Gå til innhold
Hundesonen.no

Utgangsstilling


Iago

Recommended Posts

Skrevet

Hvordan får man til en korrekt innsitt og en BRA utgangstilling?

Skjønner det er brukt diverse metoder rundt omkring og har sett noen treningsvideoer men ingen fremgangsmåte. Har sett videoer der hunden flytter kun bakparten rundt etter bena til eieren mens de har kontakt.

Tusen takk på forhånd.

Skrevet
Hvordan får man til en korrekt innsitt og en BRA utgangstilling?

Skjønner det er brukt diverse metoder rundt omkring og har sett noen treningsvideoer men ingen fremgangsmåte. Har sett videoer der hunden flytter kun bakparten rundt etter bena til eieren mens de har kontakt.

Tusen takk på forhånd.

Forferdelig tungvint å forklare med bare ord. I "Din Hund" av Järverud, og sikkert i den tykke klikkerlp boken til Canis, så kan du finne en fin forklaring, og sikkert også illustrasjoner. Enklest er jo å si "sitt" til hunden, for så å stille deg opp slik at hunden sitter i utgangsstilling. Si ønsket kommandoord og gi godbit :rolleyes2: Skjønner?

Skrevet
Forferdelig tungvint å forklare med bare ord. I "Din Hund" av Järverud, og sikkert i den tykke klikkerlp boken til Canis, så kan du finne en fin forklaring, og sikkert også illustrasjoner. Enklest er jo å si "sitt" til hunden, for så å stille deg opp slik at hunden sitter i utgangsstilling. Si ønsket kommandoord og gi godbit :rolleyes2: Skjønner?

Skjønner. Men er denne metoden effetktiv, og skjønner hunden det? Skal jeg kjøpe Lydighets trening i teori og praksis fra Canis, men har ikke fått gjort det enda.

Skrevet
Skjønner. Men er denne metoden effetktiv, og skjønner hunden det? Skal jeg kjøpe Lydighets trening i teori og praksis fra Canis, men har ikke fått gjort det enda.

Det siste først, den boken er ingen vits å invistere i. Kjempetungt stoff, er til å sovne av alle de utrykkene og fine begreper som blir brukt. Men er du akedemiker, så lykke til hehe :) Gå på biblioteket og lån Din Hund av Järverud heller, jeg synes iallefall den boken er enklere skrevet :rolleyes2:

Og om du kan lese svensk, så er jo svartbergs.se et godt alternativ. De skriver på en enkel og grei måte, og de er flinke!

Skrevet
Det siste først, den boken er ingen vits å invistere i. Kjempetungt stoff, er til å sovne av alle de utrykkene og fine begreper som blir brukt. Men er du akedemiker, så lykke til hehe :rolleyes2:

Jeg synes ikke den var tung som du skal ha det til. Det er en tjukk bok, men den er da ikke så tung og lese! Ikke må man lese alt i et strekk heller, og den er fin å bruke som "oppslagsverk". Der finnes en hel haug av hundeeiere som sverger til den boken, så noe må den jo ha for seg. Og langt i fra alle er akademikere :)

Skrevet

og bare for å forvirre deg; det står to fine oppskrift i Svartberg's "Med sikte på 10:an" , en for de som vil være utlukkende uten lokking, og de som vil bruke lokking.

Det enkleste Mathea er å finne noen å trene med og finne ut hva som passer best for deg og hunden din.

Skrevet
og bare for å forvirre deg; det står to fine oppskrift i Svartberg's "Med sikte på 10:an" , en for de som vil være utlukkende uten lokking, og de som vil bruke lokking.

Det enkleste Mathea er å finne noen å trene med og finne ut hva som passer best for deg og hunden din.

Takk Margrete.

Ja, jeg vet. Det er bare det at det er svært dårlig kurstilbud her i området. Og det er vanskelig å komme seg til hundeklubben, den ligger to mil unna og det er veldig dårlig busstilbud her i bygda. Men vi forsøker, har faktsik planer om å begynne på LPtrening etter hvert :rolleyes2:

Kassemetoden! På bloggen til Canis-Morten, hundetrening.no, høsten 2007.

Skal se om jeg finner det.

Skrevet

Kan jo skrive litt om hvordan vi gjorde det. Har ikke brukt kassemetoden eller lignende - men har tenkt å lære henne bakpartskontroll også, har bare ikke kommer så langt enda.

Brukte den veggmetoden jeg da.. Trente intill vegg slik at hun lettere ble sittende riktig. Og roste masse masse for det.

Gikk opp en vegg med holdter og masse ros for riktig, og så ned igjen - da kommer hunden automatisk bort fra veggen igjen, slik at vi trente uten vegg på vei ned. Og da klikket jeg bare for de beste holdtene, og økte kravene gradvis.

Nå har vi kommet så langt at vi ikke trenger veggen lenger, og setter hun seg feil nå så klikker jeg ikke. Da liksom 'kommer hun på' hvordan hun egentlig skal sitte og spretter inn på riktig plass med et forventningsfullt uttrykk i øynene.

Kjempegøy :whistle:

Lykke til :)

Skrevet

Takk for svar, Marie. Ja, det er nok gøy når hunden forstår det. Håper vi bare kommer oss et steg videre snart, og at hun forstår det. :whistle: Vi har litt komunikasjonsproblemer.

Skrevet
Kassemetoden! På bloggen til Canis-Morten, hundetrening.no, høsten 2007.

fikk du til med den metoden du ?? :) Jeg fikk det ikke til jeg.

-Milla sto med frambeina på kassen.

-Jeg flyttet meg rundt kassen, hun flyttet seg rundt kassen.

-Jeg tenker DETTE går jo supert!

-Nå skulle vi la hunden røre p bakbena uten av rørte oss, skjedde det? Nei :)

Milla mente at hun alltid skulle stå parallet over meg, grr.. :whistle:

Skrevet

Er hunden din klikkervant/vant til å shapes? Isåfall burde hun jo prøve ut selv når du venter henne ut. Ellers, det jeg gjorde var å bevege meg litt forsiktig, som om jeg skulle til å ta et steg til høyre, men ble stående, og klikket når han beveget seg.

Skrevet
fikk du til med den metoden du ?? :P Jeg fikk det ikke til jeg.

-Milla sto med frambeina på kassen.

-Jeg flyttet meg rundt kassen, hun flyttet seg rundt kassen.

-Jeg tenker DETTE går jo supert!

-Nå skulle vi la hunden røre p bakbena uten av rørte oss, skjedde det? Nei :P

Milla mente at hun alltid skulle stå parallet over meg, grr.. :D

Det er jo fordi det er det du lærte henne (antageligvis)

For at hun skal lære at hun skal inn på siden din, så må du lære henne nettopp det. Når hunden begynner å flytte seg lett rundt boksen med forbeina oppå så kan man gå vidre, og da burde man jobbe mot at hunden jobber seg inn til siden din - og etterhvert belønner man bare når hunden får kontakt med foten din. Slik lærer de å flytte seg etter, og derifra er det bare å jobbe videre med rygging, innkalling, fvf, holdter, starter osv osv osv :P

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...