget, og resten når valpene er solgt. De jeg har snakket med, har gratis omparring om tispa får 3 eller færre valper.

Skrevet

Hvorfor er det mellomlegg om det blir født 4-5 valper? :icon_confused:

Fordi at 4 valper tilsvarer 4800,- + 1200 i parringsavgift, da er du oppe i 6000,- som er halvparten av hva en valp koster ;)

Guest Gråtass
Skrevet

På border collie er det vanlig med prisen av en valp eller en valp, så lenge det er tre eller flere valper. Er det færre enn tre, får hannhundeier sin kompensasjon og tispeeier får ny parring. Men bc valper er jo "billigsalg" ift andre raser, der er valpeprisen normalt ca 8000kr.

Skrevet

Fordi at 4 valper tilsvarer 4800,- + 1200 i parringsavgift, da er du oppe i 6000,- som er halvparten av hva en valp koster ;)

Nettopp, om man betaler for spranget + avgift per valp that is. Morsomt å se hvordan det gjøres i forskjellige raser.

Skrevet
Her er normalen 1500 for spranget + 1000 pr valp :)

Det var det jeg hadde tenkt å ta for bruk av Willy på første parringen, men oppdretter bestemte at jeg skulle ha 2000 for spranget og 1500 pr levende valp, hun *ler*.

Guest Dratini
Skrevet

Har aldri paret innenlands, men for vår rase ved utenlandsparinger har jeg ikke betalt noen sprangavgift. 10% av salgssum er normalen innen IHF-landene som kompensasjon til hannhund.

Skrevet

Ingen tar sprangavgift på sheltie i Norge, og færre og færre gjør det i Sverige. Normalpris per valp i Norge er 1500 kr. På aussie vet jeg ikke hva normen er.

Skrevet

På mops er det 2000 for sprang og 2000 pr valp.

Jeg har aldri hørt om noen som tar mellomlegg om hannhundeier vil ha en valp, men dette spørs vel på antall i kullet og. Jeg vet faktisk ikke.

Selv skal jeg få en valp på Boris neste parring, dette var det tispeeiers forslag. Blir det 3 eller færre får de en parring til hvor jeg får 2000 pr valp.

Skrevet

Jeg tror det er mest vanlig å ta valpepris for paring, men ny paring dersom det blir under tre valper på min rase. Man skal ikke si for sikkert at det er sånn alle gjør det.

Guest Jonna
Skrevet

1000-2000 for spranget, alt etter premiering på hunden. (innen min rase er det "normalt" med Korad/bruks/Lp resultater)

Også 1000-2000 pr.valp levende etter 5 uker.

Om hannhundeier ønsker valp så betaler h*n mellomlegget.

Skrevet

Nå husker jeg ikke 100%

Men lurer på om det var 1500kr for spranget og 1500kr per levende valp etter 2uker som er vanlig.

Men husker som sagt ikke 100% :getlost:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...