Gå til innhold
Hundesonen.no

Hund fikk avskjed...


Decarabia

Recommended Posts

http://www.ostlendingen.no/nyheter/elverum/lotta-ble-pensjonist-br-pa-dagen-1.6002171

"Vår fremste ambisjon er å gjøre Norge friskere, og da må vi hindre spredningen av allergener, sier Rauken."

Er ikke det litt feil da? Når forskning viser at pasienter som rehabiliteres kommer seg fortere på beina, trivselen er større.

Greit at noen mennesker er allergiske, men jeg synes fortsatt at dette er å ta alt for hardt i...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Michellus

Jeg vet liksom ikke jeg.. Er litt delt egentlig.

Personlig så er jeg dritallergisk mot hunder som nuffer siden de røyter mye og lukter veldig. Men selv om jeg er dritallergisk, så hadde jeg fortsatt satt pris på å få besøk av en gigantisk bamse. Det er teraputisk og det er veldig koselig.

Så er det de som kanskje ikke liker hunder. Eller de som er allergiske og ikke liker hunder. Eller de som får alvorlige superanfall, men elsker hunder. Det er litt vanskelig.

Men det er litt rart da, at studier viser at barn med allergier (som samboeren min) fikk beskjed av legen om å fortsette å ha hund for det kunne gjøre allergien bedre.

Jeg vet liksom ikke jeg. Jeg hadde blitt lei meg om den digre nuffen hadde kommet på besøk lenge og så plutselig ikke mer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fy flate. Jeg synes det er en sykelig tendens vi ser her. Skal vi utrydde alt som heter reker også, bare fordi noen kan reagrere på de? Kanskje skal vi gjøre det forbudt å ha jordbær eller nøtter i mat også, i tilfelle noen som er allergisk spiser maten? Allergener er det over alt; å begynne å fjerne dyr (!) før vi begynner å forby parfyme osv, er i grunnen bare sykt. Jeg jobber på sykehjem, og der har vi en såpe som veldig mange av oss ansatte har reagert allergisk på, og flere har blitt langtidssykmeldt pga kjøttsår som kommer av den allergiske reaksjonen. Denne såpen kan de selvfølgelig ikke bytte ut med noe allergivennlig, men hunder og katter skal fjernes fra de samme stedene bare fordi de KAN føre til at noen blir forbigående tett i nesen!?!?? Jeg har fått allergisk reaksjon på såpen, og har hatt det i over et halvt år nå, så det kan liksom ikke sammenlignes. Og er det snakk om en pasient som ikke tåler såpe, så er det et svare lurveleven med å skaffe milde, parfymefrie såper. Hvorfor i alle dager begynner man i så feil ende?! :rolleyes2: *oppgitt*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Enig med "Espen Rønning" sin kommentar under:

Er det virkelig mulig å være så trangsynt at man bare evner å se problemene i en så dyptliggende sak. Er det virkelig mulig å ikke få med seg alle de positive effektene en terapihund har for beboere på en institusjon. Er det virkelig mulig at hensynet til eventuelle besøkende (som kan ta medisin i forkant) skal gå foran faktiske beboere og ansatte. Gunn Rauken, få med deg dette og tenk nøye gjennom det - ALT KAN IKKE TILPASSES ALLE FOR DA BLIR DET INGENTING IGJEN !!!
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er jo veldig mye folk er allergiske mot, og som IW quota til, så må blir det ingenting igjen om man skal fjerne alt folk reagerer på. Kanskje de skal starte å kicke politihunder også ut av samfunnet, slik at allergiske mennesker kan bli politi... :rolleyes2:

Så lenge ingen beboere eller ansatte har problemer med hunden, så ser jeg ikke grunnen til hvorfor den skal kastes ut. Hunden fører mye bra med seg, og skal man ha et "friskere Norge" så skal man vel ikke bare ta hensyn til en gruppe? Om 20 beboere har glede av en hund, burde det gå foran enn et par allergiske besøkende etter min mening.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

rart hvordan astma og allergiforbundet mener hele samfunnet skal tilpasses de med astma og allergi. PÅ den måten blir det ikke LIK behandling, men EN gruppe får samfunnet til å tilpasse seg dem.

