Gå til innhold
Hundesonen.no

Langline


Evelzz

  

72 stemmer

  1. 1.

    • Ja, så lenge man har kontroll
      31
    • Ja, så lenge man holder i den
      38
    • Nei, langline er ikke godt nok
      3


Recommended Posts

Jeg kom opp i en litt morsom situasjon her i sted, og er veldig nysgjerrig på hva dere mener om dette.

Planen var å gå en tur i slottsparken (i Bergen), slik vi gjør stort sett hver ettermiddag. Når vi kom ned dit, var det seriøst olympisk mesterskap i politi og ting, og helt tydelig at noe skulle skje. Joda, 5 minutter cruiset sjølvaste Kongen og Dronningen opp til slottet i limmoen sin (festspillene starter i dag). De vinket i vei, og alt bare fryd og gammen hittil. Høflig som jeg er (hittil :wub: ), gikk jeg bort til en av de 20 politimennene og spurte om jeg kunne leke litt med hunden i parken. Det var ikke noe problem, og vi tutlet inn på en av de store markene der inne. Jeg tok langline på hunden, stod på enden av den (var jo en million politifolk overalt), kastet litt ball og trente apport med kreket. Etter 10 minutter kommer det en svartkledd fyr mot oss. Jeg roper inn hunden, han setter seg ved siden av meg, og ja. Alt bra liksom. Mannen kommer så helt bort til meg, og forteller at jeg må ha hunden min i bånd, fordi det er båndtvang i parken. Jeg svarer (fremdeles høflig) at jeg alltid har hunden min i bånd i parken, og viser han langlinen. Han ler, og sier så noe sånt som at langlinen ikke er kvalifisert som bånd, og at jeg like gjerne kunne hatt hunden løs (?). Han mente hunden min var en fare for unger og vilt (var ikke en kjeft i parken utennom politiet, og jeg har aldri sett en fugl på bakken der i hele mitt liv.) Jeg ble litt sjokket, og det hele ble en ganske håpløs ordkrig (ikke høflig lenger). Mannen ble sinna, og gikk relativt fort. Jeg spurte en random politimann om dette med langlinen på vei hjem, og han kunne ikke se noe problem med det så lenge jeg hadde kontroll (som jeg hadde).

Så da spør jeg dere; Er ikke langlinen "kvalifisert som bånd" så lenge man holder tak i den? Eller skal man egentlig gå med hunden i kort bånd på plass hele turen liksom? :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sunn fornuft, her som i alle sammenhenger. Midt i skauen, på strendene og en del andre steder kan det jo være ville dyr og fuglereir, så langline er litt nyttesløst. Men i en åpen park bør det jo kunne funke...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Langlinen er jo kvalifisert som bånd. Men det er med sunn fornuft :)

Vi har jo ett flott område ved lillestrøm hvor vi kan gå, men det er fugle og vilt område, så langline der er jo ikke så velkomment, men i en åpen park, ved stranda osv, skal jo kunne gå fint. Synes jeg ihvertfall.. så lenge det er med fornuft :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hund i langline er hund i bånd! Bra du sto på ditt! :)

Om man bruker langline med fornuft, akkurat som man bruker andre bånd (inkl flexi!) med fornuft så har man iallefall sitt på det tørre så får man bare trekke på skuldrene av de som alltid har noe de vil ha sagt! Slipper du bikkja opp i et reir så er ikke 1m bånd bra nok heller, mener jeg...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja jeg bruker det hele tiden. Bruker det alltid på området hvor man kan møte folk. Jeg holder ikke i båndet heller, men jeg føler jeg har myyye bedre kontroll med langbåndet, kontra hvis de hadde vært helt løse. Så jeg føler at langline er bånd på lik linje med annet bånd.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ååå, nå ble jeg glad :wub: Bra dere er enige, vil noen være med på tur og forklare dette til slottsdusten en dag? :wub:

Jeg er helt enig med dere, man skal selvfølgelig ha kontroll. Hadde det vrimlet av fuglereir, unger, turgåere and so on blir det annerledes, men nå var det altså meg, hunden og ja... Noen politimenn som så ut som de kjedet seg verre og han her slottsdusten som var i området. Med andre ord ingen mulighet for å skade andre enn oss selv (langliner er ikke gode å få rundt beina altså :wub: ).

