Gå til innhold
Hundesonen.no

Supergodbiten?


simira

Recommended Posts

Skrevet

Spesielt til dere som har hunder som ikke dør for en tørrfórkule...

Hva er den ultimate superbelønningen?

Vi trener Odin med vafler, pannekaker, skinke, ost, leverpostei... men nå trenger vi en superbelønning som overgår alt det der. Gode forslag? Helst noe som ikke krever all verdens med tilberedning. Skal koke noe lever, men kan ikke koke fersk lever annenhver dag, og den holder seg ikke så lenge. :ahappy:

  • Svar 107
  • Created
  • Siste svar
Skrevet

Emma tipser om fiskekaker, fiskepudding, kjøttboller/kaker, ovnsbakt leverpostei, pølser i alle former og fasonger osv :ahappy:

Høres ut som du har en av de nevnte som dør for hva som helst som smaker av "mat". :ahappy: Men fiskeboler/kaker skal vi prøve!

Skrevet

Nansen kan spare seg for godbiter. Men hvis det aldri blir mer enn 3-4 godbiter på rad, og så er det lek eller anna moro, så hjelper det litt. Og hvis det er snakk om pølser, fiskekaker, dentastix (!), fiskepinner (grisete), kylling (dyrt), lammelår (enda dyrere), makrell i tomat (på tube, men fortsatt grisete) eller tubeost, så hjelper det enda litt mer. Å få lov til å gnage på litt tørrfisk (jeg holder den i hånda) er også fint, og da varer 1 tørrfiskbit en hel økt (3 x 10 minutter med trening). Karbonader er derimot ingen innertier; med mindre den er litt sur og halvråtten. Omnomnom :ahappy:

Men ingen av disse er supergodbiter. Det eneste i Nansens verden som er supert og godbit på samme tid, er sånn First Price kattemat; eller sikkert egentlig hvilket som helst annet våtfór for katter. Det kan man godt selge sjela si for, men det gjør ikke akkurat underverker for fordøyelsen :ahappy:

Skrevet

Høres ut som du har en av de nevnte som dør for hva som helst som smaker av "mat". :ahappy: Men fiskeboler/kaker skal vi prøve!

Jeg har en slik ja, men det er aussien... Hun er som en retriever i matveien, jobber for alt!

Men Emma, hun er kresen hun. Hun jobber IKKE for maten sin f.eks, og hun blir lei av godbiter veldig fort. Men bruker jeg GODE ting, så tar det mye lengre tid før hun går lei. :ahappy:

Skrevet

Kylling, frysetørket vom, skinke og pølse noe Wilma jobber for hvertfall. :ahappy: Gulla kan jobbe for en agurkbit liksom..

Skrevet

Arti fant ut at gobitene fra Handlers var kjempegode. Han har vært supersær på mat og sultestreiker med jevne mellomrom. Så med de i lomma fikk vi lært inn både det ene og det andre. Nå er det desverre slutt, så jeg må ut på leting etter andre godbiter igjen. Ellers har jeg erfart at hjemmelaget lever/blod/nyre er godt... men jeg sliter veldig med å lage det.

Skrevet

Som belønning er det bare hjemmetørket lever (kokt i hvitløksvann og tørket i ovnen) som er godt nok. Heldigvis er lett å lage, størrelsen på godbiten blir skreddersydd en bitteliten munn og siden jeg som regel har en pose i fryseren kan jeg ta opp akkurat det jeg trenger. Når det er sagt skulle jeg gjerne hatt en hund som jobbet for pølse, vafler og vom jeg altså, men alt sånt blir spyttet ut igjen med et fornærmet blikk..

EDIT: Min erfaring er at lever holder seg kjempelenge så lenge den får ligge tørt og luftig, så strengt tatt trenger den ikke å fryses. Jeg har min i fryseren fordi jeg ellers har lett for å gi for mye lever i løpet av en dag og det er ikke bra for magen hans.

Skrevet

Som belønning er det bare hjemmetørket lever (kokt i hvitløksvann og tørket i ovnen) som er godt nok. Heldigvis er lett å lage, størrelsen på godbiten blir skreddersydd en bitteliten munn og siden jeg som regel har en pose i fryseren kan jeg ta opp akkurat det jeg trenger. Når det er sagt skulle jeg gjerne hatt en hund som jobbet for pølse, vafler og vom jeg altså, men alt sånt blir spyttet ut igjen med et fornærmet blikk..