Det neste blir vel forbud mot godteri og kaker på gamlehjem, av hensyn til dem med diabetes, slutt på blomster er det vel allerede pga dem med astma og allergi, slutt med lufting og åpne vinduer, for noen reagerer faktisk på sollys og veldig mange på pollen i lufta...

jeg har selv epilepsi. Epilepsiforbundet lærer dem med epilepsi å fungere i samfunnet, de forlanger feks ikke slutt på bruk av flimrende og blinkende lys fordi noen epileptikkere reagerer på lys...

NAAF mener samfunnet skal tilpasse seg en menneskegruppe. Det er jo bare rett og rimelig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

Jeg heller liker ikke tanken dems. Det bør gå ann å ha hund på avdelingen så lange hunden ikke er til sjenanse eller plage for beboere eller dem som jobber der. Men det må være avdelinger uten dyr også så dem som er gamle/syke og allergiske mot dyr får den hjelpen dem trenger.

Hehe flirer av resonemangene over tenk hvis jeg skulle utrydde vepsen fordi jeg er hyper allergisk? Nei la den leve. Og tenk hvis jeg skulle nekte andre å spise all den maten som jeg ikke kan spise hehe da hadde i grunnen 90% av matbutikkene gått konk. Nei la oss få et mangfoldig samfunn. Ikke et som er like ensartet som min kost.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg kan skjoenne at hunden fikk avskjed hvis de hadde hatt mye problemer med aallergi hos beboere og ansatte paa denne institusjonen, men at tanken om at astma og allergiforbundet skal "rense" Norge for allergener synes jeg er taapelig. Jeg har selv sett hvor glad mennesker paa sykehjem har blitt over aa faa kontakt med dyr. :rolleyes2:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Synes dette er en kald og lite empatisk avgjørelse. Nå kommer jo terapihundene for fullt sies det. Hvis denne trrenden skal spre seg i samfunnet, at allergikerne sitter med bukten og begge endene, kan Nodat bare pakke sammen ! Hvem skal få gleden av alle terapihundene, når der sitter noen maktsyke pleiehjemsbestyrere rundt omkring? Jeg hadde en nær slektning som tilbragte sine siste år på et sykehjem.Når jeg kom på besøk, var mopsen hjertelig velkommen inn. Pasientene livnet til, pratet med lille vovven og hverandre, og gledet seg helt tydelig.

Jeg tenker med gru på om jeg selv en gang skulle havne på et sykehjem, med en sjef av denne sorten. Skrekk og redsel...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Folk som faktisk er allergiske blir lett veldig syke hvis det er hunder som ikke er allergivenlige i nærheten. Selvfølgelig må det ikke finnes slike hunder på sykehjem hvor det faktisk er allergikere. Men hvorfor bruke hunder som ikke er allergivenlige? Trist om det blir en prinsipp sak slik at det overhodet ikke kan brukes terapihunder selv om det ikke er noen med allergi på sykehjemmet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

http://www.ostlendingen.no/nyheter/elverum/lotta-veldig-til-trivsel-og-mye-glede-1.5999939

Jeg får ikke akkurat inntrykk av at beboerne på Jotunhaugen er så allergisk når man leser denne artikkelen som er trykket tidligere.... Jeg får heller inntrykk at av beboerne lyser opp og at Lotta er en lystråle i deres hverdag.