Men man har altså loven på sin side, i den forstand at det "holder" å bruke langline når man går på tur f.eks på fjellet, så lenge man har kontroll på krekene? Blir liksom hakket tøffere i trynet når man tror at man vet man har rett :wub: Ååå, nå gleder jeg meg til tur i morgen! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det var flere som fikk bot ifjor for å IKKE holde i langlina når de ble oppdaget av politi/skogsforvalter. Fasken at jeg ikke husker hvor det var.. Men der mente de at langlina var fullt lovlig, MEN eier må holde i den.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette hadde vi om på Hundefaget, i lov og rett-undervisningen. Husker dessverre ikke hva som ble sagt i akkurat denne situasjonen, men loven er i alle fall åpen for tolkning! :) Hva er forskjellen på 10 m langline og 10 m flexi f eks?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva er forskjellen på 10 m langline og 10 m flexi f eks?

At man holder i flexi'n mens de fleste bare lar langlina henge bak hunden uten å holde den.

Jeg synes ikke bruk av langline kvalifiserer til "å holde hunden i bånd" dersom man ikke faktisk holder i lina. Det hjelper fint lite å tråkke på lina i det hunder setter etter ett eller annet... Så folken's - selv langlina skal holdes i hånda.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I fjor møtte jeg to hunder på tur, med langline etter seg, og eieren 100 meter bak. Lurer på hva vitsen var :)

Ser ikke poenget med langline om man må holde den i hånden, for meg er den til for å tråkkes på, i skogen fks. er det jo umulig å ikke surre seg rundt ting om hunden går i ett 20 meter langt bånd og du må holde i andre enden. Men men, loven er loven, og tolkninger hjelper jo lite.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette hadde vi om på Hundefaget, i lov og rett-undervisningen. Husker dessverre ikke hva som ble sagt i akkurat denne situasjonen, men loven er i alle fall åpen for tolkning! :wub: Hva er forskjellen på 10 m langline og 10 m flexi f eks?

Hehe, forskjellen er vel at langlina er lett å holde tak i og de fleste idioteiere mister taket på flexien sin hvis bikkja skulle rykke til :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva kvalifiserer et bånd?

Fant ikke noe bånd her om dagen, så bandt sånn innpakningsbånd fast i selen hennes og lagde et håndtak. Tinka er så liten at hun ikke kunne ha røket dette "båndet" så da burde det jo være greit?

Med andre ord, så lenge materialet båndet er laget i er sterkt nok burde det jo kvalifisere. Ang. lengde, så er det vel ingen grense. Men Hundeloven gjelder jo også i båndtvangsperioden. Så man skal jo ha kontroll over hunden sin. Altså, hvis hunden din, i langline, klarer å skade noe av viltlivet så er det jo noe som har gått veldig gærnt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det var flere som fikk bot ifjor for å IKKE holde i langlina når de ble oppdaget av politi/skogsforvalter. Fasken at jeg ikke husker hvor det var.. Men der mente de at langlina var fullt lovlig, MEN eier må holde i den.

Det siste er veldig viktig. Holder man ikke i langlinen overholder man heller ikke båndtvangen, uansett hvor lang/kort selve linen er.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så lenge det ikke står spesifikt lengden på båndet i regelverket, så gjelder langlina som et bånd har jeg hørt. Eks i boretslaget står det at det er påbudt med kort bånd, men hva er da kort bånd? :wub:

Jeg må innrømme at vi har langlina løs etter Frost i skogen, langlina våres er 15 meter lang. Frost går aldri lengre unna enn ca 10 meter, dvs langlina blir alltid liggendes rett ved beina våres på siden når vi går på en sti, altså lett å tråkke på. Går frost lengre unna roper jeg på hu og holder hu i lina, slik at hu sånn nogenlunde vet hvor langt hu kan gå unna oss.

