Gå til innhold
Hundesonen.no

Spor (ettersøks)dag


Kristiin

Recommended Posts

Skrevet

Skal vi prøve og gjenta suksessen fra i fjor?

I september i fjor hadde vi en koslig dag med sportrening med hyggelige folk og hunder. Dette er noe for alle, selv for de som aldri har prøvd spor før også, vi hjelper og viser hverandre hvordan det gjøres :rolleyes2:

Er det noe stemning for feltsøk kan vi også legge det inn i programmet.

Har forhørt med litt med noen som være med i fjor og kan mye mer om spor enn meg, nemlig Therese med Ekko : )

Er det noen som er med på en sportreningsdag?

Hva med 4 eller 5 september ?

Noen bilder fra forrige gang!

IMG_5023.jpg

22.jpg

Skrevet

Er det pinnespor eller blodspor dere går? Evt begge deler?

Det er utstilling på steinkjer på lørdag, så jeg er opptatt da, men om det blir søndag er jeg gjerne med :rolleyes2:

Skrevet

Forrige gang ble det langt ut spor etter nivåene vi var på : ) Vi brukte pinner. Jeg kan ikke så mye med blodspor. Så om det er ønskelig, går det vell også ?? Vet ikke og sporet trenger og ligge lenge og slikt jeg? :rolleyes2:

Skrevet

Jeg har hovedsaklig erfaring fra blodpor, og kan evt introdusere noen til det om man vil. Ellers er jeg ganske fersk med 'vanlige' spor, men vi har da prøvd det også :rolleyes2:

Men altså, ikke på lørdag :ahappy:

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Du velger selvfølgelig selv hva du vil gjøre. Vi tenkte i utgangspunktet på menneskespor (med pinner for de som har kommet så langt). Blodspor skal vel gjerne ligge en del lenger, men isåfall er det jo ikke noe i veien for å dra å legge det selv kvelden før e.l. Fritt valg :ahappy:

Feltsøk er jo også arti aktivisering selv om man ikke skal konkurrere i noe. Hehe og på moro-nivå er det fin latmannsaktivisering av hund :rolleyes2:

Skrevet

Et blodspor trenger ikke ligge så lenge når man trener på enkelte momenter ( f.eks vinkler, avhopp el. lig ) eller helt i starten.

Men det er mye mindre styr med menneskespor da :rolleyes2: Det enkle er ofte det beste :ahappy:

Skrevet

Dette kunne faktisk jeg også kanskje tenkt meg å være med på =) En gylden mulighet til å bli kjent med noen og også fått lært om spor osv! =) Hvis jeg ikke må jobbe da..

Skrevet

Yay! Vi håper på snarlig dimlingforbedring, og er med hvis alt går rettveien og han kan vasse i våt underskog til da :rolleyes2:

Skrevet

Det er jo alltid litt mer dill og gris med blodspor, men særlig komplisert er det jo ikke.

Menneskespor eller folkefot eller fotspor eller hva du vil kalle det er jo det enkleste av alt (for oss, altså!) . Er enda enklere enn feltsøk. :rolleyes2:

Gøy er det uansett.

Skrevet

Skal vi si søndag 5 september da?

Therese, hva het plassen vi var forrige gang, blir det der igjen, eller han noen andre forslag til plass? Ringvål eller noe het det vell.

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Skal vi si søndag 5 september da?

Therese, hva het plassen vi var forrige gang, blir det der igjen, eller han noen andre forslag til plass? Ringvål eller noe het det vell.

Hmmm vet ikke hva det heter akkurat der jeg, men vi var ved sivilforsvaret her. Funker greit nok å være der. Er ikke der det er mest turgåere heller, og det er jo greit om vi skal ta det i helga. Men om noen har bedre forslag er det jo bare å hyle ut.

Jeg har bestemt at dimlingen er ferdig med eksemtullet sitt til da, så Vims med Vimsedyr kommer :aww: For det har jeg bestemt :aww:

Skrevet

Hmmm vet ikke hva det heter akkurat der jeg, men vi var ved sivilforsvaret her. Funker greit nok å være der. Er ikke der det er mest turgåere heller, og det er jo greit om vi skal ta det i helga. Men om noen har bedre forslag er det jo bare å hyle ut.

