Gå til innhold
Hundesonen.no

klær på små hunder.


~Marlene~

hva synes dere om klær på små hunder  

19 stemmer

  1. 1.

    • det er unødvendig!
      5
    • synes det er nødvendig i kalde dager
      14


Recommended Posts

Det kommer vel mer an på pels og sånn enn på størrelse vil jeg tro :D

Noen hunder fryser, andre hunder fryser ikke. Noen hunder er tilpasset kaldt klima, noen er det ikke. Klær er greit for hunder som fryser spør du meg :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har en liten hund (nakenhund), og JA,- å la være å ha klær på han om vinteren ville vært dyreplageri.

Har en stor nakenhund også, og han tåler en del "vær", men på det kaldeste må han også kles på, eller hvis han skal være passiv ute over tid. Kjenner folk med dobermanner, boxere, ungarsk wizla mm. som også sier at hundene deres fryser på det kaldeste, og må ha dekken. Så selv om småhunder blir nedkjølt raskere, så er jo pelstypen viktig også, ikke bare størrelsen. :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Klær på bikkjer ser creepy ut. Klær er for mennesker, ikke dyr.

Men at det er dyreplageri blir å ta i for mye.

Dekken og potesokke er jo forståelig, noen raser trenger litt ekstra varme på kalde dager.... Men "søte" klær i forskjellige varianter.. skjørt, luer osv er bare kvalmt. (menneskeliggjøring av dyr generelt gjør meg litt uggen. :D ) Latterligjøring av hunden..

For min del that is.

Bikkja bryr seg sikkert ikke no særlig så lenge det ikke hemmer den på noen måte.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Klær på bikkjer ser creepy ut. Klær er for mennesker, ikke dyr.

Men at det er dyreplageri blir å ta i for mye.

Dekken og potesokke er jo forståelig, men "søte" klær i forskjellige varianter.. skjørt, luer osv er bare kvalmt. (menneskeliggjøring av dyr generelt gjør meg litt uggen. :D ) Latterligjøring av hunden..

For min del that is.

Bikkja bryr seg sikkert ikke no særlig så lenge det ikke hemmer den på noen måte.

Bare lurer.. Synes du det er verre å ha på hunden en ullgenser enn et dekken? :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg holdt på å kjøpe en dødskul olacaps til Loke her om dagen.

Den ville sett rå ut på han :D

Men så er jeg redd han hadde blitt mobbet av de andre hundene...

Jeg ser ikke noe galt i å stæsje opp bikkja litt så lenge den ikke finner det ubehagelig 8)

Loke hadde hatt ca1000 kule halsbånd hadde han ikke vært så langpelset :D

Jonas har en kul ullgenser og et dekkken.Han trenger det virkelig...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg holdt på å kjøpe en dødskul olacaps til Loke her om dagen.

Den ville sett rå ut på han :D

Men så er jeg redd han hadde blitt mobbet av de andre hundene...

Jeg ser ikke noe galt i å stæsje opp bikkja litt så lenge den ikke finner det ubehagelig 8)

Loke hadde hatt ca1000 kule halsbånd hadde han ikke vært så langpelset :P

Jonas har en kul ullgenser og et dekkken.Han trenger det virkelig...

Om det er noe spesielt med belgere og aggressivitet?

Det var faktisk 3 stk som skulle drepe Diego i dag på utstillingen.

Og da gikk vi bare forbi dem. :-o

Eller er det bare noe gale med utseende til Diego? :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det ser 5 ganger så latterlig ut, ja.

Les hva jeg skrev igjen, har en følelse av at du mistforsto meg.

Synes det ser 5 ganger så behagelig ut jeg... Jeg synes også det er 5 ganger så behagelig å ha på meg en myk ullgenser enn en stiv jakke, og det samme synes hunden min. Jeg fatter bare ikke hvorfor det ser mer latterlig ut med genser enn med dekken. Tror de aller fleste hunder trives bedre med genser i alle fall, og det er vel det viktigste?

Nå er det nå en gang sånn at vi mennesker driver og drar inn hunder til omgivelser og klima de overhodet ikke er lagd for, og da må vi jo også ta best mulig vare på dem. Man kan jo mene hva man vil om det, men sånn er det nå bare.

Skriver ikke spesielt til deg altså Rimfrosthuldra :P

Er forøvrig helt enig i at bikini på hunder er noe stort tull, da det ikke har noen funksjon.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå er det nå en gang sånn at vi mennesker driver og drar inn hunder til omgivelser og klima de overhodet ikke er lagd for, og da må vi jo også ta best mulig vare på dem. Man kan jo mene hva man vil om det, men sånn er det nå bare.

