Gå til innhold
Hundesonen.no

Sparkesykkel?


Pim

Recommended Posts

Skrevet

Jeg sitter her og sikler på sparkesykler, men før jeg blottlegger visa'n på internett.com tenkte jeg å fiske etter litt råd og erfaringer fra HundesonOrakelet :)

Saken er som så: jeg har 1 stk trekkhund, type samojed, 7 mnd, og han har nok tenkt seg opp i 60 cm eller mer, og har blitt ganske flink til å løpe og sånt. Sykkelen min er rappa, og det er godt, for den + Dimling hadde vært et skikkelig selvmordsprosjekt. Men det er på høy tid å lære lillegutt ett og annet om hva trekkhunder skal gjøre, og jeg ser derfor etter trillende dings som er rimelig trygg når Dimlingen blir Dimling, og som kan trekkes av 1 hund (etterhvert kanskje 2, men det blir sannsynligvis ikke en trekkhund til for da skal sambo være med på å bestemme rase ;))

Vi har brede skogsveier å utfolde oss på, og jeg ser i utgangspunktet på sparkesykler (pawtrekker, kickbike o.l.), men er åpen for forslag. Men saken bør være lett nok til å kunne brukes til trening av 1 unghund, så jeg lurer på om Sacco blir litt mye? Prisen trenger heller ikke å være sånn altfor høy ;) Det skal veldig gode argumenter til for at jeg skal gå over 5000, og jeg håper i grunnen at jeg slipper å bruke så mye penger... :P

Så hva er dine erfaringer? Hva vil fungere for mitt bruk? Og hvor får jeg tak i en sånn trekksak til en fornuftig pris?

Skrevet

Du trenger nok ikke fulldempet pawtrekker, det holder med dempinga på den "vanlige" modellen. Vil du prøve pawtrekker må du bare ta en tur så får du prøve min, ingen sak :) Jeg synes pawtrekker er bedre en sacco, liker ikke å måtte sitte i saccoen, dessuten har den bare bremser bak. Har sacco også om du vil prøve den.

Skrevet

Du trenger nok ikke fulldempet pawtrekker, det holder med dempinga på den "vanlige" modellen. Vil du prøve pawtrekker må du bare ta en tur så får du prøve min, ingen sak :) Jeg synes pawtrekker er bedre en sacco, liker ikke å måtte sitte i saccoen, dessuten har den bare bremser bak. Har sacco også om du vil prøve den.

Hmm...kanskje du har behov for besøk av 1 stk Dimling og 1 stk Vims sånn mandag-tirsdag neste uke? :P Fint for både meg og minimann å få prøvd litt før vi svir av pengekortet ;)

Skrevet

Hmm...kanskje du har behov for besøk av 1 stk Dimling og 1 stk Vims sånn mandag-tirsdag neste uke? :P Fint for både meg og minimann å få prøvd litt før vi svir av pengekortet :)

ja bare å komme ;) Stort sett hjemme neste uke vi så vidt jeg kan komme på.

Skrevet

Jeg har Pawtrekker og er veldig fornøyd. Nå har jeg to stykk hunder - str 16 kg og høyde 50cm

Og det går virkelig unna. Føler meg mye mer trygg på Pawtrekker enn vanslig sykkel. Jeg kjøpte fulldempet og det er kjekt når det går i full fart over steiner, dumper og sånt i skogen.

Om du må sparke en del selv kan kanskje Pawtrekker bli litt tung. Her jeg bor er det flatt og jeg sparker minimalt selv.

Kan trygt anbefale Pawtrekker.

Skrevet

Eg og har gått og siklet litt på pawtrekker som eit alternativ. Vurderte enstund sykkel og springer men la på en måte ifra meg tanken på og i det hele tatt utsette meg selv for dem skadene.

Skrevet

Jeg har kickbiken, og er superfornøyd med den :)

Jeg vet ikke hva som er vanlig med samojed jeg, men synes kanskje 7 mnd er litt tidlig å begynne med slikt, ville ventet til han var godt over året. Selv ventet jeg til min hund nærmet seg to. Edit; du skriver når dimling blir dimling, aner ikke hva det betyr men kanskje voksen det da? :P

Kickbiken er nok best om du skal hjelpe til litt selv. Fungerer kjempebra på skogsveier, bra bremser etc. Den brukes av mange proffe hundekjørere. (Men det tror jeg pawtrekker kanskje blir og, selv om jeg tror kickbiken er mer utbredt her i norge?) Den er også litt billigere enn pawtrekkeren.

Men tror ikke du kan velge feil her altså, begge virker som bra alternativer.

