Gå til innhold
Hundesonen.no

hundevakt i helga:)


Saphire

Recommended Posts

Skrevet

I helga skal vi være hundevakt. Vi skal nemlig passe på svogern min sin Itialenske mynde. Han heter kratos, aka "beinrangel" :getlost:

Liten hyper søtnos som har mye armer og bein.

Vi er meget spent på hvordan det går med kattene og han, men han er vant til katt fra før så vi tror det skal gå bra. Nå får vi testet ut på forhånd før vi får oss egen hund.

Vi har hatt hunden her før en times tid også, da gikk det greit med to av kattene, de andre to gjemte seg bare. Så nå er jeg spent!

Her er iallefall bilde av den lille tassen...han er vel ca 5 mnd eller noe.

Bildet er lånt fra eieren..

Han er ikke akuratt så "tykk" at det gjør noe, men jeg trur det er vanskelig å fore han opp i denne vokse perioden!

The_dog_by_HiiP.jpg

Skrevet

Søt da! Litt tynn som du sier, men jeg har ikke peil på rasen så den skal sikkert være sånn :getlost:

Skrevet

Haha, nå har jeg et stykk GÆREN liten valp i hus. Springer frem og tilbake og er helt i hundre :banana: Jeg vet han har litt "issues" i form av at han ikke vil ut i kulda, og tisser litt inne+ at han ikke har fått så mye grenser på enkelte ting(som løpe som gal opp i sofaen og ned igjen osv). Men men, kan ikke ta tak i det på den ene helga her. Men han er nå søt da! Bare krysse fingrene for at om jeg går hyppig småturer med han så kanskje holder han seg inne :banana:

Skrevet

Da var første tissedam i gangen et faktum. Altså, jeg har luftet han to ganger på ca 5 timer nå, og han vil jo jaggu ikke tisse ute. Av nysgjerrighet, hva gjør man egentlig med slikt?? Om jeg tar han i å tisse(gjorde ikke det sist), hva burde man si/gjøre?

Skrevet

Om du tar ham i å tisse, så bare løft ham opp og bær ham ut. Og når du vet at det har vært en stund siden sist han har tisset, så ta ham med deg ut, og gå ikke inn igjen før han har tisset. Evt går du inn og har ham i bånd innendørs til han er varm, så går dere ut igjen. Fram til han tisser ute. (kan ta tid, men det er verdt det.) Så masse ros så klart, når han har tisset ute, og rett inn i varmen igjen. :banana:

Skrevet

Italienervalper er noe for seg selv, hva? :banana:

Det har blitt sagt at de ikke vokser i høyden, de når bare bakken til slutt ...

Foreslår at du lufter i bånd, og står i ro til han har tisset. Vet ikke om det er det du har gjort, eller om det hjelper, men sånne små villbasser har av og til ikke tid til å gjøre sitt fornødne når det er mye annet spennende ute å undersøke og finne på.

Skrevet

Italienervalper er noe for seg selv, hva? :banana:

Det har blitt sagt at de ikke vokser i høyden, de når bare bakken til slutt ...

Foreslår at du lufter i bånd, og står i ro til han har tisset. Vet ikke om det er det du har gjort, eller om det hjelper, men sånne små villbasser har av og til ikke tid til å gjøre sitt fornødne når det er mye annet spennende ute å undersøke og finne på.

Haha. Ja han er noe for seg selv gitt. Altså, det virket jo ikke som han ville ut en gang, tok på han dekkenet og båndet, og han så nesten bare dystert på meg som at han tenkte "må jeg ut i kulden igjen?". Og selve turen gikk i rask trav uten å ense noe som helts, turen ville han nemlig bare bli ferdig med slik at han kunne komme inn og kose seg på sofaen.

Prøvde å stå i ro ja, og da sto han på tre bein og peip mens han så stakkarslig på meg :banana: Er liksom begrenset hva jeg får gjort av underverker på en helg. Og ikke at jeg har så altfor mye kunnskaper om slikt. Men han er da 5 mnd, burde jo være husren nå?

Thihi, håper belger valp liker kulda bedre og at de har mer sansen for tur. (Noe jeg absolutt trur de har). :banana:

Skrevet

En sak er at de vokser, en annen at de noen ganger er så aktive at de 1) ikke har tid til å spise, 2) har forbrent det de spiste på fem minutter... Han får nok mer kjøtt på beina etter hvert!

