Gå til innhold
Hundesonen.no

Bruk av jorder til trening - spørre om lov?


SFX

Recommended Posts

Jeg ser det er enkelte som benytter seg av jorder til trening, for eksempel når de skal gå spor.

Spør dere bonden om lov først, eller er det fritt fram for alle og enhver?

Tenker dere som bruker jorder på sprøyting, og eventuelle risikoer det innebærer for hunden?

Sånn, da har jeg stilt de dumme spørsmålene, så slipper andre å gjøre det :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Svarer for meg jeg,pleier aldri å spørre noen,men holder meg såklart langt unna hus å sånn.

Sprøyting har jeg ikke tenkt over noen gang,men nå blir det jo ikke sprøytet annet enn om sommeren. Vi er bare utpå jordene tidlig om våren,seint på høsten og såklart på/i snøen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg bruker en åker som også veldig mange andre bruker. For eksempel danner det seg sti over åkeren året rundt, fordi folk sykler og går der så mye. Bonden som eier åkeren irriterer seg selvfølgelig over akkurat dette, men det er liksom ikke så mye å gjøre noe med (lenger oppe på den samme åkeren dannet det seg en annen sti for en del år siden, og der er det nå gruslagt liksom). Han har flere relativt store jorder i nokså bynære strøk, og jeg tror derfor han ser seg nødt til å være litt fleksibel i forhold til at mennesker tråkker rundt på åkeren når det ikke er korn der.

Det er en del andre som lar hundene løpe løse der også, og derfor ser jeg det ikke som noe problem om jeg legger et spor eller kaster litt ball med hunden min der i tillegg.

Jeg bruker åkeren kun om høsten - etter at den er tresket, og før den blir pløyet + på vinteren, hvis det er nok snø til at jeg slipper å få møkkete hund. Derfor er vel heller ikke sprøytemidler en aktuell problemstilling for oss (selv om jeg i grunnen aldri har tenkt over det før, heller).

Går jeg spor eller tur over andre jorder enn akkurat den åkeren som er utenfor huset her, har jeg heller ikke dårlig samvittighet for det (på samme måte som jeg uten å tenke over det går i andre folks skogsområder eller ulike borettslag sine uteområder).

Vi har selv en del mål åker ved en gård i Nord-Trøndelag. Det er ikke særlig sannsynlig at folk bruker jordene der til å gå spor eller tur på (det er ikke akkurat et overbefolket område der), men om de hadde gjort det, hadde jo ikke det hatt noe å si - så lenge de ikke gjør det mens det faktisk er korn der.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er fri ferdsel mellom 15 oktober og 30 april på dyrketmark, når den er frossen eller snødekt. Trening på åkren, og ikke bare passering, setter nok de fleste bønder pris på å bli spurt om.

Ofte har de og marker som skal pløyes slik at den kan brukes utenom tiden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er så heldig at jeg leier på gård, og jeg står fritt til å bruke markene hans som jeg vil bare dem ikke er dyrket (noe han ikke trenger si en gang, for det tar jeg som en selvfølge). Jeg går også på nabomarkene, men da sørger jeg for å holde meg på motsatt side av evt bebyggelse.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Spør dere bonden om lov først, eller er det fritt fram for alle og enhver?

Tenker dere som bruker jorder på sprøyting, og eventuelle risikoer det innebærer for hunden?

Dersom jeg går på en slått åker (enten det har vært gress eller korn på den), så føler jeg at jeg gjør noe galt dersom jeg ikke har avklart det med eieren først (men joda, jeg går på åker uten å spørre når den er slått, men da føler jeg meg litt ille til mote faktisk). Jeg foretrekker derfor å spørre først slik at jeg har grunneiers velsignelse for å være der.

