Gå til innhold
Hundesonen.no

Masse bæsj og vår i anmars. Hjelp!


SAGA

Recommended Posts

Skrevet

:D Jeg innbiller meg at jeg kommer til å få et illeluktende problem om noen mnd.

Saken er den at jeg har en liten hage og en valp på nå 8 mnd. Da jeg fikk hund gjerdet jeg inn hagen så dyret kan gå fritt. Kjempefint :D Og så innmari greit å slippe å kle på seg hver gang lille måtte ut(latskapen lenge leve). Men, så kom jo vinteren og jeg prøvde å være flink til å ta opp møkka der ute, men det har jo kommet store mengder snø her og det har ikke alltid vært like lett å holde det ved like. Så det ligger nok noen lag på lag der ute med snø/møkk. I takt med at snøen lavte ned, forsvant jo gjerdet mer og mer og vips en dag så var hunden over. Så jeg måkte like godt massevis av snøen i en haug på en del av plenen :ahappy: (har ikke noe sted å gjøre av den)så dyret fortsatt kunne få være ute. Men herreguud som jeg gruer meg til våren når all snøen smelter. Det kommer vel til å stinke!?? Har jo tenkt at jeg får gå ut å spa/plukke etterhvert som det tiner, men allikevel. Kjenner jo hvordan det lukter langs gangveiene her om våren. Uff :D

Er det noen som har feks hundegård el? Hvordan gjør dere det om vinteren? Dette er en liten hund, så han hardtramper liksom ikke snøen, så den må måkes vekk.

Skrevet

Her satser vi på å plukke etterhvert som det smelter frem. Når hagen er fri for snø plukker vi opp det som kan plukkes, og satser på at resten vaskes ut i gresset.

Skrevet

Vi gjør ingenting. Kjører over med en elektrisk gressklipper straks alt er tørt og hiver det til kompost. Enkelt og greit.

Skrevet

Vi har hage som bikkjene flyr mye løs i, og da samler det seg opp en del i løpet av vinteren. Det har aldri luktet spesielt når snøen går, men hvor pent det er er en annen sak. Så her plukkes det opp så fort det er mulig.

Skrevet

Vi har hage som bikkjene flyr mye løs i, og da samler det seg opp en del i løpet av vinteren. Det har aldri luktet spesielt når snøen går, men hvor pent det er er en annen sak. Så her plukkes det opp så fort det er mulig.

Samme her.

Så snart det er mildvær er jeg ute med spade og bøtte og plukker opp.

Sommerstid plukker jeg hver dag.

Guest lijenta
Skrevet

På våren går vi med spade og hiver skiten ut på jorde, men når dem gjør fra seg på sommeren så plukker vi opp fortere. Men jeg har ogs lurt på hvor møkka blir av etter at den ene fores halvt på v&h og den andre fores helt på v&h. Syntes den forsvinner noen ganger fortere enn det som skal være naturlig.

Skrevet

Ok, så jeg er ikke den eneste som har det sånn :ahappy:

Jeg kommer jo til å plukke etterhvert som det kommer frem igjen. Men jeg så liksom for meg at det kommer til å bli ei slags "gjørpe" ut av alt når det våres. Og hvordan få opp det liksom. Det var da jeg ble bekymret for evnt lukt. Om sommeren tar jeg selvfølgelig opp hver dag, da vi bruker plenen, så problemet er nå, vinterstid.

Kalke plenen litt var kanskje lurt;-)

Skrevet

Ok, så jeg er ikke den eneste som har det sånn :ahappy:

Jeg kommer jo til å plukke etterhvert som det kommer frem igjen. Men jeg så liksom for meg at det kommer til å bli ei slags "gjørpe" ut av alt når det våres. Og hvordan få opp det liksom. Det var da jeg ble bekymret for evnt lukt. Om sommeren tar jeg selvfølgelig opp hver dag, da vi bruker plenen, så problemet er nå, vinterstid.

Kalke plenen litt var kanskje lurt;-)

Jeg spadde det vekk i poser med snøen, og kastet. og når isen smeltet så fjernet jeg dritten etterhvert.. Luktet litt merket jeg, men gikk greit. Problemer mitt var at hun favoriserte å drite ved utgangsdøren.. :D

Skrevet

Du kan jo bruke en spade hvis det er hardt, isete eller for mykt å ta opp med posen. Hvis du tar med litt jord i samme slengen, kan du ha i litt gressfrø i hullene til våren. Når bakken er tint og bæsjen er veldig myk og klissete, tar jeg hageslangen og spyler det ned i gresset. Funker veldig fint på sommeren ihvertfall :ahappy:

Skrevet

Hvis du bruker spade for å fjerne det, prøv å unngå å dele bæsjen i to! Det er ikke alltid så lett å se hele bæsjen som ligger under snøen og det begynner å lukte når du deler den :ahappy::D

Skrevet

Men jeg har ogs lurt på hvor møkka blir av etter at den ene fores halvt på v&h og den andre fores helt på v&h. Syntes den forsvinner noen ganger fortere enn det som skal være naturlig.

Råfôret bais forsvinner akkurat så fort som den skal, den. Det er tørrfôrbais som bruker unaturlig lang tid på å bli borte :ahappy:

Skrevet

Likte Yodles metode! LER. Tøft og organisk :ahappy:

Tar det etter hvert som det dukker opp.planen er å få tatt alt før det ligger på "bar bakke".

Tar også noen raid ett 1 til 2 ganger i uka.

Enten putter jeg det i bæreposer som jeg hiver i søpla eller fyller opp trillebåra og kjører det inn i skogen.

Da jeg passet 8 hunder.. tok jeg 2-1 bæsjeraid med spade om dagen på uteområdet(4 mål.

Skrevet

Mellom hvert snøfall er det greit å ta opp, er mer de dagene det snør to-tre dager på rappen. Da blir det fort lagvis. Og jeg bor i rekkehus, så er ekstra redd for lukt. Veit jeg kanskje dreit(!) meg ut ved å fortsette å slippe ham ut der når snøen begynte å komme, men det var det med lettvint, da. Tror nok ikke det blir noen gjentagelse til vinteren igjen. Og nå som han er renslig og ikke må ut hvert 15 minutt, blir det jo forhåpentlig mindre tiltak å kle på seg for å lufte.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...