Men for all del ikke ta til etterretning det positive, men se kun på det negative. Gi de gamle et kjedelig og enformig liv uten lyspunkt. De som faktisk har et helt liv bak seg og som har gjort sin del av å bygge opp Norge.... De skal ikke ha det koselig eller noe. La dem kjede seg...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei jeg er på utkikk etter en hundetrener, som er god på adferd. Det gjelder tilvenning av hund og små barn, og at hunden har veldig eiebehov til eier.  kom gjerne med tips om dere har noen som kan hjelpe til med det, eller om det er noen som har tips. 😊
    • Takk for råd 😊.Han har opplevd å utforsket mye på de 2 uker han har vært med meg .Men tror det lett kan bli for mye inntrykk på en gang .Mulig jeg skal ta frem Valpe gården .Kom på at den brukte jeg til forrige hund .Den er 90* 90 .Jeg satt stoff buret der når min forrige hund skulle slappe av .Jeg har som sagt helt glemt rutiner jeg hadde på forrige hund .Takk for «oppfriskning «
    • Det er lett å glemme hvor krevende valpetiden faktisk er. Å holde lek utendørs synes jeg er en fin regel, men ha gjerne tyggeleger tilgjengelig innendørs for å begrense tygging på uønskede ting. Han er jo fortsatt en baby som vokser og oppdager verden i stort tempo. Det er viktig å ha noen rolige dager innimellom, men jeg tenker også at det er viktig å dra litt rundt og oppleve ulike miljøer, treffe ulike folk, underlag, lyder, lukter osv. Dra på oppdagelsesferd ihvertfall et par dager i uken. Lek og oppdagelse i eget tempo er fint. Her går det an å skille mellom kjedelige, korte lufteturer for å gjøre fra seg, og lengre turer for å leke, oppdage og trene litt. Lær valpen tydelig skille mellom disse. Inne tenker jeg også at det er greit å skille tydelig mellom ro og aktivitet. Men såklart, er valpen aktiv så bruk det, tren en kort økt med kontakt eller øvelser, ta en kort pause og en liten økt til, og så prøv å avslutte. Du kan jo gjerne avlutte alle økter med å jobbe med å gå å legge seg i senga/teppet/plassen, så han lærer å gå dit og slappe av etter aktivitet.
    • Hei  Jeg har en chi valp gutt på nå 12 uker .Dette er min andre chihuahua valp . Min forrige ble 12 år. Merker jo at denne valpen er 10 ganger mer hyper en den jeg hadde .   Føler jeg har glemt ut igjen Valpe stadiet .vet jo at det er en periode der man må forvente at det går litt i « hundre «  Den forrige chi var mye roligere og var lettere å roe ned . Håper å få noe råd -føler meg som en nybegynner igjen . Vi er mye ute -leker og han får sosialisering  vi holder lek til utendørs -inne forsøker jeg mental stimulering .Han klarer ikke roe seg inne .Han har nå vært hos meg i nesten 2 uker .Ble veldig raskt husvarm  Han har leker og tygge ting tilgjengelig inne Er det en ide å fjerne leker inne ? Er heller ikke lett å vite om han er understimulert eller overstimulert Håper på noen innspill her for hva som har fungert for andre           
    • Vi hadde en skikkelig ups and downs tur i går. Skulle "bare" på Posten og hente en pakke. Dr. Jekyll og Mr. Hyde ble med. På tur til bussen vekslet han mellom å være nevnte. Knallbra adferd avbrutt av skikkelig problematferd. Det ble bykset og bjeffet og knurret. Det ble gått aldeles eksemplarisk pent. Vanskelig å si hva som utløste det ene eller det andre. Han reagerte da naboer kom syklende med hund. De var åpenbart også på opplæring, gitt hvordan vi fikk et stresset og angstfylt tilrop bakfra om vi kunne stå i ro mens de passerte. Det skulle gå fint, trodde jeg, og ba Ede om en sitt jeg forventet han skulle mestre. Fysisk nærkontakt med en annen hund har han ikke hatt siden han flyttet fra oppdretter, så ingen forventninger om det