Gå til innhold
Hundesonen.no

Broholmer


Djervekvinnen

Recommended Posts

Skrevet

Ja, jeg faller jo gjerne for disse rasene som ikke er så mange av her til lands :D Broholmer har jeg sett litt på, og hvis jeg skulle hatt en slik type hund (massiv) ville jeg nok ha vurdert en broholmer. Ihvertfall utseendet messig og det lille jeg har lest om dem.

Er det noen her som vet noe om denne rasen? Er det noen oppdrettere her i landet? :)

DanishBroholmerP3130032.JPG

danish-broholmer-09.jpg

Skrevet

Moro at du lagde denne tråden! Leste om broholmeren i dansk kennel klubb sitt blad, og skrev meg bak øret at jeg skulle undersøke mer om den! Så da ble jeg påminnet! Virker som en herlig rase nemlig.

Skrevet

Jeg er fan av vaktgreier :) ( men er nok hakket mer enn dalmatiner. Men det gjør heller ikke noe ). Jeg er litt usikker uansett da, jeg synes de er fine liksom, men de er hverken fugl eller fisk, om du skjønner. Litt slappe i det, litt lite hode, litt blandingshundpreg nesten?

Skrevet

Ja det er jo ikke akkurat noen WOW hunder. Men det er få av molosserhundene jeg liker. Liker jo st.bernard og leonberger feks. men de har for mye pels eller blir for slappe i fisken. Jeg kunne tenkt meg en stor hund, men som var rolig, omgjengelig og hadde bra gemytt. Det er sikkert mange som har det, men har ikke funnet noen til nå, bortsett fra broholmer som virket bra størrelse messig og ikke for slapp og bra pelslengde. Samt ikke har for mye instinkter (sånn type "bøllete" type som jeg ser for meg boerboel, bullmasiff etc kan være)

Skrevet

np :)

vaktinstinktet kan man jo redusere ganske mye om man er flink til å sosialisere valpen på diverse måter da.

er det ikke relativt lite vokting i bullmastiff i forhold til boerboel da? kjenner ikke så godt til bullmastiff jeg men.

innbiller meg at broholmer og bullmastiff er mindre vaktsomme/krevende enn boerboel. men jeg kan ta feil.

Skrevet

Ja jeg vet at det kan reduseres. Er på min andre dobermann nå så har endel erfaring innen det. Mine har ikke voktet mye pga jeg har dempet de, men det ligger latent i dem. Uansett hvor mye man trener så vil de vokte siden de er avlet for det.

Usikker på voktingen mellom bullmastiff og boerboel, men har intrykk av at bullmastiffen er en tøffere type hund enn hva jeg har inntrykk broholmeren er. Men har somsagt lite erfaring med disse type hunder. Men boerboel er hakket mer tøff syns jeg, ihvertfall det inntrykket jeg har av de har har møtt. Sånn type blåse seg opp og utfall hunder.

Skrevet

Men er det ikke sånn at Broholmer er en meget liten rase tallmessig, og det derfor er meget streng kontroll med hvem som får kjøpe og hvem/hvordan de skal avles? Synes å huske at en dansk bruker her fortalte det, nå husker jeg ikke nicket hennes lenger.. Hun har to cavalier hanner nå, tror jeg?? Charlie ett eller annet, muligens..

Skrevet

Ja det er veldig få av rasen og det er veldig strenge krav for avelen. Men har ikke lest noe om krav av kjøper. Det var flere kontakter som man kunne få hjelp hos, både i danmark og sverige. Så de ønsker svært at flere skal få rasen.

Charlie mener jeg hadde en broholmer blanding.

Skrevet

Usikker på voktingen mellom bullmastiff og boerboel, men har intrykk av at bullmastiffen er en tøffere type hund enn hva jeg har inntrykk broholmeren er.

Usikker på hva du mener med dette. Men jeg har ihvertfall inntrykk av at bullmastiff ikke vokter til daglig hvis ikke du VIL det, men at de trår til hvis det trengs. Vet om ei som var hjemme da noen prøvde å bryte seg inn i huset hennes, og hundene KLIKKA! Dette er sånne hunder som hvem som helst vanligvis kan komme på besøk til (med unntak av en tispe som står på avstand og bjeffer litt). Trygt å si at huset ikke ble rana den kvelden. Jeg så det også på Baghera da vi gikk MH. Han er en laid back type som ikke leer et øyelokk hvis det kommer noen bort til han når han ligger og soler seg feks. Når noen kommer på besøk, så går han bort for å hilse, og hvis de koser han skikkelig, så bjeffer han, men det er jo fordi han er glad. Han har aldri reagert på ringeklokker/banking på døra etc. Allikevel er jeg ganske sikker på at de har voktingen latent, og vet hva de er laget til, hvis de trenger det. På MH'en, så sa han klart og tydelig fra hva han syns om spøkelsene. Han gjorde ikke noe med de, men han sa med store bokstaver at de kunne pelle seg til h... vekk. Da jeg bodde og jobbet på kennelen, og det plutselig ringte på døra mange ganger klokka tre på natta en gang, så er det han som ble med ut for å åpne døra. :lol:

Vet ikke om dette hjalp noe, jeg.