EDIT: Min erfaring er at lever holder seg kjempelenge så lenge den får ligge tørt og luftig, så strengt tatt trenger den ikke å fryses. Jeg har min i fryseren fordi jeg ellers har lett for å gi for mye lever i løpet av en dag og det er ikke bra for magen hans.

Tørket lever holder ikke... den må være fersk. Men blir nok noe koking, ja.

Skrevet

Rina har ingen supergodbiter, her er det kun leking som gjelder som superbelønning.

Men godbiter som er greie, som hun kan jobbe for, er: Kjøttboller, pølsebiter, go'biten frysetørket lever, fiskeboller, fiskepudding og kylling.

Skrevet

Nå trenger jeg ikke noe "supergodbiter" for å få dyrene til å jobbe egentlig. Men inni hode mitt så trenger jeg det når vi er på stevner eller utstilling :)

Svenske kjøttboller er jo alltid en hit, men de er klinete og tungvindt å tørke. Vita leverpostei på tube, baconost og annet ost på tuber er en hit.

Så jeg finner "våt" mat som er enkel å tørke. Feks fiskekaker som jeg deler i 4/5 strimler, blodpudding som jeg skjærer i skiver og igjen deler i 4, pølser kan gjøres det samme med.

Steker det på 50 grader i ovenen, de bavarer fortsatt lukten, smaken og passe våt. Men er ikke så mye fett utenpå som sitter fast i lommer o.l.

Skrevet

Variasjon er stikkordet på Snusern. Hun kan gå tre uker på frolic, og så en dag er hun brått akutt lei. Da må jeg finne noe annet. Enda ikke funnet noe som holder i lengden, det som holdt lengst var handlers sine treningsgobiter og blande smakene. Hun er sær, så lever i alle varianter er æsj, og alt som inneholder fisk er til å rulle seg på. Råe ting er også æsj, men stekt kylling - det kan man nesten vurdere å dø for. Nesten.

Skrevet

her i gården går det

- "til hverdags" : på "SMART" myke kjøttbiter. (som jeg deler i to i lomma mens vi rusler - varer lenge, er billige og går kjapt unna uten å settes i halsen..

- mer til å dø for: prior pølsekuler - gjerne knadd sammen i lomma med smartbitene - en ekstra touch til dem

- til å dø for: rå kyllingvinger ( delt i to ved leddet. har 2-kilos pose i frysen og tar ut ved behov)

til "Debbie": De der kyllingnakkene hørtes mindre "benfarlige" ut enn vinger - men finnes de i "samleposer"?

Skrevet

Nå trenger jeg ikke noe "supergodbiter" for å få dyrene til å jobbe egentlig. Men inni hode mitt så trenger jeg det når vi er på stevner eller utstilling ;)

Svenske kjøttboller er jo alltid en hit, men de er klinete og tungvindt å tørke. Vita leverpostei på tube, baconost og annet ost på tuber er en hit.

Så jeg finner "våt" mat som er enkel å tørke. Feks fiskekaker som jeg deler i 4/5 strimler, blodpudding som jeg skjærer i skiver og igjen deler i 4, pølser kan gjøres det samme med.

Steker det på 50 grader i ovenen, de bavarer fortsatt lukten, smaken og passe våt. Men er ikke så mye fett utenpå som sitter fast i lommer o.l.

Tusen takk for gode tips! Det blir alltid sånt klin med kjøttboller og fiskepudding, spesielt siden jeg aldri bruker opp alt jeg har puttet i en pose. Har kommet over noen mindre hyggelige overraskelser i bilen et par dager etter trening :)

Skrevet

Ellers har jeg erfart at hjemmelaget lever/blod/nyre er godt... men jeg sliter veldig med å lage det.

Jeg har hørt om hjemmelagde levergodbiter, men hvordan lager man hjemmelaget blod, hjemmelaget lever og hjemmelagde nyrer? Er det egenprodusert eller? ;)

Her går heldigvis alt ned, men kattemat er det store :)

Skrevet

Ferdiggrillet kylling og ostepop, takk :rolleyes2: Det er så godt at pelsen blir så satt ut at hun nesten glemmer å jobbe.

