Gå til innhold
Hundesonen.no

Hundebil til student


Benedicte

Recommended Posts

Jeg er på jakt etter en hundebil, men jeg ikke peiling på dette området. Det eneste jeg vet er at jeg vil ha noe som er billig å kjøpe, ideell til å ha flere hunder i, billig i bruk og er driftsikker.

Det blir selvsagt en bruktbil siden jeg ikke har allverden å legge ned.

Jeg har sett litt på varebiler, ala peugeot partner-type.

peugeot_partner%20origin.jpg

Har også tittet på ford mondeo stasjonsvogn.

Noen som har forslag eller innspill?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville mye heller gått for en varebil enn en ford mondeo hvertfall. De ruster som bare det!

Dessuten får du faktisk ganske så nye og fine to-setere til en billig penge iforhold til vanlig stasjonsvogn. Også bruker de gjerne litt mindre drivstoff. :icon_confused:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

WV Caddy er en god bil! De koster kanskje litt å kjøpe, men er gode å kjøre, relativt driftsikre, og heller ikke så veldig dyre eller vanskelige å reparere. Ellers skal Citröen Berlingo være en grei bil, litt billigere og litt dårlige enn Caddyen. Peugeot Partner skal også være greie biler, men franske merker er vel kjent for at de fort faller sammen når de har kjørt over så og så mange km. Hilsen Renaulteier:p

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Partner og Berlingo er nøyaktig samme bil, bare med forskjellig bilmerke satt på, i følge pappa.. Og han ønsker seg sånn og det er et positivt tegn, da bil er en av hobbyene hans :icon_confused:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Enig m dette om franske biler.. Myyye comfort og grei pris - men blir fort dyre og ramler ifra hverandre når de får noen få år på baken. (Men sikkert noen som er heldigere enn meg og mine "fransmenn" da...)

Jeg ville heller vurdert VW Caddy, Ford TransiT Connect eller en Toyota Yaris (vare) - hvis man tenker seg bil i den størrelsen.

Selv leter jeg i det større sjiktet - så jeg kikker på Hiace eller Transporter...

Lykke til (mye biler tilgjengelig der ute akkurat nå - så det sies at det er nå man må slå til....)

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har en citröen berlingo fra 2005. Synes jeg fikk mye for pengene, når jeg kjøpte den i fjor sommer. Har vært litt uheldig med flere trøbleting med servoen, men ellers er jeg kjempefornøyd. Har et dobbeltbur baki til mine to Dvergschnauzere, og dansplass i tilegg.

Synes den var litt stor, første dagene jeg hadde den, men nå tenker jeg ikke over det i det hele tatt.

Lykke til i biljakten!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tja, jeg har en VW Golf stasjonsvogn, og er veldig fornøyd med den. Den har iallefall plass til to medium/store bur bak (plass til 2 stk basenjis i hvert bur), pluss event. baksetet.

Driftsikker, drøy på dieselforbruk, og ingen problemer med den.

Nå må vi dog selge den da vi er blitt fler i familien og må bruke min bil til å dra vogna med- noe den ikke er sterk nok til.

Du kan få kjøpe om du vil :icon_confused: (underkant av 100.000) er ikke helt sikker på prisen enda.

Den har kjørt 150.000 og er en 2002 modell. Diesel, automat med skiboks.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har selv hatt en Citroen Berlingo og har nå en Partner. Veldig greie biler med tanke på plass. og drivstoffgjerrige. Men herk ellers... Det er ikke holdbare biler, og man må ut med peng på utgifter og slitasjer ganske ofte. Nå er vår Partner godt holdt og alle servicer er fulgt. Men det er likevel småting som dukker opp som gir ekstra utgifter.

Jeg ville anbefalt Toyota Yaris Verso. Det skal visst være veldig gode biler. Både plass og forbruksmessig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har selv hatt en Citroen Berlingo og har nå en Partner. Veldig greie biler med tanke på plass. og drivstoffgjerrige. Men herk ellers... Det er ikke holdbare biler, og man må ut med peng på utgifter og slitasjer ganske ofte. Nå er vår Partner godt holdt og alle servicer er fulgt. Men det er likevel småting som dukker opp som gir ekstra utgifter.

