Gå til innhold
Hundesonen.no

Strikketråd - Tips og triks


Synnikken

Recommended Posts

Skrevet

Jeg fikk vite at en venninne av meg er gravid igår.

Tenkte å strikke ett lappeteppe til henne. Men jeg er usikker på om jeg skal tove det eller om jeg skal bare strikke det?

Hva syns dere?

Ellers har jeg også lyst å prøve meg på babysokker, har kjøpt babygarn til det formålet men trenger oppskrift som er forståelig for en som aldri har gjort det før.

Noen som kan hjelpe? :ahappy:

Skrevet

For dere som strikker endel, hvordan få fine overganger når dere må begynne på nytt garnnøste? Legge over eller knyte? :ahappy:

Jeg har ikke strikket mye, men svarer likevel :hmm: Da jeg strikket lue til Selma så byttet jeg garn noen ganger underveis for å få andre farger. Da bare begynte jeg å strikke med det nye garnet, klippet av det gamle og lot endene være litt lange så de ikke skulle forsvinne. Da lua var ferdig så knyttet jeg endene sammen inni lua og klippet av garnet inntil knuta. Det finnes sikkert andre og muligens bedre måter å gjøre det på, men jeg synes det funker fint og overgangen synes ikke :)

Skrevet

For dere som strikker endel, hvordan få fine overganger når dere må begynne på nytt garnnøste? Legge over eller knyte? :ahappy:

Å knyte i et strikketøy er fy-fy!

Jeg pleier å stoppe og strikke på det gamle nøstet når det er en liten trådstump igjen, og deretter begynne direkte på neste nøste, uten å feste sammen trådene, strikke med dobbelt tråd et lite stykke (det går an det også, og noen ganger kan det være lurt, men det er veldig avhengig av hva slags garn du bruker og hva slags strikkeprosjekt det er) eller knyte på noen som helst måte. Det blir tilsynelatende et lite hull der med en gang, men det retter seg opp med en gang du strammer til trådendene og fester trådene (fest gjerne "over" hullet på en måte, altså i den delen der du har strikket med det andre nøstet (såfremt det er samme farge, selvfølgelig!)). Da blir det så bra, så. :hmm:

Skrevet

Jeg har ikke strikket mye, men svarer likevel :hmm: Da jeg strikket lue til Selma så byttet jeg garn noen ganger underveis for å få andre farger. Da bare begynte jeg å strikke med det nye garnet, klippet av det gamle og lot endene være litt lange så de ikke skulle forsvinne. Da lua var ferdig så knyttet jeg endene sammen inni lua og klippet av garnet inntil knuta. Det finnes sikkert andre og muligens bedre måter å gjøre det på, men jeg synes det funker fint og overgangen synes ikke :ahappy:

Da legger jeg bare over. :D

Å knyte i et strikketøy er fy-fy!

Jeg pleier å stoppe og strikke på det gamle nøstet når det er en liten trådstump igjen, og deretter begynne direkte på neste nøste, uten å feste sammen trådene, strikke med dobbelt tråd et lite stykke (det går an det også, og noen ganger kan det være lurt, men det er veldig avhengig av hva slags garn du bruker og hva slags strikkeprosjekt det er) eller knyte på noen som helst måte. Det blir tilsynelatende et lite hull der med en gang, men det retter seg opp med en gang du strammer til trådendene og fester trådene (fest gjerne "over" hullet på en måte, altså i den delen der du har strikket med det andre nøstet (såfremt det er samme farge, selvfølgelig!)). Da blir det så bra, så. :)

Jammen, er da ikke godt å vite at knyting er fyfy når det er flere steder på garnet hvor det er knytt midt inni :) Men da leggerjeg over eller strikker dobbelt litt. Er ett lappeteppe til en venninne som venter babis jeg holder på å strikke :D

Skrevet

Jeg fikk vite at en venninne av meg er gravid igår.

Tenkte å strikke ett lappeteppe til henne. Men jeg er usikker på om jeg skal tove det eller om jeg skal bare strikke det?

Hva syns dere?

Ellers har jeg også lyst å prøve meg på babysokker, har kjøpt babygarn til det formålet men trenger oppskrift som er forståelig for en som aldri har gjort det før.

Noen som kan hjelpe? :lol:

Kommer an på bruken det er tiltenkt, vognteppe/koseteppe, ingen toving. Leketeppe på gulvet kan være greitt å tove :lol:

Madam Møllers babysokker er enkle og greie. Du finner oppskriften på Nøstebarn.

Ellers anbefaler eg strikkeuniverset Ravelry :innocent:

Skrevet

Kommer an på bruken det er tiltenkt, vognteppe/koseteppe, ingen toving. Leketeppe på gulvet kan være greitt å tove :innocent:

Madam Møllers babysokker er enkle og greie. Du finner oppskriften på Nøstebarn.

Ellers anbefaler eg strikkeuniverset Ravelry :lol:

FInner ikke sokkeoppskriften jeg :lol:

Skrevet

FInner ikke sokkeoppskriften jeg :innocent:

Såg den var borte ja... Du kan høre på biblioteket om de har boken Strikk til Nøstebarn, inni den er den i vert fall. (Eller send meg en PM, har boken)

Skrevet

Hjelp!

Dratini! Du forklarte så fint hva dette betydde, men jeg finner det ikke igjen i akkurat nå... ;)

Det er nå 67m på pinnen. Strikk 4 pinner rett. Strikk 38m, de 2 neste sammen og snu, strikk 10m, de to neste sammen og snu, fortsett slik til det er 22 m på hver side av de 11m på midten.

Strikk 38m = Strikk 38 masker

de 2 neste sammen = Strikke 2 masker som en maske

og snu = snu hele strikketøyet (strikke "tilbake", strikker du kun rettmasker først, så skal du nå strikke på vrangen)

strikk 10m = strikk 10 masker

de to neste sammen = Strikke 2 masker som 1

og snu = snu hele strikketøyet

fortsett slik til det er 22 m på hver side av de 11m på midten

Ble det mer forståelig? Er ikke så god på å forklare :blink:

Edit: fant det!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
    • Jeg er interessert i rasene Collie eller Eurasier? Hvordan er de to rasene? Pelsstell? Røyter de mye? Er det mye lyd? Trenbarhet og kan de gå løs ute med lite jakt? 
    • Enig! Heftig lyd er no go for meg også
    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...