Men her jobber vi for tørrfor også, så alt går ned i grunn.

Skrevet

Iiiiirriterende! Skrev en lang tekst om gode-godbiter, men linjen ble brutt... :rolleyes2: Favoriten er frysetørket biff/kylling-kjøtt. Husker ikke hva produsenten het. Selges i småposer, og er ikke de rimligste godbitene. Men de er virkelig gode i følge bikkja. Synes det blir litt vell dyrt og bare bruke de på en trening. Blir dyrt, særlig om du er glad i og gi ut godbiter, da går det gjerne 2 poser hver trening. 40 ,- posen.

Så da har jeg med flere typer godbiter, så jeg veksler litt på godbitene fra økt til økt på en trening. Varierer litt på om jeg bruker lek eller godbiter til belønning også.

Pølser bruker jeg også, funker bra! Blodpølser funker også bra, men noe kliss og herk! (jeg bruker rå blodpølse da).

Mens lek slår de fleste godbiter om det er den rette leken! Har et okseskinn (tror jeg det er) draleke, som er aaawesome! Jeg bruker kun den det draskinnet av og til, hun er utrolig ivrig på det skinnet, bruker det ikke hele tiden for jeg vill ikke miste gløden hennes på det skinnet. Kosta 250-300,- men verd penga! Anbefaler virkelig og bruke ekte skinn, bikkja blir virkelig gira.

Skrevet

En hit her er sure romtempererte svenske kjøttboller :rolleyes2: Ta en pose svenske kjøttboller, legg den i solsteiken eller i en varm bil en dag og la de ligge ukjølt til dagen etter, da lukter de pyton er klisne og tydeligvis snadder. Ellers dør begge mine om jeg har markies i lomma(ja, de svære ubrukelige go'bitene fra butikken).

Skrevet

Foreldrene mine hadde en nydelig labrador retriver, der var helt klart grillpølse det beste han kunne få. Tror seriøst han kunne gått til månen bare for å få en bit av pølsa. Var nesten så sikle rant bare d vart snakk om pølse.

Bikkja mi nå, har en favoritt, nemlig kokt torsk. merkelig hund. Spiser gladelig det meste men supergodbiten er å blir kokt torsk:)

Skrevet

...klippe-klipp.... Favoriten er frysetørket biff/kylling-kjøtt. Husker ikke hva produsenten het. Selges i småposer, og er ikke de rimligste godbitene. Men de er virkelig gode i følge bikkja. Synes det blir litt vell dyrt og bare bruke de på en trening. Blir dyrt, særlig om du er glad i og gi ut godbiter, da går det gjerne 2 poser hver trening. 40 ,- posen.

Europris selger tilsvarende fra Norsk Hundemat til 19 kr posen. Okse, vom, lever og kylling, tror jeg. Sist hadde de kalkun, som er en slager hos oss. Min hund sier de er akkurat like gode som de til 40 og opptil 42 kr, men hun jobber gjerne ræven av seg for en tørr skalk eller tomatbit... :blink:

  • 2 weeks later...
Skrevet

Må si jeg sitter her å ler litt, etter å ha lest hva man kan tillate seg å gi hunden sin! Sannheten er at det er ett dyr og har ingen form for behov for kjøttkaker, fiskeboller klarte til og med å lese pannekaker! Hjelp! Altså for de som ikke har skjønt det så forbrenner hunder kunn fett! Våre hunder får tørrfôr kuler og er tilfreds med det. Det har de fått siden de var valper i forhold til dresur og skjønner at hver gang dem får det har de gjort seg fortjent til det. Samtidig ser de den gleden og tillfredsheten jeg har med dem, så vil tro det også er en form for belønning! Mitt tips er ros! Mye ros!

Altså jeg forstår veldig godt hvorfor folk har problemer med at hunden dems ikke spiser, den enkle grunn er at de har gjort hunden vant med at hvis ikke den spiser "hundemat" så får dem heller middagsrester o.l! Hva f***!

