Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Noen spørsmåler da jeg har veeldig lyst på akvarium og ser ut til at jeg får to stykker nå, et på 30 liter og et på 70.

Kan jeg ha en kampfisk på 30 literen?

Noen som har noe å anbefale å ha i 70 literen?

  • Svar 718
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Da har det flyttet inn 2 Lysmata Amboinensis Medium (reker) og 1 Echinaster Luzonicus medium (sjøstjerne). Nå må jeg vente med innkjøp til jeg får 130 literen Vurderer forresten om jeg skal kjøp

Siden dette er et akvarium og Lill i startposten lurer på hva man kan ha i en 70 liter, så må jeg bare skrive om mitt akvarium. I min 250 liter bodde et hamster, som het Panda. Bekla

Mitt nye bekjentskap, Sewellia Lineolata: Jeg kjøpte en tidligere i uken, men så fikk jeg så lyst på flere, så jeg kjøpte de to resterende i dyrebutikken i dag. Snåle raringer

Posted Images

Skrevet

Hva med og ha reker i 30-literen og kampfisken i 70 literen?

Jeg er litt på gyngende grunn, men mener det finnes masse fine ikke-nappende stimfisker å ha sammen med kampfisk. Evt kan du jo habåde hunn og hann, og så avle de fram, og dermed bruke 30-literen som yngelkar i tillegg til rekene som vil holde den fin mens du venter på yngel :aww:

Reker er kjempekule og helt uunnverlige i akvarium :lol:

Selv er jeg veldig glad i corydoras, de er så utrolig vakre! Så i mitt 120 liters kar finner du cory'er på bunnen, noen få endlers guppyer ( disse stjeler rekebabyer som bare rakker - selv så små de er! ). To stimer med ca 10 i hver, en rødmunntetrastim og en smykketetra stim. Disse er valgt pga de små munnene, og er kjent for å gå sammen med reker uten og spise de opp ( men noen rekebabyer går vel inn der likevel vil jeg tro). Det er vel også et par otto'er, en ancistrus og et veldig ukjent antall krystall/Sakura-reker.

Nå skal det sies at dette ikke er utgangspunktet for sammensetningen i mitt kar. Jeg hadde flere 54-liters kar gående, men til slutt ble alt dyttet opp i 120-literen og sånn har den vært etterpå. Jeg trodde kanskje noen av fiskene ville falle fra, men de holder koken gitt, selv om noen av de begynner og bli litt alder på. Så nå avventer jeg litt og ser, og så kjøper jeg til de sortene jeg vil ha når det blir plass til dem :D

  • Like 1
Skrevet

Corydoras er artige bartefisker, men da må du ha sand på bunnen, ikke grus.

I min 96 L har jeg krystallreker, corydoras, noen otto`er og en gjeng med galaxy rasbora :aww:

Ta gjerne en titt på akvaforum, der er det mye bra info og tips både i forumet og kunnskapsbasen.

Skrevet

Akvarium er morro! Gleder meg til å selv kunne ha ett.

Du bør tenke litt på hvor fiskene liker å holde til. Om det er på bunnen, toppen eller i midten. Utifra dette bør du velge ulike fisketyper som holder seg forskjellige plasser, så det ikke blir fult på midten, og ingen i bunn eller topp. Du bør også tenke på å ikke ha for mange.

Jeg mener kampfisken bør ha større plass enn bare 30 liter, selv om mange putter de oppi slike. Jubi sine forslag var veldig bra. Selv er jeg kjempe glad i krystall reker :aww:

Skrevet

Tror jeg dropper det 30 liters karet da, og har kampfisk i 70 literen- for jeg finnes ikke intr i reker i det hele tatt :aww: Har ikke helt det store behovet for å ha mye fisker oppi, er det nødvendig med mer? Holder det med kampfisken og noen snegler feks ?