Jeg hadde en gang for noen år siden "tatt meg til rette" på en åker, lagt spor - og gått spor (og irritert meg over at hunden gikk så dårlig). Da jeg kom tilbake fra sporet stod bonden der og lurte på hva jeg hadde bedrevet... "Joooooo... ehhhh.. vi har gått spor, vi", sa jeg... Damen var heldigvis ikke sint eller noe sånt, men kunne jo fortelle meg at åkeren var nysprøytet :). Ikke rart hunden gikk dårlig, liksom. Heldigvis merket jeg ikke noe på henne etterpå, men jeg må vel innrømme at jeg hadde urdårlig samvittighet for at jeg hadde tvunget henne til å så spor på den åkeren.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar, folkens!

Jeg hadde selvfølgelig ikke gått når jeg ser det er sådd/spirer/fullvekst, men nå som det er høstet og beskjært er det jo noe annet. Men jeg ser aldri noen gå på jordene, utenom når snøen ligger, derfor lurte jeg på om det finnes regler. Og jeg skjønner at det er frost og snø som gjelder.

Nå aner jeg ikke hvem som eier jordene, de ligger ikke inntil bebyggelse - eller ligger ikke inntil bebyggelse som utpeker seg som eier. Så da får vi heller stå over. Det er jo nok av skog rundt jordene, det var bare fristende å gå jordespor eller trene felt på åpne områder som er litt lysere nå på høsten, særlig med lysløype og belysning på to sider av det ene jordet :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg spør helst...Vi har en husvert som eier mye marker,så rett utenfor huset er det maaange mål og gå på så mye vi vil.Han driter i det,og synes jeg var merkelig som spurte...men jeg vet at mange kan være sære på sånt og bli sure fordi man ikke har spurt.Det blir en prinsippsak at jeg spør,og somregel sier de jo ja også.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men hvordan finner en ut hvem som eier jordet? :)

Jeg har så langt bare brukt jorder der jeg på forhånd har visst hvem grunneier e.l. har vært så det har ikke vært noe problem enda. Men skulle jeg trent på et "fremmed" jorde ville jeg hørt med venner og kjente, eller om det var en gård i nærheten, gått bortom og spurt om det var dems jorde :P... Hvis jeg hadde havnet på et jorde midt i "ingentingland" så hadde jeg nok ikke vært så nøye på det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har så langt bare brukt jorder der jeg på forhånd har visst hvem grunneier e.l. har vært så det har ikke vært noe problem enda. Men skulle jeg trent på et "fremmed" jorde ville jeg hørt med venner og kjente, eller om det var en gård i nærheten, gått bortom og spurt om det var dems jorde :)... Hvis jeg hadde havnet på et jorde midt i "ingentingland" så hadde jeg nok ikke vært så nøye på det.

Jeg får sondere litt. De to jordene jeg tenker på ligger i tilknytning til lysløypa. Det ene har lysløype på to sider, skog på en og boligfelt på den fjerde - ingen åpenbar jordeeier som peker seg ut i boligfeltet. Det andre jordet har lysløype på en side, skog på en side, og skog så langt jeg kan se på den tredje - men slutten og fjerde side kan jeg ikke se, så mulig det ligger en gård der.

Jeg føler ikke at det er ingentingsland, siden enhver som passerer i lysløypa kan se oss.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg får sondere litt. De to jordene jeg tenker på ligger i tilknytning til lysløypa. Det ene har lysløype på to sider, skog på en og boligfelt på den fjerde - ingen åpenbar jordeeier som peker seg ut i boligfeltet. Det andre jordet har lysløype på en side, skog på en side, og skog så langt jeg kan se på den tredje - men slutten og fjerde side kan jeg ikke se, så mulig det ligger en gård der.

Jeg føler ikke at det er ingentingsland, siden enhver som passerer i lysløypa kan se oss.

Hmmm... Nei da er det verre. Lykke til! :)

Jeg spør hvis det er snakk om å ri der, men den problemstillingen møter jeg ikke så ofte lenger. Hvis det er snakk om gåing, så spør jeg ikke, det er jo "bare" et jorde. Så lenge det ikke er sådd noe der, så får ikke jeg dårlig samvittighet, ihvertfall.

