Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Beklager å trekke opp debatten igjen men så i en annen diskusjon at brevet til/fra belgerpia og mattilsynet, så da må jeg bare spørre om dette kan være tilfelle:

<Det er vell slik att vist man har bodd i utlandet så kan man søke hunden inn med godkjent karakter test eller noe lignende.. Vet om en som klarte og få hunden sin inn ifra Sverige der han hadde bodd i noen år ved og få den igjennom funksjonsanalyse og karaktertest. Jeg har sett papirene selv.. Snakket med eieren på telefonen nå for og være helt sikker, og fikk jo da også vite att hun har papirer ifra lege att hun ikke kunne avlive hunden pga psyke. Og det ble da godkjent på nåde ved disse testene.>

  • Svar 60
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

I hvor stor grad blir meldeplikten praktisert ? Nå bor jeg i en by med en stor del av ulovlige raser og vetrinæren min kunne fortelle at hos de på dyreklinikken kunne de ikke melde ifra dersom det

Guest Gråtass
Skrevet
Beklager å trekke opp debatten igjen men så i en annen diskusjon at brevet til/fra belgerpia og mattilsynet, så da må jeg bare spørre om dette kan være tilfelle:

<Det er vell slik att vist man har bodd i utlandet så kan man søke hunden inn med godkjent karakter test eller noe lignende.. Vet om en som klarte og få hunden sin inn ifra Sverige der han hadde bodd i noen år ved og få den igjennom funksjonsanalyse og karaktertest. Jeg har sett papirene selv.. Snakket med eieren på telefonen nå for og være helt sikker, og fikk jo da også vite att hun har papirer ifra lege att hun ikke kunne avlive hunden pga psyke. Og det ble da godkjent på nåde ved disse testene.>

Dette hørtes merkelig ut, det eneste årsaken til at jeg kan tro man gir en dispansasjon i forhold til regelverket er om hunden hadde vært lovlig i norge på fødselstidspunktet. Altså om vi snakker om en hund som er født før raseforbudet tredde i kraft, som har bodd i sverige, som nå ble søkt om tilbakeført til norge.

Skrevet
For det første - en veterinær har meldeplikt når det skjer kriminelle ting. Å innføre eller avle på ulovlige hunderaser i Norge ER kriminelt. Da skal de aldeles ikke være lojale ovenfor oppdragsgiver som jeg antar du mener er hunde-eier.

I hvor stor grad blir meldeplikten praktisert ?

Nå bor jeg i en by med en stor del av ulovlige raser og vetrinæren min kunne fortelle at hos de på dyreklinikken kunne de ikke melde ifra dersom det kom en ulovlig rase inn, slikt spredde seg i hundemiljøene som ild i tørrt gress. Da begyner de å "operere" og medisinere selv og de som til slutt led og ble pint var hundene, det er bedre at de kommer til vetrinær med de dersom noe er galt med hunden eller at de skal drive med hjemme-avlivninger og operasjoner, eller bare gi f...i at bikkja har smerter fordi de ikke tørr å ta med til vetrinæren.

Så på en måte syns jeg det er bra at vetrinæren gir pasienten sin den beste medisinske behandling uten å tenke på rase.

  • Like 1
Skrevet
Ja, er enig i det, men dumt at folk utnytter dette!

Hvordan skal de utnytte det ? Er hunden syk eller skadet så er den jo det, best å komme seg til vetrinær da.

Hei forresten og kondolerer, lenge siden sist nå, tenkt mye på deg og håper veldig du har det greit :yes:

  • 2 years later...
Skrevet

Klippet fra http://www.lovdata.no/cgi-wift/ldles?doc=/...40820-1204.html

"§ 1. Forbud mot farlige hunder

Det er forbudt å holde, avle eller innføre farlige hunder, eller å innføre sæd eller embryo fra farlige hunder.

Hunder av følgende typer, og blandinger der en eller flere av disse er med, anses som farlige hunder, uansett blandingsforhold:

a) Pitbullterrier,

b) amerikansk staffordshire terrier,

c) fila brasileiro,

d) toso inu,

e) dogo argentino.