Ta og les litt i tråden som finnes her fra før, der er det skrevet mye ;)http://hundesonen.no/forum/index.php?showtopic=30766&hl=pawtrekker&st=0

Skrevet

Jeg har kickbiken, og er superfornøyd med den ;)

Jeg vet ikke hva som er vanlig med samojed jeg, men synes kanskje 7 mnd er litt tidlig å begynne med slikt, ville ventet til han var godt over året. Selv ventet jeg til min hund nærmet seg to. Edit; du skriver når dimling blir dimling, aner ikke hva det betyr men kanskje voksen det da? ;)

Kickbiken er nok best om du skal hjelpe til litt selv. Fungerer kjempebra på skogsveier, bra bremser etc. Den brukes av mange proffe hundekjørere. (Men det tror jeg pawtrekker kanskje blir og, selv om jeg tror kickbiken er mer utbredt her i norge?) Den er også litt billigere enn pawtrekkeren.

Men tror ikke du kan velge feil her altså, begge virker som bra alternativer.

Ta og les litt i tråden som finnes her fra før, der er det skrevet mye :Phttp://hundesonen.no/forum/index.php?showtopic=30766&hl=pawtrekker&st=0

Når Dimlingen blir Dimling, det er når han dimler det, vel! :) Det skjer fort og plutselig, spesielt hvis det er en humle i krattet ved stien. Da har jeg plustelig GladiatorDimling ;)

Når det gjelder alder, så er det vanlig å begynne litt forsiktig trening rundt halvåret på trekkhunder, men han skal nok ikke trekke meg i oppoverbakker, full fart eller lang distanse før han blir en del eldre og sterkere i kroppen. Jeg var kanskje til og med litt treig som ikke begynte å trene mot trekk før for en mnd siden :P

Alle andre: tusen takk for anbefalinger og innspill! Det er så mye bedre å høre hva folk selv har erfart, enn å lese de fine salgsargumentene hos forhandlerne :P

Skrevet

Så plutselig for meg deg farende bortigjennom skogsveier med denne...

37184.jpg

Å du syntes Vanlig sykkel var selvmordsprosjekt liksom.... :)

Det var en sånn en barbierosa Nirm prøvde å prakke på meg og Valpis i går kveld... ;) Men du Vimsedama, kan ikke vi spleise på en pawtrekker da? Da har jeg råd i sommer...

Skrevet

Det var en sånn en barbierosa Nirm prøvde å prakke på meg og Valpis i går kveld... :) Men du Vimsedama, kan ikke vi spleise på en pawtrekker da? Da har jeg råd i sommer...

;) En barbierosa sånn en hadde kledd deg! Har forresten funnet en rååååsa Kickbike til den nette sum av 3.800 ;) Men jo da, spleiseprosjekt kan jeg gå med på :P Men jeg vil prøve ut pawtrekker først; det er nok godt mulig at jeg må sparke en del nå siden jeg har ungbisk i krongleskog, og da kanskje muligens Kickbike eller Footbike ville vært bedre...menneh du damen? Kan ikke vi diskutere det i ettermiddag, dah? ;)

Skrevet

Min oppdretter bruker kickbike på mange av sine hunder. de synes det er kjempeartig, til tross for at de ikke er "trekkhunder". :rolleyes2:

Link: Kaysea, en liten portugisisk vannhund som elsker kickbike!

Skrevet

Åå så morsomt Maria, jeg må innrømme at jeg sikler litt på portis, en gang laaangt i fremtiden, men så har jeg tenkt nei da må jeg jo legge kikcbikingen på hyllen da... så det er håp :rolleyes2:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har hatt tispe med løpetid før, men dette er en ny opplevelse. Frøkna er 2 år, og har sin 4. løpetid nå. Og det er en helt annen opplevelse enn hennes tidligere løpetider, og andre tisper i heimen. De to andre løpetidene hennes har vært rolige, hun har vært nedstemt, men ellers ikke noe spesielt. Vi er på dag 9-10, og den litt triste hunden som har hengt med hodet i et par uker, har plutselig et stort,litt manisk glis, hun jukker på beina våre, og også på ryggen min da jeg skulle fyre i ovnen før i dag. Hun piper og synger,sutrer og er som en klistremerke på oss både dag og natt. Jeg antar vi er inne i stådagene. På tur tisser hun hele tiden,mens hun løfter beinet høyt, og tisser gjerne på gjerder og annet som stikker ut.(Hun får ikke lov til det) Vi har ei annen tispe i huset uten løpetid, men hun oppførte seg aldri slik da hun hadde løpetid, ikke en annen tispe vi hadde heller, så dette er jo en interessant opplevelse! Den andre tispa vår er nesten 10 år eldre, og ser ut som om hun tenker sitt om småen som er heelt smårar om dagen🤭 Jeg ser for meg at min lille neppe er den eneste som blir litt spesiell på denne tiden,hører gjerne om flere!
    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...