Gå til innhold
Hundesonen.no

Bør avlshunder mentaltestes?


Mirai

Recommended Posts

Skrevet

Ja, hva mener dere? Syns dere at alle avlsdyr bør gjennomgå en mentaltest så eventuelle valpekjøpere kan se resultatene før de kjøper valp? Og for å sjekke dyrets mentalitet?

Skrevet

Ja, jeg syns det. Det er jo å anbefale på alle raser. :lol:

Chesseas pappa har gjort det veldig bra på M-test, og det er jo en trygghet. :P

Skrevet

Jeg og.Uavhengig av rase...En nervøs og aggresiv hund har det like vondt om den er liten eller stor.

Jeg synes det er trist å se så mange sinte små hunder.Oppdrettere av miniatyrraser har en stor oppgave forann seg der :lol:

Skrevet
Ja' date=' hva mener dere? Syns dere at alle avlsdyr bør gjennomgå en mentaltest så eventuelle valpekjøpere kan se resultatene før de kjøper valp? Og for å sjekke dyrets mentalitet?[/quote']

Avlsdyret skal være en selvfølge omtrent uansett rase. Likeledes bør søsken av avlsdyrene testes - det nytter ikke å se rett opp og ned på en stamtavle! En må se til sidene også!

Skrevet

Jeg syntes det er veldig viktig, kommer til og ta KORAD og mentalteste våre boxere, utentvil.

Selvom ben, den hvite boxern ikke kan brukes i avl skal vi uansett testes.

Skrevet

Hva er forskjellen på K-test og M-test?

Men jeg skal teste Diego. :lol:

(Men som noen sa at søsken av avlsdyret også burde bli testet, så er det liten sjangs at søsken til Diego blir testet)

Skrevet
Hva er forskjellen på K-test og M-test?

Men jeg skal teste Diego. :lol:

(Men som noen sa at søsken av avlsdyret også burde bli testet, så er det liten sjangs at søsken til Diego blir testet)

Man kan vel kort si at Mentaltest er mer detaljert enn karaktertest...

  • 2 weeks later...
Skrevet

Ja. Også miniatyrhunder. Men om samme tester og målestokker burde brukes vet jeg for lite om. :? Men det burde ihvertfall uansett lages/ tilpasses tester som er relevante også for f.eks små selskapshunder. Kanskje spesielt etter all den vanvittige popavlen startet. :D

Skrevet
Ja. Også miniatyrhunder. Men om samme tester og målestokker burde brukes vet jeg for lite om. :? Men det burde ihvertfall uansett lages/ tilpasses tester som er relevante også for f.eks små selskapshunder. Kanskje spesielt etter all den vanvittige popavlen startet. :lol:

Enig :lol: Synes de burde utarbeide egne tester for selskapshunder, som er tilpasset dem og deres formål, sånn at flere vil ta det. NKK burde fremme mentaltester også for selskapshunder.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er vel nyttig uansett hva slags pels hunden har vil jeg tro. Du skrev i startinnlegget at du har en "ikke røytefri hund"? Mente du omvendt? Det er jo stor variasjon i pelstype på hunder som ikke røyter også, men uansett må jo ørene nappes.
    • Er det nødvendig? Altså om det er lurt å ha og å bruke på pels som ikke røyter? Om det funker bra?
    • Det var jo en himla krangel her om "etikette" for noen (mange) år siden. Mange sluttet å bruke forumet etter det, antageligvis fordi de "tapte". Ironisk nok forsvant de som vant også, så den diskusjonen var jo mye vits i 😛  Ellers er det vel som flere sier, andre arenaer og livssituasjoner har tatt over. Jeg kikker innom av og til. Blir forhåpentligvis valp i september   
    • Jeg har hunder som jeg napper hår i ørene på.  Bruker earpowder, det gjør det lettere å få tak i hårene og de slipper lettere.  Noen ganger når hårene sitter langt inne, bruker jeg veneklemme (arterieklemme) for å få de ut.  Dette får du i dyrebutikk. Håper dette kan hjelpe deg.  Hvis hunden stritter imot, må det bare trenes på, så går det fint.
    • En hundefrisør kan antageligvis hjelpe deg bedre enn en dyrlege, både med den faktiske jobben og opplæring om hvordan du gjør det selv. Har du ikke fått noe veiledning av oppdretter om tilvenning og trening på pelsstell? Hvis det er en rasehund så er det også mulig at raseklubben har klippekurs eller noen som kan hjelpe.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...