Som farlige hunder anses også hunder og hundetyper som er en blanding av hund og ulv, uansett blandingsforhold. For hunderaser med opprinnelig blanding av ulv som er registrert i Norge av Norsk Kennel Klub 1. januar 2003, gjelder første punktum bare for tsjekkoslovakisk ulvehund. Hvis ulv er iblandet rasen etter den internasjonale raseetableringen, gjelder første punktum for hunder som kan være etterkommere etter denne ulven. "

Hva er egentlig forskjellen på Amerikansk Staffordshire Terrier og denne "staffen" eller Staffordshire Bull Terrieren som er lovlig i Norge? Har lurt litt på dette, ser jo at mange i Norge nyter livet som eier av staffe-hunder, men skjønner ikke helt hva som er forskjellen på lovlig og ulovlig type :icon_confused:

Skrevet
Hva er egentlig forskjellen på Amerikansk Staffordshire Terrier og denne "staffen" eller Staffordshire Bull Terrieren som er lovlig i Norge? Har lurt litt på dette, ser jo at mange i Norge nyter livet som eier av staffe-hunder, men skjønner ikke helt hva som er forskjellen på lovlig og ulovlig type :icon_confused:

Det er to forskjellige hunderaser. Akkurat som at golden retriever og labrador retriever er forskjellige raser.

Amerikansk staffordshire terrier er ulovlig i Norge.

Staffordshire bull terrier, også kalt staff, er lovlig i Norge. De skiller seg fra hverandre på flere områder, som f.eks. størrelse.

Potensielt ulovlig er vel alt som kan minne om amstaff/andre ulovlige raser som man ikke kan bevise at tilhører en godkjent rase eller blandinger av godkjente raser.

Skrevet (endret)

Loven (Hundeloven § 19 med forskrift) gir ingen dispensasjonshjemmel for hunder innført etter at forbudet trådte i kraft, så får man innført en av de ulovlige vil den som absolutt hovedregel bli avlivet. Hjemmelen for utførsel brukes helt unntaksvis, ref Majlosaken.

Hvis annet bli praktisert (lokale vedtak om å "se gjennom fingrene") er det utenfor det loven gir anledning til, men samtidig noe politiet indirekte har fått tillatelse til jf departementets uttalelse i forarbeidene om at det er opp til politiet hvor mye ressurser de vil bruke på å håndheve loven.

Endret av Rødhette&Ulven
Skrevet

Hmm.. Det her var en en utrolig interessant tråd! :o Men jeg ser jo, hvis jeg har forstått det rett, at det ikke egentlig finnes noe sertifikat som gjør at folk kan holde hunder i landet som er av raser som i utgangspunktet er ulovlige. Når jeg først leste spørsmålet ang. unntak fra loven, må jeg innrømme at jeg ble veldig interessert, for dette høres jo faktisk bra ut. Jeg synes det burde finnes et sertifikat som gjør det mulig å holde individer av ulovlige raser i landet, selvom avl og import av rasen ikke er like mye "fritt fram" som på de lovlige rasene. Har dette vært diskutert i regjeringa eller de som tar seg av dette før? I så fall, har noen en link til saken? Er veldig interessert i å lese om dette :)

Skrevet

Herregud så trangsynt, umoden og uforskammet jeg var i svarene mine da denne tråden ble laga.

At det går an...

Slike diskusjoner er spennende. Kanskje man skulle droppet tanken på sertifikater, og heller konsentrert seg om å kvitte seg med raseforbud. Man vet aldri om det er sin egen rase som er nest ut...