når han ser en, og sladretrening på passering av mennesker har resultert i en svært høy suksessrate nå. Han bare overser de fleste uten å engang forvente belønning. Passerende syklister som kommer bakfra er vi IKKE i mål med. De ser antakelig ut som en kombinasjon av leketøy og deilige kjøttstykker, men disse kom så sakte, jeg trodde ikke det skulle trigge noen byttedrift. Til min overraskelse reagerte Ede mer enn han vanligvis gjør på Tour de Finance racerne som pleier trene på denne strekningen. Først ble jeg bekymret for et nyoppstått problem med utagering på hunder. Så forsto jeg at dette handlet om en slags misunnelse og en reaksjon på lovbrudd. Brudd på naturlovene. Hunder og sykler har vi nemlig ikke observert sammen før. Sykler er kjempespennende, og disse hundene fikk altså lov til å løpe sammen med syklene?! "The audacity! Stop in the name of the law! Jeg vil også være med! Hvem **** tror dere dere er?! Er ikke vi i familie? Dere lukter kjent! SVIKERE!" Vel. Han roet seg ned igjen en stund etter at de var forsvunnet ut av syne, og alt gikk vel til vi kom av bussen. Nå var han høy på mestring fra å gå ned trappen og en trang til å undersøke og kontrollere kjente omgivelser han ikke har vært i på en stund. Vanskelig å få kontakt med. Brukte lang tid på å komme oss til Posten fordi han var helt i sin egen verden angående omgivelsene. Ham ville utforske og kontrollere, han ville FREM og han var vokal om det. Det ble full stopp hver gang han strammet båndet uten å stoppe og vente på meg. Det ble full stopp hver gang han bjeffet av frustrasjon. Det ble lange stopper for å vente på kontakt. Heldigvis har han forstått hva som skal til for å utløse fremdrift og hva som er "straffen" for stressbetont dårlig adferd. Jeg trenger knapt be ham, han legger seg rett ned og later som han slapper av - regelrett skuespiller avslappet. Om ikke haka på bakken temmelig umiddelbart utløser videre fremdrift, så slenger han seg på hofta, krøller den ene fremlabben og SKUESPILLER relaxed AF for å komme fortere videre.  Strekningen fra bussen til Posten tok så lang tid fordi han ikke evnet oppføre seg, vi måtte avblåse planen om å busse tilbake, og istedenfor ta beina fatt og trene mer på å gå pent og rolig for å komme oss hjem igjen.  Omsider fremme ved Posten brukte vi også lang tid på å komme oss inn, pga ivrige byks frem fra hver eneste pent utførte straffestopp med bøtesitt. Virker som han gjør det med viten og vilje. Trigger en ny straffesitt i håp om å innkassere. Ikke helt forstått konseptet ennå. At en straffesitt belønnes med videre fremdrift. For ham er en sitt en sitt, foreløpig. Sitt pleier som regel å medføre en eller annen form for belønning, enten ved å holde den en stund eller å bli bedt om noe annet som så belønnes, så han bykser altså ut av sitten når jeg gir klar for å gå videre uten å ha belønnet, for å trigge meg til å be om en ny sitt i håp om belønning. Dette kan ta litt tid. Endelig inne på Posten kom vi oss for første gang gjennom seansen uten lyd, fordi jeg var godt forberedt. Kjørte en sitt med belønning (tørrforkule, jeg prøver fase ut, men lek var malplassert i settingen) for hver halvmeter inn gjennom døren og slapp ikke fokus fra ham mens betjeningen scannet kode og hentet pakke. Han var IVRIG spent, men vi kom oss gjennom det hele uten en lyd og uten poter på disken. Gedigen lettelse. Her er det håp.  Så var det å ta fatt på den 40 minutter lange driiiikjedelige strekka langs bilveien. Nesten strakt. Laaaange rett frem strekker med åker på ene siden og vei på den andre. Veldig lite som skjer og det føles som det går frustrerende sakte fordi en kan se så langt fremover. Denne strekningen har vi gått mange ganger før, både hele og deler av den, og HVER GANG har Ede fått utbrudd. Den er for kjedelig. Det er frustrerende å se bilene fare forbi mens vi nær snegler avgårde på stedet hvil ifht landskapet.  