Jeg har bestemt at dimlingen er ferdig med eksemtullet sitt til da, så Vims med Vimsedyr kommer ;) For det har jeg bestemt :)

Haha, så fint! Da sier vi det sånn :P *spre info til dimlingen så han kan forte seg å tørke inn mellom beina*

Hvis Valpis er komfortabel med stingene sine, og Vims kan ta oss med, så kommer vi gjerne vi :P

Åjadda, der det er hjerterom er det...øh...bagasjerom? :) Tror vi skal få plass til frøkna der, med mindre hun klarer å ta veldig liten plass i baksetet med sele på :P

Guest Snusmumrikk
Skrevet

Haha, så fint! Da sier vi det sånn :P *spre info til dimlingen så han kan forte seg å tørke inn mellom beina*

Hvordan går det med eksemen?

Åjadda, der det er hjerterom er det...øh...bagasjerom? :) Tror vi skal få plass til frøkna der, med mindre hun klarer å ta veldig liten plass i baksetet med sele på :)

*Kremt* Kanskje en sånn bitteliten søt hund gjør seg bedre i min bil enn din? :P Ikke at jeg vet hvor Tulip-mennesket bor da...

Skrevet

Åjadda, der det er hjerterom er det...øh...bagasjerom? :) Tror vi skal få plass til frøkna der, med mindre hun klarer å ta veldig liten plass i baksetet med sele på :)

*Kremt* Kanskje en sånn bitteliten søt hund gjør seg bedre i min bil enn din? :P Ikke at jeg vet hvor Tulip-mennesket bor da...

Tulip-mennesket er mobilt til en bussgrad hun, så vi treffes der det passer seg. Takk for plass i bil (uansett hvem det blir med :P ) nå blir Valpis glad!

Skrevet

Hvordan går det med eksemen?

*Kremt* Kanskje en sånn bitteliten søt hund gjør seg bedre i min bil enn din? :D Ikke at jeg vet hvor Tulip-mennesket bor da...

Det går mye bedre med eksemen! Skorpe istedet for gørr, masse rosa hud, nesten frivillig innsmøring, og lassevis av dimleoppførsel - men nå med lampeskjerm og en sokk på bakfoten (som må festes med gaffatape for ikke å bli spist). Det er syyykt komisk :lol: Det er noe snodig med en hund som hinker på tre føtter, mens han putter den fjerde (bak)foten inn i lampeskjermen og biter på den mens han hopper inni *insert møbel* :icon_redface:

Og eh, ja, mulig sånne itzy-bitzy veskehunder som Valpis gjør seg bedre i din bil, jah! :lol::D

Tulip-mennesket er mobilt til en bussgrad hun, så vi treffes der det passer seg. Takk for plass i bil (uansett hvem det blir med :D ) nå blir Valpis glad!

Fint at det ordner seg! Tror muligens frk. Fryd vil være litt mer komfortabel i varebilen til Therese :D Også er det sånn bittelitt mulig at jeg skal på "ferie" til potittlæinn den helga (men det blir mest sannsynlig helga etter det igjen), for å kjøre traktor og dra opp potitter mens jeg hører på Totenradio'n; og da er det jo greit at dere har anna skyss. Krysser fingrene for at potetene har lyst til å bo i jorda til helga etter...

Skrevet

Hadde det ikke vært for utstillinga på steinkjer den helga, skulle jeg tatt meg Trondheims helg og blitt med!

Men vi får heller henge oss på senere vi :icon_redface:

Skrevet

Så det ble altså 5. september, og etter all sannsynlighet Ringvål?

Når skal vi møtes? 12?

Skrevet

Jeg må jobbe fra halv tolv, altså tenker jeg å være der tidlig-tidlig på morgen. Hvis noen har lyst, men ingen bil, kan de få sitte på i trange saaben min. Hvis den vil starte, da, selvsagt :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...