Gå til innhold
Hundesonen.no

Biologi 1


Benedicte

Recommended Posts

Skrevet

Det blir da ikke valp på meg denne gangen, da tispen ser ut til å gå tom. Veldig trist, men det er ikke til å skjule at jeg da får enda mer tid til valpen når den kommer, siden jeg da er ferdig med alt maset som er dette året :flowers: Tenkte å benytte meg av sjansen til å fortsette å arbeide mye dette året, og lurer litt på om jeg skal ta biologi 1. Da har jeg mulighet til å øke snittet mitt og i tillegg få et halvt realfagspoeng. Men nå er det slik at jeg tar vanlig VGS + kjemi2 (3KJ) + naturfag (VG1, forbedrer karakteren) - og hvis jeg da skal ta biologi så er jeg avhengig av at det ikke er et altfor tøft fag slik at det ikke går utover de andre fagene jeg har.

Så, er dette et krevende fag? Jeg elsker naturfag og det går enkelt for meg. At jeg fikk 4 i naturfag på VG1 er bare latskap fra min side, så det faget krever nok ikke mye fra meg. Er biologi 1 mye av det samme som i naturfag? Ser at pensum går en del på formering, biologisk mangfold m.m., og dette er jo ting jeg har hatt veldig mye om gjennom 3 år på naturbruklinje. :wub:

Skrevet

Det er vel nytt system i år (ifjor?), så vet ikke 100% sikkert hva Bio1 er, men vil tro det er 1Bi/2Bi. Det er så og si det samme som naturfag, bare litt lettere (altså minus fysikkdelen... og kjemidelen for den sakens skyld). Jeg tok 2 Bi på 6 mnd og kunne oppnå toppkarakterer uten å måtte gi noe spesielt mye for det. Det er fordi at det glir inn i alle de andre naturfagene, så det er lite "ekstra" man trenger å lære.

Egentlig anbefaler jeg å ta høyeste grad i både biologi og naturfag men da begynner det å bli litt stress ;)3Bi er i hvertfalle et suuupert fag med f.eks etologi :

Ps. jeg gikk jo også naturfagslinje (natuforvaltning/realfag), så hadde 2 naturforvaltning, 3kj, 3Bi, 3Na og 2MX. Da overlapper fagene hverandre og man forstår sammenhengen mye lettere - altså er det er fordel for ALLE fagene.

Skrevet

Nå er det mange år siden jeg gikk vgs, men biologi var ett av "sove"fagene mine, det var lett og med liten og ingen insats ble det 6 på standpunkt. Til eksamen (3bi) leste jeg vel fort igjennom boka en gang, og hadde det ikke vært for at laksemerder var hovedoppgaven som telte 50 % hadde jeg nok fått 6 der også. (fikk 5 og er fornøyd med det)

Skrevet

Jeg har 1Bi nå, og det er absolutt yndlingsfaget mitt. Ganske enkelt, men det er MYE pugging av navn og uttrykk. Liker du puggefag ville jeg absolutt tatt det. Hittil i år har vi hatt biologisk mangfold, eukaryote celler, aktiv og passiv transport gjennom cellemembranen, systematikk, formering og litt annet. Spennende emner (i hvert fall det meste), og ikke så alt for vanskelig å lære. Men som alle puggefag krever det jo en innsats. Men det høres ikke ut som om det blir noe problem :flowers:

Skrevet

Jeg synes at det er piece of cake(2BI), men jeg valgte jo å studere biologi på universitetet etter vgs, så jeg likte faget godt. En del pugg, men ikke noe veldig vanskelig. Har du tid til å lese, så fikser du det helt fint.

Skrevet

2BI var det enkleste valgfaget jeg hadde på vgs - samtidig som det var spennende :flowers: Likte spesielt den delen om hjernens funksjoner og hvordan nervene fungerer.

Skrevet

Jeg tok blant annet 2Bi og 3Bi som privatist på vgs som forberedende til vet.høyskolen, og det var knallgøy, og veldig enkelt. Veldig interessant fag :flowers:

Skrevet

Okei, tusen takk for svar! Da tror jeg at jeg tar et halvår med biologi også gitt :thumbs:

Det tror jeg ikke du vil angre på! :banana: Bio1 er ikke vanskelig, spesielt ikke om man har litt interesse for fagområdet! Et interesant, nyttig og lærerikt fag syns jeg.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Var ingen av dem fine?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...