Skrevet

Broholmere er flotte hunder, og en av de jeg tittet litt på til nr. to. Ta gjerne kontakt med folkene bak broholmerskogen som det linkes til lengre opp. Jeg hadde en veldig bra samtale med dem på Bjerke i fjor om rasen, og hilste på et par fine eksemplarer.

Skrevet

Usikker på hva du mener med dette. Men jeg har ihvertfall inntrykk av at bullmastiff ikke vokter til daglig hvis ikke du VIL det, men at de trår til hvis det trengs. Vet om ei som var hjemme da noen prøvde å bryte seg inn i huset hennes, og hundene KLIKKA! Dette er sånne hunder som hvem som helst vanligvis kan komme på besøk til (med unntak av en tispe som står på avstand og bjeffer litt). Trygt å si at huset ikke ble rana den kvelden. Jeg så det også på Baghera da vi gikk MH. Han er en laid back type som ikke leer et øyelokk hvis det kommer noen bort til han når han ligger og soler seg feks. Når noen kommer på besøk, så går han bort for å hilse, og hvis de koser han skikkelig, så bjeffer han, men det er jo fordi han er glad. Han har aldri reagert på ringeklokker/banking på døra etc. Allikevel er jeg ganske sikker på at de har voktingen latent, og vet hva de er laget til, hvis de trenger det. På MH'en, så sa han klart og tydelig fra hva han syns om spøkelsene. Han gjorde ikke noe med de, men han sa med store bokstaver at de kunne pelle seg til h... vekk. Da jeg bodde og jobbet på kennelen, og det plutselig ringte på døra mange ganger klokka tre på natta en gang, så er det han som ble med ut for å åpne døra. :)

Vet ikke om dette hjalp noe, jeg.

Takk for forklaringen :lol: det jeg tenker på bullmastiff som tøffere type er at hvis det er noe, så mener den alvor hvis den må og kanskje er mer skeptisk for "trusler". Mens broholmeren har jeg fått inntrykk bare er glad i alle på en måte. Jeg vet ikke. bare intrykket jeg har.

Ja så på linken til broholmerskogen. De har bare hatt et kull til nå, men ville nok vært en fin informasjonskilde uansett. :)

Skrevet

Takk for forklaringen :lol: det jeg tenker på bullmastiff som tøffere type er at hvis det er noe, så mener den alvor hvis den må og kanskje er mer skeptisk for "trusler". Mens broholmeren har jeg fått inntrykk bare er glad i alle på en måte. Jeg vet ikke. bare intrykket jeg har.

Det vet ikke jeg heller, har aldri vært i en situasjon der Baghera har trengt å ta kontrollen. Har heller ikke hørt om noen andre som har gjort det. Nå skal det sies at en bullmastiff som mener alvor allikevel ikke skal være farlig. De ble avlet, og brukt, til å gå rundt på områdene til de engelske herrene for å beskytte viltet for krypskyttere. Hvis de kom over en krypskytter, så skulle de hoppe på den kriminelle og holde den fast. Ikke noen biting eller dreping eller noe sånt. :) Selvsagt, hvis du får 60 kg hund på brystet, så kan det fort hende at det går noen ribbein.

Skrevet

Hehe ja det hørtes ikke godt ut :)

Men bullmastiff generellt, har de kjønnsagressjon? Svarer ved konfrontasjon av andre hunder?

Jeg tror det også er litt sånn hva man gjør det til selv? Nå har jo ikke jeg hatt Baghera hele livet hans, men han har alltid gått bra med andre hunder, av begge kjønn. Hvis noen uprovosert flyr på han, så svarer han, men han har aldri skada noen verre enn at en annen hund har fått en rift. Han liker ikke hormonelle hannhunder som er i utfordringshumør, men han gjør ikke noe mer ut av det enn at han blir stiv i kroppsspråket og gjør det tydelig at han ikke syns det er gøy, så jeg kan fint avbryte det ved å fjerne han fra situasjonen lenge før det skjer. Søsteren min og ei venninne gikk tur med Nemi, Bella (datter av Nemi) og Baghera, også møtte de en annen hund. De var midt i en bakke dekket av is, så de mistet alle tre hundene. Nemi og Bella kranglet med den andre hunden (ingen ble skadet), mens Baghera snudde og gikk sin vei. :lol:

Generelt har jeg ikke inntrykk av at det er noe problem. Man er som regel veldig klar over det hvis hunden har kjønnsaggresjon, og jeg har ikke inntrykk av at det uansett er så ille at det blir vanskelig å gå tur, feks. Jeg har vært på bullmastifftreff hvor det var klart overvekt av hannhunder, pluss en løpetispe. Det var ingen krangling eller knuffing. Rundt bullmastiffringen er det aldri noe bråk, jeg har heller aldri opplevd noe bråk på Bulltreffet, som er den årlige bullmastiffspesialen. Der er det gjerne opp til 100 bullmastiffer samlet på et lite område.

Jeg har det med å legge ut i det vide og det brede, seg jeg! Men nei, jeg opplever ikke at det er et utbredt problem på bullmastiff. :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...