  • Like 1
Skrevet

Ta med en algespiser eller to også - og snegler i tillegg til kampfisken så burde det være bra. Man trenger ikke putte så mye fisk oppi. Men algespiser syns hvertfall jeg er innmari greit å ha selv om snegler også rydder endel.

Skrevet

Tror jeg dropper det 30 liters karet da, og har kampfisk i 70 literen- for jeg finnes ikke intr i reker i det hele tatt :lol: Har ikke helt det store behovet for å ha mye fisker oppi, er det nødvendig med mer? Holder det med kampfisken og noen snegler feks ?

Først av alt: Velkommen inn i det våte element, det er en fiiiin hobby :aww:

Klart du kan ha kampfisk i en 70 liter, tipper han kommer til å kose seg der :D Bare ikke kjøp damer til han, det har en tendens til å gå til *kremt* ja, du vet..

Reker trenger man ikke i et kar, men de gjør seg. Du har ørten forskjellige typer reker, str og farger varierer i all mass.

Snegler syns jeg er et must, men nå digger jeg snegler, kan ha noe med det å gjøre :D De er gode oppryddere. Men sandsnegler er et must! De bor nede i sanden og rydder opp der, og flytter rund på grusen/sanden, noe plantene liker godt.

Ang grus/sand anbefaler jeg sand. Alle fisk kan gå på sand, men ikke alle kan gå på grus (som nevnt over her med coryene). Like så greit da å ta sand med en gang, det er en jobb å bytte! Biltema sin blåsesand funker genialt (det er den de fleste bruker, meg inkludert) koster slikk og ingenting i forhold til akvariesanden. Hvis du tar deg en tur inn på bildene mine på fjesboka så ligger det noen gamle bilder av akvariet der, så ser du fargen på sanden.

Ellers er akvaforum et godt sted å begynne, der står alt hva du trenger og du kan spørre deg ihjel, mange flinke nerder der :D

Anita & Jubi: Quoten din ble bortevekk.. Men tetraer er kjent for å være notoriske yngel/eggspisere, så tipper det heller er dem :D

Skrevet

Anita & Jubi: Quoten din ble bortevekk.. Men tetraer er kjent for å være notoriske yngel/eggspisere, så tipper det heller er dem :)

Jeg har nok sett rødmunnene snavle rekebabyser, men disse bittesmå endlersguppyene er skikkelige matvrak!! Rekene er jo nesten like store som dem, men de er helt rå :)Smykketetraene derimot har jeg ikke observert knaske småreker :)

Jeg hadde snegler, men har alt for bløtt vann til at de trives. Og så er jeg ganske dårlig på å justerere vannverdiene, så derfor får jeg heller anskaffe meg fisker og dyr som passer inn i mine vannverdier. Men jeg er helt enig i at snegler er kjempekule!

Jeg har biltemasand i mitt kar også, hovedsaklig på grunn av coryene. Men jeg synes at sand er mye penere enn grus også :)Men jeg har ikke sandsnegler da, funker helt fint uten også :)Jeg 'lufter' sanden en gang i ny og ned ved vannbytter. Altså, jeg setter hånda nedi sanden og går gjennom hele bunnen slik at sanden virvler mellom fingrene mine.

Skrevet

Jeg har nok sett rødmunnene snavle rekebabyser, men disse bittesmå endlersguppyene er skikkelige matvrak! Rekene er jo nesten like store som dem, men de er helt rå :)Smykketetraene derimot har jeg ikke observert knaske småreker :ahappy:

Forer du bebisene med noe da? Artemia er jo fint bebisfor, eller så kan du knuse flakfor helt, funker det og. Det er bare mye mer næring i artemia'n :wub:

Jeg hadde snegler, men har alt for bløtt vann til at de trives. Og så er jeg ganske dårlig på å justerere vannverdiene, så derfor får jeg heller anskaffe meg fisker og dyr som passer inn i mine vannverdier. Men jeg er helt enig i at snegler er kjempekule!