Kort fortalt, det er vi mennesker som gjør feil, så ikke skyld på hunden for at den ikke spiser!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nydelig puddel! Selv om du var uheldig med denne så finnes det nok stabile og roligere puddler av begge kjønn. Det handler mye om gener og litt om trening. Men jeg tenker med en gang standard labrador av beskrivelsen din. Det er sjelden mye lyd, de er arbeidssomme, men (som alle raser) tåler en rolig dag så lenge de ellers får det de trenger av aktivisering både mentalt og fysisk. Ellers ville jeg kanskje tatt en titt på springer spaniel, men de kan ha litt lyd. Faktorer som spiller inn er hvor mye aktivitet du ser for deg i hverdagen, og hvor mye pelsstell som er ok. Med puddel er du jo litt vant til pelsstell, så jeg antar det går fint?  Puddel med litt bedre research både på oppdretter og linjer kan jo også være en mulighet. De er flotte arbeidshunder, og det er jo en grunn til at de er brukt som servicehunder - da skal de tåle det meste av ulike situasjoner i ulike omgivelser. Hvis det kun var stresset hos denne hunden du ikke likte med puddelen så ville jeg dratt på noen puddeltreff og snakket med noen oppdrettere.
    • Fine puddelen som var min, for å få litt farge inn her 💚
    • Det er sikkert mer enn nok folk som stiller slike spørsmål, men den som intet våger intet vinner 😇 Jeg skal i løpet av de neste par årene få meg en ny hund, men sitter veldig fast når det kommer til valg av rase.. tidligere har jeg hatt Cardigan Welsh Corgi (fikk henne da hun var nesten 10, så ikke full erfaring her) og Storpuddel fra en oppdretter jeg ikke var helt fornøyd med (jeg ba om en rolig og stabil hund jeg kanskje kunne bruke som besøksvenn, fikk en stresset type som hun ville jeg skulle bruke til agility. Da det viste seg at jeg ikke kunne tilby ham en rik nok hverdag som enslig person i leilighet var hennes råd "legg ham ut på Finn). Jeg har noen ønsker til hund:  * Ikke en utpreget varsler. Vi blir to som er relativt sensitiv for lyd, så mye piping og bjeffing inne orker vi ikke.  * Lettrent hund som jeg kan trene lydighet med. Storkoste meg med puddelen og han ga meg mye suksess og mestring, dette vil jeg ha mer av.  * Stabil mentalitet med mulighet til å sitte i ro ute. Dette hadde ikke puddelen. Han er nå snart 6 år gammel og i nytt hjem, men kan fremdeles ikke stå i ro ute uten å få meltdown. Inne var han helt nydelig.  * Energi til trening, men tåler noen dager innimellom med mindre aktivitet. * Ok størrelse, helst rundt medium/"normal" størrelse et sted. Ønsker lydighet og kanskje sykling innimellom, men ikke så stor at den ikke kan være med overalt ellers (som ut i kajakk, kanskje). * Mulighet for å bo med katt uten at det skal være en reell risiko for at jaktinstinkt tar over.. Har vurdert å gå over til tispe etter dramaet med puddelen. Det virket som det slettes ikke var uvanlig med disse litt høyspente guttene som endte opp med å omplasseres fordi de ble "for mye" og jeg har ikke lyst til å gi gjennom det igjen. Har vurdert puddeltispe, feks. Corgien min elsket jeg, men de beina var utrolig upraktisk innimellom..
    • Ingen av dem. Oslo Hundeskole har veldig mange instruktører, og de velger selv metode. Det betyr at du ikke vet på forhånd om de bruker straff og gammeldagse metoder eller 100% positivt med bare belønning. Norges Hundeskole har jeg ikke noen nyere erfaring eller kunnskap med. De har pleid å være helt ok, men også hatt bruk av straff og korreksjon. Hvis du er på den siden av byen kan jeg anbefale Smarthund som har kurs på Fornebu, eller Din Beste Venn på Høvik. De har flinke instruktører og bruker bare positive metoder.
    • Heisann!  Vi venter på valp og jeg har veldig lyst til å gå valpekurs (potensielt også flere kurs) - vi holder til på Østlandet, like utenfor Oslo. Av de som dukker opp når jeg googler er Oslo Hundeskole og Norges Hundeskole. Begge har avdelinger ved Asker og Bærum som er det som blir mest aktuelt for vår del. Vil noen komme med tips til hvilken vi bør velge? Har du personlig erfaring eller preferanser? 😊 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...