Gå til innhold
Hundesonen.no

Pepperkakehusbilder


Guest Dratini

Recommended Posts

Skrevet

Som emnet sier, ta bilder av ditt pepperkakehus og legg det inn her. Spennende å se de forskjellige husene må vite :)

Gjerne skrive hvor stort det er (eller legg noe som viser størrelsen på det), samt annen info (f.eks. om det er kopi av en original bygning e.l.).

Spam ivei folkens :)

Skrevet

Ikke fra i år akkurat, men mitt første, og hittil siste pepperkakehus :D

Dette var altså malen, slik vi hadde planlagt det:

Men i prossesen gikk noe fryktelig galt. To fnisete jenter på kjøkkenet… trenger ikke si mer;) :):)

img_47547ed1eaa21.jpg

img_475480391612c.jpg

Så da ble dette resultatet:

img_47547f8f4f95e.jpg

img_47547f7c23855.jpg

Den homoerotiske djevelen i sin krypt…

Veggene ble akkurat passe tykke, og passe seige. Og ja, dette er ren og skjær pepperkakedeig.

img_47548020ef346.jpg

For å si det sånn, dette verket fikk ikke akkurat hedersplassen i heimen den julen.

Skrevet

Hihihi! Der kom bildet ja!

Det ble GRØNT altså!

Synes at det var litt slemt å hugge alle seigmennene i to da :)

Jeg skal legge ut bilde av mitt hus, når det er ferdig. Blir nok i morgen, for jeg må både montere og dekorere det. (Og har ikke kjøpt dekorasjon ennå...)

Jeg baker altså pepperkakehus for å bidra til den raserte pepperkakebyen her i Bergen. Har aldri levert bidrag før, men ble så irritert over at noen ødelegger en så koselig juletradisjon, at nå måtte jeg simpelten bare hjelpe til :)

Skrevet

Så utrolig tidlig ute dere er med pepperkakehus egentlig..

Næmmen du da! Har du ikke fått med deg at de pleier å lage pepperkakehusby i Bergen, den skulle åpnes neste helg. Masse barn har vært med på å lage. Natt til søndag klarte en eller annen skikkelig dust å ødlegge alle husene som var levert inn. Så derfor baker bergenserne pepperkakehus til den store gullmedaljen.

Skrevet

Åja..Det er derfor ja :icon_redface:

Dusten som ødela den! Hørte noe om at den skulle gjennoppbygges?

Det var som sagt stor pyntedag på lørdag, hvor 650 hus ble pyntet av barn. I tillegg har skoler, barnehager og privatpersoner levert hundrevis av hus, og det meste ble knust natt til søndag.

Saken har til og med blitt nevnt i utenlandsk presse, og det er jo litt morsomt:

Vandals smash gingerbread city

Egentlig skulle byen åpnes på fredag, men åpningen er utsatt til neste uke, mens vi bergensere baker det vi er gode for i mellomtiden :icon_redface:

Ups, er dette en bergenstråd? Eller en generell pepperkakehustråd? Følte jeg herpet den litt med mitt verk :S

Vi er da inkluderende, er vi ikke? :whistle:

Klart alle er velkommen til å vise frem husene sine! :rolleyes2:

(Selv om det ikke var jeg som startet tråden da :whistle: )

Skrevet

Miljøhuset var jo stilig det da! Og "veranda"/Vinduer som innbyggerne kunne titte ut :lol:

Flirer litt av tykkelsen på Lola Pagolas vegger, har prøvd det selv :icon_redface:

Eldste stesønn var så utrolig oppgitt da vi skulle knuse det, fordi han ikke klarte det :lol: Deigen var fra boka til Schønberg Erken, så det var jo skikkelig deig og veggene var solide. Taket så stort at vi fikk bare en plate i ovnen. Tok sin tid å få bygget det, men skikkelig moro! Har dessverre ingen bilder av det da :whistle:

Jeg og junior skal ha en dag med pepperkakehusbygging snart, gleder meg jeg :icon_redface:

Dette er en tråd for alle, ikke en egen "bergensk-pepperkakehustråd" (hvorfor skulle jeg lage det som er trønder selv? :rolleyes2: ). Nei, laget tråden av ren nysgjerrigehet på folks fantasi når det kommer til pepperkakehus. Det er jo så utrolig moro å lage slike sammen med barna (og så får jeg også lekt meg litt ekstra, samt spise deigen jeg også :whistle: )

Skrevet

IMG_0579-Kopi.jpg

Miljøbygget mitt *kremt*

som for øyeblikket er takløst.

(btw, jeg vet at det er driittstygt :icon_redface: )

*flire* "Miljøbygget ditt"? Jeg trodde det var Rådhuset jeg Synnøve *flire litt mer*

Når det er sagt så synes jeg det var utrolig kult! Og det samme må sies om LP's homoerektiske (eller hva i huleste hun kalte ham) pepperkakemann og dens hus. Vanlige hus er jo ikke kult - det er de andre som ruuuuler! (altså dere som nå har posta :icon_redface:)

Skrevet

Jeg pusset opp Taket og lappet hullene... (fuget? :) )

Så leverte jeg det, å det skal hete "Fargerikt rådhus" :) Mine to nevøer på 6 og 4 er hylende begeistret over at jeg malte det den fargen de bestemte :P

  • 2 weeks later...
Guest Dratini
Skrevet

IMG_0579-Kopi.jpg

Gjett EN gang hvilket pepperkakehus jeg så på innslaget fra Bergen akkurat nå da??? :whistle::wub:

Guest Dratini
Skrevet

Kan mulig vært mitt.. :P hehe, så det jeg og! :lol:

Jeg sa til sambo at han måtte titte etter "den grønne blokka" da innslaget starta, og jammen meg kom den med :ahappy:

Synnøve sitt? :)

Hvordan kan du "gjette" det? :D:thumbs:

Smått utrolig at akkurat DET ene huset jeg har sett bilde av inne her skulle være på skjermen, er vel liksom rundt 2000 pepperkakehus inne der :P

Skrevet

Jeg har kjøpt pepperkakehuset på butikken, og faren min har limt det sammen med knekk. MEN jeg har pyntet det, og jeg syns det ble fint!

post-2538-1260057562,0633_thumb.jpg

Skrevet

Jeg sa til sambo at han måtte titte etter "den grønne blokka" da innslaget starta, og jammen meg kom den med :)

Hvordan kan du "gjette" det? :D :D

Smått utrolig at akkurat DET ene huset jeg har sett bilde av inne her skulle være på skjermen, er vel liksom rundt 2000 pepperkakehus inne der :D

:) Måkke blande samboere inn i mine *kremt* spesielle bebyggelser.. :D Nå ble jeg flau her..

Ja, Var litt spesielt ja :D Skal ned å kikke en av dagene,selvom noe sier meg at hele parkeringsplassen min kommer til å bli oppspist.. :D

Skrevet

MÅ bare henge på dette - "Julegata 1 selges". selvom det ikke er selvlaget. Beste boligannonsen på lenge :)

http://www.finn.no/finn/realestate/obje ... 78369&sid=

(kluss med link ser det ut for, her er finn-koden: 20078369)

Til moderator: dette kan det vel gjøres unntak for, selvom det gjelder link til finn.no? Annonsen er gjort for et godt formål i disse juletider. Annonsøren opplyser selv følgende i annonsen: Annonsen er publisert på finn.no, under bolig, etter avtale med finn.no. PRIVATmegleren gjør forøvrig oppmerksom på at dette til tross for annonsemediumet ikke er et boligsalg

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for informasjonen!
    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...