Ofte så hjelper det å bare kalke vannet litt, så funker det :) Du kan prøve å hive oppi litt eggeskall, eller kjøpe kalk på dyrebutikken :)

Jeg har biltemasand i mitt kar også, hovedsaklig på grunn av coryene. Men jeg synes at sand er mye penere enn grus også :)Men jeg har ikke sandsnegler da, funker helt fint uten også :)Jeg 'lufter' sanden en gang i ny og ned ved vannbytter. Altså, jeg setter hånda nedi sanden og går gjennom hele bunnen slik at sanden virvler mellom fingrene mine.

Tipper det er derfor det funker, for den sanden blir innmari kompakt og ekkel for plantene.

Kan sende snegler, om noen vil ha, når jeg bare kommer meg hjem igjen. Bor hos mams og paps nå fordi jeg har brukket benet og trenger hjelp med hundene. Men har en bøtteballett med sandsnegler så det er null stress :)

  • 2 weeks later...
Skrevet

jeg kjøpte mitt første akvarium i forrige uke :frantics: det er på 70 l. Driver nå med fiskeløs innkjøring med salmiakk metoden.. håper jeg får til dette her, hehe.. merker at det er veldig mye å lære! ser ut som om jeg nå har fått en del trådalger (?), prøvde og ta vekk en del av det ista...

Jeg tar utgangspunkt i en kampfiskhanne når jeg velger fisker til mitt akvarium.

Har vel kommet fram til at det mest sannsynlig blir kampfisk, et par acistrus oppdrettsvariant, noen platy og noen endlers guppy. kanskje det er noe for deg og? guppyhannen har jo flotte farger, og platyene er også kjempefine.

Skrevet

Kan man ha tetra med kampfisk? Eller plager de kampfisken?

Skal starte opp mitt straks, og lurer også på om jeg skal ha en kampfisk + ancistruser som basis - men så er jeg innmari glad i små stimfisker da. Bør jeg heller gå for platy eller guppy?

Skrevet

Tetra er vel sånn generelt fy sammen med langfinnede fisker som kampfisk, så jeg ville nok valgt enten eller... Det er mulig det finnes tetra som er litt snillere (f.eks neontetra...) men jeg ville ikke tatt sjansen...

Skrevet

jeg har forhørt meg på akvaforum og fått "grønt lys" på å ha platy og endlers guppy med kampfisk. endlers guppy skulle visst være enda enklere/mindre aggresiv enn annen type guppy, og derfor kunne gp fint med kampfisk.

Men så er det vel også viktig og ha litt gjemmesteder og sånt så de får muligheten til å gjemme seg og få litt fred og ro fra hverandre?

Platyene er jo innmari fine da, og der er jo både hunnene og hannene fargerike.

Skrevet

Ah, takker og bukker. :whistle:

Ja, gjemmesteder er viktig, både for yngel og kampfisker. Flyteplanter er vel greit, samt høye planter. Glad i planter jeg, så det blir ikke noe problem.

Skrevet

Oki, nå er karet mitt oppe og går, men har satt inn 6 små ancistruser - så de får være eneboere en mnd eller to. De er så fine atte. :rolleyes2:

Skrevet

Jeg har lyst på akvarie og er veldig glad i guramier. Særlig perlegurami, og jeg synes også indiske glassmaller er fine.. Jeg vil ha et rolig akvarie som er godt beplantet, og jeg har forstått det slik at begge disse fiskeartene liker seg i godt beplantede akvarier. men hvor mange liter akvarier trenger de? passer de sammen mht vannkvalitet etc??

Skrevet

Så gøy her er flere akvarie folk :D har selv 5 kar nå :D kjenner jeg meg selv så kommer det vel flere :P

Marianne: jeg er på utkikk etter sandsnegelr om du har :getlost:

Skrevet

Har et godt innkjørt(ehm, har stått i hvertfall 4 mnd. nå, uten fisk :D ) kar på 130 liter. Det har forfalt bittelitt, for jeg venter på at snøen skal smelte litt, så jeg kan bruke hageslangen til vannbytter.. Må komme på en litt bedre løsning der.