Skrevet

Da var vofsen levert tilbake til eieren. Det var både kos og slit med hund i hus, slit i forhold til at han absolutt ikke var husren. Han tisset to ganger i buret sitt, tre ganger på gulvet..på en stakkarslig helg liksom. Og JA, han ble hyppig luftet, etter at han hadde sovet, sent om kveld og tidlig på morgen. Men hunden sa ikke et kløyva ord han, bare satte seg rett ned og pissa :icon_redface:

Men men, mye kos også..han var jo bare super kjælen. Men han trenger litt trening trur jeg, tissetrening, lydighet osv :lol: Jeg gleder meg mye til valpen vi skal ha en gang kommer i hus, men jeg har lært at jeg SKAL ta meg frai i 2uker slik at tissetreningen blir foretatt nøye. Og at man faktisk kanskje kan stå opp midt på natten om valpen må på do uten at man må tenke på at man skal opp tidlig dagen etter! Og bøker SKAL leses, for skal jeg ha hund så skal det gjøres "ordentlig" og jeg vil vite hva jeg driver med gitt :)

Skrevet

Hvis du synes en helg med en italienervalp som tisset inne 5 ganger var slitsomt,vil jeg bare ønske deg lykke til med belgervalp! :icon_redface:

Skrevet

Hvis du synes en helg med en italienervalp som tisset inne 5 ganger var slitsomt,vil jeg bare ønske deg lykke til med belgervalp! :icon_redface:

haha. Ikke slik altså, men altså..når valpen egentlig har vært husren, men som plutselig bestemte seg for å tisse inne når det blir kaldt ute så syns jeg det blir litt "unødvendig". Og han er jo faktisk 5 eller 6mnd gammel. Jeg har full forståelse for at yngre valper kommer til å tisse inne MASSE i starten. Men jeg syns det er anderledes når de er så små+ at det liksom er MIN hund :)

MEN, hvitt flossy teppe skal ut i tissetrenings perioden gitt, for valpetiss satt godt på teppe gitt :lol:

Skrevet

Små raser kan ha problemer med husreinheten til de er opp mot året. Mye kommer også an på hvordan eieren håndtrerer og har trent på dette. Og noen kan reagere når de er et fremmed sted, og bli litt usikker rett og slett.

Jeg syns italienerne ser så skjøre ut, at de tåler ingenting :icon_redface: Og alle de jeg har møtt står kun på tre bein og halen mellom beina. Og som nevnt, kommer det nok mer kjøtt på beina etterhvert, da mynder kan være litt tynne som unge.

Skrevet

haha. Ikke slik altså, men altså..når valpen egentlig har vært husren, men som plutselig bestemte seg for å tisse inne når det blir kaldt ute så syns jeg det blir litt "unødvendig". Og han er jo faktisk 5 eller 6mnd gammel. Jeg har full forståelse for at yngre valper kommer til å tisse inne MASSE i starten. Men jeg syns det er anderledes når de er så små+ at det liksom er MIN hund :icon_redface:

MEN, hvitt flossy teppe skal ut i tissetrenings perioden gitt, for valpetiss satt godt på teppe gitt :lol:

Ja husren hjemme? Men på nytt sted, nye mennesker da skjønner man ikke stort :)

Valpen min er 5mnd og hun ble passet i helga. Jeg sa til passet at hun er husren hjemme, men det er jo ikke sikkert hun er det hos dem på ett nytt sted og mennesker hun ikke kjenner så godt. Så lenge hunden er valp og bare 5-6mnd så synes jeg ikke det var så gærnt :P

Skrevet

Ja husren hjemme? Men på nytt sted, nye mennesker da skjønner man ikke stort :lol:

Valpen min er 5mnd og hun ble passet i helga. Jeg sa til passet at hun er husren hjemme, men det er jo ikke sikkert hun er det hos dem på ett nytt sted og mennesker hun ikke kjenner så godt. Så lenge hunden er valp og bare 5-6mnd så synes jeg ikke det var så gærnt :icon_redface:

Du har så rett. Vi er nok ikke nye folk for valpen, men stedet er forholdsvis nytt. Har vel vært på besøk et par ganger bare. Men det skal kratos ha, han er UTROLIG sosial, kosete og trygg på de fleste. Han slo seg egentlig godt ned med en gang, godtok alle kattene, og fant koseplass i armkroken min som han aldri har bodd et annet sted!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Må man alltid ta med hund som ypper til bråk på noen hunder til veterinæren for ekstra sjekk om det er noe galt fysisk? Det er ikke alle hunder den ypper til å slåss. Er en unghund på 2 år. Hunden hopper opp på ryggen til de som hun skal yppe med og når jeg da tar den ned så blir den sint og flyr på enda mere. Vi hadde håpet det skulle bli bedre etter at hunden var fylt 2 år. Men man sier at de ikke blir voksne før 3-4 årsalderen.
    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...