Og dette kan man utmerket klare uten å latterligjøre de stakkars kreka ved å kle de ut som menneskebarn. :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

jeg brukte genser på speedy i fjor når det var som kaldest.. har dekken til ham og men det er stivt og ekkelt og han liker ikke gå med det, genserne er lettere å få god passform, ivertfall til mine hunder..

ja dette med belgere.. vi var og så på k-test her for en tid tilbake og der var det en galning.. hehe den fikk ikke gå gjennom ruta offisielt fordi den prøvde å ta dommeren...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg synes det er greit hvis det er kaldt og hvis hunden fryser. Men jeg synes at det er dyreplageri å ta på hunder klære fordi eieren synes det er gøy, og at det er mote. Når det er kaldt har hunden gjerne på dekken, genser eller lignende. Men noen tar faktisk på dress, balettklår og lignede bare for moro. I USA er det mange butikker som selger fler koleksjoner og moteklær til hund. Å da blir dt veldig lett mote.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

tja det kommer jo litt an på hunden og hvilke pels den har.

på de hundene vi har er det totalt unødvendig med klær på for de har mere enn nokk pels.

men er de korthåret og små(som f.eks. Kine sine) så er det fullt forståelig at de får på seg noe klær(forde om enkelte kan se litt snåle ut), forde at små hunder blir veldig fort nedkjølt i forrhold til store hunder.

så nei jeg er ikke noe i mot klær på hunder hvis en har hund med lite pels. (tenk hvis vi skulle ha kledd på hundene våres da, se for dere en Samojed med strikke genser på :D ).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jepp.Det er mye skrot i rasen desverre...

Loke er helt motsatt.Han bare elsker alle hunder(og mennesker)

Men vi sliter litt med belgerens dårlige rykte.Mange tør ikke la hunden sin hilse på min uansett hvor mye han danser av glede,og det har jeg egentlig forståelse for. Jeg er litt skeptisk til å la bikkja mi hilse på belgere selv :wink:

Fikk jo helt panikk jeg..

Begynte å lure om det var noe ved Diego at de plutselig skulle angripe han.

Men har sett mangen vrak av belgere jeg også.

Dumt det er sånn. :D

Det er en sånn fin rase, dumt at det skal ødelegges av gemyttet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dekken og/eller genser på hunder er i enkelte tilfeller helt nødvendig. Selv har jeg en rase som tåler en del, men å forvente at en kinesisk nakenhund, en whippet eller en chihuahua f.eks. skal gå hele den norske vinteren igjennom uten klær på og uten å fryse er latterlig.

Om det er dekken eller genser, det spiller ikke så stor rolle, så lenge det varmer og ikke hemmer hundens bevegelse. En genser er sikkert mer behagelig å ha på, og varmer jo også frambena/potene litt.