Jeg ville anbefalt Toyota Yaris Verso. Det skal visst være veldig gode biler. Både plass og forbruksmessig.

Yaris Verso er nok gode og billige biler. Men jeg syns det er dårlig plass til å være en "sånn" bil. Det er trangt forran og altfor dårlig plass bak (kommer nok veldig på hvordan man utnytter plassen, men uansett).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vår Yaris verso er i følge pappa det beste kjøpet vi har gjort. Billig, sprek og billig i bruk. Vi har den modellen med større vindu bak (syntes den som var linket til så litt mindre ut baki en vår òg). Du har jo sett buret vi har i avensisen (det Tia delte med Aris), og vi får det inni, og kan fortsatt ha et bur og et uts. telt bak det. (Se selv når jeg skal på Moss HK, haha).

Men som nevnt er ikke førermiljøet det store, jeg savner veldig A/C, men tror en vifte til sigarettenneren fra biltema til en hundrelapp kan funke greit å evnt ha foran eller bak til hundene underveis. Men den er ikke spesielt deilig å kjøre langt med (lenger enn østlandsutstillingene) synes JEG :blink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er 175 cm høy, og har kjørt i både Caddy, Berlingo, Fort Combo, Fiat Doblo.. Null problemer med plass på førersetet - såfremt man ikke er en av disse som må mærmest ligge ned, da...

Ang. Yaris'en så er den nok merkbart mindre enn de andre vi her snakker om, men for ett menneske og en hund eller to/tre bør det jo ikke være noe problem..

Mercedes har vel også en sånn liten "pizzabil", tror jeg...

Lykke til med valget!

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har selv hatt en Citroen Berlingo og har nå en Partner. Veldig greie biler med tanke på plass. og drivstoffgjerrige. Men herk ellers... Det er ikke holdbare biler, og man må ut med peng på utgifter og slitasjer ganske ofte. Nå er vår Partner godt holdt og alle servicer er fulgt. Men det er likevel småting som dukker opp som gir ekstra utgifter.

Jeg ville anbefalt Toyota Yaris Verso. Det skal visst være veldig gode biler. Både plass og forbruksmessig.

Jeg hadde Renault Kangoo før (ca samme bil som Partner & Berlingo). Jeg hadde ikke noen store utgifter med den før den bikka 80000 - da kom alt ramlende på bånd, og jeg måtte ut med 15 000 fort. I tillegg fikk jeg ikke brukt noen av mekkekompisene mine til jobben da de skyr franske biler som pesten.

Jeg kjøpte meg Yaris Verso i desember, veldig ny bil, hadde knapt gått 19 000. Jeg er storfornøyd. Jeg er 175 høy og har aldri tenkt over at det er dårlig plass foran i den bilen. Vet at noen høøøøye mannfolk synes de må brettes litt for å få plass i passasjersetet, men skal de sitte på med meg får de like det eller la være :blink: Jeg har gooood plass baki, selv om jeg har et sveiset dobbeltbur baki der. Buret står helt inntil gitterveggen forrerst, og med åpninger mot sidedørene. Da utnytter jeg plassen best, synes jeg, og buret står fint og stødig. Den bruker lite på mila og er den 5 mest driftsikre minibilen ifølge NAFs medlemsblad for noen uker siden. I tillegg slipper jeg å tenke på at hundene ikke kan sitte i bilen på sommerstid da bilen har gitter mot forsetet (mot rute i mange andre varebiler) og vinduer på begge sider bak. Jeg anbefaler uten tvil Yarisen!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har også Yaris Verso og syns nok at det er litt dårlig plass foran (men absolutt ikke noe problem for mine bein!) men det er også mulig å snu hektene til skilleveggen og dermed få 10cm ekstra. det hjelper godt for de som har lange bein.

Toyota er kjent for å være veldig driftsikkert, svært lite feil. En kamerat av meg jobbet på verkstedet til Toyota, men skifta over til annet merkeverksted da han syntes det var kjedelig med de få feila som var på toyota...

