Gå til innhold
Hundesonen.no

Fjelldronningens Juli - "Bina"


everyday41

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Nå er det på tide å presentere vår lille beauty; Fjelldronningens Juli, eller Bina til vanlig (med trykk på i-en :) ). Hun er valp fra Lapperix Balko "Indy" og Mallalasses Asca. Bina ble født 12. juli, 2010, i Sandefjord, og var i en søskenflokk på syv. Da valpene var seks uker, pakket jeg, samboeren min og familien min i bilen, og kjørte til Sandefjord fra Stavanger for å hilse på. Og tilbake samme dag, selvfølgelig. Det sies jo at hundefolk er rare, og det er tydelig at det er noe som begynner tidlig.

To uker senere, 5. september, var det på tide å pakke i bilen igjen, bare at da var det kun jeg og samboeren min som dro, da det er vår hund. :P

Hjemturen gikk kjempefint, og hun ble ikke bilsyk. Selvfølgelig var sola på det høyeste, som ikke falt helt i smak hos frøkna. Dette endte med at jeg hadde et stort og fint håndkle foran meg som dekket det som kalles utsikt. Samtidig skal jeg ikke klage på å måtte se på valpisen som sov. :P

Det er som sagt jeg og samboeren min som eier valpen, men akkurat nå bor jeg hjemme grunnet oppussing av leilighet, så vi får mye hjelp fra familien. Vi er like grønne alle seks. Så vi prøver litt og feiler litt, men tror nok hun trives hos oss. :wub:

Som nevnt i en annen tråd, har jeg lyst til å prøve det meste, så får vi se hva som fanger interessen vår. Vi skal prøve oss på agility, spor, kløv, lydighet og utstilling (hvis noen i nærheten av Stavanger er ruttiser på utstilling og har tips til å lære valpen å stå pent og slikt, si ifra :D )

Frøkna lærer fort og er veldig lærevillig, så lenge hun får godbit for det. Samme om det er valpeforet hun får, eller skinke. Men det skal sies at rumpa smeller en tanke raskere i bakken når hun vet hun får skinke, fiskepudding etc. :P Vi øver veldig mye kontakt og innkalling, og diverse triks og lydighetsøvelser. Det virker som hun liker å bruke nesa og er en rev på "søk". :P

Og så litt bilder:

(Det er dessverre en del mobilbilder, da det er den som oftest er tilgjengelig. Om man skal hente kameraet, er sannsynligheten liten for at valpis ligger i samme stilling når man kommer tilbake. :P )

3 uker (Bilde tatt fra oppdretter

1_tispeyy.jpg

4 uker (Bilde tatt fra oppdretter

bina.jpg

6 uker (Fra da vi var på besøk)

binus.jpg

Sommer2010579-1.jpg

binusrer.jpg

Ett øre opp og ett øre ned. :P (Har egentlig andre bilder hvor man ser det mye bedre, meen)

September2010059.jpg

Hst2010155-1.jpg

Bilder fra lapphundtreffet 31.10.10

DSC_1165-1.jpg

DSC_1154-1.jpg

DSC_1155-1.jpg

DSC_1180-1.jpg

DSC_1183-2.jpg

Uups, bildespam.. :P:P

Edit: Vi går forresten på valpekurs, og skal på første fellestreningen i morgen. Det blir spennende! :P

Skrevet

For ei nydelig lita lappefrøken!

Artig å se flere lappiser her forøvrig!

Kanskje vi sees på noen utstillinger fremover?

Skrevet

Tusen takk for kjekke og koselige kommentarer. :icon_redface::)

Vi kommer helt sikkert til å treffes på utstillinger etter hvert, for jeg kan jo ikke la være å stille ut en slik skjønnhet. :P:) Det må bare passe med skole og slik.

Update fra første fellestreningen på valpekurset i dag; Bina var kjempeflink, og vant dagens challenge! :lol: Challengen var å følge etter meg med blikkontakt,mens jeg gikk bakover. Neste gang er det det beste og mest kreative trikset med targeting som gjelder. Målet er å gå for gull (eller evt klikker som premie) da også. Herfra går det bare oppover! :P:)

Vi har trent en del kontakt i det siste, men tydeligvis litt for godt, for i natt var det slik: :) , som førte litt til :) , som videre gikk over til et raskt løft opp i senga, som heldigvis endte med :D:P . :P

(Nei, jeg har ikke noe problem med en myk pels i senga. :D Jeg tviler på hun gidder å sove der når hun blir eldre og får mer pels. Hun gidder ikke ligge lenge nå heller, så jeg nyter det mens jeg kan :whistle: )

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
    • Kan en hund ha null sosiale ferdigheter med andre hunder? Hun har konflikter med alle hunder hun møter. Akkurat som hun ikke skjønner at hun er for mye og ikke tar til seg til at andre hunder sier i fra til henne? Hun tar jo ikke hintet.
    • Det er nok ikke pga navnene du ikke har fått svar🙂I mange år nå har det vært fryktelig liten aktivitet på forumet her. Syntes alle navnene var fine jeg likte Lilly best. Masse lykke til med valp!!
    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...