Gå til innhold
Hundesonen.no

Drøbak-valp til kongefamilien


Maretingen

Recommended Posts

Skrevet

Hehe.. Ja, hva skal man si? Det er jo ganske tydelig nok en gang at media velger ut de tingene som passer for dem.

Etter så mange diskusjoner som har vært om denne planlagte blandingsavlen, så velger de selvfølgelig et innlegg hvor en eier er fornøyd med sin bare måneder gammel valp. (Noe som bare skulle mangle, og sier lite om blandingsrasen.)

  • 2 weeks later...
Skrevet

Jeg ble rimelig skjokkert over nyheten der!

punkt 1) kong Håkon er nkk`s høyeste beskytter og NKK sier: at de vil bevare de sunne og RENRASEDE hundene... (!)

Så kommer dette til å gå utrolig utover avel på denne labradoodle, for dette kommer nå til å bli veldig populært siden tronearvingen har kjøpt seg en slik... Så da vil vel prisen på en labradoole bli høyere enn på labrador og puddel, som papiyork og pomahua er dyrere enn de renrasede hundene som er blandet..

Noe som mange oppdrettere har funnet ut, å dermed slipper å forholde seg til en evnt. raseklubbs anbefalinger, premieringer, undersøkelser osv... Så derfor er det ingen utgifter nesten, som renrasende går igjennom..

Da jeg var å importerte en hund, så kom det faktisk en labradoodle fra amerika, samtidig med min, jeg var virkelig overraket over at en svenske faktisk importerte en slik hund til sverige..

Jeg kom i snakk med henne på arlanda, å da sa hun at det var populær blanding og penger rett i lommen, for hun ikke trengte værken sykdomstester eller premieringer å enda selger de til full pris av som labrador eller puddel...

Jeg var så forundret, men nå forundrer plutselig ingenting meg lengre, har sett så mye rart i hundemiljøet i de 15 årene jeg har vært der, at jeg må bare la meg slutte å sjokkere..

Men dette med at kronprinsparet har valgt noe slik, enda faren er nkk`s høyeste beskytter, skjokkerte like mye som når Trude Mostuen gikk ut i vg å fortalte at bl.hunder er sunnere enn renrasede for de ikke går på utstilling og ikke avles etter en standar... :icon_cry:

Det må da 2 renrasede hunder til for å få en blandingshund, desverre er ikke avl så enkelt at du har 2 bokser, hiver i alle gode kvaliteter i en boks og alle negative i en boks, for å riste den positive boksen og så sette det inn i tispen igjen..

Så de evnt. blandingene vil jo også dra med seg både positivt og negativt av de 2 rasene som blandes... Å hadde vi ikke hadd utstillinger, ja da skulle jeg etterhvert ha sett hvordan vinklene og overlinjen på disse hundene ville blitt, beinmassen må være der for at en hund skal fungere, selv om han er blandingshund...

Nei dette sjokkerte faktisk til å med meg :lol:

Skrevet
punkt 1) kong Håkon er nkk`s høyeste beskytter og NKK sier: at de vil bevare de sunne og RENRASEDE hundene... (!)

Det er noen tiår siden vi hadde noen kong Haakon i Norge. Det har vært en kong Olav siden da, og den nåværende kongen heter Harald. Kronprinsen derimot, han heter Haakon. Kronprinsen var NKKs høye beskytter frem til 2005, i følge denne siden:

Kongefamilien viste stor interesse for hundesport, og i 1907 var kong Haakon og dronning Maud til stede på utstillingen i Kristiania. Senere fortsatte de kongelige å besøke utstillingene med jevne mellom-rom, og kong Haakon ble også med tiden NKKs høye beskytter. Kong Olav overtok den rollen da han ble konge i 1957, og fram til 2005 var det kronprins Haakon Magnus som opprettholdt forbindelse mellom hundesporten og kongehuset.

Skrevet
Her kan man sende en melding til HKH Kronprinsen og kronprinsessen. Om meldingen blir videreformidlet til dem, kommer vel litt an på hvor mange som engasjerer seg i samme sak? Enda større gjennomslag får det vel om mange nok skriver brev (for hvem gjør vel det nå til dags).
Skrevet
Her kan man sende en melding til HKH Kronprinsen og kronprinsessen. Om meldingen blir videreformidlet til dem, kommer vel litt an på hvor mange som engasjerer seg i samme sak? Enda større gjennomslag får det vel om mange nok skriver brev (for hvem gjør vel det nå til dags).