Skrevet

kunne godt ha hatt enn pittbull valp i reisebaggen istede for dvergschnuzer den gangen jeg importerte Tita fra Spania. Var i tollen å leverte papirene på bikkja men de offret ikke så mye som ett blikk på hunden.. gikk ikke an å se bikkja gjennom nettingen i baggen heller så godt.. såee.. litt sløvt? ja.. eller bare tilfeldig..?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Så fint at dere allerede har veileder og atferdsspesialist på laget, og at dere har testet både mer og mindre aktivitet. Det dere beskriver høres ut som en valp som ligger så høyt i grunnstress at han ikke klarer å regulere seg ned igjen. Da hjelper det sjelden med mer trening, for problemet er ikke mangel på aktivitet, men at nervesystemet aldri får landet. Det jeg ville prøvd: senk totalbelastningen kraftig i 10–14 dager. Korte, kjedelige turer, ingen søk, ingen kurs. Bytt aktiviteten mot ting som nedregulerer: tygging, slikkematter, snacks strødd i gresset. Og når han faktisk ligger rolig av seg selv, legg en godbit stille mellom labbene hans uten å si noe. Ro som blir belønnet, kommer oftere. At han blir «svart i øynene» og umulig å avlede tyder på at han er langt over terskel, og da lærer han ingenting. Nevn gjerne smerteutredning for veterinæren også, mage og ledd kan gi akkurat dette bildet. Jeg har skrevet mer om ro-trening her om dere vil ha en konkret plan: https://oslohundetrener.no/ro-trening-hund-slik-laerer-hunden-a-finne-ro-i-hverdagen/
    • Godt tenkt å forberede seg før katten kommer, det er da du har mest påvirkning på resultatet. Det viktigste er ikke utstyret, men introduksjonen. Planlegg at de to første ukene skjer bak grind eller lukket dør: la dem lukte på hverandre gjennom døra, bytt tepper mellom dem, og belønn hunden hver gang den er rolig i nærheten av kattelukt og kattelyder. Først når hunden kan se katten uten å låse seg fast, tar dere korte, rolige møter med hunden i bånd. Katten trenger alltid en fluktvei: høyder, hyller og minst ett rom hunden ikke har tilgang til. Kattedoen løser du enklest med en barnegrind hunden ikke kommer forbi, eller en hevet plassering katten lett når. Og følg med på hunden din underveis: stirring, stivhet og jaging betyr at dere har gått for fort frem, ikke at det er umulig. Gjør det kort og gøy, og gi det uker heller enn dager. De fleste hunder kan lære å leve fint med huskatten sin.
    • Gratulerer med valp på vei! I stedet for å anbefale en bestemt skole vil jeg gi deg spørsmålene jeg selv ville stilt før påmelding, for det varierer mer mellom instruktører enn mellom skoler. Spør konkret: Hvilke metoder bruker instruktøren, og brukes det noen form for korreksjon eller «konsekvens»? Du vil ha et tydelig ja til kun belønningsbasert trening, ikke et vagt «vi tilpasser oss hunden». Hvor mange valper er det per instruktør? Seks er mye bedre enn tolv. Og handler kurset om hverdagen (ro, håndtering, alenetrening, trygg sosialisering) eller mest om sitt og dekk? For en setter-valp er det første langt viktigere. Be gjerne om å få se på en kurstime før du melder deg på. En seriøs instruktør sier ja til det. Jeg jobber selv som hundetrener i Oslo, så jeg lar andre svare på de konkrete skolene, men jeg har skrevet om hva god sosialisering faktisk er, om du vil lese mer: https://oslohundetrener.no/hva-er-sosialisering-og-hvorfor-er-det-viktig-for-valpen/
    • Dette høres utrolig slitsomt ut, og jeg skjønner godt at dere er på bristepunktet. To ting ville jeg gjort først, før noe trening: en veterinærsjekk av valpen (urinveisinfeksjon er en klassiker bak plutselig tissing inne) og skikkelig rens av madrass og dyner. Vanlig spray fjerner ikke lukten for hundenesen, og så lenge det lukter toalett, forblir det et toalett. Så til bjeffingen. Akkurat nå har hundene lært at bjeffing åpner døra, så det er den vanen vi må snu, ikke hundene det er noe galt med. Men vi starter ikke om natta. Tren på dagtid: lukket dør i tre sekunder, åpne mens det er stille, belønn. Bygg langsomt opp. Gi dem samtidig en skikkelig god liggeplass utenfor soverommet som fylles med tyggeben og gode ting, så stedet får verdi i seg selv. Det er ikke noe quick fix her, men med en gradvis plan er det absolutt løsbart. Med tre hunder samtidig kan det være verdt å få en trener til å se på helheten hjemme hos dere.
    • Får bare prøve meg frem litt, skal kjøpe sånn for å se. Umulig å vite før man har prøvd 😉 Takk for nyttig info Molly.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...