Familien har forresten en Renault og der har det drøssa på med feil etter 70 000km. Blir dyrt i lengden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Alle disse varebilene har gjerne litt mindre kvalitet enn personbiler, da de er lagd for å være billige i innkjøp.

Men men det er jo supre hundebiler om du finner en som ikke har gått så langt, og ser ut som om den har blitt tatt litt vare på. Renault/Peugeot/Renault er vel ganske like. Toyota Yaris og VW Caddy er gjerne regnet for å ha litt bedre kvalitet.

Ulempene er at Yaris er litt mindre, mens Caddy er litt dyrere enn disse andre.

VW Touran varebil er jo også fine hundebiler. Og de er opprinnelig personbiler som er bygget om til varebil her i landet,

så de har litt mer komfort, lydisolering osv...

Også har vi Ford Connect som jeg kjørte i 4 år på jobben, og vil absolutt ikke anbefale.

De brukte mye diesel og hadde endel feil.

Hvis du går for en sånn varebil vil jeg anbefale deg å se etter en som har gitter-skillevegg, istedenfor tett vegg med plexiglass. Da har du mye bedre luftemuligheter for hunden...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass

Litt avhengig av hvor god råd du har, så er det i mange tilfeller god butikk å lease bil. Vi leaset en vw caddy i fem år. Da betalte vi ca 30.000kr i innskudd og rundt 3000kr pr mnd i 5 år med fri km. Etter 5 år kjøpte vi ut bilen for kr 4500,-

Om man har ett enkeltmanns foretak får man også trekt fra leasingsutgiftene på skatten, så det er en meget lukerativ avtale for mange.

Caddy er en ok bil fram til 150.000km. Hvis jeg skulle kjøpt caddy i dag, hadde jeg gått for den litt dyrere modellen med dieselmotor og 90 hk. Jeg hadde 70hk bensinmotor, funker helt greit det også, men noe mer servicejobb om du ikke skrur selv. Vi fikk flyttet skilleveggen max tilbake, da fikk gubben (194 cm) plass også. Har kjørt langturer over hele norge, litt støl, men ikke den værste opplevelsen.

Jeg har ett favorittmerke og det er Mitsubishi, driftsikre supre biler som går og går. God plass, god komfort, knall biler. Om du ikke trenger 4wd så er jo space wagon en flott bil med masse plass om du går for varebil, finnes også i diesel.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har en Toyota Yaris Verso varebil og er temmelig fornøyd med den. Den har snart gått 300 000, er kjørt på alt fra asfalt (bykjøring) til en god del offroad til/fra brukstreningene og i en del snø, tilogmed på plasser hvor folk ikke kjører sine firhjulstrekkere... (Jeg har en ide om at folk ikke kommer seg fram rundt om fordi de er dårlige sjåfører.. Ikke fordi bilen ikke greier det :icon_cry: ) Ja, den er litt lav, ja, den har litt liten motor hvis du skal laste veldig mye tungt og ja, den har ikke verdens største plass bak. Men den er billig å ha. Jeg bruker 0,6l/m på langkjøring (med tungt lastet bil og litt ekstra god fart på finske grusveier), og 0,4/0,5 på bykjøring når jeg kjører litt økonomisk. Vi har plass til tre hunder; en ridgeback og to aussier, samt to pulker og overnattingsutstyr +mat til oss og hundene for 14dager på fjellet inni bilen. Skiene og dragene til pulkene har vi på taket.

Som jeg kan huske har jeg skiftet noen gummipakninger her og der, bremseklosser, filter, batteri og andre sånne slitedeler. Ikke noe større. Bilen er min trofaste venn, og jeg er sikker på at jeg må skyte den før den forlater meg :getlost:

Nå ønsker vi oss større bil, men da tenker vi på en lang Hiace eller noe sånt. Mye fordi vi gjerne skulle hatt en 5seter og samme bagasjeplassen. Og mye fordi en i huset snakker om en RR til om noen år... Også er Yarisen litt småtrang til min sambo som er 190cm høy. Ikke noe værre enn at han overlever å sitte på i 10t da. Bilen kjøpte jeg før han kom inn i livet mitt.

Jeg er faktisk veldig glad i bilen min jeg! Min trofaste venn:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...