Men å ta på hunden klær bare for at "det er så søtt" - det syns jeg er forkastelig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ser så mye rundt omkring små hunder med klær av diverse slag, og jeg er bare blitt vant til det. Bryr meg ikke så mye om det. Hvis de har sko på og slike merkelige ting, så ler jeg litt. Er jo ikke nødvenig da. Ser jeg klær på større hunder legger jeg mer merke til det. Men vanlig hundeutstyr er best. ALt annet blir bare for eierens del, at eieren syns det er søtt, kult osv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • "Vi har hatt en fin dag," var hva jeg tenkte da jeg tok bilde av Ede som leker konge på haugen i solnedgang etter en fin tur. Han liker leke kongen på haugen, uten å bry seg om mutterns småhysteriske worries for å utvikle HD i nedoverbakke, så får håpe det kommer litt mer snø før det blir bart.  Apropos bart, så har han heldigvis fortsatt det, men resten.. Jeg vet ikke hva jeg skal si.  Etter en god treningsøkt avsluttet med freestyle til musikk var det altså dags for å trene mer på maskinklipp -_-  Trodde det skulle bli riktig med den innstillingen, altså. Var sååå sikker på at det ble riktig lengde,  men nei. Da skaden først var skjedd var det ikke så mye annet å gjøre enn å fullføre.  Ede har nå skikkelig måne, og jeg holdt på å le meg ihjel av synet og flausen i å lage en sånn klovn av han. Han ble veldig utilpass av at jeg lo så fælt og tisset på gulvet twice uten noen forvarsel etterpå.  Tok bilde fordi det var sjeldent. Han pleier ikke ha uhell inne. Det der kom som en reaksjon på min reaksjon på hvordan han ble seende ut av den tabben min. Vel. Det går likar no, etter masse kjærleik og forsikringer om at alt er bra. Han endte med å like følelsen av å få nuss og suss og kos rett på huden på hodet hvor det før var masse pels.  Planen videre: Ut på nettet for å shoppe ekstrautstyr til maskinen. Forsikre Ede om at mamma vil alltid være glad i deg selv om de andre ler seg skakke av hvordan du ser ut nå. Akuttfase omsorg for å hindre utvikling av PTSD fra dette er øverste prioritet den nærmeste tiden. 
    • Gratulerer! Og lykke til framover.
    • I dag blir Lexi 6 år! 🥳  vi fikk ikke tatt noen prøver i fjor, og trente ikke så mye som vi har gjort tidligere. Men i år SKAL vi ta en prøve 😂  vi sliter fremdeles med stress og det vil vi sikkert alltid gjøre, og jeg må alltid minne meg selv på å være rolig i lydigheten og ikke belønne for «mye» 🙈  Har så vidt begynt å tenke på hund nr 2. Var egentlig bankers på malle, men nå etter 6 år med stress så har jeg tenkt bitte litte på schæfer selv om jeg egentlig har sagt at jeg ALDRI skal ha det pga pels og lyd 😂 Har litt tid å være forvirra på heldigvis  😂  Men utenom stress i trening så er hun virkelig verdens beste, snilleste og enkleste hund ❤️❤️               
    • Det finnes et potensiale her for at det du driver med bare bygger utholdenhet og du får en mye-vil-ha-mer-situasjon. Om intensjonen din er å slite ut hunden hver dag, finnes det andre ting du kan gjøre. Har ei venninne som nettopp startet i hundekjører-VM på Røros. Hun snakker mye om å spare unge hunder for høy påkjenning ala høy fart over lang strekke, om man ønsker å beholde hunden en stund. Tips kan være å trene start og stopp, myk start så det ikke blir kraftg rykk i lina, passeringer, tempoendring osv. Variasjon er også noen som kan vurderes, å bare drive med kjøring/trekk kan fort bli for ensidig belastning. Men jeg driver ikke med hundekjøring så mitt beste tips er nok å få deg et medlemsskap i en hundekjøringsklubb og tren med/lær av de.
    • Det er veldig opp og ned med iver og motivasjon for gjøre noe på cue. Noen ganger er han superflink og kjapp og ivrig, andre ganger gir han inntrykk av å ikke forstå hva jeg vil. To skritt frem og ett tilbake. Det går fremover. Første skamklipp ble begått i går. Ble altfor kort på beina og jeg mistet guiden på raseklippen fra oppdretter, nå er han lik lengde over det hele. Eller i teorien lik lengde overalt. Finner stadig lengre tuster her og der. Maskinklipp er mye vanskeligere enn jeg trodde, fordi ålemarken har masse soft spots han absolutt ikke vil ha den maskinen borti. Å gå over med saks var en nervepirrende løsning, da ålemarken mangler konseptforståelse av hva skarp gjenstand er for noe. ..men det gikk da. Han er forbausende rolig og medgjørlig hva angår klipp med saks. Ingen bestikkelser nødvendig.  Vi har fått øvd på å ha maskinen på hodet og ørene, uten å tørre faktisk klippe noe der før jeg er sikker på å få fullføre. Det var tidkrevende å få tillit til å føre maskinen på hode og kinn i det hele tatt. Å stå heeeelt rolig mens muttern kløner og knoter med å barbere pent virker som en like tidkrevende prosess som å få en voksen border collie til å slutte gjete på impuls.  Fikk etter mye feiling også lov til å holde og fikle med pelsen mellom øynene. Vi skal nemlig ikke noen bart i panna, eller monobrow, som den yngre garde kaller det. En kjekk herremann har velfriserte øyebryn. Hvor lenge vi må trene på å holde hodet rolig mens jeg fomler og lugger i pelsen der før muttern tør å åpne saksen så nært øynene hans, det aner jeg ikke, men det blir neppe denne uka.  Labbene tok vi med saks. Forbausende enkel å ha med å gjøre i den prosessen der.  Vi måtte helt til andre siden av byen for å få tak i nappestål. Blir også en læringsprosess. På turen fikk vi tatt flere ulike busser, bl.a. med bevegelig gulv. Helt kewl med det.  Mye lyd inne på butikken da vi møtte en svensk lapphund på 5 måneder. De to ville hilse og leke, men Ede husket at han skal bli veloppdragen herremann og tok oppgavene på alvor da muttern ba om fot og posisjonsbytter med ryggen til den andre som bare ble geiliedet ut av det ene mennesket i paret sitt istedenfor å tilbys alternativ adferd der inne i situasjonen. Ede oppdaget også at det er bedre å snakke med dyp, lav stemme, og valgte fortsette kommunisere med lavmælt herrerøst istedenfor øreskjærende bjeff da han oppfattet kontrasten i mutterns humør og at sistnevnte kommunikasjonsform faktisk var lønnsom.  Tok en spasertur gjennom sentrum og møtte et troll muttern synes var et fint motiv, men da telefonen var fisket frem fra lomma hadde Ede mistet interessen, så muttern måtte kline litt chillballs utsatt for klimaendringer på trollet for å få ham bort til det igjen. Ede ble forvirret og lurte på hva jeg egentlig ville. Fikk ikke det fine motivet jeg så mens telefonen lå i lomma, men han ble stående lenge nok til ETT bilde, og det ble som det ble, med skampklipte bein og forvirret valp fra en dårlig vinkel.  Nye eventyr og nye muligheter i morgen.   
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...