Men er vi på en plass med barn og steder jeg vet det er mye turgåere så holder jeg hu alltid i lina, og samtidlig som hun ikke får full tilgang på lengden!

Det beste jeg ser er i Lillestrøm, der har omtrent alle hundene sine løse ved "flomvollen", og det er da i "bakhagen" til politihuset, at man ikke blir tatt der er jo et under :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette står i loven:

I perioden 1. april - 20. august er det båndtvang for alle hunder.

I dette tidsrommet skal hunden holdes i bånd, forsvarlig inngjerdet eller innestengt, uavhengig av om eier/ besitter har kontroll over hunden eller ikke.

Likevel så mener altså nesten 70% av sonens medlemmer som har stemt her at det er bra nok å ha kontroll, og ikke holde fysisk i båndet for at en langline skal være bra nok for å overholde loven? En ting er hva man gjør (de fleste er bryter denne loven uansett), men loven sier at man skal fysisk holde i båndet.

Står det kort bånd i noen regler, så tropper man ikke opp med ei line på 5 meter og mener at dette er kort bånd. Det er lov å bruke hue litt, og ikke skape problemer unødvendig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

At man holder i flexi'n mens de fleste bare lar langlina henge bak hunden uten å holde den.

Jeg synes ikke bruk av langline kvalifiserer til "å holde hunden i bånd" dersom man ikke faktisk holder i lina. Det hjelper fint lite å tråkke på lina i det hunder setter etter ett eller annet... Så folken's - selv langlina skal holdes i hånda.

Enig.

Har til gode å se noen ha en flexi hengende på slep etter hunden, mens det ofte er slik man bruker langline.

Gjør det selv jeg, med Shibaen i fjæra her.

Så jeg skal ikke rakke ned på andre som har langline hengende etter hunden uten å holde i den.

Men jeg vil ikke påstå at Linus er i bånd når jeg gjør det.

Hund med langline hengende etter seg er for meg løs hund som er noe enklere å få tak i om noe hender... :whistle:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Stemte feil jeg da for jeg trodde at det å ha kontroll var å holde i lina.. :)

Men jeg mener at når det er båndtvang så må man HOLDE i båndet :( Kunne jo like så godt ha på hunden at vanlig 2 meters bånd å bare slippe båndet.. Er ikke alltid det hjelper å tråkke på båndet hvis hunden skulle sette fart etter noe. Og får du ikke tak i båndet så er du jo ute å kjøre..

Så hold i båndet uansett hvor langt det er da gitt.. :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Joiner avdelingen for at å holde i båndet er påkrevd for å være lovlydig...

Men så har man jo uttallige ganger i tidligere debatter her oppdaget at flere medlemmer hopper og driter i båndtvangen også, så da ser jeg jo at også folk synes det er greit med langline og "kontroll". Har man god nok kontroll til å ha bikkja løs med langline i den tro at man holder båndtvangen, trenger man egentlig ikke langline. Bikkja vil aldri stikke av uansett og alltid komme på innkalling fra eier i det eier kaller inn. Er ikke dette 100% hjelper ikke langlina.

Hund i bånd og med kontroll sommerstid, og generell kontroll resten av året.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 4 weeks later...

I følge lensmannen her i bygda er langline godt nok i båndtvangsperioden. Selv skal jeg begynne å bruke bånd/langline den dagen han gjør det på hunden sin...

