Gå til innhold
Hundesonen.no

BC bet en bit av nesen på kvinne


tulip

Recommended Posts

"Minst én av de involverte i episoden er kjent for politiet fra før. "

Tyder vel kanskje på at det er noen som ikke er helt riktig skrudd fra før av, som kanskje har fått en hund de ikke helt takler å ha..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tyder vel kanskje på at det er noen som ikke er helt riktig skrudd fra før av, som kanskje har fått en hund de ikke helt takler å ha..

Tenke jeg også, for det er høyst unormalt at en BC (egentlig alle hunder) går til angrep og biter folk i ansiktet. Er nok mer med denne saken enn hva som står i media.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tenke jeg også, for det er høyst unormalt at en BC (egentlig alle hunder) går til angrep og biter folk i ansiktet. Er nok mer med denne saken enn hva som står i media.

Det er vel egentlig mindre unormalt enn vi liker å tenke på (har selv sett bc bite folk i nesa jeg...), men enig i at det nok er mer til saken enn vi vet. Men det er det jo egentlig alltid...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fryktelig kjip kroppsdel å miste ... Huff! Men som IW sier, det høres kanskje ut som om mange ting har blitt håndtert feil, og som så har utviklet seg til en veldig dum situasjon. Også det at politiet ser an hva som har skjedd forut for bittet, viser vel kanskje at det var mer her enn det artikkelen sier? Uansett er vel BC, i likhet med mange andre raser, en rase som lett kan "tippe over", som kanskje kan være ekstra sårbar for feil behandling, og kan bli snappete, og det er jo ikke til å komme bortifra at endel Bordere har et noe ustabilt gemytt kanskje, så jeg kan jo se for meg at feil handling + feil handling + dårlig timing + uflaks kan føre til en sånn situasjon.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 month later...

Har hatt gard med sauehold og BC i gjeterarbeid over noen år. En nokså alment kjent sak i dette brukshundmiljøet at gjeterhunder har som spesialisert gjeteratferd å snappe/ klapre med tennene foran nesen på sauer - kanskje særlig lam - for å "advare" dvs. stoppe/snu dem dem i et knipetak. f.eks når de prøver å bryte ut av flokken som er gjett sammen.

Ikke ustabil atferd, men et nyttig instinkt i brukssammenheng.

Under gitte omstendigheter kan selv en bruksBC komme til å bruke denne atferden for å ha koll på mennesker også.

Kanskje særlig når de blir gamle og "opptuktelsen" begynner å vike for instinktene.

En av ungene fikk seg f.eks to gode striper på hver side av nesa en gang han ved et uhell ramlet over en (eldre) hund som sto over matfatet i en krok. Bare flaks at tippen ikke fulgte med.

Vi har hatt for vane å konsekvent ikke ha eldre hunder inne når det har vært livlig barnelek/fremmede barn på besøk - uansett mas for å få leke med hunden.

Her: sannsynlivis en BC som har følt seg presset av noen grunn og vil advare - kanksje en eldre BC - og kanskje i kombinasjon med en eier som ikke har lagt vekt på, eller hatt kunnskaper om, å sette denne typen atferd "på kommando" - har oversett den - eller kanskje oppmuntret den, - har syntes det var tøft når hunden advarte på denne måten...

...og så kommer dagen da hunden ikke klarer å beregne avstand til nesa...

motorikk og syn blir heller ikke bedre med alderen som kjent.. eller den har vært ung, oppspilt og "ukyndig" på hvor grensene går - bokstavelig talt: hvor nesa ender.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan henge meg på anbefalingen om Collie, men vær nøye på valg av oppdretter og linjer. Det er ikke å stikke under en stol at det finnes mentale brister innad i rasen. En god collie derimot er en enormt kjekk hund å ha! Så gå seriøst inn og møt hunder i flere settinger og se hvordan de tar ting, eventuelt om de har en MH så er jo den fin å få sett om de har filmet den f.eks. 
    • Tiden flyr og lille bebbisen blir snart året. 😱 Hun er fremdeles kanskje 6mnd i sitt eget hode da. 😂 Dagens agenda så slik ut 😴 etter å ha trent litt på fokus med bestekompis whippeten Leo som distraksjon, og så gått ett spor i nytt terreng etter en god times pause i bilen. 😁    Tidligere i mars når vi passet på ett lite småbruk. Fant en fin foss!   et par fra den lille uka vi hadde snø her sørvest. 😂
    • Life's a beach, og når det er kaldt og surt og blåser, så har vi den for oss selv, så det var ikke så ille, men det var ikke så vel heller, for Ede har ikke store radiusen (0-2m) eller masse interesse for å utforske omgivelsene selvstendig, så aktivitet begrenser seg mest til mutterns fremdriftstempo og kastearm. Det som er dårlig med det er det samme som er bra med det. Borrelås klengete er dog veldig å foretrekke over selvstendig på vift i sin egen verden. Bonus for egen helse å måtte løpe litt og være mer aktiv for å gi Ede mer av aktiviteten han trenger.  Virkelig ikke så mye å melde fra en stadig mer rutinepreget hverdag sammen. This is it nå, liksom.  Ede har begynt gå på turbusser helt selvstendig, flink opp trappen og går rett til plassen sin på midten. Trenger finne en smart måte å trene på å rygge i vinkel, for å komme inn mellom seter. Mestrer vi ikke det, så må vi stå over en buss om det er barnevogner og bagasje på den plassen der.  Å gå ned trappene på tur ut av bussen ligger lenger frem i tid. Han har gått ned bare sju trappetrinn i sitt liv så langt, og de var av normal bratthet. De tre veldig bratte trinnene på turbussen vil han fortsatt bæres ned. Nærmer seg antakelig 150 kg valpevekt nå, slik det føles i armene mine. Trenger derfor begynne lære gå de tre bratte trappetrinnene ned på egenhånd også, ellers vil han finne veien ned der på den harde måten, fordi jeg er evig optimist og vil at some point overvurdere min egen evne til å bære ham ned der. Seriøst, han begynner bli tung å bære i armene. Fordi jeg er idiot har vi KUN løftet med hodet til høyre side, hele livet, og dermed mesteparten av vekten hans på den svakeste armen min. Å snu for å bære motsatt vei er et alvorlig avvik i prosedyre som må rapporteres og meldes og klages på og ankes i flere runder før vi etter en lang godkjenningsprosess kan vurdere prøve på den måten.  Å bli bært på såkalt påssarygg (trønder, sjø) har vi begynt få litt dreisen på. Ede synes det var skummelt i starten, men har begynt like å leke ryggsekk nå. Aberet er at jeg har utnyttet jukkeangrep bakfra for å shape det inn. Usikker på om han tør gjøre det der foran et publikum på bussen. Han er jo i den alderen. Å vise affeksjon for foreldre er veldig pinlig. Mulig han heller vil reise med buss til evig tid enn å ta den flausen der for å komme seg ned trappen.  Vi får se. Det finnes antakelig en viss mengde NomNoms som i bunnen av den trappen der vil vekke den nødvendige motivasjonen til å klare komme seg ned de trappetrinnene selvstendig i en fei. 
    • Dette handler mer om uenighet. Jeg håper du sier nei til dette. Om du hadde visst at hunden skulle brukes til å produsere blandingskull hadde du ikke skrevet under. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...