Nei, jeg spør heller ikke om lov til å gå på et jorde, men da går jeg bare i kanten og ikke på kryss og tvers. Syns det blir noe annet om en ønsker å trene utpå jordet enn å gå tur langs det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, jeg spør heller ikke om lov til å gå på et jorde, men da går jeg bare i kanten og ikke på kryss og tvers. Syns det blir noe annet om en ønsker å trene utpå jordet enn å gå tur langs det.

Okay? Og hva er forskjellen da, sånn eksakt? :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Okay? Og hva er forskjellen da, sånn eksakt? :)

Jeg syns det er en forskjell på å gå langs en jordekant eller å bruke hele jordets flate til trening. Går en i kanten syns jeg det mer eller mindre automatisk viser litt respekt for andres eiendom (selvom det er fri ferdsel). Vil en bruke hele jordet mener jeg det er høflig å spørre først hvis det er mulig...

Men det er nå bare min helt personlige mening... Om andre spør eller ikke spør er helt opp til den enkelte syns jeg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta
Men hvordan finner en ut hvem som eier jordet? :whistle:

Tja du kan kanskje ringe kommunen og høre. Gjorde det med et hus som sto tomt som jeg ville leie og fant da ut av hvem som eide huset. Landbrukskontoret i kommmunen din har oversikt over hvem som eier hvilke jorder i kommunen

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Kåre Lise

En ser det vel litt an? Er det fremmed stubb ( slått kornåker ) eller pløyd og det er snakk om ett enkeltspor/hendelse hadde jeg ikke brydd meg med mindre bonden står å ser på. Er det derimot i nabolaget og noe som passer å bruke mer jevnlig er det jo bedre å avtale med grunneier så en unngår ev. konflikt og heller kan få bruke det mer :whistle: Noe anna er dyrka gress som er fint for innlæring av spor og som også kan brukes gjennom sommeren mellom slåttene som det er flere av og da bør man vel helst ha klarert trening med grunneier, pleier å være greit det også er min erfaring:) Her skal man være obs på gjødsling, sånne grå små korn/pellets som visstnok er drepen for nesa til biskene våre..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg mener klart man skal spørre om lov. Hjemme hos oss har det desverre blitt en vane for enkelte å ta seg til rette både med hest og hund, og dere kan jo tenke dere hvordan åkre og enger ser ut etterpå... Det som er cluet på jorder er at det skal slås til våren, og derfor er det jo ugreit om gresset blir helt nedtråkka av folk og fe. Nå har jeg kanskje litt sterke meninger om dette fordi jeg faktisk er odelsjente på en gård, men ja, spør om lov :P Du skulle fått lov på et par av våre enger, i allefall om høsten og vinteren, og etter slåtten ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tja du kan kanskje ringe kommunen og høre. Gjorde det med et hus som sto tomt som jeg ville leie og fant da ut av hvem som eide huset. Landbrukskontoret i kommmunen din har oversikt over hvem som eier hvilke jorder i kommunen

Jeg får gjøre meg mer kjent i området, så jeg kan si hva området heter, utover "det jordet i lysløypa" ;) Vi er for så vidt også på flyttefot, så jeg kan jo heller vente med problemstillingen til vi har innlosjert oss på nytt sted, hvis det er jorder der.

Jeg mener klart man skal spørre om lov. Hjemme hos oss har det desverre blitt en vane for enkelte å ta seg til rette både med hest og hund, og dere kan jo tenke dere hvordan åkre og enger ser ut etterpå... Det som er cluet på jorder er at det skal slås til våren, og derfor er det jo ugreit om gresset blir helt nedtråkka av folk og fe. Nå har jeg kanskje litt sterke meninger om dette fordi jeg faktisk er odelsjente på en gård, men ja, spør om lov :P Du skulle fått lov på et par av våre enger, i allefall om høsten og vinteren, og etter slåtten :blink:

Takk for tilbudet - litt langt, bare... :blink:

