Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet
8 hours ago, Sofiea said:

Har de mye vakt eller vokt i seg?

Er intressert i collie langhåret.

Tror ikke jeg er den rette til å svar som kun har en halv collie langhår (:P), og ellers ikke har særlig mye erfaring med rasen, meen - jeg har ikke merket noe i min i hvert fall! 

Og sånn bortsett fra det, så står det helt klart flere collier på ønskelista mi :wub::wub::wub:

  • Svar 207
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Så fin langhår du har Taz  Han klarer seg vel fint med den pelsen? Her er min Langhårede Collie Kensington Gate Tokyo By Night. Til vanlig kalles han bare Mikke. Han fyller 1 år 24. november 2015

Nei, man er ikke det. Ofte hjelper ikke tygde så mye, om ørene er veldig vanskelige, da hjelper det som regel å lime men man må jobbe kontinuerlig hele tiden til de er nærmere året.  Nei, det har m

@QUEST bare for deg 

Posted Images

Skrevet
På 12/6/2019 at 1:48 AM, Sofiea skrev:

Har de mye vakt eller vokt i seg?

Er intressert i collie langhåret.

Nei, det vil jeg ikke påstå. Mine passer på tomta si, men er ikke ille. De bjeffer på noen få utvalgte (stakkar?), og gir seg med en gang jeg sier "stille". Så det er ett varsel, og når jeg sier det er okei stopper de rimelig greit. Inne, ute på tur, i bilen osv er det aldri noe slikt :) Jevnt over veldig stille og behagelige, kontra mye annet.

Skrevet

Jeg merker at jeg synes det er mye lyd i colliene jeg har møtt. Ikke bare bjeffing, men piping, og sutring. Jeg tenker ikke på den som en stille rase, egentlig som en sheltie bare større utgave.

Skrevet
Akkurat nå, Debbie skrev:

Jeg merker at jeg synes det er mye lyd i colliene jeg har møtt. Ikke bare bjeffing, men piping, og sutring. Jeg tenker ikke på den som en stille rase, egentlig som en sheltie bare større utgave.

Oi, ikke møtt de samme vi ? Jeg har og møtt mange som prater mye, for de liker å prate/uttrykke seg, men jevnt over synes jeg ikke collien er den jeg assosierer med mye lyd, og ikke i nærheten av sheltie for min del :)

Skrevet

Min prater MYE, men sutrer aldri. Babler og brummer i vei når hun er glad - om det er fordi hun treffer noen hun kjenner, leker med favorittleka eller blir klappa på akkurat rette plassen, og alle vi har møtt synes det er veldig sjarmerende :) Mammaen hennes er helt lik! 

Skrevet
Akkurat nå, Salka skrev:

Min prater MYE, men sutrer aldri. Babler og brummer i vei når hun er glad - om det er fordi hun treffer noen hun kjenner, leker med favorittleka eller blir klappa på akkurat rette plassen, og alle vi har møtt synes det er veldig sjarmerende :) Mammaen hennes er helt lik! 

Ja, dette hørtes ut som typisk collie for meg ? De er veldig på å uttrykke seg, men dette er jo ikke negativt ladet lyd, synes jeg ?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...