Bra!

Skrevet

Og dette skrev jeg:

Jeg leser med interesse i dagspressen om Kronprinsfamiliens planer om å anskaffe hund. Det håper jeg blir til glede for familien. Samtidig håper jeg at Kronprinsfamilien er seg sitt ansvar som rollemodeller bevisste. I denne sammenhengen vil det si å sette seg inn i hvilken signaleffekt det kan ha dersom de velger en såkalt "labradoodle" fra Drøbak hundepensjonat. Jeg håper kronprinsparet har satt seg grundig inn i debatten omkring denne "rasen" og nevnte virksomhet før de eventuelt støtter den gjennom å anskaffe seg en slik hund.

Med vennlig hilsen...

Skrevet
Og dette skrev jeg:

Jeg leser med interesse i dagspressen om Kronprinsfamiliens planer om å anskaffe hund. Det håper jeg blir til glede for familien. Samtidig håper jeg at Kronprinsfamilien er seg sitt ansvar som rollemodeller bevisste. I denne sammenhengen vil det si å sette seg inn i hvilken signaleffekt det kan ha dersom de velger en såkalt "labradoodle" fra Drøbak hundepensjonat. Jeg håper kronprinsparet har satt seg grundig inn i debatten omkring denne "rasen" og nevnte virksomhet før de eventuelt støtter den gjennom å anskaffe seg en slik hund.

Med vennlig hilsen...

Jeg skrev også noe lignende. Får håpe flere her inne gjør det samme, så får vi krysse fingrene på at det påvirker avgjørelsen.

Skrevet

Litt synd at de spesifikt nevner puddelklubben her. De er liksom en instans som har mest å tape og mest å vinne på dette. Puddel har jo vært "kongehunder" i Norge før. Så man kan få inntrykk av at dette er mer misunnelse og bitterhet over tap av prestisje.

Guest Gråtass
Skrevet
Litt synd at de spesifikt nevner puddelklubben her. De er liksom en instans som har mest å tape og mest å vinne på dette. Puddel har jo vært "kongehunder" i Norge før. Så man kan få inntrykk av at dette er mer misunnelse og bitterhet over tap av prestisje.

Jeg er uenig med deg, jeg oppfattet det derimot som puddelklubben ønsket å gi ut saklig, korrekt informasjon slik at ingen skal føle seg lurt i ettertiden. Jeg syns det var ett godt innlegg i debatten fra NKK. Nå er jeg forsåvidt likegyldig til hva kongefamilien gjør og representerer, men jeg er prinsipiellt motstander av avl på blandingshunder. Uansett hvem som kjøper dem..

Skrevet

Ja, innlegget fra NKK var godt. Men faktisk synes jeg retrieverklubben eller hvem som helst andre enn spesifikt puddelklubben burde uttalt seg. I den grad det siller noen stor role.

Skrevet
Ja, innlegget fra NKK var godt. Men faktisk synes jeg retrieverklubben eller hvem som helst andre enn spesifikt puddelklubben burde uttalt seg. I den grad det siller noen stor role.

Personlig ser jeg ingen forskjell på om det er hverken puddelklubben eller retrieverklubben som uttaler seg, det er jo tross alt snakk om en blanding av puddel og retriever(labrador i dette tilfellet). Jeg ser selvsagt poenget ditt, men, jeg tror det viktigste er at noen uttaler seg, selv om det selvsagt hadde vært fint å få innspill fra også andre raseklubber, som ikke har tilknytning til rasene som er innblandet(bokstavelig talt :lol: ) her, for å få fram at dette ikke er noe noen liker. :rolleyes2:

Skrevet
ehh, har de ikke fått bikkja enda liksom? trodde de var hentet og alt i boks jeg...

Nei, jeg vet ikke jeg altså. Det er godt mulig at det er for sent.. Jeg forsøker bare å gjøre det lille jeg kan for å opplyse dem om debatten..

Veldig bra av puddelklubben og nkk! :rolleyes2:

Jeg er også enig i at det hadde vært fint om flere raseklubber hadde reagert.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...