Takk for svar, folkens! Jeg følger magefølelsen og den medfødte sjenansen, og står over dette jordet. Vil ikke risikere verken sprøyting i nesa eller sure jordeeiere.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Aha, takk for utfyllende svar! Kanskje jeg skal prøve ut dibaq da, gir diverse brusk som tygg så det burde gå fint. Eller prøve med farmina. Dyrere for, men man gir vel kanskje mindre mengder av det? Valpen her vokste enormt fort på vom, men vet jo ikke om det var pga. maten eller tilfeldig, valper vokser jo fort. Var såpass at hundeluftere i nabolaget kommenterte på veksten 😅
    • Dibaq, ja. Jeg er godt fornøyd med kombinasjonen av pris og kvalitet, med unntak av manglende kondroitinsulfat. Det er noe de fleste for (inkludert mer kjente og anerkjente for som Vom og Alpha Spirit) har altfor lite av. Stoffet finnes rikelig i brusk, så gir tilskudd av rå frosset eller tørket hals/føtter fra kylling/kalkun og ører/haler fra diverse dyr for å kompensere. Ellers er jeg veldig begeistret for Farmina, men en må være litt forsiktig for å unngå voldsom vekst av det. Min fikk en skremmende, massiv growth spur da jeg foret bare på det en ukes tid. Skjøt i været og la på seg. Veldig høy næringstetthet og kaloririkt, så lite slingringsmonn før det blir for mye av det. Pga DCM-skandalen i forbindelse med kornfrie for, hvor det å fore på f.eks. Acana -ansett som et premium høykvalitetsfor, rost opp i skyene for kvaliteten - medførte strukturell hjertefeil på en mengde hunder, så har jeg valgt å kombinere flere ulike typer for å gardere meg bedre dersom det i ettertid skulle vise seg å ha vært noe gærnt med noen av dem.  Farmina har kornfrie varianter, til forveksling lik skandaleforene, men har også tilstrekkelig med carnitin/taurin/metionin, og de inneholder ikke hele belgfrukter eller belgfruktproteiner - mistenkt for å være anti næringsstoffer som hemmer opptak eller syntese av andre aminosyrer og proteiner. Farmina inneholder kun stivelsen fra erter, og ekstrahert og isolert stivelse skal være bare stivelse, uavhengig av om det kommer fra hvete, ris eller erter. Nødvendig for å kunne holde de andre ingrediensene bundet sammen til kibble.  Om den voksne hunden ender på perfekt størrelse med perfekt leddet perfekt skjelett, perfekte organer og perfekt pels vet jeg jo ikke ennå, men avføringen er ihvertfall perfekt :)
    • Takk for godt tips om godbitpung! Skal se om jeg finner noe liknende. Hadde samme erfaring som deg med vom, veldig hard avføring som virket ubehagelig å trykke ut. Tørrfor fra Dilaq, er det Dibaq du mener? Vurderte nemlig dette foret selv. Kan ikke så mye om hundeernæring, men syntes ingrendiensene så ganske bra ut og foret er rimelig. Men kunne ikke lese noen erfaringer med det på nett, og det føltes skummelt å prøve et så ukjent formerke. Du er fornøyd altså?
    • Vi har hatt fremgang på flere områder denne uka, bl.a. pelsstell. Tålmodigheten med kamming og raking har økt dramatisk. Han liker det ikke, men det virker som han har forstått at det er et nødvendig onde og en slags act of kindness fra min side, og er mer tålmodig med det. Nå holder det med en utbetaling per kammede og rakede bein, en for ryggen, en for magen og en for brystet, totalt 7 skjeer med Vom for å få kammet og raket hele hunden, unntatt skjegget, som det koster minst fire skjeer Vom å få kammet grundig gjennom.  Ny milepæl er napping. Skal ikke påberope meg å være noen kløpper ennå, men får det da til på et vis, og til min gledelige overraskelse liker han å bli nappet.  