Gå til innhold
Hundesonen.no

Introducing Zoë!


Wildah

Recommended Posts

Skrevet

Her er hun, endelig! Etter mange, mange mislykkede forsøk på å få meg hund nummer to, ble hun endelig født. Det var nok en mening med at de andre kullene ikke ble til.

Ett av disse små nøstene er nemlig min etterlengtede, lille, søte Zoë:

148478_1464344809883_1271395025_1063508_94992_n.jpg

Fredag morgen, rundt klokken 8 om morgenen kom de til verden. 4 små nøster, 3 jenter og 1 gutt. Jeg trodde ikke at jeg ville få valp, for det er mange som var interesserte i dette kullet, men i går fikk jeg vite at én av jentene blir min ;)

148868_1464343129841_1271395025_1063502_5200733_n.jpg

Zoë skal hovedsaklig være lydighets- og sporhund, men blir kanskje litt i utstillingsringen å se. Og jeg håper Rina vil få stor glede av å få en lillesøster til å leke med. :blink:

Mamma Notti slapper av etter fødselen:

74129_1464802221318_1271395025_1064170_4329277_n.jpg

Kullet er, i mine øyner, veldig spennende. Det er en kombinasjon av gamle linjer, med litt nytt.

Bilde av foreldrene da de var 11 uker:

33598_1429310614050_1271395025_999922_6508832_n.jpg

Og foreldrene under trening:

40126_1429403696377_1271395025_1000160_2775775_n.jpg

Far til valpene er RE Fin S Ch JK2 TK1 Valkohampaan Blancodiente. En hannhund født i 1994, som ble over 15 år.

66345_1439281023304_1271395025_1016011_4173594_n.jpg

Han har litt av hvert av resultater å vise til. Han gikk bare lydighetskonkurranser 3 ganger iløpet av sitt liv, men fikk 187/200 poeng i debuten, fulgte opp med 183/200 poeng og avsluttet med 200/200 poeng.

Har gikk også en del bruksstevner, spor, hvor han nådde høyeste klasse, og fikk tittelen JK2.

Han var selvsagt frisk: A hofter, øyenlyst fri flere ganger og hadde komplett saksebitt.

Han gjorde en knallgod finsk mentaltest med 184 poeng. Og har tatt den franske Test de championnat to ganger, med resultatene Excellent ++.

Og han er finsk og svensk utstillingschampion, og har mange flotte plasseringer fra spesialutstillinger i Sverige og Finland.

Mamma til valpene er italienske Sr. Certenotti dell`Alta Via, og dette er hennes første kull.

76506_1449743204852_1271395025_1037851_296455_n.jpg

Hun er selvsagt også frisk, med A på hofter og albuer, øyenlyst fri flere ganger, og komplett saksebitt.

Hun har flere cert, gjort det bra på spesialutstillinger i Frankrike og Finland, og har gjennomført den franske karaktertesten, CSAU, TAN EXC+

39324_1355461847877_1271395025_837610_5548873_n.jpg

Ps.

Bildene i dette innlegget er stjålet fra Serena (kennel Valkohampaan).

Skrevet

Gratulerer så masse! Og jeg er selvsagt glad det ble svarting! ;) Gleder meg til å følge Zoë videre. ;) Blir forøvrig litt slektskap til Zofia dette her, Valkohampaan Blancodiente er bestefaren til Zofia. :blink:

Skrevet

Grattis! Åh endelig ble det din tur ;)

Gleder oss til å følge med lillejenta!

Takk :blink:

Gratulerer så masse! Og jeg er selvsagt glad det ble svarting! :lol: Gleder meg til å følge Zoë videre. :D Blir forøvrig litt slektskap til Zofia dette her, Valkohampaan Blancodiente er bestefaren til Zofia. ;)

Takk ;) Ja, han er også oldefar til Rina. Jeg er vanvittig forelsket i faren til Blancodiente, Rintintin, og håper at valpen får litt derifra ;)

Skrevet

Åh, dette var på tide! Gratulerer! :D;)

Ja, det var det virkelig, hihi. Takk!

Hurra! ;)

Dette var helt sikkert meningen! Gladklem :lol:

:( Tror hun var vel verdt ventingen ;)

Grattis - så bra at det ENDELIG blir valp på deg :o

Takk ;)

ENDELIG! Wooowwwhooo!

Gratulerer så masse med mini fleeceball! ;)

Hihi, foreløpig ser hun ut som en rotteunge ;)

Gratulerer! Kjekk pappa!

Takk, og enig!

Så spennende! Gratulerer så mye med kommende valpis! ;)

Tusen takk :P

Gratulerer så masse!

Det høres ut som en utrolig spennende kombinasjon, og for noen vakre foreldre! :blink:

Tusen takk, jeg er helt enig!

Masse grattis med lille fleecedotten ;):P

Hihi, takk, takk.

Jeg holder på å boble over nå. Oppdretter la nemlig ut video av de små ;)

Og jeg er litt glad for at det blir ny svarting. Var nemlig innom en del andre raser på veien.

Skrevet

Næææh, så spennende :D Gratulerer så mye :blink:

Grattis grattis! Denne har du jammen venta på, gleder meg til å følge henne videre ;)

Ah endelig klaffet det! Hurra! ;) Denne blir det moro å følge. ;)

Tusen takk, jenter :lol: Jeg gleder meg noe vanvittig!

Skrevet

Gratulerer! Høres ut som et bra og spennende kull! ;) (og gjerne spam masse med valpebilder etterhvert, valpesyken min skriker etter "fôr" :blink: ).

Skrevet

Gratulerer! Høres ut som et bra og spennende kull! ;) (og gjerne spam masse med valpebilder etterhvert, valpesyken min skriker etter "fôr" ;) ).

Tusen takk ;) Bildespam blir det, iallfall frem til jeg får valpen *ler* Oppdretter er nemlig veldig flink til å ta bilder, og jeg kommer til å stjele noen av de til denne tråden :blink:

Åååååh äntliiigen ;) Graaaattis med nykomlingen :lol:

Tusen takk! :D

Skrevet

Gratulerer så mye! I ettertid er det lett å si at det var en mening med at det tok tid å finne rett valp, men det er vondt når det står på... Men nå er det jo bare bittelitt ventetid igjen!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...