Gå til innhold
Hundesonen.no

Når blir en katt gammel?


Poter

Recommended Posts

Skrevet

Synes det varierer veldig hvor gamle kattene blir, det virker som om veldig mange dør tidlig pga påkjørsel, sykdom eller andre ting. Samtidig hører man jo om de som blir 14, 18 eller 20 år gamle. Tro hva som er gjennomsnitlig levealder på en katt? Og når regnes de som seniorer?

Skrevet

vår katt er vell omtrent 12-13 år tror jeg :rolleyes2:

ikke helt sikker :icon_cry:

hun er blitt veldig grå i pelsen, men vet ikke når de regnes som gamle

Skrevet

Jeg mener ikke sånn når det dauer, men når den er 10år begynner den og bli gammel ja :) Men trenger ikke dø fordi.

Når du er 60-70 år, så er du også gammel, men det betyr ikke at du dør :D Kan ha leeenge igjen enda.

Men når katta her er 10år vill jeg si hun begynner og bli gammel ja :D

Skrevet

Okei, 10 år, ja. Jeg skal høre med veterinæren også når vi skal med katten dit på mandag. Han skal trekke noen tenner. Han er 7 år nå og jeg tenker på ham som godt voksen, liksom :)

Skrevet

Jeg har tre katter, alle er kastererte. Den eldste er en flott eldre herre på snart 17 år! Jeg var for kort tid siden til veterinæren med ham da han hadde kastet opp etpar dager. (første gang hos veterinær siden han ble kasterert som helt ung!) Veterinæren sa at det var en meget sprek katt til å være såpass gammel. Ingenting var i veien med ham, alle blodprøver helt fine. Han går sin vanlige tur hver dag, hvis været tillater da, snø og regn liker han ikke. Han leker også ganske mye med de to yngre på 6 og 3 år. Jeg håper viekelig at han vil være like sprek ennå noen år!

Skrevet
Jeg har tre katter, alle er kastererte. Den eldste er en flott eldre herre på snart 17 år! Jeg var for kort tid siden til veterinæren med ham da han hadde kastet opp etpar dager. (første gang hos veterinær siden han ble kasterert som helt ung!) Veterinæren sa at det var en meget sprek katt til å være såpass gammel. Ingenting var i veien med ham, alle blodprøver helt fine. Han går sin vanlige tur hver dag, hvis været tillater da, snø og regn liker han ikke. Han leker også ganske mye med de to yngre på 6 og 3 år. Jeg håper viekelig at han vil være like sprek ennå noen år!

Så herlig å høre! :icon_confused: Er de innekatter eller utekatter? Min er utekatt og kastrert.

Skrevet

Kattene mine er ute en tur hver dag, men de to yngste har aldri vært ute en eneste natt i sitt liv! Gamlefar, Mirre på 17 år, var ute om natten noen ganger da han var helt ung, men det kom nok av at han i utgangspunktet var "villkatt", født av en kattemamma som ble forlatt av sine eiere! Jeg tok vare på de tre kattungene da kattemor ble lei av dem, (de bodde under uthuset mitt), og naboen min tok seg av mammaen. Hun levde et langt og godt liv, og ble gammel. Den ene kattungen ble overkjørt på hovedveien her, mens den andre bare ble borte en dag, han var ikke kasterert. Men Mirre har hele tiden vært en rolig og forsiktig herremann, og er altså blitt en gammel, men kjempesprek pus. Hvis været er dårlig, og nå om vinteren, er de ikke mye ute, bare en times tur ca. Ellers kommer de inn om ettermiddagen, alle tre. Jeg er veldig redd for å miste dem, så blir de for lenge borte så roper jeg på dem. Da kommer de i full fart, nesten like lydig som hunden mine! :icon_confused:

Jeg har også hørt at katter gjennomsnittlig kan bli oppmot 20 år, så det håper jeg Mirre også blir! Blir rart den dagen han blir borte!

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
    • Jeg har min med på trening i all slags vær, og da kan det fort bli timer i bilen. Men ved å parkere i skyggen (hvis mulig), silvershade duk og alle vinduer åpne pluss glippe på bagasjerommet (med krok) så er det alltid behagelig i bilen, selv i 30 varmegrader. 
    • Det kan være mange grunner til at en hund ikke fungerer i hundemøter. Mye av grunnlaget legges i valpekassa, hvordan mor og søsken interagerer, og sosialisering med andre hunder i valpe- og unghundtiden. I tillegg kommer rasetypisk adferd og arvelighet. Avhengig av adferden til mor og hva slags sosialisering hunden har fått i ung alder så har hunden lært seg hvordan den skal eller kan oppføre seg rundt andre. Eller ikke lært det, forsåvidt. Det er aldri for sent å trene på sosialisering, men er viktig å lese språket til alle de involverte hundene og gå inn og avbryte adferd som ikke er greit. Hvis andre hunder sier fra og setter grenser uten at hun respekterer det er det ditt ansvar som eier å fjerne henne fra situasjonen. Om hun får fortsette lærer hun jo bare at det er greit å holde på slik.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...