Gå til innhold
Hundesonen.no

BBC i går


nettemoren

Recommended Posts

Fikk med meg noe av et innlegg på BBC i går kveld. Kennelklubben (regner med det er den britiske da) vil endre standarden på engelsk buldog. De vil ha den sunnere rett og slett. Dette må jo være ett skritt på vei til å legge meg vekt på helse enn eksteriør på enkelte raser. Å velge vekk noe av rasepreget på en så "kjent" rase, er ganske tøfft gjort da. De ville ha den noe smalere, og med mindre "hud" på hodet.

Var selvsagt også debattert litt da. En oppdretter av rasen syntest dette var forkastelig, de hadde jo kun sunne hunder.......

http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/7829506.stm

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er det en del raser de vil endre standarden på, tro?

De har gjort en del endringer på Clumber også, http://www.thekennelclub.org.uk/item/112, noe jeg syns er veldig bra.

Om vi skal beholde disse rasene vi er så glad i, så må en del av overdrivelsene unngås, og helse og fysisk "fornuft" settes først. Den beste veien å gå må vel være å endre standarden, slik at det ikke lønner seg å avle med overdrivelser som begrenser livskvalitet og helse. Kan ikke helt skjønne at noen kan være uenig i det, jeg...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De vil forandre standarden til Chow Chow også, noe som IKKE ble godt mottatt av Chowverden.

http://www.ipetitions.com/petition/ukchow/

Forandringene kennelklubben vil gjøre

- Characteristic Quiet dog, good guard, bluish-black tongue; [Delete: ‘uniquein its stilted gait’]

- Hindquarters Hindlegs muscular, hocks well let down, with moderate [delete‘minimal’] angulation. [Delete ‘essential to produce characteristic stiltedgait’]. From hocks downwards to appear straight, hocks never flexingforward.

- Gait/Movement Relatively short stride. [Delete ‘short and stilted’.]

- Smooth: coat short, [delete - abundant,] dense, straight, upstanding, notflat, plush-like in texture. Any artificial shortening of the coat whichalters the natural outline or expression should be penalised.Must not have so much coat as to cause distress in hot weather.

De vil altså at rasen skal få mer vinkler bak, noe som ikke ble satt pris på av Chow oppdrettere.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvis jeg forstår rett forandrer england rasestandardene til de rasene de bestemmer over, og forandres det der, gjelder det over hele verden. Samme med de rasene Norge har ansvar for etc etc.

Nei, KC er uavhengig av FCI, og de bestemmer derfor hva de vil for alle raser. De kan altså endre rasestandarden for alle rasene som er anerkjente av KC, også om det betyr at rasestandardene blir annerledes enn de er i FCI og de andre store hundeklubbene. Det betyr at hvis du stiller ut hunden din på et KC-show, så vil den bli vurdert etter KCs rasestandard, ikke etter FCIs eller andre klubbers standard.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, KC er uavhengig av FCI, og de bestemmer derfor hva de vil for alle raser. De kan altså endre rasestandarden for alle rasene som er anerkjente av KC, også om det betyr at rasestandardene blir annerledes enn de er i FCI og de andre store hundeklubbene. Det betyr at hvis du stiller ut hunden din på et KC-show, så vil den bli vurdert etter KCs rasestandard, ikke etter FCIs eller andre klubbers standard.

Så i praksis blir bare KC et eksempel til etterfølgelse, om nkk vil?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så i praksis blir bare KC et eksempel til etterfølgelse, om nkk vil?

Nei, NKK er tvunget til å følge FCI sine regler, siden NKK er underlagt FCI. Den engelske KC skiller seg ut ved at den IKKE er medlem av FCI. Jeg vet ikke om FCI har noen planer om å kreve et bedre helsefokus hos sine medlemsklubber, men jeg håper da virkelig det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Så dette vil ikke berøre oss med mindre vi importerer britiske hunder eller stiller for KC... Det var litt deprimerende. For jeg syns endel av de endringene de har gjort var verd å juble for.

Det vil nok få litt betydning, for Crufts er jo et KC-show. Og jeg tror nok også at FCI er veldig obs på hva KC legger opp til. Det er på høy tid at hundeklubbene begynner å stille krav til raseklubbene, for det har ikke fungert å ha et opplegg hvor man bare anbefaler at raseklubbene fokuserer på rasens helse. Ofte vil de si at de ikke vil "ødelegge det som gjør rasen spesiell". I England kan selvfølgelig raseklubbene melde seg ut av KC, men det ville være omtrent som om den norske bulldogklubben skulle meldt seg ut av NKK. Det skal nok mye til før de går til et sånt skritt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

For endel år siden gjennomførte NKK (dvs Nordisk Kennelunion) akkurat dette arbeidet, da. Da ble rasebeskrivelsene gjennomgått og slike ting som "jo større jo bedre" ble fjernet. I alle fall var det "på tapeten" rundt når jeg sluttet å jobbe der. Så jeg tror faktisk vi kan si "Velkommen etter" til KC, jeg..

Og hvis man leser rasestandarden på f.eks. eng. bulldog på NKKs hjemmeside, så er den ikke fylt av sånne ekstremuttrykk heller, og det er spesifisert at ting skal passe sammen, etc.

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

For endel år siden gjennomførte NKK (dvs Nordisk Kennelunion) akkurat dette arbeidet, da. Da ble rasebeskrivelsene gjennomgått og slike ting som "jo større jo bedre" ble fjernet. I alle fall var det "på tapeten" rundt når jeg sluttet å jobbe der. Så jeg tror faktisk vi kan si "Velkommen etter" til KC, jeg..

Og hvis man leser rasestandarden på f.eks. eng. bulldog på NKKs hjemmeside, så er den ikke fylt av sånne ekstremuttrykk heller, og det er spesifisert at ting skal passe sammen, etc.

Susanne

Er det blitt observert noen positive forandringer,da?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kikket litt på forandringene på KCs hjemmeside. Noen er jo greie, men undres over f.eks. greyhoundstandarden, der det eneste som er forandret er at lendebuen skal være moderat. Nå tror jeg aldri jeg har sett en greyhound med overdreven lendebue, men mange som er altfor store, med overvinkla bakbein, overdrevet lang rygg/hals og kroppsdyp - for noen av de rasene som har fått mye oppmerksomhet pga. utstillingsavlens eksesser er nok endringene riktige og fornuftige, men noe virker som et spill for galleriet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...