Gå til innhold
Hundesonen.no

Leela og Ramos


jma

Recommended Posts

Skrevet

Dette er våre hunder. :whistle:

Leela er en dogo canario tispe på 3 år, med masse fart i. Hun liker å jobbe, og vi trener litt lydighet, trekk og litt agility.

Har planer om å ta grunnkurs i RIK med henne, men har nylig funnet ut at hun har forkalkninger i ryggen. så vi får se hva det blir til. :lol:

wp-trening

180370-5-1241986697112-n500.jpg

180370-3-1247058980066-n500.jpg

180370-5-1248126690317-n400.jpg

Ramos er en Presa Canario på snart 10 mnd. han er en rolig og trygg type. Liker å ta livet med ro.

Han er feilpelsa da, skal jo egentlig være helt korthåra :P

som liten valp

180370-4-1236596927233-n1000.jpg

180370-1-1247921431622-n500.jpg

180370-5-1248126520110-n400.jpg

Ramos liker å bade

180370-4-1246353491906-n600.jpg

Begge to, for et par mnd siden :P

180370-1-1239439571349-n500.jpg

Skrevet

tror kanskje jeg har lagt ut bilder av leela her før, men det er så lenge side, husker ikke helt :whistle:

Skrevet

Så ulike de er til å være basicly samme rase. Tispa er veldig "amstaff" i hodet mens han har et mildere uttrykk. Men kan være det hvite i ansiktet hennes som gir henne det uttrykket hun har, litt "strammere" enn han.

Får håpe forkalkningen ikke hindrer dere i å trene da.

Flotte hunder. Likte badebildet av gutten. :-)

Skrevet

vel, leela har ca 50% av de samme linjene som ramos har faktisk.

Det er mye surr med disse to rasene pga presa canario har blitt solgt som dogo canario til norge.

så leela er etter rene presalinjer selv om hun er registrert som dogo.

Rasen gikk i to rettninger da den skulle rekonstrueres ( er jo en utdødd rase som ble rekosntruert på midten av 1900 tallet ca.), så idag har vi presa godkjent i ukc og dogo godkjent i fci.

mange tror det er akkurat de samme hundene, men det ligger litt forkjellige raser bak, som har blitt brukt i rekonstruksjonen.

Ramos er jo en "throwback" etter majoeroen (spansk gjeter/vakthund) eller spansk mastiff, som har blitt mye brukt i rekonstruksjonen av presaen (det ser man på hans lange pels og smale snute/hode).

og det hvite hos leela kommer fra engelsk bulldog, så det er nok mye bulldog i henne ja, og hun er litt som en forvokst amstaff :whistle:

men ser man en typisk dogo og en typisk presa så er forskjellen der, men de er ganske små ja.

dogoen har litt mer heng og er litt tyngre. presaen er litt mer "spentsig" i kroppen og har ofte hvite tegninger.

typisk dogo

http://www.riocha.org/krom8.jpg-for-web-NORMAL.jpg

typisk presa

http://www.k9madness.com/images/stories/firo1.jpg

Skrevet

Tror du har postet bilder her før ja. Men de er jo ikke mindre flotte fordi! :whistle:

Titter litt på forskjellige raser, og har skummet forbi disse et par ganger. Jeg liker de godt, men er litt skeptisk, litt på grunn av fordommer. :lol:

De er hovedsaklig vakt/kveghunder, er de ikke?

Evt, for å si det på denne måten:

Vi skal ha en litt større hund (har nå en dsg) som blir "avansert familiehund", som jeg kaller det. Kos, lek, trekk og kløv. Lydighetstrening en til to ganger i uken. Rallylydighet og kanskje litt agility kun på hobbybasis. Lang tur (2t +) minst en gang i uken, kortere turer på rundt en time ellers. En til to fridager i uken (den må ihvertfall tåle det).

Selv har jeg sansen for vakthunder, og litt varsling gjør ingenting. Jaktinstinkt vil vi helst ikke ha noe særlig av. Heller ikke pelsstell.

Ridgeback står på lista, men utgår antagelig pga. jaktinstinktet.