Viktig å ikke være bedre enn andre! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Stemmer for å holde i linen jeg også :) Pelsen her har større raduis enn de 15 metrene linen er, og ikke har vi 100% innkalling heller :) Bruker line for å gi han mer frihet enn det et 2 m kobbel gir, men holder alltid i enden. Dvs slipper jo linen om han går på feil side av et tre eller vikler seg inn i noe, men tar opp igjen linen på andre siden av treet eller med en gang han har kommet seg løs fra det han har viklet seg inn i :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
    • Jeg tror hun bjeffer når hun blir stressa. Det brukes som en protest, under stress, som et språk hun bruker for det aller meste nå på sine eldre dager. Det hender hun tisser litt inne,som regel på min side av senga. Hun skjønner ikke helt greia med å gå på do før vi skal dra lenger. Hun er vant til åpen dør til hagen, så vi må følge henne rundt for å passe på at hun gjør det hun må før vi drar. Kom på at hun heller ikke vil være i et annet rom når vi er hjemme. Hun vil ikke ligge og hvile på et annet rom,da må vi være der sammen med henne. Vi hadde en som skulle reparere komfyren her ved to anledninger. Da var mannen oppe med reparatøren,mens jeg og hundene var i kjellerstua og på soverommet. Den ene gangen hadde jeg radioen på,da fikk hun ikke med seg at han kom. Den andre gangen bjeffa hun omtrent hele tiden de tre timene mannen var her. Hun vil ha tilgang til hele huset, slik hun har hatt siden vi flyttet hit for snart 6 år siden, og stengte dører er ikke greit. Da bjeffer hun hele tiden. Hun vil ikke være på soverommet og kjellerstua med stengt dør, ikke på soverommet, og hun vil ha oversikten slik at hun kan gå der hun føler for selv. Hun er fysisk sprek, men jeg er usikker på det mentale. Hun inviterer junior til lek selv,og synes det er veldig gøy en stund,men når hun ikke orker mer,så er hun så mild at hun ikke sier i fra klart nok til den yngste. Og junior er sterkere og naturlig nok mer utholdende,så da blir det for mye for henne. Junior vil mer enn gjerne løpe, leke og herje hele tiden,så vi må inn for å stoppe det ofte. Hun begynner jo å roe seg litt mer, men er fortsatt ganske umoden som lapphunden ofte kan være ganske lenge. Og da blir det mye bjeffing. Da skiller vi de. Det er jo ikke så lett å få gjort når de er alene,og derfor tenker vi det er best for den gamle at de er hver for seg. Men,hun bjeffer når de er alene sammen og junior ligger og sover også,så hvorfor,det vet vi ikke. Det eneste som stopper bjeffingen i alle situasjoner stort sett,er så lenge hun har en frossen kong eller noe annet å tygge på. Da er det som regel stille til hun er ferdig med det, og så er det på igjen med bjeffingen. Hun elsker mat,går helt i transe og koser seg så hun er helt i sin egen verden. Så ja,det er ikke bare en ting, men det mest utfordrende akkurat nå,er at det blir vanskelig når de ikke kan være alene i samme hus. Jeg har prøvd å snakke til henne via kamera for å roe henne når hun bjeffer så mye,men da eskalerer det enda mer fordi hun ikke ser meg. Og junior blir jo med i bjeffekoret,og står da å uler. Vi har heldigvis meget tålmodige naboer, men det går jo ikke i lengden når de hører lyden inn i husene sine i timevis. Jeg synes egentlig løsningen med at den gamle har hele huset med tilgang til kjeller, mens junior har gangen med en kompostgrind mellom de burde være en god løsning, men det synes altså ikke pensjonisten vår at var greit.
    • Hva får hun for stress? Min Odin var også en lettstresset type og fungerte bedre med Eldepryl på sine eldre dager. Jeg tenker det er ganske naturlig at hun foretrekker det vante og trenger kontroll på omgivelsene med alderen. Det trenger ikke å være slutt enda, så lenge hun ikke har mye smerter og virker glad og fornøyd.  Blir det bjeffing om du har dem sammen, men begrenser området, altså ikke hele huset? Yngste begynner jo også å nærme seg voksen, og herjingen vil nok gi seg. Hvor lenge holder de på når de er alene sammen? Jeg tenker kanskje det er like greit for begge, og så får de legge seg og slappe av etterhvert?