I tillegg lukter det tydeligvis hund fra enkelte av bilene. Jeg forstod det da en schæferoppdretter kom fra treningsbane og kjørte ut på hovedveien ~20 meter foran oss. Det tok sekunder før Ede ble merkbart alert og gikk opp i stress. Han forbinder lukten av andre hunder med trening. Utløser sterke forventninger i ham. Jeg innså med ett at dette antakelig er tilfellet med mange av bilene som passerer på veien. De eimer av hund. Ga meg delvis svar på hva som får ham til å gå så opp og ned i stress langs den strekningen der. Det har tidligere vært en gåte for meg hvorfor han plutselig stresser, så roer seg ned og går avslappet, for så å plutselig gå opp i stress igjen. Den passerende schæferoppdretteren ga meg svaret på det.  Men, så hadde Ede noen virkelig stygge utbrudd. Plutselige raptuser med påfølgende aggresjon mot meg pga frustrasjon med de selvpåførte rykkene i halsbåndet, tror jeg. Raptusene starter med vill byksing og så vender han seg mot meg i raseri fordi han sitter fast i båndet. I sele har han ikke blitt aggressiv mot meg under disse plutselige raptusene. Halsbåndet er tydeligvis mer smertefullt når han rykker til sånn. Nå var han direkte truende. RASENDE. Truet med å gjøre alvor av å rive meg i filler i sinne. Såpass skremmende at jeg vurderte om han kanskje skal gå med munnkurv en stund fremover. Han nærmer seg pubertet.. Men han roer seg fort og oppfører plutselig eksemplarisk igjen. Avslappet kroppsspråk. Går pent. Massivt hodebry å prøve forstå triggerene for både stress og ro. Det hele ga lite mening for meg. Omtrent halvparten av turen var eksemplarisk adferd. Utbruddene utgjorde kun en liten del. Det i mellom der var irriterende, men tolererbar vimsing, stramt bånd uten å trekke i fremdriftsstress. Han er flink til å ikke trekke, men det bygger seg tydelig opp frustrasjon over min ufattelige treghet. Hvorfor kan jeg ikke alltid løpe? Han vet at jeg KAN løpe. Har gjort det før, så hvorfor gjør jeg det ikke hele tiden? Antakelig en tung medvirkende trigger for utbrudd mot meg.  Han var glad da vi nærmet oss hjemme. Lettet og glad og ville inn. Vel inne forventet jeg at han skulle sovne som en stein, som han pleier gjøre. Istedenfor å sovne forble han stresset. Peste. La seg ned, men sluttet ikke pese. Ble turen for lang? Nope. Dette har vi gjort før. Resultatet pleier å være rett i søvn. Det slo meg etterhvert at han kan ha fått i seg noe. Han har beitet en del i det siste, også tidligere på dagen. En lengre konsultasjon med Grok senere er jeg sikker på at den merkelige Jekyll og Hyde adferden, hvor han vekslet uforutsigbart mellom eksemplarisk avslappet adferd og voldsomme utbrudd skyldes ubehag fra smørblomst og hundekjeks. Jeg kan erindre at han var borti den ene hundekjeksen langs veggen rett utenfor her, og han kan ikke ha unngått å få i seg smørblomst sånn som han har gresset midt i klaser av dem. Han holdt på å kveles av å drikke vann (krampe i øsofagus?) da vi kom hjem, hvilket passer symptomene fra smørblomst.  Regner det som en case solved. Han hadde sterkt ubehag i slimhinnene og muligens også noe ubehag fra hundekjeks. Han ble frustrert de gangene han var oppmerksom på det, og avslappet når han hadde fokus på annet og ignorerte det. Antar munnkurv er unødvendig på tur så lenge vi klarer unngå beiting. Smørblomst har høysesong frem til juli og er ALL OVER THE PLACE her hvor vi bor, så dette blir spennende. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...