Ellers har vi fått mye sosialisering/miljøtrening med hester og fremmedfolk på territoriet denne uka, med camp/landsstevne på gården. Han har roet seg betraktelig ned og er progressivt desensitivert til situasjonen gjennom å få trøkket ansiktet fullt av godis og spise 1-2 måltider om dagen fra gresset rett foran paddockene, mens folk traver rundt med utstyr og for, og leier hester frem og tilbake. Fra å være heftig begeistret og vilter nysgjerrig med mye vokal de første dagene, til å være nær nonchalant nå på slutten - en pen utvikling. En god hjelp var hestenes nedlatende forrakt mot ham da han begynte bjeffe på dem. De gjorde hesteekvivalenten til det menneskelige uttrykket 'himlet med øynene og fnøs foraktelig' mot den lille drittungen som lagde sånn irriterende lyd. Den reaksjonen der fra dem sved på en annen måte enn tilsvarende reaksjon fra meg, som han har reagert på med MER vokal, for å gjøre det tydelig hva slags emosjonell abuse og omsorgssvikt sånt er fra primær omsorgsperson. Å "få" den der fra hestene var noe annet. Den fungerte på en annen måte fordi det ikke kom fra meg. En stor takk til hestene for hjelpen med å utvikle litt manerer. Han fikk til og med hilse snute mot mule med et brødrepar han har vært på nikk med i noen dager. Var veldig forløsende for ham, og roet ham betydelig ned i nærheten av dem.  Han er fortsatt ganske sosialt inkompetent, though. Klønete. Forsøkte kjefte og true seg til å bli hilst på og kost med her om dagen. Kroppsspråket hans var forvirrende. Ledig halvhøy hale i halvhurtig bevegelse. En slags mellomting mellom avventende vurdering, irritasjon og gledesbevegelser. Så satte han i en vokal som fremstod som truende dersom en skulle sammenlignet med mange andre raser. Ikke en dyp og alvorlig morsk voktervokal - det er ingen tvil om hva han mener når han bruker den - men et mer prososialt toneleie ispedd knurrebrumming, mot to unge kvinner som kom for å møkke en paddock. Mens han stod der og tilsynelatende kjeftet litt truende på dem, lett å tolke som territorial for den som ikke har hørt hvordan ekte territorial fra ham høres ut, så vrikket han på rumpa som i genuin gledeslogring, samtidig som han lagde de lydene der. Han forsøkte dundre meg å kjefte og true dem til å komme kose med ham, og hadde en forventning om å lykkes med det. Skjønner hvorfor mange beskriver gruppe 2 raser som: "Kan være dominant." Det er ikke så mange andre ord en kan beskrive det der med enn nettopp 'dominant'. Attitude.  Han fikk ingen uttelling for det der da, og begynte sutre og sytebjeffe da de gikk.  Kortbuksene har blitt kortere, fordi han satte seg i en fersk tyggisklyse på bussholdeplassen. Konsulterte Grok om frisyren og lurte på om den kunne generere et bilde av den optimalt estetiske måten å klippe en riesenschnauzer på, med en 2020 jeansmote silhuett på beina. Dialogen ble lang, men samme hvor omstendelig jeg forklarte, så klarte den ikke forstå at i den virkelige verden..  Så jeg forklarte og forklarte og la ved det eneste bildet tatt denne uka, kun for å vise den AI'em hva jeg mente: Jeg ville se om den kunne komme opp med en kul overall look som passer bedre med de kortbuksene der enn den typiske rasefrisyren. Jeg vet den er godt trent på visuell estetikk. Den KAN former og linjer. I forsøket på å veilede den til å forstå spurte jeg om den kunne vise meg forskjellen på å klippe en hunds naturlige pels til en silhuett av 2020 women's jeans fashion og på å kle en hund i hundeklær av jeansstoff.. ..så inntil videre beholder vi bare Lady og Landstrykeren looken med skjegg og bart og spaniel ører, til de ukonvensjonelle kortbuksene.
    • Leter med lys og lykte etter Mentalitetsboken av Ingalill og Curt Blixt, Kenth Svartberg. Noen som har den? Er også interessert i andre bøker innen språk og adferd - hundepsykologi:)
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...