Pinscheren er med, men er litt for liten, og litt for lite værbestandig ift. pelsen.

Appenzeller sennenhund har vi sett på (grosseren er muligens litt for stor), men da må vi importere fra Sveits eller Tyskland...

Tror du en kanarifugl, uh, hund, kunne passe oss? Krever de mye aktivisering fysisk? Mentalt?

Skrevet

før ble dem brukt som vakthund og kvegdriver på gårdene på canariøyene.

nå blir dem brukt mest som vakt og forsvarshunder.

hvis dere er god forberedt på en dominant, stor og sterk hund så tror jeg absolutt det kan være noe for dere ja :whistle:

det er en del jobb med sosialisering og miljøtrening, samt at man må være konsekvent med dem.

men de er utrolig gode familiehunder, og veldig gode vakthunder.

hvor mye vakt det er i dem, og hvor aktive de er kommer nok litt ann på linjene, og hva oppdretter fokuserer på.

presaen er nok skarpere og litt mer aktive enn dogoen. Men når man motivert begge raser, så kan de brukes til nesten hva som helst.

jeg bruker jo som sagt tispa mi i lydighet, trekk og agility. vi har også trent litt freestyle. jeg vet også om flere dogoer som har gjort det veldig bra i spor.

og i utlandet blir dem brukt i forsvartrening.

det som er deilig med dem er at de har en god av og på knapp. de er rolige inne og aktive ute. så de krever ikke kjempemye aktivisering, men noen av dem krever nok litt.

Skrevet
hvis dere er god forberedt på en dominant, stor og sterk hund så tror jeg absolutt det kan være noe for dere ja :)

Sosialiseringsbiten er nok ikke noe stort problem, men jeg er ikke sikker på om en dominant og sterk hund er det rette for oss. Og så er den fysisk større enn jeg trodde. Men kommer nok til å titte på den igjen.

Skrevet

ja, det skal jo i utgangspunktet være en middels stor molosse.

men det blir jo fort litt størrelse på dem forde. tispa mi er ca 62 cm høy, og veier ca 53 kg. hun er en cm for høy.

Men tispene ligger vel på ca 45-50+ kg, og hannhundene på ca 50-60 kg. :)

på dogoen har dem jo tatt vekk maks vekta av en eller annen grunn.. :)

så der er det minimum 40 kg på tisper og minimum 50 på hannbikkjer.

Skrevet

Synest de er fine jeg :)

Men for de som er intr i dogo, er det bare å stikke innom hurumsletta 02.08.09, da er det rasespesial der. Mange fine hunder og kjekke folk å snakke med. Får et annet inntrykk når man ser de "live". :) kommer nok noen presaer der og forhåpentligvis

Skrevet

:)

ja jeg gleder meg til helga. jeg skal iallefall prøve å få med meg både dogoen og presaen :)

kan legge ut en rasebeskrivelse av presaen under rasetråden jeg, men litt bilder. ser det ligger en dogo tråd der fra før :)

Skrevet

tusen takk :)

ramos er jo bare litt over 9 mnd da, så kan nok hende de ser mer like ut når han er blitt voksen. :)

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...
Skrevet

Jeg må legge inn noen treningsvideoer av vovvene våre. er jo ikke denne type rase som blir forbundet med lydighetstrening feks, men de er faktisk ganske flinke :lol: Ramos lærer fortsatt de basic tinga, og Leela kan ganske mye, men trenger litt korrigeringer innimellom. Hun har veldig godt fokus iallefall.

http://www.youtube.com/user/jaymaa85#p/a/u/0/d0cOvHkOqDg

http://www.youtube.com/user/jaymaa85#p/a/u/1/WS2i40Ibt1E

http://www.youtube.com/user/jaymaa85#p/a/u/2/pXELnbU9UgM

http://www.youtube.com/user/jaymaa85#p/u/3/iLO31HP-HbE

åsså litt freestyle/surr med leela. haha

http://www.youtube.com/user/jaymaa85#p/u/5/cX_UJBEFno0

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...