Anyways, der skal det gå L144 og Bolivianere, for det meste :D Hadde jo eplesnegler en god stund (for noen år siden), men fant ut at det ikke var noe for meg likevel... Selv om de er super sjarmerende :getlost:

Guest Snusmumrikk
Skrevet (endret)

Jeg har lyst på akvarie og er veldig glad i guramier. Særlig perlegurami, og jeg synes også indiske glassmaller er fine.. Jeg vil ha et rolig akvarie som er godt beplantet, og jeg har forstått det slik at begge disse fiskeartene liker seg i godt beplantede akvarier. men hvor mange liter akvarier trenger de? passer de sammen mht vannkvalitet etc??

Guramier er herlige! Jeg har tre dvergguramier. Flotte, ganske tamme fisk som gjerne kommer å spiser av hånda.

Perleguramier bør ha minst 120 liter. Personlig syns jeg de bør få litt mer. De blir ganske store.

Indiske glassmaller bør ha minst 180 liter. De er ganske store stimfisk og bør få være flere sammen.

Akvaforum er et godt sted å søke informasjon. Ingen fasit og folk kan ha forskjellige erfaringer, men et godt hjelpemiddel :D

Edit: Jeg kan ikke se noen grunn til at de to ikke kan gå i samme akvarium med tanke på vannverdier.

Har et godt innkjørt(ehm, har stått i hvertfall 4 mnd. nå, uten fisk :D ) kar på 130 liter. Det har forfalt bittelitt, for jeg venter på at snøen skal smelte litt, så jeg kan bruke hageslangen til vannbytter.. Må komme på en litt bedre løsning der.

Blir det ikke fryktelig kaldt vann rett oppi akvariet om du bruker hageslangen utenfra? Det er jo ikke mye jobb å bære vann til å skifte en gang i uka på et 130 liters da :getlost:

Endret av Snusmumrikk
Skrevet

Da er akvariumet mitt oppe å går :getlost: 112 liter regnet jeg meg ut til at det var.. Litt over 80 cm langt, og det er jo anbefalingene fra akvaforum på perlegurami. Perleguramiene blir jo litt mindre enn blå og gull, så jeg tror jeg kommer til å gå for perlegurami i det karet.. Indisk glassmalle har jeg slått fra meg da de trenger mye mere plass :D

Skrevet

Marianne: jeg er på utkikk etter sandsnegelr om du har :D

Pip meg en pm, jeg har :getlost:

Anyways, der skal det gå L144 og Bolivianere, for det meste :) Hadde jo eplesnegler en god stund (for noen år siden), men fant ut at det ikke var noe for meg likevel... Selv om de er super sjarmerende :D

Har også 3 L144 kjønnsmodene hanner til salgs :P

Skrevet

Skal nok ikke ha vann fra krana ute, altså :D Kobler den til i dusjen, for å så ha det i beholdere på rommet hvor akvariet er :D Er et stykke i mellom rommet og badet, og jeg skal fjerne alt vannet i akvariet og erstatte med rent vann. Provde nemlig ammoniakk-metoden når jeg skulle innkjøre karet. Så 100 % av vannet skal helst erstattes.

Var også så smart at jeg kjøpte ikea planter til den nette sum av 360 kroner. Alle disse døde.. Den feilen skal i hvertfall aldri gjentas. Heretter kjøper jeg planter jeg kjenner til :getlost:

Men gleder meg veldig til å få starta nå. Det klør noe fryktelig i fingrene, hehe :D Lurer faktisk på om jeg må kjøpe en ny slange et eller annet sted, som jeg kan bruke bare til akvariumsbruk (noen tips til hvor de selger dette til en billig penge? :) ). Men det begynner å bli litt trangt i skapene nå - de er jo stappfulle av akvariesaker, hehe! Moren min synes også at jeg har brukt litt mange lapper. Tror den dråpen som fikk glasset til å renne over var når jeg kjøpte drømmerota :P Den kosta rundt 500 kr. men synes absloutt at den var verdt pengene. Fiiine rota :)

Oh! Interessant, Marianne! Hvor mye skulle du hatt for en staselig herremann, da? Er sjeldent i Oslo, da. Hvis det stemmer at det er der du holder til :)

Skrevet

Oh! Interessant, Marianne! Hvor mye skulle du hatt for en staselig herremann, da? Er sjeldent i Oslo, da. Hvis det stemmer at det er der du holder til :D

Tja, du vil ikka ha alle tre da..? :getlost: Jeppers, bor i Oslo..