    • Junior ligger og sover når hun er alene. Uten lyd. Den eldste har generelt mer og mer lyd med alderen. Gamlemor vil ha tilgang på hele huset slik hun er vant til. Hun finner seg ikke i å bli stengt inne på et rom,som for eksempel soverom/kjellerstue,der hun uansett pleier å legge seg. Døra må være åpen,så hun kan gå opp og ned trappa. De få gangene det har fungert på et slags vis, har junior lagt seg i gangen oppe, og gamlemor har lagt seg frivillig nede. Men,døra kan ikke være igjen mellom dem, for da blir det altså et voldsomt bråk som høres helt inn i huset til naboen.  Merker jo at hun begynner å bli litt gammel, men klarer ikke helt å tolke om hun glemmer litt noen ganger,kanskje. Syn og hørsel er det ingenting galt med,og alle undersøkelser hos veterinær er helt topp.  Har ingen forklaring på hvorfor hun bjeffer hele tiden når de er alene,  for hun er så glad i den lille frøkna. Det kan bli for voldsom leking når lillemor får overtenning, og derfor tenkte vi det var lurt å ha dem adskilt,men det vil gamlemor heller ikke. Spesielt dette prosjektet hun hadde med å meget bestemt jobbe intenst med å skyve bort kompostgrinda mellom dem for å komme seg inn til junior var litt spesielt å se på video.  Hun passer alltid på at junior har det bra, og helt siden valpen var bitteliten,har hun passet på henne som om det var hennes egen. Skal legge til at det er MYE bjeffing fra henne ellers også, ikke når vi er alene i familien, men på det meste annet. Det har blitt betraktelig verre med alder, og vi prøver å skjerme henne så godt vi kan. Vi har på radio så hun ikke skal høre så mye lyder, vi drar for gardinene så hun ikke skal få med seg alt som skjer utenfor osv. Jeg tror kanskje vi har litt skylapper på fordi vi ikke ønsker å se hvor ille lydnivået har blitt med alderen, men vi føler at hvis vi tilrettelegger nok for henne,så er hun fornøyd og har det bra. Og vi ønsker å strekke oss langt for at hun skal ha det bra. Det er mulig at alt handler om at hun er stressa,  kanskje er litt forvirret til tider,og at det er en grunn til at hun ikke klarer å roe seg.  Hun løper opp og ned trappa, bort til vinduene og bjeffer hele tiden. Så kan det bli stille litt,så er det på igjen. Når hun er hos hundepasser,så fungerer det bra, de bryr seg ikke om lyden, og hos veterinæren er hun helt rolig,og sitter med et stort smil på bordet.  På tur er hun helt rolig, ikke en lyd hvis det ikke kommer noen,da. Og inne og ute er hun stille hvis ingen kjører forbi,eller dukker opp på døra. I sommer har hun elsket å ligge hele dagen i skyggen, og sove.  Hun får metacam hver dag fordi vi mistenker artrose i et bein. Og hun får antidepressiva for stress. Beklager,dette ble nok litt rotete,  men vi har altså litt utfordringer med å forstå hva dette handler om. Er det kanskje vi som ikke skjønner at dette egentlig handler om en gammel hund som kanskje bør få slippe snart. Usikker. Faren min og svigerfar mener det.  Jeg har dratt det for langt med en syk hund før, så vi prøver å være veldig åpne for innspill. Hun virker altså som om hun har det bra når alt er kjent og slik det pleide å være. Når hun er alene hjemme slik hun var før når hun var eneste hund i heimen. Det er sjelden hun må være alene hjemme, det er ingen som er på jobb hele dagen lenger. Men,når vi tar med oss mini og drar,ser hun veldig blid ut,og går ned og legger seg med en gang.        
    • Hvordan er unghunden alene hjemme uten gamlemor? Jeg tenker at det kanskje er den yngste som rett og slett trenger mer alenetrening for å finne roen alene først. Jeg regner med dere har gjort de vanlige tingene med begge, som å gå tur eller aktivisering før dere går fra dem, har på radio, ikke for mye eller for lite plass, osv.  Hvis de er alene sammen med tilgang på kun ett rom og senger lett tilgjengelig, hvordan går det da? 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...