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Det er helst jeg som tar ansvar for fôr, tur og trening. Siden jeg jobber langvakter har jeg jo også mye fritid, så det blir veldig naturlig at jeg har hovedansvaret. Men skal prøve å få de andre i huset til å ta i mer.  Begynne med å få en av de andre i huset til å ta han ut når jeg kommer hjem, slik som du foreslår 👍
    • Har god erfaring med Baggen softbelt. Ser de har det hos Troll. Det kan oppleves som litt klumpete for jogging, men til gåtur er det supert. Vet ikke hva du tenker om frontfestet der men jeg har ikke opplevd problemer med det.  Jeg liker spesielt at dempingen er i selve beltet så jeg kan bruke det båndet jeg vil. Ikke alltid så praktisk med strikkbånd. 
    • Kan noen andre ta ham med ut når du kommer hjem?  Altså, når du kommer hjem, ignorere ham til du har fått tatt av deg og satt deg ned. Om han så begynner å mase om å få komme ut, at noen andre tar ham med ut litt. Det kan nok ta en del tid å snu denne adferden.  Det har jo også mye å si hvem som fôrer, går tur og trener med en hund. Gjør du det meste der, eller varierer det? Kan noen andre ta mer ansvar? 
    • Jeg har litt utfordringer med whippet hannen min på 5 år. Det er veldig tydelig at jeg er hovedmennesket til hunden, han søker til meg, det er meg han blir mest glad når kommer hjem men det er også meg han maser mest på. Jeg jobber langvakter, og når jeg er på jobb så er hunden helt rolig. De andre i huset forteller at han ligger å slapper av og er rolig og snill stort sett hele dagen. Når jeg kommer hjem blir han jo veldig glad for at jeg kommer, men jeg får nesten ikke satt meg ned før han  begynner med klynking/gråting og skal ha meg med ut - jeg tar han da som regel med meg ut, selv om de hjemme forteller at det ikke er lenge siden han var ute. Etter vi har vært ute, så kan gjerne klynkingen fortsette litt, og det kan til tider også være klynking på natten. Akkurat nå er vi i en ekstra tøff periode, da det er løpetid på byggefeltet og hannhunden har det veldig tøft, han spiser nesten ikke og sover ikke - noe som igjen gjør at jeg heller ikke sover, for jeg må være med han for at han ikke skal holde hele huset våkent om natten. Jeg har tilbrakt nettene på et rom med han i bånd og med hørselvern på for å få sove. Jeg begynner å bli rimelig desperat 🙈😭 Jeg har avtale med dyrlege om å prøve ut kjemisk kastrasjon, slik at vi kanskje kan slippe dette igjen. Men jeg er også redd for at han skal reagere dårlig på det - at han kanskje blir mer klynkende og "masete". I kveld når jeg kom hjem fra jobb så har jeg ignorert hunden, jeg har vært ute med han, men ikke "snakket" til han eller anerkjent han på annet vis, det føles ikke bra men tenker kanskje at det er noe jeg bør gjøre i en periode? Er dette helt feil tenkt av meg? Noen som har råd og veiledning for å kanskje få en litt mer selvstendig hund når også jeg er hjemme?
    • Bare det at noen har tenkt tanken er for meg helt på trynet. Og det er en herlig ironi i at de ikke tester produktene sine på dyr, men selger til dem... Hjelpes, hvem er disse folka😄
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...